TEST: HeadRush Pedalboard

12 września 2017 Tagi: gitara, efekty, pedalboardy, headrush pedalboard
Autor testu: szymon-chudy-zdjecie Szymon Chudy
Produkt: HeadRush Pedalboard
Cena: 4.400 zł
Dostarczył: AUDIOSTACJA

Czasy, w których wchodząc w świat cyfrowych symulacji wzmacniaczy i efektów musieliśmy wybierać pomiędzy dwoma wiodącymi producentami, bezpowrotnie minęły. Zapotrzebowanie na produkty tego rodzaju stale rośnie, a na rynku pojawiają się nie tylko kolejne wersje znanych urządzeń, ale także zupełnie nowe konstrukcje. Należy do nich między innymi HeadRush Pedalboard, który trafił do naszej redakcji dzięki uprzejmości firmy Audiostacja.

HeadRush Pedalboard to cyfrowy procesor efektów, dzięki któremu od postaw możemy stworzyć swoje wymarzone brzmienie, korzystając z algorytmów dostarczonych przez producenta. Obsługuje je czterordzeniowy procesor i wraz z systemem DSP Eleven HD Expanded. Nazwa oraz logotyp oprogramowania pozwala zakładać, iż jest to kontynuacja technologii cyfrowej, którą spotkaliśmy już wcześniej w postaci Eleven Rack’a. Od premiery pierwowzoru minęła już jednak niemal dekada. Sprawdźmy więc, jak sprawy mają się obecnie i czy odważna obietnica złożona na stronie internetowej HeadRusha - „Od idealnego brzmienia dzieli Cię tylko dotyk” - faktycznie pokrywa się z rzeczywistością.

 

[img:2]

[img:1]

 

Rozpakowujemy

Multiefekt jest bezpiecznie zapakowany w kartonowym pudle. W środku, oprócz samego urządzenia, znajdziemy kabel zasilający oraz kabel USB, skróconą wersję instrukcji, bon na dwa bezpłatne impulsy kolumn od firmy Celestion oraz warunki gwarancji. Słowem - najpotrzebniejsze rzeczy.

Samo urządzenie prezentuje się znakomicie. Jest ciężkie i masywne sprawiając wrażenie gotowości do walki nawet w najtrudniejszych warunkach. W oczy rzuca się przede wszystkim olbrzymi wyświetlacz i prawdziwa prostota konstrukcji. Przyjrzyjmy się jej nieco dokładniej.

 

[img:3]

[img:4]

 

Budowa

HeadRush to urządzenie podłogowe, a co za tym idzie domyślnie obsługujemy je w całości za pomocą frontowego panelu. Co ciekawe, oprócz 12 programowalnych, footstwichy, które możemy dowolnie opisywać zarówno tekstowo, jak i przypisać im odpowiedni kolor, nie znajdziemy tu zbyt wielu zewnętrznych kontrolerów. W moim odczuciu to bardzo dobrze, bo muszę przyznać, że urządzenia z milionem przycisków i potencjometrów zawsze mnie przerażały ogromem niepotrzebnych parametrów, które trzeba najpierw zrozumieć, a potem ustawić.

Tu znajdziemy wyłącznie siedem gałek, z których trzy służą do regulowania poziomów głośności (master, słuchawki i aux), trzy do szybkiego dostosowywania ustawień widocznych na ekranie i jedną dodatkowo wspomagającą sterowanie dotykowym ekranem. Po prawej stronie znajdziemy masywny i działający płynnie pedał ekspresji, który może pracować jako kontroler głośności, ekspresji lub po prostu kaczka.

 

[img:5]

[img:6]

 

Na osobne omówienie zasługuje 7 calowy ekran będący sercem całego urządzenia. Jest to sytuacja naprawdę szczególna nie tylko dlatego, że pozwala on na wyjątkowo intuicyjną obsługę urządzenia, ale również z racji na fakt, że HeadRush to pierwsze tego rodzaju urządzenie wprowadzające technologię dotykową. Z pomocą jednego ruchu ręki możemy dosłownie dotykać naszych „kostek i wzmacniaczy” dowolnie ustawiając je w łańcuchu brzmienia. W ten sposób niezwykle szybko i łatwo możemy stworzyć brzmienie od podstaw lub edytować już istniejące.

Jest to funkcjonalność, która w moim przekonaniu wyprowadza procesory gitarowe na zupełnie nowy poziom, czyniąc je łatwo dostępnymi dla zupełnie nowej grupy potencjalnych użytkowników. Osobiście należę do osób, które lubią proste rozwiązania - wzmacniacze z podstawowymi gałkami, kostki robiące tylko jedną rzecz, gitary bez aktywnej elektroniki itd. Multiefekty zawsze były dla mnie zbyt czasochłonne. Tutaj sprawa wygląda zupełnie inaczej. Na wyciągnięcie ręki (no może palca), masz cały swój zestaw, który możesz dowolnie modyfikować i sterować z łatwością porównywalną z obsługą analogowych odpowiedników. Marzenie. A jakie ma to przełożenie na brzmienie?

 

[img:7]

[img:8]

 

Brzmienie

Zacznę od uściślenia bardzo ważnej rzeczy. Testowanie brzmienia multiefektu nie jest sprawą prostą. Zwykle porównujemy urządzenie tego typu do analogowego, często lampowego wzmacniacza, na którym graliśmy dotychczas. W takim zestawieniu nie ma mowy o obiektywności. Rolą procesora gitarowego jest symulacja pełnego toru brzmienia, uwzględniając przy tym wykorzystaną kolumnę i mikrofon. Brzmienie, które domyślnie wychodzi z multiefektu to odpowiednik tego, co dostaje od nas realizator na koncercie. Dopiero porównując takie sygnały możemy pokusić się o porównywanie  obu rozwiązań.

Bazując na doświadczeniach muszę powiedzieć, że jestem pod wielkim wrażeniem tego urządzenia. Barwy są ciekawe i bardzo zbliżone do oryginału, szczególnie po wykorzystaniu dodatkowych brzmień paczek, które można bezproblemowo wgrać przez USB. Urządzenie reaguje na dynamikę gry oraz ustawienia gałki Volume w gitarze. Oddaje również charakter danego instrumentu, co nie jest często spotykane w urządzeniach cyfrowych.

 

Próbka możliwości HeadRush Pedalboard:

 

Każde brzmienie można dowolnie modyfikować. Oprócz oczywistych parametrów każdego z efektów, wzmacniacza, kolumny itp. mamy pełną kontrolę nad „ogonkiem”, czyli możemy zdecydować, czy zmieniając preset efekty pogłosowe mają wybrzmieć do końca. To świetna opcja żeby płynnie i niezauważalnie zmieniać brzmienia. Dodatkowo możemy ustawić ostateczny poziom głośności każdego presetu (taki master volume, ale w obrębie jednego ustawienia, dzięki któremu bez zmiany parametrów możemy szybko ściszyć za głośne brzmienie) oraz ustawić bramkę szumów odpowiednio do danego presetu (np. mniejszą na barwach czystych, większą na mocno przesterowanych).

Reasumując barwy w urządzeniu są naprawdę autentyczne i pokuszę się o stwierdzenie, że finalnie, w kontekście całego zespołu, nie sposób wskazać na ich cyfrowość. Inaczej sprawa ma się w kwestii odczuć podczas samej gry. Tutaj, choć mamy do czynienia z urządzeniem naprawdę wysokiej klasy, można wyczuć różnicę. Nie jest to jednak nic zadziwiającego i dotyczy wszystkich urządzeń w domenie cyfrowej. Po prostu instrument na poziomie niuansów reaguje inaczej niż  przy korzystaniu z urządzenia lampowego. Inną rzeczą, którą można by poprawić są efekty przestrzenne, które choć nie brzmią źle, nie do końca naturalnie reagują na zmiany parametrów (np. poziomu efektu zmienia się zbyt mocno wraz z każdym procentem). Pocieszające jest jednak to, że wraz z kolejnymi wersjami oprogramowania producent wprowadza wiele usprawnień. Być może rozwiązania te zostaną poprawione w kolejnych uaktualnieniach.

 

Podsumowanie

HeadRush to naprawdę interesujące urządzenie pełne innowacyjnych rozwiązań, które zadowolą nie tylko fanów cyfrowych technologii. Oprócz szerokiej palety oferowanych barw, wybitnej intuicyjności i solidnej budowy warto również zwrócić uwagę na jego cenę. Urządzenie, które sonorystycznie może konkurować z czołowymi produktami, a pod względem łatwości obsługi i funkcjonalności po prostu je deklasuje, kosztuje zdecydowanie mniej niż podobne produkty wiodących firm.

W moim przekonaniu HeadRush rozwiązuje wiele problemów współczesnych muzyków, umożliwiając łatwe i proste tworzenie i obsługiwanie barw, które brzmią dobrze bez względu na poziom głośności. Dzięki temu świetnie sprawdzi się w domu, studiu, a także na koncertach - szczególnie tych, na których potrzebujemy różnych barw i nie do końca możemy sobie pozwolić na głośne rozkręcanie wzmacniacza.

Szymon Chudy Autor: Szymon Chudy

 

Do nagrań wykorzystano:

 
  • Gitarę Ufnal Modern Classic - Yellow Sixties
  • Kable Hesu
  • Preamp Retro Powerstrip
  • Interfejs RME Fireface 800

 

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

Pozostałe testy sprzętu gitarowego

Efekt gitarowy Walrus Audio Fathom

Efekt gitarowy Walrus Audio Fathom

Przyznam szczerze, że bardzo ucieszyła mnie wiadomość o tym, że po raz kolejny będę mógł dogłębnie zapoznać się z efektami marki Walrus. Miałem już bowiem olbrzymią przyjemność testowania kostki o nazwie Julia

Produkt: Fathom
Cena: 899 zł
Szymon Chudy Gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny
Gitary akustyczne Martin HD-28 & OM-28

Gitary akustyczne Martin HD-28 & OM-28

Ocena:

Tak jak Antonio de Torres Jurado stworzył kształt gitary klasycznej używanej do dziś, tak firma Christian'a Frederick'a Martin'a stworzyła najbardziej...

Produkt: HD-28OM-28
Cena: 14.300 zł12.300 zł
Robert Słucki INFOGITARA.PL
Efekt gitarowy Walrus Audio ARP-87

Efekt gitarowy Walrus Audio ARP-87

Dziś na testowy warsztat po raz kolejny weźmiemy efekt marki Walrus, a więc firmy, który z impetem zdobywa gitarowy rynek. Wśród jej użytkowników znajdziemy...

Produkt: ARP-87
Cena: 899 zł
Szymon Chudy Gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny
Test gitary elektrycznej PRS DW CE 24 "Floyd"

Test gitary elektrycznej PRS DW CE 24 "Floyd"

Marka, której instrument wzięliśmy dzisiaj na warsztat, nie wymaga zbytniego opisu, gdyż firma PRS jest znana na całym świecie. Gitary te cieszą się dużą...

Produkt: DW CE 24
Cena: 10.600 zł
Marek Pająk Gitarzysta VADER
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz