TEST: Cameo FLAT PRO 7

Stabilne urządzenie do wielu zastosowań Miłosz Tulewicz 23 października 2018, 10:00 ADAM HALL GmbH
Cameo FLAT PRO 71.200 zł

Oprawa oświetleniowa, jaką jest reflektor „Par” znana była już w latach 50. ubiegłego wieku i przez długi okres była głównym źródła światła podczas wydarzeń organizowanych na całym świecie. Urządzenia FLAT PRO jednak ewoluowały w stosunku do swojego protoplasty (żarowego Parabolic Aluminized Reflector). W lampach PAR LED żarówkę zastąpiono diodami LED, które dzięki skróconemu czasowi reakcji żarnika mogą być również używane jako stroboskopy.

Nowe źródło światła pozytywnie przyczyniło się również do zredukowania wydzielanego ciepła, wydłużenie żywotności lampy i umożliwiło zmianę barwy światła. Lampy tego typu są zwykle sterowane za pomocą sygnałów DMX - tym wypadku do wyboru mamy pięć trybów max: 8 kanałów + podstawowe sterowanie z poziomu wyświetlacza.

 

[img:1]

 

Pierwsze lampy PAR LED pojawiły się na polskim rynku w roku 2007 i w porównaniu do dzisiejszych konstrukcji można nazwać je archaicznymi konstrukcjami. Największą wadą starego typu parów był fakt generowania barw czystych (trzy niezależne moduły RGB w porównaniu multi-chipu obecnie, co przy patrzeniu bezpośrednio w źródło światła nie wyglądało zbyt estetycznie.

Już podczas pierwszego kontaktu z PRO FLAT 7 zauważymy, że jego solidna, metalowa obudowa spełnia równolegle rolę radiatora chłodzącego, czyniąc urządzenie bezgłośnym, co jest istotną sprawą np. podczas pracy w teatrze, gdzie urządzenie było przeze mnie testowane.

 

[img:3]

 

Konstrukcja jest odporna na wstrząsy mechaniczne będąc przy tym dość kompaktowym urządzeniem - PRO 7 waży 3.5 kg, PRO 12 - 5.5 kg, a PRO 18 natomiast 7.5 kg. Uchwyt mogący zamiennie spełniać rolę nóżek używanych do stawiania światła na ziemi jest stabilny i rozszerza spektrum możliwych zastosowań.

Urządzenie występuje w trzech wersjach rozmiarów: 7, 12 lub 18 diod 10W emitujących światło w pięciu barwach (RGBWA). Kolory RGB są głęboko nasycone - czerwony to „prawdziwy” czerwony, a nie „rozcieńczony pomarańczowy” słabo odzwierciedlający soczystą niczym pomidor barwę. Diody white oraz amber świetnie uzupełniają wariant kolorytu. Lampy poza samodzielnym wykorzystaniem tych kolorów mogą zostać wykorzystane do ocieplania za sprawą diody „amber” oraz „ochładzania” (white) wiązki. Model FLAT PRO 7 dostępny jest w dwóch opcjonalnych wersjach SPOT (7 x 15W RGBW) oraz XS (7 x 8W RGBW).

 

[img:2]

 

Urządzenie występuje w wodoodpornej wersji obudowy IP65, jednak nawet podstawowa wersja chroni dość dobrze przed lekkim opadem deszczu. Podczas testów niezabezpieczony FLAT PRO 7 przez 3 tygodnie na zewnątrz podświetlał rozetę i nadal działał. Pary wyposażone są w gniazda 3 oraz 5 pin Neutrik Powercone, co jest wygodnym rozwiązaniem przy łączeniu większej ilości urządzeń szczególnie podczas użycia kabli hybrydowych (DMX + 230V).

 

[img:4]Seria FLAT PRO oparta jest o soczewki z 30 stopniową dyspersją, co przy odległości jednego metra w wypadku najsłabszego modelu PRO 7 skutkuje skutecznością rzędu 12.000 lux, a także plamę o średnicy 6m z odległości 8m przy intensywności 100 lux.

 

Podsumowanie

Podsumowując uważam, że seria CAMEO PAR FLAT PRO to stabilne urządzenia mogące znaleźć zastosowanie w produkcjach profesjonalnych, podczas riderowych koncertów, czy w miejscach wymagających dyskretnego chłodzenia. Jednak dzięki dobremu stosunkowi ceny do trwałości sprawdzi się też jako naświetlacz architektoniczny lub do montażu w stałych zewnętrznych instalacjach (wersja z IP65). Sprawdzą się również na imprezach okolicznościowych o ile ktoś może pozwolić sobie na sprzęt premium do ów celów ;).

 

Specyfikacja techniczna:

 
  • Typ: Reflektor PAR LED
  • Kolory: RGBWA
  • Ilość diod LED: 7
  • Typ LED: 10W
  • Kąt świecenia: 30°
  • Wejście: DMX XLR 3-pinowe, 5-pinowe XLR
  • Wyjście: DMX XLR 3-pinowe, 5-pinowe XLR
  • Tryby DMX: 2, 3, 5, 8
  • Funkcje: Color Jump, Color Fade, strobe, ściemniacz, kontrola dźwięku

 

[img:5]

 

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Cameo rozwiń listę sklepów

Pozostałe testy
Test statywów Gravity TSP 5212 LB & TMS 4321 B Pod koniec zeszłego roku do mojego magazynu dotarł zestaw statywów kolumnowych i mikrofonowych - każdego w ilości dwóch sztuk. W tym momencie można by powiedzieć - statyw jaki jest, każdy widzi. Kawałek metalu, czasami plastiku i jedna...
Test miksera cyfrowego RCF M 20X Ahh... miksery cyfrowe. Co byśmy bez nich zrobili w czasach, gdzie setki “wlotów” stają się już standardem, a skomplikowane, stereofoniczne miksy douszne cieszą się coraz większą popularnością. Nieustannie rozwijająca się technologia...
Test kulumn Mackie DRM212 + DRM315 W moim przypadku kolumny miały jak zawsze przyjechać, pokazać do czego są zdolne i pojechać. A zostały. Dlaczego?
Test preampa Guitto GGP-01 To naturalne, że gdy przekroczymy początkujący poziom gry na gitarze, to chcemy nasze umiejętności pokazać innym na tzw. „scenie”, czy to będzie występ przed babcią, dziadkiem, czy też w plenerze. Zastanawiamy się wówczas, jak podłączyć...
Test ukulele Alvarez Regent vs Washburn Deluxe Ukulele to jeden z najmniejszych instrumentów strunowych. Stworzony w końcu XIX wieku i do dziś popularyzowany na całym świecie. Choć wywodzi się z Wysp Hawajskich, to poza nimi znany był  szerzej dopiero na początku XX wieku. Miało to...
Test systemów bezprzewodowych dBTechnologies Przyjazne budżetowo systemy bezprzewodowe firmy dB Technologies miały swoją premierę już dobre kilka miesięcy temu. Oglądając je podczas targów miałem mieszane uczucia, a moje myśli kręciły się wokół pytania - czy to kolejne proste...
Copyright © INFOMUSIC 2018

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz