TEST: Camtronome

Polski metronom w praktyce Paweł Ostrowski 3 lipca 2019, 12:00

O Camtronome pisaliśmy już wcześniej, słysząc co raz to więcej na temat polskiej aplikacji, łączącej m.in. funkcje metronomu i kamery. Trudno jednak rzetelnie ocenić funkcjonalność, opierając się wyłącznie na opiniach czy opisie katalogowym, tym bardziej jeśli pracujemy na urządzeniu wielofunkcyjnym o rozbudowanych możliwościach. Do obiektywnej oceny potrzebna była praktyka, przy najmniej kilku godzin spędzonych z Camtronomem, choć biorąc pod uwagę pokaźny zasób możliwości, ta kilkugodzinna znajomość przerodzi się raczej w wieloletni związek...

Po bardziej wnikliwym kontakcie z aplikacją Camtronome możnaby wysnuć wniosek: "prostota i skuteczność motyki, z potężnym kombajnem dodatkowych możliwości". Apka wyraźnie podąża za duchem czasu, skupiając ogrom funkcji scalonych w jedno indywiduum, dostarczając maksymalnie szeroki pakiet narzędzi, skutecznie wspomagający pracę podczas treningu, próby, koncertu, czy pracy w studio.

 

[img:1]

 

Dla kogo?

Odpowiedź nasuwa się sama - każdy kto używa metronomu doceni zalety Camtronome, począwszy od amatorów, a skończywszy na zawodowcach, mających dużo większe oczekiwania wobec narzędzi takich jak metronom. Traktując aplikację najbardziej elementarnie, otrzymujemy dużej jakości urządzenie, o stabilnej pracy (Android lub iOS), ale i wysokiej precyzji odmierzania tempa przez zegar metronomu, o czym zapewnia producent - Maciej Sznurowski.

Szybko docenimy obecność kamery, która pozwoli zarejestrować obraz, z równoczesnym wykorzystaniem funkcji metronomu podczas nagrywania. Z jednej strony zyskujemy pełną kontrolę procesu treningowego, dzięki rejestracji obrazu i dźwięku zarazem. Z drugiej, ogromne ułatwienie w realizacji drumcam'u podczas występu live - kamera rejestruje obraz, zupełnie niezależnie od toczących się w trakcie działań czysto metronomowych. I tutaj mamy już ogromne pole do popisu, bo możliwość edycji apki i mnogość funkcji dodatkowych odkrywa całkiem pokaźną przestrzeń, czyniąc z metronomu zaawansowane urządzenie nawigujące time'm, formą, setlistami itd.

 

Funkcjonalność

Mówiąc o funkcjach aplikacji, byłoby grzechem poprzestać tylko na jej nazwie, odnosząc się jedynie do pracy kamery i metronomu. Jednak i w tym wypadku czeka nas miła niespodzianka funkcjonalna - wystarczy wejść nieco głębiej w edycję, by przekonać się, że już samą kamerę można modyfikować, wybierając przedni lub tylny wariant kamery smartfona, w zależności od potrzeb i docelowego zastosowania.

To co najbardziej rzuca się w oczy to prostota i ergonomia - w trybie prostego metronomu doświadczamy absolutnie minimalistycznej formy, bez grama zbędnego dodatku - konkret i maksymalna użyteczność.

 

[img:3]

 

Wchodząc nieco głębiej w edycję, doświadczamy bardzo intuicyjnych ustawień, pozwalających zmieniać metrum, podział głównej jednostki odniesienia czasu, a dalej - ilość wystukiwanych nut i ich brzmienie, ustawianych zgodnie z własnymi potrzebami i preferencjami. Niewątpliwą zaletą aplikacji jest doskonały support - bardzo intuicyjna instrukcja dostępna online na stronie producenta, w języku polskim i angielskim.

 

[img:4]

[img:5]

 

Prawdziwa jednak zabawa zaczyna się wtedy, gdy wchodzimy w tryby odtwarzania list metronomów. I tutaj zaczyna się ogrom możliwości wykorzystania Camtronome, kończący się tylko tam gdzie sięga nasza wyobraźnia, lub po prostu - zapotrzebowanie. W zasadzie mamy już do czynienia bardziej z sekwencerem, niż typowym metronomem, pracując na konkretnych klockach, ustawianych w dowolne sekwencje według wszelkiego uznania i potrzeb.

Mamy więc możliwość zaprogramowania określonej liczby taktów w danym metrum i tempie, zmieniających się w zadany przez nas sposób. Możemy nagrać własną narrację, okraszając metronom komentarzem, ułatwiającym nawigację formy utworu, lub system ćwiczenia. Możemy tworzyć własne play-listy, by całkowicie niemal zautomatyzować konieczność obsługiwania clicka w warunkach występów live (włącznie z możliwością sterowania aplikacją poprzez bluetooth i przełączania pomiędzy utworami za pomocą zewnętrznego kontrolera). I wreszcie mamy możliwość wgrywać konkretne utwory i odtwarzać je z poziomu metronomu, dodając warstwę klika, narracji, konkretną ilość przerwy pomiędzy kolejnymi utworami, itd. Niewątpliwą zaletą jest możliwość przechowywania własnych metronomów na dysku-chmurze, co umożliwia nam ciągły dostęp do plików z każdego miejsca i na każdym urządzeniu z dostępem do internetu (smartfon, tablet, ipad, komputer...).

 

[img:6]

[img:7]

 

Tryb ćwiczeniowy

To bardzo rozbudowany pakiet funkcji, który zapewni skuteczny i niezwykle różnorodny trening, dzięki nieocenionym funkcjonalnościom, takim jak m.in. programowalne zmiejszanie i zwiększanie tempa oraz wyciszanie metronomu na wybraną ilość poszczególnych uderzeń, czy taktów. W połączeniu z odpowiednimi zestawami ćwiczeń, zyskujemy ogromną bazę szkoleniową, która jest w stanie urozmaicić codzienny trening, rozplanować konkretne zadania i umiejętności rozwijane w kolejnych dniach, tygodniach, czy miesiącach.

Możemy również skorzystać z funkcji przypominającej nam o ćwiczeniach, w sytuacji gdy aplikacja będzie nieużywana przez niepokojąco długi czas - trudno o lepszego trenera, który bez grymasu na twarzy, ani zbędnego podnoszenia głosu, jednak w sposób konsekwentny, upomni się o nas, nawołując do podjęcia treningu.

 

[img:8]

[img:9]

 

Tutaj dla przykładu pobierzesz metronom Camtronom do zestawu ćwiczeń werblowych ze Szkoły Na Perkusję "Kompletny Trening" Pawła Ostrowskiego.

 

Estetyka

Może nie najważniejsza, ale również nie bez znaczenia. Camtronome posiada bardzo stonowaną estetykę, będąc aplikacją stworzoną do pracy na scenie, z założenia jako narzędzie profesjonalisty. Dzięki temu nie wybija się kolorystycznie jak wiele innych aplikacji, mieniących się jaskrawymi kolorami. Mamy oczywiście możliwość edycji motywu i wybór pomiędzy nieinwazyjnym szarym (domyślnym), a motywem białym, jednak szybko docenimy zalety odcienia szarości, nie narzucającego się w żaden sposób i niemęczącego oczu podczas użytkowania.

 

Darmowy z możliwością zapłaty

Aplikacja łączy się z internetem (działanie kamery), wyświetlając reklamy w wersji darmowej. Możemy jednak upgrade'ować Camtronome za stosunkowo niewielką dopłatą, wyłączając tryb wyświetlania reklam na odpowiednio długi czas, w zależności od dokonanej płatności, tzn. 10 godzin za 4.99 PLN, 30 godzin za 8.99 PLN, czy 100 godzin za 23.99 PLN. Możemy też pozbyć się reklam na zawsze za 64.99 PLN.

 

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę funkcjonalność, wygodę i wysoki standard pracy z Camtronome, bez trudu docenimy jakość pracy z aplikacją. Zastosowanie do ćwiczeń, do pracy live, nagrań studyjnych, czy jako duże udogodnienie podczas video-rejestracji próby to najbardziej ogólne możliwości wykorzystania Camtronome. Aplikacja wydaje się być tak szeroka w zastosowaniu, że trudno opisać jej wszelkie walory, bo kolejne udogodnienia odkrywamy z czasem.

Bez względu na to, czy jesteś amatorem, czy zawodowcem, grasz na perkusji czy jakimkolwiek innym instrumencie - warto byś zapoznał się z Camtronome, nie dlatego że to nasz rodzimy produkt polski. Po prostu dlatego, że warto sięgać po to, co najlepsze!

 

Pobierz Camtronome

[img:11] [img:12]

 

Pozostałe testy
Czuć w tym "piniądz" - TEST stacji roboczej Kurzweil K2700 W swoją czwartą dekadę istnienia, ceniona seria K firmy Kurzweil nadal ewoluuje. Zadebiutowała w 1991 roku, a model Kurzweil K2000 wprowadził rewolucyjną technologię syntezatora o architekturze zmiennej (VAST), co okazało się wielkim...
Test interfejsu audio Focusrite Scarlett 2i2 4th gen W świecie profesjonalnego nagrywania i produkcji dźwięku, jakość i niezawodność interfejsu audio ma kluczowe znaczenie. Dlatego nie bez powodu firma Focusrite stała się jednym z najbardziej uznanych producentów w tej dziedzinie. Ich...
Test interfejsu audio Shure MVX2U Interfejs Shure MVX2U to bardzo przyjazne i proste w obsłudze rozwiązanie dla podcasterów i twórców różnego rodzaju treści multimedialnych, w których zawarta ma być ścieżka lektorska, w dodatku w miniaturowym rozmiarze.
Test słuchawek Shure AONIC 40 SHURE wprowadził na rynek model AONIC 40 - bezprzewodowe słuchawki, które łączą trwałość, mobilność i przyciągające oko design z doskonałą jakością dźwięku i automatyczną redukcją hałasu, co poprawia komfort pracy Test miksera do podcastów RODECaster Duo Rode, wprowadzając na rynek kolejny, bardziej kompaktowy mikser RODECaster Duo, kontynuuje swoją misję zaopatrywania podcaster'ów oraz twórców treści w profesjonalny i intuicyjny sprzęt, który spełni ich wymagania. Test.
Gruby sprzęt dla podcasterów – Test miksera Mackie DLZ Creator Mackie DLZ Creator to bardzo zmyślny, uniwersalny mikser, dający twórcom podcastów – ale nie tylko - duże możliwości. Ekran dotykowy bardzo ułatwia pracę, uwalniając od konieczności korzystania z komputera. Więcej