TEST: Alesis Strike Multipad

Instrument dla naprawdę wymagających użytkowników Paweł Ostrowski 5 listopada 2019, 09:00 Lauda Central Europe
Alesis Strike Multipad3.099 zł

Testujemy w praktyce nowość na rynku padów perkusyjnych - Alesis Strike Multipad. Z pośród niezwykle obfitych funkcjonalności skupiliśmy się na tych najprostszych rozwiązaniach, miksując zestaw akustyczny z brzmieniem fabrycznych próbek sampli. Dokonaliśmy przy tym jeszcze jednego odkrycia - bardzo efektownego sposobu nagłaśniania akustycznego zestawu przy użyciu jednego mikrofonu i Multipada.

Nie sposób opisać wszystkich możliwości, obcując z tak zaawansowanym instrumentem jakim jest Alesis Strike Multipad. Ten kombajn z pewnością zadowoli tych najbardziej wymagających entuzjastów multipadów, wykorzystujących te urządzenia w sytuacjach scenicznych, jak też podczas domowych produkcji.

 

[img:5]

 

Przypomnijmy kilka najważniejszych funkcjonalności urządzenia Alesis Strike Multipad:

  • Ponad 7.000 sampli i loopów - 32 GB pamięci z ponad 6 GB treści, w tym pętle, perkusje i perkusjonalia, a także instrumenty melodyczne w każdym stylu
  • Wbudowany Sampler umożliwia nagrywanie z USB, smartfona, mikrofonu lub innego urządzenia audio
  • Wbudowany Looper - nagrywanie w pętli Strike Multipad lub z zewnętrznego wejścia audio
  • 9 dynamicznych padów z konfigurowalnymi światłami RGB
  • Interfejs USB - 2 wejścia / 2 wyjścia USB audio i interfejs MIDI
  • Załaduj próbki za pomocą napędu USB - importuj pliki WAV i twórz kopie zapasowe
  • 5 wbudowanych efektów

Tyle w teorii, a jak w praktyce sprawdza się ten instrument?

 

[img:1]

 

Brzmienie w kontekście zestawu akustycznego

Ogromna ilość próbek brzmieniowych pozwala zbudować swój personalny zestaw soundowy, który będzie stanowił punkt wyjścia do tworzenia własnej muzyki lub też efektywny dodatek brzmieniowy posiadanego intrumentarium. Możliwości miksowania brzmień wydają się być niemal nieograniczone, a to za sprawą pokaźnej ilości efektów, jak i zaawansowanych możliwości edycji każdego z parametrów.

W przeprowadzonym teście użyliśmy brzmienia akustycznego zestawu (dźwięk zebrany został mikrofonami pojemnościowymi oraz mikrofonem do stopy), połączonego z brzmieniem próbek poszczególnych zestawów fabrycznych multipada (dźwięk z Alesia pobrany został liniowo). Efekty brzmieniowe ilustruje poniższe nagranie filmowe.

 

[img:2]

 

Wygoda użytkowania i sposoby nawigacji

Nawigacja multipada przedstawia się wzorowo. Czytelny panel z dużym wyświetlaczem o intuicyjnych parametrycznie funkcjach pozwala z łatwością operować najważniejszymi funkcjami urządzenia, zmieniać wygodnie zestawy, dokonywać korekcji, a w razie potrzeby wyłączyć wszystkie nałożone loopy i brzmienia (przyciskiem "Panick"). Bardzo praktycznym rozwiązaniem, znanym z innych tego typu urządzeń jest rozszycie sygnałów wyjściowych na 3 niezależne ścieżki stereo: wyjście słuchawkowe (phones), aux oraz main, przy czym wyjście phones zaopatrzono w gniazdo na małego jacka.

 

 

Niedogodności

Aby test był obiektywny, trzeba zachować zdrowy rozsądek i z analityczną wnikliwością ocenić instrument, nie kierując się wyłącznie emocjami. Zawsze można doszukać się jakichś minusów, choć w tym wypadku są to kwestie marginalne, biorąc pod uwagę funkcjonalność i uniwersalność urządzenia. Pewną niedogodnością, dla co bardziej wymagających estetycznie klientów jest nadmierne oświetlenie Multipada kolorowymi światełkami po bokach, dające wrażenie bardziej użytkowania rzucającego się w oczy keyboarda, niż w pełni profesjonalnego urządzenia scenicznego.

Drugą dającą się we znaki niewygodną cechą instrumentu jest moment "zawiechy" polegający na kilkusekundowym ładowaniu się kolejnego zestawu instrumentów przypisanego do danego banku (KIT), co może lekko irytować, zwłaszcza tych, którzy oczekują natychmiastowej reakcji urządzenia. Ot taka specyfika Strike Multipada, trzeba chwilę poczekać i już.

 

[img:4]

 

Wejście liniowe

No i prawdziwa frajda z zabawy jaką podjęliśmy, podłączając pod wejście liniowe (Record In) mikrofon dynamiczny. I tutaj spotkała nas nie lada niespodzianka, znana chociażby z nie tak dawno reklamowanej nowości EAD-10 firmy YAMAHA. Można śmiało powiedzieć, że Alesis Strike Multipad spełnia funkcje wspomnianego EAD-10, będąc przy tym dużo bardziej zaawansowanym technologicznie oraz funkcjonalnie urządzeniem. 

 

[img:3]

 

Zbierając liniowo brzmienie całego zestawu, możemy cieszyć się efektami samych już nawet fabrycznych zestawów, zawierających taki składowe jak: equalizację, kompressor, pogłosy i inne. Dodając jeszcze możliwość zdejmowania poszczególnych efektów oraz ich ścisłej edycji, możemy uzyskiwać nieograniczone wprost możliwości kreowania brzmienia zestawu, połączone z funkcją nagrywania, loopowania w czasie rzeczywistym i jeszcze wieloma innymi. Prawdziwa kopalnia praktycznych funkcjonalności.

 

[img:6]

 

Podsumowanie

Alesis Strike Multipad to instrument przeznaczony dla naprawdę wymagających użytkowników. Niebywale funkcjonalny, bogaty w praktyczne użytkowo funkcje, a z drugiej strony intuicyjny i przyjazny w obsłudze. Solidnie wykonane pady dają wrażenie trwałości konstrukcyjnej, odpornej na uszkodzenia mechaniczne, jak jest w istocie? Czas dłuższego użytkowania pokaże. Z drugiej strony estetyka wykonania nie pozostawia żądnych złudzeń, dając bardzo efektowny instrument, który trudno pominąć wzrokiem na scenie.

Alesis z pewnością mocno zatrzęsło konkurencją, podnosząc wysoko poprzeczkę światowego rynku padów perkusyjnych, jaka będzie odpowiedź konkurencji na ten "wszystkomający kombajn" perkusyjny? Czas pokaże.

 

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Alesis rozwiń listę sklepów

Pozostałe testy
Test: Perkusja elektroniczna Efnote 3 W ostatnim czasie w nasze ręce wpadł naprawdę ciekawy sprzęt. Perkusja elektroniczna EFNOTE 3 jest tańszym odpowiednikiem flagowego modelu 7x, jednak ma równie dużo do zaprezentowania. Złożenie, jak i obsługa tego zestawu jest intuicyjna...
Test talerzy perkusyjnych Istanbul Mehmet Origin Dark Ride 22 Po podziale firmy Istanbul na Istanbul Agop i Istanbul Mehmet, to ta pierwsza zdecydowanie wyszła na prowadzenie w kwestii rozpoznawalność. Istanbul Mehmet mimo trochę mniejszej popularności ma się naprawdę dobrze, a Istanbul Mehmet...
Test talerzy Bosphorus Syncopation Series SW Ride 20" Bosphorus Cymbals niedawno pojawili się na naszym rynku, co opisywaliśmy pod tym linkiem. Mieliśmy ostatnio okazję przetestować kilka modeli tego producenta, w tym m.in. Syncopation Series SW Ride 20". Talerz wydaje się naprawdę bardzo...
Talerze perkusyjne Istanbul Agop Xist Dark Dry Crash 20" W ostatnim czasie talerze perkusyjne o ciemnym brzmieniu stają się coraz bardziej popularne, co nie uszło uwadze Istanbul Agop. Zaprezentowana pod koniec 2019 roku seria Xist Dry Dark jest bardzo ciekawą propozycją w wyżej wymienionym...
Pad perkusyjny Rtom Moongel Workout Pad 7" Oferta padów perkusyjnych na naszym rynku jest bardzo szeroka, jednak grupa 'cichych' padów dostępnych w polskich sklepach nie jest już tak liczna. Dziś przyjrzymy się jednemu z reprezentantów tej kategorii - Rtom Moongel Workout Pad 7"....
Test mikrofonów instrumentalnych Audio-Technica MB/DK7 Zestaw Audiotechnica Midnight Blues DK 7 to funkcjonalny komplet mikrofonów pozwalający na podstawowe omikrofonowanie zestawu perkusyjnego. Sprawdzamy funkcjonalność tego zestawu, testując mikrofony w różnych warunkach, nie tylko...