Test: Mackie EM, czyli nowe modele mikrofonów dla vloggerów

Dowiedz się, jak nowe propozycje od Mackie mogą poprawić jakość dźwięku w Twoich materiałach wideo. Kacper Łabuda 11 kwietnia 2023, 10:00 Music Info
Mackie EM-93M320 zł
Mackie EM-93MK740 zł
Mackie EM-98MS800 zł
Mackie EM-95ML380 zł

[img:5:R]Jeśli prowadzisz kanał na YouTube, nagrywasz podcasty lub publikujesz wideo na TikToku oraz Instagramie, wiesz, jak ważne jest nagranie dźwięku dobrej jakości. To właśnie dlatego tak istotne jest wyposażenie się w odpowiedni sprzęt. Dziś chciałbym przyjrzeć się i podzielić moimi przemyśleniami o nowych modelach mikrofonów dla podcastu oraz zestawu dla vloggerów od firmy Mackie, które pozwalają na nagrywanie materiałów z dźwiękiem o najwyższej jakości.

Firma Mackie to producent sprzętu muzycznego z ponad 30-letnim doświadczeniem, która jako jedna z pierwszych zaprojektowała wysokiej jakości konsolę mikserską, na którą mogli sobie pozwolić muzycy (Mackie CR-1604) i ustanowiła tym nowe standardy w zakresie kosztów, rozmiarów i wydajności. W ich ofercie znajdują się między innymi mikrofony studyjne oraz sceniczne, a także sprzęt dla DJ-ów. Dziś skupimy się na kilku nowych modelach mikrofonów oraz zestawie dla vloggerów, które są w stanie znacząco podnieść jakość produkcji treści na wszelakie platformy społecznościowe.

 

Menu

  1. Opis mikrofonów: EM-93MK + EM-93M  I EM-98MS I  EM-95ML  

  2. Wrażenia z użytkowania

  3. Demo brzmienia

  4. Podsumowanie, który mikrofon dla kogo?

 

 

Krótki opis sprzętów, które będziemy dzisiaj testować

 

EM-93M - Kompaktowy mikrofon dla smartfonów i lustrzanek

To mikrofon pojemnościowy, który poprawi jakość dźwięku podczas nagrywania wideo na smartfonie lub lustrzance. Dostępny jest w zestawie z kablami do obu urządzeń, dzięki czemu można go bezpośrednio podłączyć niezależnie od sprzętu, którym nagrywamy. Dostępne są dwa rodzaje osłon, w zależności od warunków panujących podczas nagrywania, piankowa na lekki wiatr, oraz futrzana w stylu "deadcat" nadająca się na silny wiatr.

 

[img:1]

 

EM-93MK - Kompletny zestaw dla vloggerów

Zestaw ten zawiera wyżej wymieniony mikrofon EM-93M oraz akcesoria do nagrywania wideo na smartfonie lub lustrzance, w tym jasne oświetlenie LED, uniwersalny uchwyt na telefon, trójnóg oraz torbę transportową. Wszystko, co potrzeba do nagrywania wideo w domu lub w plenerze.

 

[img:2]

 

EM-98MS - Mikrofon kierunkowy typu shotgun dla smartfonów i lustrzanek

Ten mikrofon zapewnia doskonałą jakość dźwięku podczas nagrywania wideo na smartfonie lub lustrzance. Dzięki specjalnemu projektowi pozwala na zmniejszenie ilości hałasu dochodzącego z boków i lepsze wyeksponowanie dźwięków dochodzących z frontu, dzięki czemu nagrania są lepszej jakości. Dostępne są różne osłony i filtry, które pomogą dostosować dźwięk do warunków. Mikrofon ma wbudowaną baterię, a w zestawie znajduje się wiele dodatkowych akcesoriów, takich jak profesjonalny uchwyt antywibracyjny oraz kable pozwalające na podłączenie zarówno do smarfonów, jak i profesjonalnych kamer.

 

[img:3]

 

EM-95ML - Mikrofon krawatowy ze wzmacniaczem dla smartfonów i lustrzanek

Ten krawatowy mikrofon pojemnościowy z dołączonym wzmacniaczem umożliwia nagrywanie dźwięku o wysokiej jakości. Można go podłączyć do smartfona lub lustrzanki i korzystać przez cały dzień dzięki wbudowanej baterii. Dostępne są różne osłony, a także możliwość regulacji poziomu dźwięku i podłączenia słuchawek do wzmacniacza, by na bieżąco monitorować nagrywany sygnał.

 

[img:4]

 

Wrażenia z użytkowania

Przez poprzedni tydzień intensywnie testowałem wszystkie wyżej wymienione modele i muszę przyznać, że jestem zaskoczony tym, jak wygodne było ich użytkowanie, oraz tym jak poprawiły jakość materiałów, które w tym czasie nagrałem.

 

EM-93MK z mikrofonem EM-93M

Na pierwszy ogień poszedł zestaw EM-93MK z mikrofonem EM-93M. Zestaw ten to rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się zarówno przy nagrywaniu z użyciem smartfonów, jak i lustrzanek cyfrowych. W skład zestawu wchodzi ultra-kompaktowy mikrofon EM-93M, światło LED o zmiennej temperaturze oraz jasności, uchwyt uniwersalny na telefon, poręczny tripod z dodatkowym uchwytem ręcznym oraz pokrowiec do transportu.

 

[img:6]

 

Mikrofon EM-93M zapewnia czysty dźwięk, a dzięki dołączonym osłonom przeciwwietrznym z pianki i futra redukuje szumy wiatru podczas nagrywania. Światło LED o regulowanej temperaturze i osłonie rozpraszającej światło umożliwia dostosowanie oświetlenia do potrzeb, a wyświetlacz LCD ułatwia jego obsługę. Dołączony do zestawu tripod może być także wykorzystany jako uchwyt do trzymania zestawu w ręce, dzięki czemu użytkownik ma większą swobodę ruchów.

Trzy zalety zestawu Mackie EM-93MK, które z pewnością docenią zarówno początkujący, jak i doświadczeni vloggerzy i twórcy treści na social media to:

 

  1. Wielofunkcyjność - Zestaw dzięki dołączonym akcesoriom oraz wbudowanym złączom typu hot-shoe oraz gwintom fotograficznym pozwala na zamontowanie na wielu powierzchniach w wielu konfiguracjach, dzięki czemu nagrywanie w różnych warunkach i sytuacjach nie stanowi problemu.
  2. Wysoka jakość - Mikrofon zapewnia czysty dźwięk, a światło LED o regulowanej temperaturze i intensywności umożliwia dostosowanie oświetlenia do potrzeb, co pozwala na uzyskanie wysokiej jakości wideo.
  3. Łatwość użytkowania - Zestaw jest bardzo łatwy w użyciu, a jego montaż zajmuje mniej niż minutę, dołączony pokrowiec na transport ułatwia przenoszenie zestawu wraz z niezbędnym sprzętem.

 

[img:7]

 

Jedyną wadą zestawu może być to, że nie posiada wbudowanego systemu stabilizacji obrazu, co może wpłynąć na jakość nagrywanego materiału, zwłaszcza w przypadku nagrywania z ręki. Aczkolwiek przy poziomie stabilizacji we współczesnych smartfonach nie powinno być to problemem.

 

EM-95ML

Jak już sprawdziłem możliwości zestawu EM-93MK oraz mikrofonu EM-93M postanowiłem przetestować model EM-95ML, czyli mikrofon krawatowy ze wzmacniaczem dla smartfonów i lustrzanek. Jest to narzędzie, które pozwala na profesjonalne nagrywanie dźwięku w każdych warunkach. Ten wysokiej jakości mikrofon krawatowy z wbudowanym wzmacniaczem jest idealnym rozwiązaniem dla twórców wideo, którzy chcą osiągnąć profesjonalny dźwięk podczas nagrywania na żywo lub tworzenia podcastów.

 

[img:9]

 

Mikrofon EM-95ML posiada pojemnościową kapsułę o charakterystyce dookólnej, która pozwala na rejestrowanie wyraźnego i pełnego szczegółów głosu. Dzięki temu można łatwo nagrać wyraźne, wysokiej jakości nagrania w dowolnym miejscu. Do zestawu dołączony jest również klips, który ułatwia przymocowanie mikrofonu do wszelkiego rodzaju koszul, kurtek, a nawet kapeluszy lub okularów w ekstremalnych przypadkach.

Mikrofon EM-95ML wyposażony jest w zewnętrzny wzmacniacz z regulacją wzmocnienia, dzięki czemu można precyzyjnie kontrolować poziom dźwięku nagrywanego mikrofonem. Wbudowany akumulator pozwala na długi czas nagrywania, a dzięki możliwości podłączenia słuchawek, można dokładnie sprawdzać jakość dźwięku w czasie rzeczywistym.

 

[img:10]

 

Mikrofon EM-95ML jest idealnym narzędziem dla twórców wideo, którzy chcą nagrywać wysokiej jakości dźwięk na smartfonach i lustrzankach. Jest także wyposażony w piankową osłonkę, która zmniejsza hałas wiatru podczas nagrywania na zewnątrz.

Podsumowując, mikrofon EM-95ML z wbudowanym wzmacniaczem to potężne narzędzie dla twórców, którzy chcą podnieść jakość swoich produkcji. Jest łatwy w obsłudze, a nagrywany dźwięk jest wysokiej jakości. Jedynym potencjalnym minusem jest aktywna konstrukcja wzmacniacza, która potrzebuje zasilania ze wbudowanej we wzmacniacz baterii. Aczkolwiek po całym dniu nagrań miałem jeszcze 50% baterii więc nie powinno to być dużym problemem, dodatkowo możliwość ładowania poprzez kabel usb typu C sprawia, że nie powinno być problemu ze znalezieniem ładowarki, gdziekolwiek byśmy się nie znaleźli.

 

EM-98MS

Na koniec został mi niesamowicie profesjonalnie prezentujący się mikrofon - EM-98MS. Mikrofon EM-98MS, jest przeznaczony do nagrywania dźwięku przy użyciu smartfonów lub lustrzanek cyfrowych. Jest to niezbędny element zestawu do nagrywania dla każdego, kto tworzy filmy i potrzebuje najwyższej jakości dźwięku.

 

[img:11]

 

Mikrofon kierunkowy EM-98MS jest bardzo łatwy w użyciu i posiada wiele przydatnych funkcji. Na przykład, dzięki specjalnej budowie, mikrofon skupia się na dźwiękach, które pochodzą z jego frontu, jednocześnie redukując dźwięk dochodzący z bocznych źródeł, co minimalizuje hałas na nagraniach, oraz posiada funkcję overdrive protection, która sprawia, że dźwięk przed wysyłką do kamery zostaje rozdzielony na 2 niezależne kanały, z których jeden ma włączoną funkcję PAD -10dB, dzięki czemu możemy spokojnie nagrywać nawet w warunkach, w których nie wiemy, czy poziom głośności będzie wysoki, czy niski a nasze nagrania i tak będą brzmieć świetnie.

Mikrofon można podłączyć zarówno do smartfona, jak i lustrzanki cyfrowej, co daje możliwość wykorzystania go zarówno na profesjonalnych planach filmowych jak i do mniejszych produkcji. Dzięki zastosowaniu specjalnego systemu izolacji mikrofonu od drgań z kamery bądź statywu nagrany materiał jest zawsze wyraźny i bez niepożądanych szumów oraz zakłóceń.

 

[img:12]

 

Mikrofon EM-98MS posiada wiele dodatkowych funkcji, takich jak: regulacja głośności, filtrowanie hałasu w niskich częstotliwościach, a także wejście na słuchawki, co pozwala na bezpośrednie monitorowanie dźwięku.

Mikrofon jest bardzo lekki, kompaktowy i łatwy w transporcie. Zawiera też wszystkie niezbędne akcesoria, takie jak: osłony przed wiatrem, piankową na lekki wiatr i futrzaną na ciężkie warunki, kable do podłączenia do smartfona lub lustrzanki, kabel ładowania i elegancki pokrowiec.

 

[img:13]

 

Podsumowując, mikrofon EM-98MS to doskonały wybór dla osób, które chcą nagrać najwyższej jakości dźwięk w swoich filmach. Jego zalety to łatwość obsługi, wysoka jakość dźwięku, lekka konstrukcja i wiele funkcji. Mikrofon świetnie sprawdzi się podczas nagrywania na zewnątrz, w szczególności gdy talent znajduje się trochę dalej od kamery.

 

Próbka możliwości Mackie EM-93M, EM-95ML i EM-98MS

 

Podsumowanie

Po tygodniu użytkowania tych sprzętów mogę je śmiało polecić każdemu, kto chce zadbać o jakość audio w swoich produkcjach. W szczególności zestaw EM-93MK ze względu na swoją uniwersalność z pewnością ułatwi tworzenie wyjątkowych nagrań. Sam mikrofon EM-93M jest także bardzo wszechstronny i sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz oraz w bliskich i średnich ujęciach.

Mikrofon EM-95ML sprawdzi się za to świetnie podczas ujęć, na których nasz talent sporo się porusza i nie zawsze znajduje się w centrum nagrania. Natomiast mikrofon EM-98MS znajdzie zastosowanie w sytuacjach, gdy będziemy potrzebowali jak największej izolacji głosu od hałasu z otoczenia.

Jak tylko budżet to udźwignie, to najlepszym rozwiązaniem byłoby wyposażenie się w każdy z tych modeli, dzięki temu będziecie mieć pewność, że cokolwiek nie stanie na waszej drodze, audio w waszych nagraniach będzie na najwyższym poziomie.

 

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Mackie rozwiń listę sklepów

Pozostałe testy Test bezprzewodowego systemu odsłuchowego Sennheiser XSW IEM Nie jest obecnie czymś zaskakującym scena, na której nie ma ani jednego monitora podłogowego – za to każdy z muzyków występujących na tej scenie ma słuchawki w uszach. Z takiego rozwiązania cieszą się niemalże wszyscy, no może oprócz...
Test miksera cyfrowego Tascam Sonicview 16 Tascam postanowił również zawalczyć o swój kawałek tortu w dziedzinie cyfrowych mikserów audio, prezentując wiosną tego roku konsolety Sonicview. Zapraszamy do praktycznego testu i poznanie opinii realizatora dźwięku
Test systemu głośnikowego LD Systems MAUI 28 G3 LD SYstems MAUI 28 G3 jest prawdziwym wielofunkcyjnym, a przy tym stosunkowo kompaktowym systemem nagłośnieniowym dla DJ-ów, zespołów, klubów, małych firm nagłośnieniowych. Aktywna kolumna wraz z subwooferem
Test interfejsu audio Shure MVX2U Interfejs Shure MVX2U to bardzo przyjazne i proste w obsłudze rozwiązanie dla podcasterów i twórców różnego rodzaju treści multimedialnych, w których zawarta ma być ścieżka lektorska, w dodatku w miniaturowym rozmiarze.
Test słuchawek Shure AONIC 40 SHURE wprowadził na rynek model AONIC 40 - bezprzewodowe słuchawki, które łączą trwałość, mobilność i przyciągające oko design z doskonałą jakością dźwięku i automatyczną redukcją hałasu, co poprawia komfort pracy Test miksera do podcastów RODECaster Duo Rode, wprowadzając na rynek kolejny, bardziej kompaktowy mikser RODECaster Duo, kontynuuje swoją misję zaopatrywania podcaster'ów oraz twórców treści w profesjonalny i intuicyjny sprzęt, który spełni ich wymagania. Test.