Test: Tascam X6 - Rewolucyjny rejestrator audio dla profesjonalistów i entuzjastów

Kacper Łabuda 15 maja 2023, 12:00 Polsound sp. z o.o
Tascam X61.850 zł

[img:1:R]W dzisiejszej recenzji przedstawiamy 32-bitowy poręczny rejestrator audio nowej generacji od firmy Tascam - model X6, który z pewnością zainteresuje zarówno profesjonalistów, jak i entuzjastów nagrywania dźwięku. Firma Tascam znana jest z dostarczania niezawodnych i wydajnych urządzeń, a ich najnowszy model nie jest wyjątkiem. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, co sprawia, że Tascam X6 wyróżnia się na tle konkurencji.

Spis treści Tascam X6:

 

Design i ergonomia

Tascam X6 to poręczny i solidnie wykonany rejestrator, który wyposażony został w dwa wejścia mikrofonowe oraz dwa wbudowane mikrofony kierunkowe, które możemy dowolnie ustawić w zależności od tego co nagrywamy, a także wejście external input i output oraz mocne wyjście słuchawkowe. Urządzenie posiada intuicyjne menu oraz czytelny ekran dotykowy, który ułatwia nawigację i kontrolę parametrów nagrywania. Rejestrator idealnie leży w dłoni a wraz z bateriami waży zaledwie 365 gram, dzięki czemu świetnie nadaje się zarówno do montażu na kamerze, jak i trzymania w ręce podczas nagrywania dźwięków otoczenia. Jego rozmiar sprawia, że możemy go nawet włożyć do kieszeni, dzięki czemu na pewno nie ominą nas żadna okazja na ciekawe nagrania.

 

[img:5]

 

Funkcjonalność i jakość dźwięku

Tascam X6 oferuje szeroką gamę funkcji, które zadowolą nawet najbardziej wymagających użytkowników. Urządzenie obsługuje nagrywanie wielościeżkowe w rozdzielczości aż 32 bit / 96kHz (!) co pozwala na jednoczesne nagrywanie i miksowanie wielu źródeł dźwięku w najwyższej jakości bez obaw o przesterowanie sygnału zarówno na wejściach mikrofonowych jak i wbudowanych kapsułach. Dodatkowo X6 posiada unikalny system aplikacji, które za pomocą jednego kliknięcia dobierają optymalne ustawienia dla najpopularniejszych zastosowań takich jak nagrywanie wywiadów, podcastów, muzyki oraz field recordingu, dzięki czemu użytkowanie sprzętu jest możliwe w ciągu kilku sekund od uruchomienia. Istnieje także opcja manualna, gdzie mamy dostęp do wszystkich ustawień rejestratora jeżeli przygotowane przez producenta aplikacje nie pasują do naszych zastosowań.

 

[img:2]

 

Jakość nagrywanego dźwięku jest fenomenalna, rejestrator posiada wbudowane preampy HDDA, które zapewniają bardzo niski poziom szumów oraz niezwykle czysty i precyzyjny dźwięk. Wbudowane kapsuły posiadają nieco mniejszą membranę (10mm) niż w modelu X8 (14.6mm), dzięki czemu są nieco mniej czułe na zakłócenia typu wiatr lub drgania zachowując przy tym precyzję i jakość. Wejścia XLR są w stanie wysłać zasilanie phantom zarówno 48 jak i 24V a wejście jack 3.5mm posiada funkcję plug-in power, dzięki czemu do rejestratora możemy podłączyć każdy rodzaj mikrofonu.

 

[img:7]

 

Rejestrator jako jeden z niewielu na rynku pozwala na nagrywanie dźwięku w formacie 32 bit oraz posiada podwójny konwerter AD, dzięki czemu nie ma potrzeby ustawiania wzmocnienia na rejestratorze przed nagrywaniem, jest to niezwykle przydatne w sytuacjach gdy nie wiemy, jak głośne będą dźwięki, które planujemy nagrać i może nie być możliwości powtórzenia nagrania, na przykład rozbicie jakiegoś przedmiotu lub ryk dzikiego zwierzęcia. A także gdy nie mamy czasu na ustawienie wzmocnienia, bo mamy jednoosobowe zlecenie i zajmujemy się zarówno nagrywaniem audio jak i wideo oraz kontrolą oświetlenia.

 

[img:6]

 

W takich sytuacjach technologia 32bit pozwala nam nagrać audio bez martwienia się o poziom sygnału oraz szumu, po czym w naszym DAWie lub programie do obróbki wideo możemy zeskalować nagrany dźwięk do odpowiedniego poziomu bez utraty na jakości. Podczas moich testów rejestratora nagrywałem delikatne tykanie zabytkowego zegara stojącego gdy niespodziewanie wybiła pełna godzina i zegar zaczął dzwonić, na początku myślałem, że nagranie jest do niczego, natomiast później podczas obróbki w DAWie byłem w stanie znormalizować poziomy i wyszło z tego jedno z najciekawszych nagrań, jakie udało mi się zarejestrować w ostatnim czasie.

 

[img:8]

 

Rejestrator może być zasilany zarówno za pomocą baterii, na których może wytrzymać aż do 22 (!) godzin pracy, jak i za pomocą powerbanka podłączonego przez wejście USB C co pozwala na wykorzystanie go w profesjonalnych warunkach nawet podczas kilkudniowych sesji nagraniowych bez obawy o brak energii. Do rejestratora możemy włożyć karty micro SDXC o pojemności aż do 512GB co sprawia, że nie musimy martwić się o pamięć nawet podczas wielogodzinnych nagrań w najwyższej jakości przy wykorzystaniu wszystkich wejść. Dodatkowo cieszy fakt, iż rejestrator przyjmuje karty Micro SD, ponieważ pozwala to wyeliminować jedno z najsłabszych ogniw w całym łańcuchu nagrywania materiału audio, czyli adapter kart Micro SD.

 

[img:4]

 

Łączność i akcesoria

Tascam X6 poza wejściami mikrofonowymi posiada także wejście jack 3.5mm np. Do podłączenia mikrofonów typu lavalier, a także wyjście liniowe, którym możemy wysłać rejestrowany sygnał prosto do kamery, by oszczędzić sobie pracy w postprodukcji podczas synchronizacji.

Rejestrator przychodzi w zestawie wyłącznie z bateriami na start, jednak można do niego dokupić dedykowaną osłonę przeciwwietrzną typu deadcat model WS-86, która pozwoli na nagrywanie nawet przy mocniejszym wietrze, oraz modułu bezprzewodowy AK-BT1, który poza możliwością sterowania rejestratorem zdalnie z telefonu pozwala także na wysłanie sygnału time-code, dzięki któremu synchronizacja dźwięku z obrazem w postprodukcji jest szybka, łatwa i precyzyjna.

 

[img:3]

 

Podsumowanie

Tascam X6 to rewelacyjny rejestrator audio, który z powodzeniem sprawdzi się w różnorodnych zastosowaniach - od field recordingu, przez prace na planie filmowym, aż po tworzenie podcastów czy materiałów ASMR. Wyróżnia się wysoką jakością dźwięku, możliwością rejestracji w 32 bit, atrakcyjną ceną oraz intuicyjnym menu, które ułatwia korzystanie z urządzenia. Firma Tascam znana jest ze swojej niezawodności i wiedzy, a model X6 stanowi kolejny dowód na to, że producent potrafi dostarczyć produkty na miarę oczekiwań zarówno profesjonalistów, jak i entuzjastów. Dlatego z pełnym przekonaniem polecamy Tascam X6 każdemu, kto poszukuje uniwersalnego i wydajnego rejestratora audio.

Próbka możliwości rejestratora TASCAM X6

 

 

Video prezentacja z targów ISE 2023

 

Gdzie kupić?

Tascam Tascam tascam.com

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Tascam rozwiń listę sklepów

Pozostałe testy
Test klawiatury sterującej Arturia Keylab Essential mk3 Nowy kontroler MIDI od Arturii Keylab Essential mk3 to nie tylko wyrafinowane narzędzie do produkcji muzycznej, ale także inspirujący towarzysz dla każdego kreatywnego artysty. Poznaj opinię eksperta.
Test interfejsu audio Arturia MiniFuse 4 Arturia MiniFuse 4 okazał się niezwykle wszechstronnym i niezawodnym narzędziem podczas tworzenia muzyki do gry oraz nagrywania różnych efektów dźwiękowych. Po kilku tygodniach testów interfejsu przyszedł czas na werdykt
Test: Mackie EM, czyli nowe modele mikrofonów dla vloggerów Dziś chciałbym przyjrzeć się i podzielić moimi przemyśleniami o nowych modelach mikrofonów dla podcastu oraz zestawu dla vloggerów od Mackie, które pozwalają na nagrywanie materiałów z dźwiękiem o najwyższej jakości.
Test monitorów do studia firmy Adam Audio A4V Monitory studyjne ADAM AUDIO A4V – to najmniejsze monitory z najnowszej odsłony serii A. Seria A została wyposażona w wiele innowacyjnych technologii oraz mocno zmieniona względem poprzedników. Użyto nowych materiałów, ciekawych...
Test procesora dźwięku Bettermaker Stereo Passive Equalizer Equalizer studyjny Bettermaker Stereo Passive Equalizer (SPE) wyróżnia się na tle innych urządzeń. W naszym teście w Kosa Buena Studio dowiesz się jak pracować z SPE i posłuchasz brzmienia z sesji nagraniowej
Test słuchawek RODE NHT-100  Rode wraz z modelem słuchawek NHT-100 dołączył do elitarnego grona producentów sprzętu studyjnego takich jak m.in.: AKG / Sennheiser / Beyerdynamic, którego używamy zarówno pracy, jak i w domowym zaciszu. Słuchawki profesjonalne mają...