Test: Arturia Keylab Essential mk3

Inspirujący towarzysz dla każdego kreatywnego artysty Kacper Łabuda 29 maja 2023, 10:00 AUDIOTECH
Arturia Essential mk31.200 zł

[img:1:R]Oto i on! Najnowszy model klawiatury Midi z popularnej serii Essential od Arturii - Arturia Essential mk3. Najnowszy kontroler MIDI od Arturii to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla producentów muzycznych. Jego doskonała integracja z najpopularniejszymi programami DAW, takimi jak Ableton, FL Studio, Logic, Pro Tools, Cubase oraz Bitwig, czyni go wszechstronnym narzędziem dla każdego muzyka.

Jednym z najbardziej imponujących elementów tego kontrolera jest jego świetna jakość wykonania i przemyślany design, a solidna konstrukcja sprawia, że kontroler jest nie tylko estetyczny, ale także wytrzymały i gotowy do intensywnego użytkowania w studio lub na scenie.

 

[img:7]

 

Nowy model w porównaniu do poprzedniej wersji oferuje między innymi całkowicie nowy czarno-biały wyświetlacz o rozdzielczości 128 na 64 piksele, który świetnie podkreśla estetykę klawiatury i pokazuje takie informacje, jak nazwa brzmienia, z którego aktualnie korzystamy oraz nazwa parametru, który kontroluje ostatnio dotknięty encoder lub fader, co pozwala na tworzenie i edycje brzmień bez patrzenia na komputer. Dzięki czterem przyciskom oraz pokrętle pod ekranem mamy możliwość zmiany presetów w dołączonym oprogramowaniu Analog Lab, a także oznaczania ich jako ulubione, jeżeli coś wyjątkowo wpadnie nam w ucho.

 

UNBOXING: Arturia Keylab Essential mk3

 

Klawiatura posiada ten sam znany i lubiany feeling, co inne modele kontrolerów oraz syntezatorów od firmy Arturia - jest to lekka, półważona klawiatura pozwalająca zarówno na granie z szeroką dynamiką oraz dokładną ekspresją, jak i rejestrację szybkich syntezatorowych arpeggio i sekwencji. Dodatkowo kontroler posiada aftertouch, dzięki któremu mamy możliwość modulacji brzmienia już po zagraniu dźwięku za pomocą dociskania klawisza, pozwala to na dodanie bardziej naturalnego charakteru do naszych utworów poprzez lekkie vibrato lub całkowicie pokręcone modulacje i efekty, wszystko zależy od naszej wyobraźni i tego, jak zaprogramujemy parametr aftertouch.

 

[img:4]

 

Kontroler posiada rozbudowaną sekcję kontroli programów DAW, która z pewnością pozwoli znacznie przyspieszyć workflow podczas produkcji utworów. Za pomocą wbudowanych przycisków możemy startować oraz zatrzymywać timeline w projekcie, włączać nagrywanie oraz loopowanie, a nawet odpalić metronom, zmieniać BPM projektu, uruchomić kwantyzację i przemieszczać się między sekcjami utworu lub markerami w projekcie. Otrzymujemy także przyciski do zapisywania projektu, oraz cofnięcia lub powtórzenia ostatniej akcji, czyli odpowiednio “Undo” i “Redo”, które mogą być niezwykle przydatne podczas nagrywania.

 

[img:5]

 

Jednak to, co naprawdę wyróżnia ten kontroler, to unikatowe funkcje, które uwalniają kreatywność producentów do całkowicie nowych poziomów. Możliwość kwantyzacji do wybranej skali jest niezwykle przydatna podczas tworzenia harmonicznie zgranych melodii i sekwencji nawet bez znajomości teorii muzyki. Dodatkowo funkcja grania całych akordów za pomocą jednego klawisza daje ogromne możliwości aranżacyjne i ułatwia szybkie tworzenie pełnych i złożonych dźwięków. A wbudowany arpeggiator oraz hold, które współpracują z obiema wcześniej wymienionymi funkcjami, pozwalają na niespotykaną wcześniej eksplorację brzmień i pełną immersję w proces twórczy bez technicznych ograniczeń i barier.

 

[img:8]

 

Essential mk3 posiada także 8 enkoderów oraz 8 faderów, które automatycznie mapują się do najważniejszych parametrów w oprogramowaniu Analog Lab i pozwalają na fizyczną interakcję z brzmieniem oraz niczym nieskrępowaną ekspresję. Nawet najdokładniej narysowana automatyzacja nie może się równać pod kątem feelingu z organicznym nagraniem odcięcia filtra „z łapy”. Dodatkowo możemy bez problemu połączyć kontroler także z oprogramowaniem od innych producentów i ręcznie przypisać kontrolery do najważniejszych dla nas funkcji.

Klawiaturę możemy za pomocą jednego przycisku przełączać między trybami kontroli programu DAW oraz kontroli oprogramowania Analog Lab. W trybie kontroli programu DAW nasze fadery przypisywane są do kontroli głośności poszczególnych ścieżek, dzięki czemu możemy przestać patrzeć na suwaki oraz poziomy i skupić się na tym co słyszymy. Arturia Keylab Essential mk3 posiada także 8 czułych na dotyk i siłę uderzenia padów perkusyjnych, dzięki czemu mamy możliwość odpalania sampli lub nagrania partii rytmicznych do naszych utworów.

 

[img:2]

 

Z tyłu znajdziemy port USB typu C, który pozwala na podłączenie kontrolera zarówno do komputera, jak i np. Ipada w trybie class compliant i poprzez który urządzenie także pobiera zasilanie, więc nie musimy martwić się dodatkowymi kablami lub miejscem w gniazdku.

Zaraz obok gniazda USB typu C znajduje się także port MIDI out, który pozwala na kontrolowanie zewnętrznych syntezatorów lub efektów za pomocą klawiatury, dzięki temu, jeśli posiadacie lub planujecie zakup tego typu sprzętów, nie będziecie musieli martwić się o dodatkowe kontrolery oraz konwertery, tu macie wszystko w jednym zestawie a do tego za pomocą wbudowanych przycisków można bez problemu, jednym kliknięciem przełączać się pomiędzy kontrolą DAW, oprogramowania Arturia oraz zewnętrznych syntezatorów. Koniec z odpinaniem i przepinaniem kabli za każdym razem, gdy chcemy nagrać inny instrument!

 

[img:6]

 

Pomimo tego, że sam kontroler w tej cenie to świetna okazja, Arturia postanowiła pójść jeszcze o krok dalej i w zestawie z nim dostajemy pakiet niesamowitego oprogramowania, wtyczek oraz instrumentów VSTi, które przydadzą się zarówno początkującym producentom, którzy nie mają jeszcze rozbudowanej biblioteki, jak i doświadczonym twórcom, ponieważ dobrych brzmień nigdy za wiele!

 

[img:9]

 

W zestawie znajdziemy licencję na takie programy jak:

  • Analog Lab V
  • Ableton Live Lite
  • UVI Model D
  • NI The Gentleman
  • Loopcloud
  • Melodics

 

Podsumowując, nowy kontroler MIDI od Arturii to nie tylko wyrafinowane narzędzie do produkcji muzycznej, ale także inspirujący towarzysz dla każdego kreatywnego artysty. Jego doskonała integracja z popularnymi programami DAW, wysoka jakość wykonania, innowacyjne funkcje i estetyczny design czynią go godnym polecenia wyborem dla każdego, kto poszukuje wszechstronnego i zaawansowanego kontrolera MIDI.

 

Gdzie kupić?

Arturia Arturia www.arturia.com

Dystrybucja w Polsce:

AUDIOTECH

tel.: +48 (22) 648 29 35
tel.: +48 (22) 258 20 07
adres:
ul. Łagiewnicka 20 02-860 Warszawa

Sklepy muzyczne > Arturia rozwiń listę sklepów

Pozostałe testy
Test interfejsu audio Shure MVX2U Interfejs Shure MVX2U to bardzo przyjazne i proste w obsłudze rozwiązanie dla podcasterów i twórców różnego rodzaju treści multimedialnych, w których zawarta ma być ścieżka lektorska, w dodatku w miniaturowym rozmiarze.
Test słuchawek Shure AONIC 40 SHURE wprowadził na rynek model AONIC 40 - bezprzewodowe słuchawki, które łączą trwałość, mobilność i przyciągające oko design z doskonałą jakością dźwięku i automatyczną redukcją hałasu, co poprawia komfort pracy Test miksera do podcastów RODECaster Duo Rode, wprowadzając na rynek kolejny, bardziej kompaktowy mikser RODECaster Duo, kontynuuje swoją misję zaopatrywania podcaster'ów oraz twórców treści w profesjonalny i intuicyjny sprzęt, który spełni ich wymagania. Test.
Gruby sprzęt dla podcasterów – Test miksera Mackie DLZ Creator Mackie DLZ Creator to bardzo zmyślny, uniwersalny mikser, dający twórcom podcastów – ale nie tylko - duże możliwości. Ekran dotykowy bardzo ułatwia pracę, uwalniając od konieczności korzystania z komputera. Więcej
Test: Tascam X6 - Rewolucyjny rejestrator audio Firma Tascam znana jest z dostarczania niezawodnych urządzeń studyjnych, a ich najnowszy model rejestratora audio Tascam X6 nie jest wyjątkiem. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, co ciekawego. Poznaj opinię fachowca
Test interfejsu audio Arturia MiniFuse 4 Arturia MiniFuse 4 okazał się niezwykle wszechstronnym i niezawodnym narzędziem podczas tworzenia muzyki do gry oraz nagrywania różnych efektów dźwiękowych. Po kilku tygodniach testów interfejsu przyszedł czas na werdykt