Test: Zoom H-essential - profesjonalne rejestratory audio

Profesjonalne rejestratory audio dla każdego Kacper Łabuda 13 maja 2024, 11:21 Sound Service GmbH
Zoom H1Essential449.99 zł
Zoom H4Essential939.99 zł
Zoom H6Essential1349.99 zł
Zoom R4 Multitrack839.99 zł

[img:1:R]Zoom Corporation to japońska firma założona w 1983 roku, która szybko wyrobiła sobie renomę jako lider w innowacjach z dziedziny elektroniki użytkowej, szczególnie w segmencie przenośnych urządzeń do nagrywania dźwięku. Ich produkty, charakteryzujące się wysoką jakością dźwięku, łatwością użytkowania oraz innowacyjnymi funkcjami, zrewolucjonizowały sposób, w jaki profesjonaliści i amatorzy podchodzą do nagrywania dźwięku w terenie.

Sukcesy Zoom w zakresie wprowadzania na rynek urządzeń, takich jak popularne serie H i F, nie tylko wyznaczyły nowe standardy w branży, ale także umożliwiły szerokiemu gronu użytkowników dostęp do profesjonalnej jakości nagrania dźwięku, niezależnie od ich doświadczenia czy ograniczeń budżetowych. Jako pionierzy w wykorzystaniu technologii 32-bit float, Zoom Corporation nadal odgrywa kluczową rolę w ewolucji branży nagraniowej, podnosząc poprzeczkę dla jakości i dostępności nagrywania dźwięku na całym świecie.

 

Spis treści:

 

[img:2]

Wstęp do nowej serii Zoom

Nowa seria H-essential od firmy ZOOM to przełom w dziedzinie przenośnych rejestratorów audio, zaprojektowana z myślą o zapewnieniu najwyższej jakości nagrań przy jednoczesnym zachowaniu prostoty obsługi. Modele z tej serii łączą w sobie zaawansowane funkcje nagrywania, takie jak wielokanałowe nagrywanie audio w wysokiej rozdzielczości, z intuicyjnym interfejsem użytkownika, co czyni je idealnym wyborem dla osób rozpoczynających swoją przygodę z nagrywaniem dźwięku, jak i dla bardziej doświadczonych twórców. Dzięki kompaktowym rozmiarom i wytrzymałej konstrukcji, rejestratory H-essential stanowią niezawodne narzędzie do nagrywania wyjątkowej jakości dźwięku w każdych warunkach. 

Jednak głównym atutem serii H-essential jest możliwość nagrywania w technologii 32 bit float. Tylko co to dokładnie znaczy?

 

[img:3]

Dynamika jak dynamit, czyli 32 bit float w praktyce

Technologia nagrywania 32 bit float to innowacja w dziedzinie rejestracji dźwięku, która znacznie rozszerza zakres dynamiczny nagrań. W praktyce nagrywanie w technologii 32 bit float pozwala na zachowanie szczegółów zarówno bardzo cichych, jak i niezwykle głośnych dźwięków bez ryzyka zniekształcenia czy przesterowania, co jest częstym problemem przy tradycyjnych 16- lub 24-bitowych nagraniach.

Dzięki tak szerokiemu zakresowi dynamicznemu, użytkownicy nie muszą się martwić o ustawienie idealnego poziomu głośności podczas nagrywania – rejestrator automatycznie dostosuje się do warunków akustycznych za pomocą inteligentnego przełączania się między dwoma konwerterami ADC, udostępniając nagranie o najwyższej możliwej jakości bez konieczności późniejszej, czasochłonnej obróbki. To sprawia, że technologia 32 bit float doskonale nadaje się zarówno dla profesjonalistów, wymagających niezawodnej jakości nagrań w różnorodnych warunkach, jak i dla amatorów, którzy mogą nie posiadać zaawansowanej wiedzy o audio, ale chcą uzyskać jak najlepsze efekty swojej pracy.

 

[img:4]

H1essential - Rozmiar jednak ma znaczenie

H1essential to rejestrator, na który czekałem od wielu lat, jest naprawdę malutki, dzięki czemu mogę go wrzucić do kieszeni jakichkolwiek spodni przed wyjściem, a parafrazując Chase Jarvisa i jego cytat o aparatach „najlepszy rejestrator to ten, który masz przy sobie".

 

[img:10]

 

Zoom H1essential nagrywa w technologii 32 bit float, na naładowanych bateriach jest w stanie pracować przez 20 godzin i obsługuje karty pamięci do 1tb co pozwala na nagranie 790 godzin (!!!) audio w jakości 44.1kHz/32bit float. Możemy dzięki temu, wychodząc gdziekolwiek włączyć nagrywanie, włożyć go do kieszeni, po czym wyciągać i nagrywać wszystko, co nas zainteresuje, nie martwiąc się o ustawienie wzmocnienia, a po każdym nagraniu umieścić marker w pliku za pomocą jednego przycisku tak, by potem w DAW'ie widzieć, gdzie są interesujące nas fragmenty.

 

[img:5]

 

Poza rozmiarem i możliwością nagrywania w 32 bitach Zoom H1essential posiada jeszcze kilka zalet i ciekawych funkcji takich jak:

 

 • System Voice Assist pozwalający na obsługę urządzenia także przez osoby niewidome i niedowidzące, wśród realizatorów dźwięku oraz muzyków znam kilka osób niewidomych, które tworzą świetne projekty mimo swojej niepełnosprawności. Jestem pewien, że takie ułatwienie sprawi, że ich praca będzie znacznie przyjemniejsza. Mamy do wyboru języki takie jak Angielski, Hiszpański, Francuski, Japoński, Niemiecki, Włoski i Chiński.
 • Wbudowane kapsuły w układzie stereo XY pozwalające na nagranie bez zniekształceń sygnałów o głośności do 120 dB. SPL (jest to głośność porównywalna z wystrzałem pistoletu z odległości około 5 metrów lub syreną ambulansu z odległości 1 m).
 • Overdubbing pozwala na nakładanie na siebie nagrań co może być bardzo przydatne dla muzyków chcących szybko sprawdzić, czy ich pomysł brzmi tak samo dobrze na nagraniu jak w głowie.
 • Wyjście line-out pozwala na podłączenie prosto do kamery, dzięki czemu rejestrator świetnie sprawdzi się dla osób filmujących reportaże lub dokumenty.
 • Mono-Mode monofonizuje sygnał z obu kapsuł co pozwala na szybszą pracę podczas nagrywania wywiadów lub efektów dźwiękowych, które lepiej sprawdzą się w mono niż stereo.
 • Funkcje Pre-record oraz auto-record jeszcze bardziej ułatwiają nagrywanie efektów dźwiękowych.
 • Wbudowany głośniczek pozwala na szybkie odsłuchanie nagrań nawet gdy nie mamy ze sobą słuchawek.
 • Możliwość wykorzystania jako mikrofon USB po podłączeniu do komputerów windows lub MAC, a także do telefonów oraz tabletów.
 • Wejście Jack 3.5 mm pozwalające na podłączenie mikrofonów lavalier do nagrywania głosu na planie filmowym lub podłączenia zewnętrznych mikrofonów takich jak popularne w środowisku Field Recordingowym Mikro-Usi od firmy LOM

 

[img:6]

H4essential - Uniwersalność w Przystępnej Cenie

 

Kluczowe cechy

 • Rejestrator Zoom H4Essential posiada te same funkcje co model H1essential a dodatkowo:
 • Dwa wbudowane mikrofony w konfiguracji XY o większej średnicy niż w modelu H1essential.
 • Dwa wejścia XLR/jack z możliwością podłączenia dodatkowych mikrofonów lub instrumentów, zasilaniem phantom 48v, filtem typu Hi-Pass pozwalającym na zminimalizowanie niepożądanych dźwięków takich jak szuranie palcami po obudowie rejestratora lub podmuchy wiatru.
 • Kolorowy wyświetlacz LCD.
 • Możliwość nagrywania dźwięków o poziomie głośności do 130 dB SPL, czyli o 10 dB więcej niż H1essential, jest to poziom porównywalny ze startem wojskowego odrzutowca z odległości około 15 metrów.
 • Wbudowany mikser pozwalający na dostosowanie stosunku sygnału między wbudowanymi kapsułami a zewnętrznymi mikrofonami.
 • Możliwość rozszerzenia możliwości przy pomocy adaptera Zoom BTA-1. Zyskujemy dzięki niemu zdalne sterowanie za pomocą smartfona oraz nagranie i synchronizacje sygnału timecode.

 

[img:11]

 

H4 Essential jest idealny dla bardziej zaawansowanych twórców, którzy potrzebują większej elastyczności. Wejścia XLR pozwalają na podłączenie profesjonalnych mikrofonów oraz innych urządzeń audio, co czyni go idealnym dla muzyków, którzy chcą nagrywać więcej niż jedno źródło dźwięku jednocześnie.

 

[img:7]

H6essential - Profesjonalne Funkcje dla Zaawansowanych Użytkowników

 

Kluczowe cechy

Rejestrator Zoom H6essential to obecnie najwyższy model tej serii i poza możliwościami dostępnymi w dwóch poprzednich modelach posiada kilka dodatkowych funkcji, które mogą być przydatne dla najbardziej wymagających użytkowników.

 

 • Wymienne kapsuły mikrofonowe dające elastyczność nagrywania, dostosowane do rejestracji w technologii 32 bit float, w zestawie z rejestratorem otrzymujemy uniwersalną kapsułę XYH-6e z mikrofonami w układzie XY z większymi i bardziej czułymi kapsułami niż w modelu H4essential pozwalającymi na nagrywanie dźwięku o głośności aż do 135 dB. SPL. Możliwe do dokupienia są także kapsuły SSH-6e shotgun Mid-Side świetnie sprawdzający się do nagrywania efektów dźwiękowych i audio na planie filmowym, oraz kapsułę EXH-6e posiadającą dwa dodatkowe porty combo XLR.
 • Cztery wejścia XLR/TRS.
 • Duży, kolorowy wyświetlacz LCD.
 • Możliwość pracy jako 6 kanałowy interface audio pracujący w trybie 32 bit.
 • Niezależne wyjście słuchawkowe oraz Line-out pozwalające na lepszą kontrolę nagrywanego sygnału.

 

[img:12]

 

H6 Essential to wszechstronne urządzenie dla profesjonalistów. Wymienne kapsuły mikrofonowe i możliwość podłączenia do czterech mikrofonów lub instrumentów sprawiają, że jest to doskonały rejestrator dla tych, którzy potrzebują profesjonalnej jakości w terenie.

 

[img:8]

R4 Multitrack - Studio Nagraniowe w Małym Formacie

 

Kluczowe cechy

Zoom R4 Multitrack jest swego rodzaju kuzynem serii H-essential, posiada podobny design i wiele cech wspólnych, jednak jego przeznaczenie i funkcję są dosyć różne od pozostałych opisanych tu rejestratorów.

 

[img:13]

R4 Multitrack to kompaktowe studio nagraniowe idealne dla muzyków wymagających wielościeżkowego nagrywania. Oferuje znaczne możliwości edycyjne takie jak możliwość „Bouncowania”, czyli zgrania materiału nagranego na kilku ścieżkach do jednej dedykowanej do tego ścieżki, dzięki czemu pozostałe zostają zwolnione, a my możemy dograć kolejne instrumenty lub harmonie. Zgrywanie do jednej ścieżki posiada dwa tryby „Quick” oraz „Real-Time”, tryb Quick miksuje i zgrywa ścieżki tak jak je nagraliśmy, natomiast tryb Real-Time pozwala na odsłuchanie całości podczas zgrywania i wprowadzanie poprawek oraz miksowanie na żywo, dzięki czemu możemy niezwykle szybko nagrać szkic utworu i zadbać o to by brzmiał profesjonalnie. Dodatkowo na każdą nagraną ścieżkę możemy nałożyć efekty takie jak equalizer, symulator wzmacniacza, pogłos, delay i wiele innych.

 

 • Wbudowany mikrofon.
 • Dwa wejścia combo XLR z zasilaniem phantom.
 • Wbudowane efekty takie jak equalizer, symulator wzmacniacza gitarowego, pogłos oraz delay.
 • Wbudowana sekcja rytmiczna z ponad 80 rytmami pasującymi do różnych styli muzycznych.
 • Zapis każdej ścieżki osobno niezależnie od bounce'owania.
 • Możliwość używania jako 32 bitowy interface audio z komputerem oraz smartfonami.
 • 4 fadery pozwalające na kontrolę najważniejszych parametrów.

 

[img:9]

Różnice między modelami

 • H1Essential jest najprostszy i najłatwiejszy w obsłudze, idealny dla hobbystów lub początkujących twórców.
 • H4Essential posiada dodatkowe wejścia i możliwości, pozostając przyjaznym w obsłudze, świetny dla ambitnych amatorów.
 • H6Essential przynosi profesjonalne funkcje dla najbardziej wymagających użytkowników.
 • R4 Multitrack stworzony dla twórców muzyki chcących rejestrować swoje pomysły gdziekolwiek są, oferując możliwości wielościeżkowego nagrywania dźwięku.

 

Każdy z tych modeli jest zaprojektowany z myślą o określonych potrzebach użytkowników, od amatorskiego poziomu do profesjonalnych realizacji. Bez względu na to, czy jesteś początkującym twórcą treści, doświadczonym podcasterem czy muzykiem, w linii H-essential firmy Zoom znajdziesz rejestrator spełniający twoje oczekiwania i dostosowany do twojego budżetu.

Próbka możliwości Zoom H-essential

Podsumowanie – ZOOM Seria H-Essential

Rejestratory audio ZOOM H-essential series to idealne narzędzia dla każdego, kto stawia na mobilność, a nie chce rezygnować z profesjonalnej jakości dźwięku. Dla podcasterów, dźwiękowców, muzyków i wszystkich osób, których praca związana jest z nagrywaniem i produkcją dźwięku, nowa seria od ZOOM na pewno wspomoże proces twórczy.

 

Zobacz także video relację ZOOM z targów NAMM 2024

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

adres:
Moriz-Seeler-Straße 3 12489 Berlin
Pozostałe testy
Czuć w tym "piniądz" - TEST stacji roboczej Kurzweil K2700 W swoją czwartą dekadę istnienia, ceniona seria K firmy Kurzweil nadal ewoluuje. Zadebiutowała w 1991 roku, a model Kurzweil K2000 wprowadził rewolucyjną technologię syntezatora o architekturze zmiennej (VAST), co okazało się wielkim...
Test interfejsu audio Focusrite Scarlett 2i2 4th gen W świecie profesjonalnego nagrywania i produkcji dźwięku, jakość i niezawodność interfejsu audio ma kluczowe znaczenie. Dlatego nie bez powodu firma Focusrite stała się jednym z najbardziej uznanych producentów w tej dziedzinie. Ich...
Test interfejsu audio Shure MVX2U Interfejs Shure MVX2U to bardzo przyjazne i proste w obsłudze rozwiązanie dla podcasterów i twórców różnego rodzaju treści multimedialnych, w których zawarta ma być ścieżka lektorska, w dodatku w miniaturowym rozmiarze.
Test słuchawek Shure AONIC 40 SHURE wprowadził na rynek model AONIC 40 - bezprzewodowe słuchawki, które łączą trwałość, mobilność i przyciągające oko design z doskonałą jakością dźwięku i automatyczną redukcją hałasu, co poprawia komfort pracy Test miksera do podcastów RODECaster Duo Rode, wprowadzając na rynek kolejny, bardziej kompaktowy mikser RODECaster Duo, kontynuuje swoją misję zaopatrywania podcaster'ów oraz twórców treści w profesjonalny i intuicyjny sprzęt, który spełni ich wymagania. Test.
Gruby sprzęt dla podcasterów – Test miksera Mackie DLZ Creator Mackie DLZ Creator to bardzo zmyślny, uniwersalny mikser, dający twórcom podcastów – ale nie tylko - duże możliwości. Ekran dotykowy bardzo ułatwia pracę, uwalniając od konieczności korzystania z komputera. Więcej