Jakub Wielgus

Jakub Wielgus

Muzyka to całe moje życie i towarzyszy mi na każdym kroku. Po latach poznawania jej z różnych stron odkryłem, że największą satysfakcję oraz możliwość realizacji siebie daje mi praca w studio.

Swoją edukację muzyczną rozpocząłem w Szkole Muzycznej I stopnia im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej – w klasie waltorni mgr. Jerzego Ślęzaka. Kończąc szkołę zdobyłem solidne podstawy wiedzy muzycznej i zrozumiałem, że chciałbym dalej rozwijać się w tym kierunku. Szkoła nie tylko kształtowała mnie muzycznie, ale również uwrażliwiła, otwarła na sztukę oraz wpłynęła na postrzeganie świata. Szukając swojego miejsca w świecie muzyki przez kilka lat uczyłem się również gry na gitarze klasycznej w klasie dr. Marcina Maślaka.

Na pewnym etapie życia zainteresowałem się nagrywaniem dźwięku. Nagrywałem siebie oraz znajomych i powoli odkrywałem, że daje mi to ogromną satysfakcję. Zacząłem zgłębiać wiedzę w tym zakresie, zdobywać doświadczenie i zrozumiałem, że właśnie tym chcę się zajmować.

Kierowany chęcią wzbogacenia wiedzy muzycznej rozpocząłem naukę teorii muzyki, aranżacji, podstaw harmonii i innych przedmiotów ogólnomuzycznych u kompozytora dr. Marka Grucki. Pozwoliło mi to poszerzyć spojrzenie na rolę warstwy aranżacyjnej i instrumentacji w utworze oraz w dużym stopniu rozbudowało moje postrzeganie muzyki.

W moim życiu bardzo ważną rolę odgrywa śpiewanie. Pozwala mi wyrażać siebie oraz oddawać emocje, które czuję. Od 2018 roku pod okiem dr Danuty Sendeckiej kształcę się wokalnie oraz zdobywam wiedzę teoretyczną z zakresu emisji głosu.

W 2018 roku rozpocząłem naukę w Akademii Realizacji Dźwięku w Jaworznie, gdzie uzupełniałem oraz rozwijałem swoją wiedzę z zakresu realizacji dźwięku. W ARD miałem przyjemność uczyć się od wielu doświadczonych realizatorów pracujących w tym zawodzie od lat oraz poznać realia pracy w profesjonalnym studio nagrań, gdzie odbywały się zajęcia praktyczne. Uzyskałem tytuły: technik realizacji dźwięku i technik realizacji nagłośnienia oraz zdobyłem certyfikat „Avid Certified User: Pro Tools”. 

W 2019 roku otworzyłem własną pracownię - Sempre Records, która pełni funkcję mix room’u oraz kameralnego studia nagrań.

Po ukończeniu szkoły rozpocząłem pracę w Kosa Buena Studio pod okiem Rafała Kossakowskiego – gdzie nagrywam, edytuję oraz mixuję materiał, a także pomagam w prowadzeniu studia.