WYWIAD: Stanisław Soyka

12 września 2019, 11:00
autor: Robert Słucki

Stanisław Soyka to wokalista, kompozytor, aranżer, pianista, skrzypek, a także gitarzysta, który od 20 roku życia jest na scenie i od początku współpracuje z innymi artystami. Dziś zestawić by można pokaźną listę nazwisk osób i zespołów, z którymi współpracował, m.in.: Anna Jantar, Katarzyny Gärtner, Maryla Rodowicz, Andrzej Zaucha, Wojciech Karolak, Michał Urbaniak, Janusz 'Yanina' Iwański, Manam, De Mono, Kayah... i wiele, wiele innych. Został też zaproszony do udziału w koncercie MTV Unplugged Kasi Kowalskiej.

Jak wspomina sam artysta z Kasią Kowalską już współpracował śpiewając w duecie utwór Tolerancja, który to usłyszymy na koncertowym nagraniu MTV. Kasia jest niezwykła, ona jest taką drobinką, a ma w sobie taki głos, jakby była jakimś potężnym osobnikiem. Dziewczyna jest rockowa, ale nie przeszkadza nam to, dobrze się czuć wspólnie w tej piosence. 

 

Wywiad video: Stanisław Soyka

  

Tak na marginesie, może nie wszyscy wiedzą kiedy i z kim MTV rozpoczęło rejestrację koncertów 'bez prądu'. Otóż serię Unplugged rozpoczął Paul McCartney w 1991 roku. Stanisław Soyka rozpoczął swoją karierę właśnie akustycznie i to dużo wcześniej. Jest obecny na polskiej scenie muzycznej od czterech dekad. Debiutował w roku 1979 śpiewając standardy jazzowe, bluesowe, soulowe - piosenki Raya Charlesa, Carole King i Beatlesów.

 

[img:1]

Stanisław Soyka - Zależy Mi (Muzyka i Słowa, 2019)

 

Już po dwóch latach doczekał się własnego albumu Blublula w 1981 roku, który uzyskał status złotej płyty i został najlepszym jazzowym albumem roku. Następnie powstały kolejne płyty jazzowe i nastąpił zwrot w stronę muzyki popularnej, m.in. z kultowym albumem Radioaktywny nagranym wraz z Yaniną oraz album Acoustic w rozszerzonym składzie akustycznym. W jego dorobku napotykamy wiele nominacji do Fryderyków. Skomponował także muzykę do kilku krótkometrażowych produkcji filmowych, a także wraz z Grzegorzem Turnauem nagrał do filmu Pan Tadeusz piosenkę Soplicowo. To wszystko tylko niewielki skrawek informacji z dorobku artysty.

 

Stanisław Soyka - Ławeczka-Bajeczka (Muzyka i Słowa, 2019)

 

Na tym Staszek nie poprzestaje, bo ostatnie dwa lata to czas pracy nad nową płytą, która wyszła w tym roku, 1 lutego - nowy album popowo-folkowy Muzyka i SłowaPromują go w internecie dwie piosenki Bajeczka-Ławeczka oraz Zależy mi. Są zaplanowane koncerty, być może blisko was - sprawdźcie na stronie artysty (soyka.pl).

Aby przybliżyć wam tą wyjątkową osobowość udało nam się nagrać rozmowę z nim podczas koncertu MTV Unplugged Kasi Kowalskiej. Posłuchajcie wywiadu - Zapraszamy.

 

Zobacz także: Kulisy koncertu MTV Unplugged Kasia Kowalska

[img:2]

 

Pozostałe wywiady
Wywiad z Robertem Górskim fot. Honorata Karupada Kabaret i muzyka? Wbrew pozorom nie są to aż tak odległe od siebie elementy kultury, jak mogłoby się wydawać. Między innymi właśnie o muzyce i jej znaczeniu w kabarecie rozmawialiśmy z Robertem Górskim znanym...
Mariusz Duda z Riverside specjalnie dla INFOMUSIC.PL Mariusz Duda z zespołu Riverside był gościem portalu Infomusic już niejednokrotnie. Tym razem udało nam się przeprowadzić z nim wywiad przed koncertem w gdyńskim klubie Ucho.
"Staram się nie robić wielu rzeczy w tym samym czasie" - wywiad z Karoliną Czarnecką fot. Kuba Dąbrowski W 2014 zasłynęła intepretacją utworu The Tiger Lillies  "Heroin and Cocain" znanym jako "Hera, Koka, Hasz, LSD". Dzisiaj ma na swoim koncie trzy solowe albumy, kilka kolaboracji oraz płytę wydaną z Gangiem...
"Moją największą pasją jest muzyka" - wywiad z Piotrem Rubikiem Piotr Rubik to prawdziwy człowiek orkiestra, komponuje, produkuje, śpiewa i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dyrygentów w Polsce. Mówi, że nie wyobraża sobie życia bez muzyki, która jest jego największą pasją. 2 grudnia artysta...
WYWIAD: Krystian Czarnecki | GEWA Music GmbH Rozpoczynamy serię wywiadów z ludźmi mocno zaangażowanymi w kreowanie rynku perkusyjnego w Polsce. To osoby często niewidoczne medialnie, bez których nasz lokalny biznes perkusyjny nie miałby szans funksojonować
WYWIAD: Patrycja Betley-Napierała Patrycja Betley-Napierała to postać doskonale znana na polskim rynku perkusyjnym. Artystka wszechstronna, perkusjonistka doskonale władającą technikami gry na cajonie, Bodhranie i wielu innych instrumentach perkusyjnych. Nadarzyła się...
Copyright © INFOMUSIC 2018

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz