Waldorf na NAMM 2007

Waldorf na NAMM 2007

3 marca 2007, 12:30
Producent: Waldorf
Na targach NAMM, które odbyły się w dniach 18 - 21 stycznia 2007 roku w Anaheim w Kalifornii firma Waldorf pokazał trzy całkowicie nowe instrumenty: syntezatory Blofeld i Stromberg oraz pianino cyfrowe Zarenbourg.

[img:1:R]Waldorf Blofeld
Blofeld to syntezator wykorzystujący technologię modelowania analogowego nowej generacji. Zamknięto go w obudowie typu desktop, która z łatwością zmieści się na biurku. Cechą charakterystyczną są stylowe, aluminiowe główki potencjometrów, które dodają dostojeństwa i powagi. Wszystkie kluczowe parametry instrumentu, dzięki przejrzystej matrycy kontrolnej, są dostępne bezpośrednio z płyty czołowej. Przy edycji bardziej zaawansowanych ustawień oraz wyborze barw nieocenione usługi oddaje duży wyświetlacz ciekłokrystaliczny pokazujący informacje zarówno w postaci graficznej, jak i tekstowej. W pamięci instrumentu zapisano 1000 barw, które podlegają swobodnej edycji. Co więcej, system operacyjny umożliwia ładowanie barw pochodzących z syntezatora MicroQ bez obaw o możliwość pogorszenia jakości dźwięku. Blofeld został wyposażony w port USB 2.0 ułatwiający połączenie z komputerem, z pomocą którego możliwa jest edycja i przesyłanie barw.

[img:2:R]Waldorf Stromberg
Stromberg jest znakomitym przykładem ewolucyjnych zmian, jakie dokonały się na polu technologii modelowania analogowego w firmie Waldorf i jednocześnie ukłonem w stronę technologii WaveTable. Wyposażono go bowiem w oscylatory WaveTable wykorzystujące znakomicie dobraną bibliotekę próbek. Na pokładzie zawarto również niezwykle efektywny, dwudrożny system filtracji z filtrami o przełączanych charakterystykach. Wśród nich znajdziemy zarówno klasyczne typy filtracji o nachyleniach zboczy 6, 12 lub 24 dB/okt., jak i ekskluzywne filtry PPG, filtry grzebieniowe i kaskadowe. Stromberg może wytwarzać z niezwykłą dokładnością barwy znane z instrumentów Waldorf Wave, MicroWave i Q, a polifonia sięga tu 100 głosów.

Marka Waldorf jest synonimem koegzystencji technologii cyfrowej z analogową. Nie inaczej jest w przypadku syntezatora Blomberg, który został wyposażony w dwa moduły analogowe: A-Filter i Valve stanowiące doskonałe uzupełnienie generatorów cyfrowych odpowiedzialnych za wytwarzanie dźwięku. A-Filter to rozbudowany analogowy bank filtrów, natomiast Valve jest modułem lampowym umożliwiającym uzyskanie ciepło brzmiącej saturacji sygnału w ścieżce sygnałowej lub na głównej szynie sygnałowej.

Na panelu czołowym instrumentu ulokowano szereg elementów kontrolnych, spośród których szczególną uwagę zwracają podświetlane pokrętła potencjometrów wykonane z aluminium. W instrumencie zastosowano wysokiej jakości delikatnie doważoną klawiaturę, której mechanizm został opracowany pod kątem uzyskania znakomitej repetycji. W procesie edycji niebagatelną rolę odgrywa duży, podświetlany wyświetlacz umożliwiający łatwą nawigację po systemie operacyjnym instrumentu i dostrajanie parametrów z chirurgiczną precyzją.

Na pokładzie zaszyto dwa bloki efektowe pozwalające na wytwarzanie efektów: Phaser, Flanger, Chorus, Distortion, Digital Delay, Tap Delay, Reverb i inne. Wśród złączy znajdziemy m.in. port USB 2.0 umożliwiający integrację z komputerami PC i MacIntosh oraz trzy wyjścia stereofoniczne, które mogą pracować w konfiguracji 5.1 razem z korespondującymi efektami. Są też wejścia audio umożliwiające wprowadzanie sygnałów zewnętrznych do ścieżki sygnałowej.

Instrument dysponuje ponadto szeregiem funkcji ułatwiających pracę. Przede wszystkim należy tu wspomnieć o systemie organizacji presetów, który znakomicie ułatwia znalezienie żądanej barwy. Do kluczowych funkcji przyporządkowano kolorowe pokrętła, które zdecydowanie ułatwiają nawigację. Przykładowo, charakterystyczne duże, czerwone pokrętło umożliwia wybór podstawowych fal w sekcji oscylatorów, a w przypadku wyboru trybu WaveTable z jego pomocą wybierzemy dynamicznie kontrolowaną tablicę fal dla każdego z trzech oscylatorów.

[img:3:R]Waldorf Zarenbourg
Zarenbourg to nowatorskie pianino cyfrowe, które wyznacza nowe trendy w konstruowaniu instrumentów tego typu. Wyposażono je w zaawansowane algorytmy modelowania fizycznego umożliwiające niezwykle realistyczną emulację pięciu klasycznych pian elektrycznych wraz z towarzyszącymi im efektami. Instrument zaopatrzono w znakomity system nagłośnieniowy 2.1 jakości studyjnej, który zaprojektowano specjalnie pod kątem wymagań pianistów. Dzięki złączom wejściowym do systemu nagłośnieniowego można również wprowadzać sygnały zewnętrzne. Warto też wspomnieć o znakomitej klawiaturze, która na zamówienie może być wykonana z drewna.

Oprócz brzmienia konstruktorzy położyli ogromny nacisk na wygląd i sposób obsługi instrumentu. Z tego też powodu, oprócz klasycznej obudowy mamy przejrzysty panel czołowy nawiązujący do doskonałych i sprawdzonych wzorców, który obfituje w klasyczne pokrętła i przełączniki. Sama obudowa jest na tyle duża, że na jej szczycie zmieści się pełnowymiarowy syntezator.
Zarenbourg to instrument, w którym można zakochać się od pierwszego kontaktu, a dodatkowego smaczku dodaje możliwość zamówienia obudowy w jednym z kilku dostępnych wariantów kolorystycznych.
Syntezatory

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

AUDIOTECH

tel.: +48 (22) 648 29 35
tel.: +48 (22) 258 20 07
adres:
ul. Łagiewnicka 20 02-860 Warszawa

Sklepy muzyczne > Waldorf rozwiń listę sklepów

Arturia PolyBrute 12 - syntezator z możliwościami morphingu
Więcej wiadomości