Gdańskie Muzeum II Wojny Światowej z nowym oświetleniem P.S.TEATR

5 lutego 2017 / 09:00

W Gdańsku powstało Muzeum II Wojny Światowej. Zakończenie budowy nastąpiło na początku 2017 r. Projekt Muzeum, wyłoniony w międzynarodowym konkursie architektonicznym, został wykonany przez gdyńskie Studio Architektoniczne „Kwadrat”. W budynku o powierzchni około 23 tysięcy m2, znajdują się m.in. wystawa stała, przestrzenie przeznaczone na wystawy czasowe, sala kinowa i konferencyjna. W założeniu Muzeum ma pełnić funkcje ośrodka edukacji, kultury i nauki.

W tym nowopowstałym obiekcie na mapie Trójmiasta, Przedsiębiorstwo Specjalistyczne Teatr odpowiedzialne było za projekt wykonawczy technologii scenicznej sali kinowej oraz konferencyjnej wraz z późniejszą realizacją, obejmującą dostawy i montaż urządzeń.

 

[img:1]

[img:2]

 

Sala konferencyjna posiada wielofunkcyjne zastosowanie i przeznaczona jest do organizacji odczytów, konferencji, koncertów, recitali, ale również skromnych form dramatycznych. Zależnie od rodzaju wydarzenia, założeń inscenizacyjnych, wymagań reżysera, zaprojektowany i zrealizowany system oświetlenia technologicznego sceny spełnia wszystkie zakładane funkcje sali.

Do oświetlenia podstawowego sceny posłużą nowoczesne, wysokowydajne aparaty oświetleniowe z ledowym źródłem światła Area F 200 z mieszaniem kolorów RGBW (10 szt.). Oprócz tego salę wyposażono w aparaty profilowe ETC z popularnej serii Source Four o zmiennej ogniskowej 15-30° i 25-50° z przesłonami kadrującymi, przesłonami irysowymi oraz możliwością projekcji gobo (łącznie 14 kompletów), 24 projektory halogenowe z soczewką PC Spotlight Vario 12 i Vario 25, 2 reflektory prowadzące Spotlight Vedette 12 HR oraz 8 reflektorów profilowych Figura Zoom 25. Wszystkie aparaty oświetleniowe są rozmieszczone na konstrukcjach oświetleniowych sceny i widowni. Do realizacji różnorodnych efektów świetlnych zamontowano na scenie i widowni także ruchome głowy włoskiego producenta DTS: 4 szt. MAX L, 4 szt. MAX oraz 6 szt. NICK NRG 1201 z opatentowanym systemem FPR, umożliwiającym nieograniczony ruch w panoramie.

 

[img:3]

[img:4]

 

Sala Konferencyjna została wyposażona w nastawnię oświetlenia Chamsys MQ 300, umożliwiającą sterowanie tradycyjnych obwodów oświetlenia regulowanego, a także nowoczesnych urządzeń efektowych sterowanych za pomocą sygnału DMX. Oprócz nastawni operator jest wyposażony w dotykowy pulpit pomocniczy PPO z przyciskami do sterowania obwodów oświetlenia nieregulowanego i roboczego sceny.

Sala kinowa pełni z założenia wyłącznie funkcję kina. Jednak nie wyklucza się także sytuacji zorganizowania tu projekcji studyjnych połączonych z dyskusją, spotkaniami, prelekcjami. Dla takich właśnie sytuacji przewiduje się skromny system oświetlenia estrady przed ekranem, w skład którego wchodzi dwanaście reflektorów Spotlight Vario 12 z optyką PC, dwa reflektory prowadzące Spotlight Vedette 12 HR oraz dwa reflektory profilowe ETC Source Four z zoomem 15-30°. Aparaty oświetlenia technologicznego w sali kinowej zostały zamontowane na konstrukcjach na bocznych ścianach sceny i widowni oraz podłodze Sali na statywach.

 

[img:7]

[img:8]

 

Sterowanie oświetleniem w sali kinowej obsługuje nastawnia Philips Strand Lighting z serii 200 Plus 24/48, umożliwiająca sterowanie tradycyjnych obwodów oświetlenia regulowanego a także urządzeń efektowych sterowanych za pomocą sygnału DMX.

Sala konferencyjna wyposażona jest w 72 obwody regulowane i 30 obwodów nieregulowanych oświetlenia technologicznego sceny, dzięki czemu możliwe było podłączenie oświetlenia z halogenowym źródłem światła, jak również innych, w tym m.in. nowoczesnych aparatów inteligentnych, efektowych, ze źródłem światła LED, czy HMI. Dla oświetlenia technologicznego sceny w sali kinowej zaprojektowano 20 obwodów regulowanych oświetlenia technologicznego estrady i widowni oraz 8 obwodów nieregulowanych oświetlenia technologicznego sceny. Scena Sali konferencyjnej wyposażona jest w trzy regulatory cyfrowe PLS PEGASUS WM 24 x 2.3 o mocy 2.5kVA. W sali kinowej wykorzystano jeden regulator tego samego typu.

 

[img:5]

[img:6]

 

W sali konferencyjnego sygnał DMX jest przesyłany za pomocą systemu bezprzewodowej transmisji City Theatrical Show Baby składającego się z nadajnika i czterech odbiorników. W przypadku Sali kinowej sygnał DMX jest rozgałęziony w regulatorni za pomocą trzech spliterów DTS CH 6.

Wyposażenie sceniczne sal Muzeum II Wojny Światowej oparte jest na nowoczesnych rozwiązaniach renomowanych producentów. Projekt autorstwa inż. Tomasza Zaborowskiego uwzględnił wszystkie przewidziane dla sal funkcje w zakresie oświetlenia technologicznego sceny.

 

[img:9]

[img:10]

 

Producent

Dystrybutor

Teatr - Przedsiębiorstwo Specjalistyczne ul. Grabowa 8 05-501 Piaseczno/Zalesie Dolne

Producent

Dystrybutor

Teatr - Przedsiębiorstwo Specjalistyczne ul. Grabowa 8 05-501 Piaseczno/Zalesie Dolne

Producent

Dystrybutor

Teatr - Przedsiębiorstwo Specjalistyczne ul. Grabowa 8 05-501 Piaseczno/Zalesie Dolne

Producent

Philips Entertainment Philips Entertainment

Dystrybutor

Teatr - Przedsiębiorstwo Specjalistyczne ul. Grabowa 8 05-501 Piaseczno/Zalesie Dolne

Pozostałe aktualności oświetleniowe

ADJ Element HEXIP Pearl - bezprzewodowa lampa Par

ADJ Element HEXIP Pearl - bezprzewodowa lampa Par

Urządzenie z rodziny Element Par, Element HEXIP Pearl to zasilana baterią lampa typu Par wyposażona w bezprzewodowy DMX Wifly EXR od ADJ przeznaczona do...

Znajdź pracę w Lighting Center

Znajdź pracę w Lighting Center

W związku z dynamicznym rozwojem firmy, Lighting Center poszukuje przedstawicieli handlowych, sprzedawców oraz magazynierów do pracy w swojej siedzibie w...

Light GO! - GO WASH MINI 4 - głowica typu wash RGBW o mocy 7x8W

Light GO! - GO WASH MINI 4 - głowica typu wash RGBW o mocy 7x8W

GO WASH MINI 4 to niewielkich rozmiarów, a zarazem bardzo silna głowica, będąca idealnym rozwiązaniem na każdą imprezę. Urządzenie jest wyposażone w 7 bardzo...

MOD QW100 - modułowy PAR od American DJ

MOD QW100 - modułowy PAR od American DJ

Modułowa seria lamp Par od ADJ oferuje inżynierom oświetlenia więcej elastyczności dzięki wyborowi efektów oraz dodatkowo większą moc do tworzenia...

IP STROBE 5 PRO - stroboskop LED od Light GO!

IP STROBE 5 PRO - stroboskop LED od Light GO!

IP STROBE 5 PRO to profesjonalny, wysokiej jakości stroboskop LED.Ten diodowy stroboskop oferuje wiele funkcji niedostępnych dla tradycyjnych stroboskopów...

Light GO! - GO Spot Falcon 60 - bardzo wydajna głowa typu spot

Light GO! - GO Spot Falcon 60 - bardzo wydajna głowa typu spot

GO SPOT FALCON 60 to bardzo wydajna głowica typu spot, której źródłem światła jest dioda typu COB o mocy 60 W. Głowicę cechuje cicha praca oraz precyzyjna...

zobacz więcej
mikrofon