Gdańskie Muzeum II Wojny Światowej z nowym oświetleniem P.S.TEATR

5 lutego 2017 / 09:00

W Gdańsku powstało Muzeum II Wojny Światowej. Zakończenie budowy nastąpiło na początku 2017 r. Projekt Muzeum, wyłoniony w międzynarodowym konkursie architektonicznym, został wykonany przez gdyńskie Studio Architektoniczne „Kwadrat”. W budynku o powierzchni około 23 tysięcy m2, znajdują się m.in. wystawa stała, przestrzenie przeznaczone na wystawy czasowe, sala kinowa i konferencyjna. W założeniu Muzeum ma pełnić funkcje ośrodka edukacji, kultury i nauki.

W tym nowopowstałym obiekcie na mapie Trójmiasta, Przedsiębiorstwo Specjalistyczne Teatr odpowiedzialne było za projekt wykonawczy technologii scenicznej sali kinowej oraz konferencyjnej wraz z późniejszą realizacją, obejmującą dostawy i montaż urządzeń.

 

[img:1]

[img:2]

 

Sala konferencyjna posiada wielofunkcyjne zastosowanie i przeznaczona jest do organizacji odczytów, konferencji, koncertów, recitali, ale również skromnych form dramatycznych. Zależnie od rodzaju wydarzenia, założeń inscenizacyjnych, wymagań reżysera, zaprojektowany i zrealizowany system oświetlenia technologicznego sceny spełnia wszystkie zakładane funkcje sali.

Do oświetlenia podstawowego sceny posłużą nowoczesne, wysokowydajne aparaty oświetleniowe z ledowym źródłem światła Area F 200 z mieszaniem kolorów RGBW (10 szt.). Oprócz tego salę wyposażono w aparaty profilowe ETC z popularnej serii Source Four o zmiennej ogniskowej 15-30° i 25-50° z przesłonami kadrującymi, przesłonami irysowymi oraz możliwością projekcji gobo (łącznie 14 kompletów), 24 projektory halogenowe z soczewką PC Spotlight Vario 12 i Vario 25, 2 reflektory prowadzące Spotlight Vedette 12 HR oraz 8 reflektorów profilowych Figura Zoom 25. Wszystkie aparaty oświetleniowe są rozmieszczone na konstrukcjach oświetleniowych sceny i widowni. Do realizacji różnorodnych efektów świetlnych zamontowano na scenie i widowni także ruchome głowy włoskiego producenta DTS: 4 szt. MAX L, 4 szt. MAX oraz 6 szt. NICK NRG 1201 z opatentowanym systemem FPR, umożliwiającym nieograniczony ruch w panoramie.

 

[img:3]

[img:4]

 

Sala Konferencyjna została wyposażona w nastawnię oświetlenia Chamsys MQ 300, umożliwiającą sterowanie tradycyjnych obwodów oświetlenia regulowanego, a także nowoczesnych urządzeń efektowych sterowanych za pomocą sygnału DMX. Oprócz nastawni operator jest wyposażony w dotykowy pulpit pomocniczy PPO z przyciskami do sterowania obwodów oświetlenia nieregulowanego i roboczego sceny.

Sala kinowa pełni z założenia wyłącznie funkcję kina. Jednak nie wyklucza się także sytuacji zorganizowania tu projekcji studyjnych połączonych z dyskusją, spotkaniami, prelekcjami. Dla takich właśnie sytuacji przewiduje się skromny system oświetlenia estrady przed ekranem, w skład którego wchodzi dwanaście reflektorów Spotlight Vario 12 z optyką PC, dwa reflektory prowadzące Spotlight Vedette 12 HR oraz dwa reflektory profilowe ETC Source Four z zoomem 15-30°. Aparaty oświetlenia technologicznego w sali kinowej zostały zamontowane na konstrukcjach na bocznych ścianach sceny i widowni oraz podłodze Sali na statywach.

 

[img:7]

[img:8]

 

Sterowanie oświetleniem w sali kinowej obsługuje nastawnia Philips Strand Lighting z serii 200 Plus 24/48, umożliwiająca sterowanie tradycyjnych obwodów oświetlenia regulowanego a także urządzeń efektowych sterowanych za pomocą sygnału DMX.

Sala konferencyjna wyposażona jest w 72 obwody regulowane i 30 obwodów nieregulowanych oświetlenia technologicznego sceny, dzięki czemu możliwe było podłączenie oświetlenia z halogenowym źródłem światła, jak również innych, w tym m.in. nowoczesnych aparatów inteligentnych, efektowych, ze źródłem światła LED, czy HMI. Dla oświetlenia technologicznego sceny w sali kinowej zaprojektowano 20 obwodów regulowanych oświetlenia technologicznego estrady i widowni oraz 8 obwodów nieregulowanych oświetlenia technologicznego sceny. Scena Sali konferencyjnej wyposażona jest w trzy regulatory cyfrowe PLS PEGASUS WM 24 x 2.3 o mocy 2.5kVA. W sali kinowej wykorzystano jeden regulator tego samego typu.

 

[img:5]

[img:6]

 

W sali konferencyjnego sygnał DMX jest przesyłany za pomocą systemu bezprzewodowej transmisji City Theatrical Show Baby składającego się z nadajnika i czterech odbiorników. W przypadku Sali kinowej sygnał DMX jest rozgałęziony w regulatorni za pomocą trzech spliterów DTS CH 6.

Wyposażenie sceniczne sal Muzeum II Wojny Światowej oparte jest na nowoczesnych rozwiązaniach renomowanych producentów. Projekt autorstwa inż. Tomasza Zaborowskiego uwzględnił wszystkie przewidziane dla sal funkcje w zakresie oświetlenia technologicznego sceny.

 

[img:9]

[img:10]

 

Producent

Dystrybutor

Teatr - Przedsiębiorstwo Specjalistyczne ul. Grabowa 8 05-501 Piaseczno/Zalesie Dolne

Producent

Dystrybutor

Teatr - Przedsiębiorstwo Specjalistyczne ul. Grabowa 8 05-501 Piaseczno/Zalesie Dolne

Producent

Dystrybutor

Teatr - Przedsiębiorstwo Specjalistyczne ul. Grabowa 8 05-501 Piaseczno/Zalesie Dolne

Producent

Philips Entertainment Philips Entertainment

Dystrybutor

Teatr - Przedsiębiorstwo Specjalistyczne ul. Grabowa 8 05-501 Piaseczno/Zalesie Dolne

Pozostałe aktualności oświetleniowe

Briteq BT-VINTAGE - Uniwersalny reflektor w stylu retro

Briteq BT-VINTAGE - Uniwersalny reflektor w stylu retro

Briteq BT Vintage to reflektor sceniczny w stylu retro, przeznaczony zarówno na koncerty i eventy, jak i do teatru oraz telewizji.   Jest to wysokiej...

Stagg Light Theme - Proste rozwiązanie oświetlenia dla klubów

Stagg Light Theme - Proste rozwiązanie oświetlenia dla klubów

Nowy system Stagg Light Theme nie wymaga konieczności znajomości DMX i umiejętności programowania. Firma otrzymała bowiem liczne prośby o stworzenie systemu,...

ISE'18: Cameo prezentuje kolejne nowości [VIDEO]

ISE'18: Cameo prezentuje kolejne nowości [VIDEO]

Na amsterdamskich targach ISE nie mogło zabraknąć marki Cameo - jednego z czołowych producentów profesjonalnego oświetlenia. W tym roku zaprezentowano kilka...

BT-THEATRE 60FC - Stylowy reflektor spot od Briteq

BT-THEATRE 60FC - Stylowy reflektor spot od Briteq

Briteq BT-THEATRE 60FC to stylowy reflektor o mocy 60W, wyposażony w pełnokolorowy spot z manualnym zoomem w zakresie 10° ~ 50°. Wyjątkowy wygląd reflektora...

NAMM'18: Nowości American DJ i American Audio [VIDEO]

NAMM'18: Nowości American DJ i American Audio [VIDEO]

Nasza kamera pojawiła się na wspólnym stoisku marek American DJ i American Audio, gdzie W gąszczu trashowych riffów Metalliki, mieliśmy okazję do zapoznania...

JB Systems Alien - Efekt świetlny "5w1"

JB Systems Alien - Efekt świetlny "5w1"

Nowy efekt świetlny Alien to kolejne innowacyjne rozwiązanie od JB Systems. Tym razem w kompaktowej obudowie zastosowano 5 efektów - reflektor LED, UV, efekt...

zobacz więcej
mikrofon