Gala Boogie-Woogie w Człuchowie

Gala Boogie-Woogie w Człuchowie

7 sierpnia 2006, 12:30

Już po raz drugi, 12-13 sierpnia odbędzie się międzynarodowy festiwal muzyki boogie – woogie „Polish Boogie Festiwal” w Czluchowie. To przepięknie położone miasto przez dwa dni stanie się europejską stolicą boogie. Jest to pierwsze w Polsce przedsięwzięcie skupiające najlepszych pianistów gatunku z całego świata.

Boogie-Woogie – wywodzący się z amerykańskiego bluesa, styl muzyczny wykonywany na fortepianie. Jego początki datuje się na lata dwudzieste XX wieku. W latach trzydziestych był to najpopularniejszy gatunek muzyczny w USA. Boogie królowało w stacjach radiowych i na czarnych płytach przenosząc się z chicagowskiej ulicy do studiów nagrań, sal koncertowych i wielkich telewizyjnych show. Po II wojnie światowej boogie –woogie zagościło w Europie, gdzie w latach 60-tych i 70-tych przeżyło prawdziwy rozkwit.

Zagrają:

Jo Bohnsack
Jest jednym z najbardziej znanych niemiecki pianistów boogie-woogie . Niezwykle silny głos oraz niebywała charyzma sprawiają, że każdy z jego koncertów można nazwać wyjątkowym. Do tej pory odwiedził niemal wszystkie kraje europejskie. Gościł także na scenach ameryki północnej i południowej gdzie koncertował u boku samego Raya Charlesa. W swoim dorobku ma siedem płyt. W roku 2005 dołączył do elitarnej grupy pianistów firmujących markę „Steinway & Sons”.

Bob Seeley
Urodził się w 1932 roku w Detroit. Jest jednym z ostatnich żyjących przedstawicieli rdzennego, industrialnego nurtu boogie-woogie. Od dziewiątego roku życia pobierał lekcje fortepianu. Jako nastolatek przesiadywał za sceną słynnego Baker’s Bar gdzie podpatrywał swoich mistrzów. Tam też poznał jedną z największych legend gatunku: Meade Lux Lewisa, u którego boku koncertował przez kilka lat. Zasłynął także jako akompaniator słynnej Sippie Wallace, kilkakrotnie nominowanej do nagrody Grammy. W latach siedemdziesiątych jego koncerty zapełniały po brzegi nowojorską Carnegie Hall. W wydanej w roku 1988 książce o historii boogie-woogie autor opisał go słowami: „Gra jak sam Pan Bóg”. Bob Seeley jest znany z niebywałej techniki, co często skutkuje pytaniem słuchaczy: „gra sam, czy jest ich dwóch?

Hill Billy - JackPot
Pochodzą z położonego na południu Węgier miasta Szeged. Poznali się w roku 1996. Od tej pory funkcjonują jako JackPot. Ich niezwykły temperament sprawia, że są jednym z najbardziej rozchwytywanych węgierskich zespołów grających rock’n’roll-a i rockabilly. Wzorując się na takich mistrzach jak: Elvis Presley czy Johny Cash łączą sceniczny show z muzyczną starannością. Liderem grupy jest Jack Wheeler, niezwykle utalentowany wokalista doskonale oddający rock’n’rollowy charakter lat pięćdziesiątych. Wtóruje mu kontrabasista Lizard Firehand, którego niemal ekwilibrystyczne solówki wprawiają słuchaczy o zawrót głowy. Pomimo faktu, że JackPot jest częstym gościem scen austriackich, niemieckich, chorwackich czy czeskich w Polsce zagrają po raz pierwszy.

oraz

Boogie Boys
To pierwsza w Polsce formacja fortepianowa grająca muzykę boogie woogie z domieszką czarnego bluesa. Niesamowite brzmienie dwóch fortepianów przenosi słuchaczy w odległe czasy pędzących parowozów i szalonego rytmu amerykańskiej rzeczywistości. Pianiści: Bartek Szopiński i Michał Cholewiński oraz Szymon Szopiński, który pomimo swojego młodego wieku doskonale wpasowują się w stylistykę boogie czerpiąc tak z dorobku rdzennych bluesmanów jak i polskiej muzyki rozrywkowej. Zręczne połączenie warsztatu, pasji i charyzmy z nowymi pomysłami na brzmienie starych polskich tematów.Dodajmy muzyki która porusza , bez wyjątku, ludzi w różnym wieku i o różnych upodobaniach muzycznych.

Poznali się jesienią 2002 w jednym z poznańskich klubów, gdzie do białego rana jammowali przy starym pianinie.Do tej pory mają za sobą koncert na XI Blues Express Festival, oraz szereg koncertów i festiwali za granicami naszego kraju, grając u boku takich sław boogie jak Christopher Steinbach Frank Mushalle czy Axel Zwingerbrger. Jako najmłodsi w europejskim gronie boogie-woogie dostali zaproszenie na urodzinowy koncert Vince'a Webera, legendy bluesa i boogie, obchodzącego swoje 50-te urodziny co dało początek ich wielkiej europejskiej ekspansji. W samym tylko 2004 roku odwiedzili pięć państw europejskich...

Nocna Zmiana Bluesa
Najpopularniejszy wykonawca bluesa w Polsce. Wirtuoz harmonijki ustnej, wokalista, autor tekstów i muzyki.

Założyciel i lider grupy Nocna Zmiana Bluesa, z którą koncertował w kilkunastu krajach, m.in. we Francji Szwecji, Holandii, Rosji i Zimbabwe (!) Z tym zespołem i pod własnym nazwiskiem wydał piętnaście płyt oraz wystąpił w wielu programach radiowych i telewizyjnych.

Jako sideman, Sławek gra na harmonijce na osiemnastu płytach takich wykonawców jak m.in.: Maanaam, Majka Jeżowska, Zdrowa Woda czy Gang Olsena.

Koncertował z czołówką polskich muzyków rockowych i jazzowych. Nagrany wespół z Wojciechem Karolakiem CD „Piątek wieczorem” zdobył w roku 2005 miano „Złotej Płyty”.

Z Nocną Zmianą Bluesa otwierał koncert grupy Blues Brothers (Norymberga 1989) i B.B. Kinga (Warszawa 1996). Na płycie „Chory na bluesa” obok Sławka gra na harmonijce legendarny amerykański bluesman Charlie Musselwhite zaś CD „The Last Mohican of the Blues” zawiera zapis jam session z słynnym Louisiana Redem

Sławek jest wykonawcą partii harmonijki ustnej na ścieżkach dźwiękowych kilku filmów i seriali telewizyjnych, autorem muzyki do spektakli teatralnych. Jest autorem oprawy muzycznej i tytułowego utworu serialu TV pt. "Babilon.pl".

Jest autorem dwóch podręczników gry na harmonijce ustnej, telewizyjnego kursu gry na tym instrumencie oraz wykładowcą na warsztatach instrumentalnych (m.in.: w leCreusot we Francji).

W programie III Polskiego Radia przez dwanaście lat prowadził autorskie audycje popularyzujące bluesa. Obecnie prowadzi cotygodniową audycję radiową w warszawskim "Radiu dla Ciebie". Jako dziennikarz Sławek jest też obecny na łamach miesięcznika „Jazz Forum” oraz kwartalnika „Twój blues”

Sławek jest dyrektorem artystycznym festiwalu HARMONICA BRIDGE BYDGOSZCZ - TORUŃ

W roku 1997, Sławek jako pierwszy Polak-bluesman wystąpił wśród najwybitniejszych harmonijkarzy na Światowym Festiwalu Harmonijki w Trossingen w Niemczech.

Nowatorski CD Sławka "Polski Blues" łączący bluesa z polskimi instrumentami ludowymi zdobył entuzjastyczną recenzję w prestiżowym amerykańskim magazynie "Blues Revue" (Nr 55 March 2000). Od kilku lat w ankiecie Blues Top kwartalnika „Twój blues” Sławek wybierany jest głosami czytelników czołowym harmonijkarzem i wokalistą bluesowym w Polsce.

W lipcu 2006 nakładem wytwórni MTJ ukaże się CD „Historia choroby” zawierający wznowienie 6 CD Sławka nagranych z zespołem Dżem, Nocna Zmiana Bluesa i pod własnym nazwiskiem Dwudziestolecie działalności muzycznej Sławka i jego grupy znalazło podsumowanie m.in. w książce J.Skaradzińskiego i M.Szalbierza pt. "Chory na bluesa". W grudniu 2003 roku ukazał się CD "Chorzy na bluesa", na którym dziewiętnastu wykonawców gra i śpiewa utwory napisane przez Sławka.

Sławek jest prezesem Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego oraz wiceprezesem Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno Muzycznych SAWP.

Od 24 lat Sławek intensywnie koncertuje, najczęściej z towarzyszeniem Nocnej Zmiany Bluesa ale również w kameralnych duetach, gdzie występuje jako wokalista, harmonijkarz i… 12-strunowy gitarzysta!.

Muzyka

Primavera Sound w Barcelonie
Więcej wiadomości