Wrześniowe koncerty w poznańskim BLUE NOTE

Wrześniowe koncerty w poznańskim BLUE NOTE

17 sierpnia 2010, 09:45
W Poznaniu czekają nas dziesiątki wspaniałych wrześniowych koncertów, które odbędą w tamtejszym Blue Note Jazz Club. Poniżej przedstawiamy szczegółowy program wydarzeń muzycznych klubu.
[img:1]

BLUE NOTE JAZZ CLUB
program wrzesień ’2010
.

1.09.2010r., środa, godz. 20.00
MARDUK
_____________________________________________________________________________

3.09.2010r., piątek, godz. 20.30
DonGURALesko
___________________________________________________________________________

4.09.2010r., sobota, godz. 20.30
INAUGURACJA NOWEGO SEZONU ARTYSTYCZNEGO
PIOTR LEMAŃCZYK NEW TRIO feat. Maciej Sikała & Kazimierz Jonkisz

Piotr Lemańczyk to jeden z ciekawszych polskich basistów i kompozytorów. Coraz częściej można go oglądać (przede wszystkim – słuchać:-)) na europejskich scenach, u boku gwiazd światowego formatu, takich jak: Jerry Bergonzi, Dave Kioski, Gary Novak, Tim Hagans, Seamus Bleke czy Clarence Penn...
Piotr Lemańczyk New Trio jest – jak sama nazwa wskazuje – nowym projektem basisty. Tym razem zaprosił on do współpracy wybitnego polskiego perkusistę Kazimierz Jonkisza oraz naszego czołowego saksofonistę – Macieja Sikałę.

Repertuar New Trio ukazuje niezwykle dojrzały warsztat kompozytorski lidera. Jest tu też oczywiście sporo przestrzeni dla niczym nieskrępowanej improwizacji. Współczesny jazz, opatrzony piękną melodią, nieparzystym metrum i ciekawą strukturą harmoniczną daje niezwykle interesującą barwę zespołu. Ich muzyka jest składanym hołdem dla największych kompozytorów XX wieku i wielkich kreatorów świata jazzu. Jest najwyższym stopniem wtajemniczenia.

Piotr Lemańczyk - kontrabas
Maciej Sikała - saksofon
Kazimierz Jonkisz - perkusja
______________________________________________________________________

6.09.2010r., poniedziałek, godz. 20.00
JAZZ-JAM NA ROZPOCZĘCIE ROKU
koncert i jam session - zapraszają uczniowie i absolwenci Liceum Muzycznego.
___________________________________________________________________________

8.09.2010r., środa, godz. 20.00
LIGHT COORPORATION

Spektakl grupy Light Coorporation stanowi połączenie muzyki z projekcją filmową. Dziesięcioczęściowa kompozycja, to jakby suita, opowieść złożona w jedną całość, której forma sprawia, że podczas koncertu pojawia się wiele możliwości do improwizacji i eksperymentów z dźwiękiem. Połączenie muzyki progresywnej lat 70 tych z muzyką eksperymentalną i awangardą jazzu wprowadza słuchaczy w bardzo specyficzny klimat. Jednoczesne oddziaływanie poprzez obraz i dźwięk, budowanie nastroju od ciężkich gitarowych riffów po ciszę, zmusza słuchaczy do własnej, indywidualnej interpretacji całego przekazu.
Projekcja materiałów wizualnych, będąca nieodłącznym elementem spektaklu, miksowana jest na żywo. Utrzymana jest w klimacie kina niezależnego, w konwencji dokumentalnej. Są to fragmenty materiałów filmowych jak i archiwalnych taśm odrzuconych w czasach komunizmu przez TV (zachowane w prywatnych archiwach ich twórców). Obraz prowadzi swoisty dialog z muzyką.
____________________________________________________________________________

10.09.2010r., piątek, godz. 20.30
Jazz Top w Blue Note
MIŚKIEWICZ - MAJEWSKI QUINTET plays Komeda
koncert kultowych utworów Krzysztofa Komedy w aranżacjach i wykonaniu 'śmietanki' polskich jazzmanów.

Henryk Miśkiewicz - wirtuoz saksofonu i klarnetu, kompozytor i aranżer, „największy chyba żyjący mistrz pięknej melodii" - jak mawia o nim Anna Maria Jopek.
Henryk Miśkiewicz rozpoczynał swą karierę od współpracy z legendarnym już zespołem Jazz Cariers i Studiem Jazzowym Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Współpracował z wieloma wybitnymi postaciami polskiej sceny jazzowej a także z wieloma sławami światowego formatu: Joe Lovano (specjalny projekt na Jazz Jamboree), Mino Cinelu, Patem Metheny (przy okazji projektów Anny Marii Jopek), Paulem Kuhnem (podczas koncertów z orkiestrą dla niemieckiego radia West Duiche Rundfung w Berlinie), Davidem Murrayem (wspólny program w Teatrze Słowackiego w Krakowie) Grał na wielu festiwalach w kraju i zagranicą. Był zaproszony przez Kancelarię Prezydenta RP do występu przed prezydentem Billem Clintonem, a przez zespół Skaldowie do występu w Carnegie Hall. Jan Ptaszyn Wróblewski specjalnie dla niego skomponował koncert na saksofon improwizujący i orkiestrę symfoniczną „Altissimonica”. Program ten doczekał się także swego wydania płytowego.

Jego charakterystyczne brzmienie saksofonu możemy usłyszeć na niezliczonej ilości płyt muzyki rozrywkowej, filmowej i jazzowej. Nagrał kilka autorskich albumów (większość była nominowana do nagrody Fryderyka). Statuetkę tę otrzymał krążek „Lyrics”, a także sam artysta - jako Jazzowy Muzyk Roku. Miśkiewicz został także uhonorowany Grand Prix Jazz „Melomani 2004” za całokształt pracy artystycznej. był również wielokrotnym zwycięzcą ankiety Jazz Top miesięcznika Jazz Forum jako najlepszy saksofonista altowy.

Robert Majewski - pochodzący z muzycznej rodziny trębacz był w latach 1987- 1990 solistą Big Bandu „Studio S 1” Polskiego Radia pod dyr. Andrzeja Trzaskowskiego. Z Orkiestrą „European Broadcasting Union” występował w Kopenhadze i Amsterdamie. W 1991r. otrzymał stypendium im. Krzysztofa Komedy, zagrał też główną rolę w filmie A. Jakimowskiego „Pogłos”. Nagrał wiele programów radiowych i telewizyjnych oraz płyt, w tym dwie autorskie: „Komeda” oraz „Coś dla ludzi”. Od 1997 roku jest członkiem „Jazz Baltica Ensemble”. W 1998 roku wraz z Urszulą Dudziak wystąpił w Stuttgarcie na koncercie z okazji 75. rocznicy urodzin J.E. Berendta z programem K. Komedy. Nagrania z tego koncertu ukazały się na płycie DVD.
W tym samym roku wystąpił na międzynarodowym festiwalu „Jazz Jamboree”. Współpracował z całą plejadą polskich jazzmanów jak np. Ewa Bem, A.M.Jopek, J.P.Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Włodzimierz Nahorny, Andrzej Jagodziński, a także z Larsem Danielssonem, N.H.O. Pedersenem, czy Grzegorzem Ciechowskim. Nagrywał również muzykę filmową i teatralną . W 2005 r. po śmierci ojca Henryka zajął jego miejsce w czołowym zespole jazzu tradycyjnego Old Timers. Jest również cenionym pedagogiem.

Henryk Miśkiewicz - saksofon, klarnet;
Robert Majewski – trąbka;
Wojciech Majewski – fortepian;
Jacek Niedziela - kontrabas;
Michał Miśkiewicz – perkusja



_____________________________________________________________________________

27.09.2010r., poniedziałek, godz. 20.00
BIG STAN BAND
big band pod dyr. Stanisława Gruszki; po koncercie zapraszamy na jam session!
_____________________________________________________________________________

28.09.2010r., worek, godz. 20.00
CHAZ DE PAOLO BAND
elektryczne oblicze bluesa z rockowym zacięciem w wykonaniu amerykańskiego gitarzysty i jego polskiej sekcji; promocja nowego albumu ‘Bluestopia’

Chaz DePaolo to blues-rockowy gitarzysta z Nowego Jorku. Współpracował z takimi wykonawcami jak: Commander Cody, Bernard Purdie, Buddy Miles, Jose Feliciano, Harvey Brooks, Blue Lou Marini, Brian Downey, Pete Brown, Monster Mike Welch, Vince Converse, David Maxwell, Stevem Phillipsem z The Notting Hillbilies oraz z nominowanym do nagrody Grammy Reesem Peoject. Chaz współpracował również z sekcją rytmiczną Johna Lee Hookera – Groundhogs.

Brytyjska telewizja BBC określiła go mianem jednego z największych talentów elektrycznego bluesa XXI wieku.
Jego ostatnia płyta ‘Flirting with the Blues’ jest dowodem bogatej wiedzy muzycznej oraz niezwykłego jak na tak młodego artystę doświadczenia. Album zaskakuje świeżością i oryginalnością. W jego nagraniu uczestniczyli między innymi: Jason Ricci i David Maxwell.

'Flirtin With The Blues"
'Pierwsze, poważne pojawienie się tego gitarzysty i piosenkarza z New Jersey było oszałamiające. Chaz DePaolo jest stworzony do tego by stać się wielkim nazwiskiem na bluesowej scenie. Flirtin' spowoduje, że jego kariera rozwinie się w zawrotnym tempie. Wysoko polecana płyta'
Bill Camp

Chaz DePaolo - gitara
Łukasz Gorczyca – bass
Tomek Dominik - perkusja
_____________________________________________________________________________

Muzyka

Metronome Prague Festival w Czechach
Więcej wiadomości