"Madame Butterfly" Pucciniego z 1974 roku  w cyfrowej jakości w Multikinie

"Madame Butterfly" Pucciniego z 1974 roku w cyfrowej jakości w Multikinie

13 stycznia 2014, 22:28

[img:1]

Sieć kin Multikino zaprasza na pokaz „Madame Butterfly”, japońskiej tragedii w trzech aktach, Giacomo Pucciniego. 30 stycznia widzowie w Polsce będą mieli jedyną okazję aby zobaczyć cyfrową rekonstrukcję zrealizowanego w 1974 roku w Wiedniu legendarnego nagrania.

Jedna z najpiękniejszych w dziejach opery historia o zawiedzionej miłości. Opowiada o związku gejszy Cio-Cio-San z porucznikiem amerykańskiej marynarki. Ich małżeństwo nigdy nie było poważnie traktowane przez Amerykanina, za to Cio-Cio-San pozostała, niczym Penelopa, wierna ukochanemu. Długie oczekiwanie na jego powrót, rozbudzone nadzieje w zderzeniu z okrutną prawdą kończą się dla bohaterki tragicznie.

Pokaz japońskiej tragedii w trzech aktach „Madame Butterfly” Giacomo Pucciniego odbędzie się w czwartek 30 stycznia o godzinie 18.00 w 12 kinach sieci Multikino: Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź (Silver Screen), Poznań Stary Browar, Rzeszów, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Arkady Wrocławskie.

Streszczenie Libretta:

Tragedia japońska w trzech aktach

Libretto Luigi Illica i Giacomo Giacosa wg Davida Belasco
Prapremiera: 17 II 1904

Akt I 

Na wzgórzu, w pobliżu japońskiego portu Nagasaki ma odbyć się ślub młodego porucznika marynarki amerykańskiej, Pinkertona z gejszą Cho-Cho-San nazwaną przez niego Butterfly. Pośrednik Goro wprowadza porucznika do domku kupionego dla młodej pary, w którym odbędzie się uroczystość weselna. Pierwszym z gości jest konsul Stanów Zjednoczonych w Nagasaki Sharpless, któremu Pinkerton zwierza się, że ujęty urodą i wdziękiem młodej Japonki, postanowił poślubić ją na sposób japoński: na dziewięćset dziewięćdziesiąt dziewięć lat. Wznosi przy tym toast za pomyślność dnia, w którym odbędzie się jego rzeczywisty ślub z Amerykanką. Sharpless ostrzega porucznika przed lekkomyślnym traktowaniem ceremonii ślubu, lecz Pinkerton zbywa przestrogi konsula. Nadchodzi Butterfly w otoczeniu krewnych i przyjaciół. Młoda gejsza przedstawia Pinkertonowi swych gości, a gdy zostają sami, w sposób pełen naiwności i prostoty opowiada historię swego życia. Wyznaje również narzeczonemu, że z miłości dla niego wyrzekła się nawet wiary swych przodków. Następuje ceremonia podpisania kontraktu ślubnego. Uroczystość weselną mąci nagłe przybycie kapłana buddyjskiego-bonzy wuja Butterfly, który przeklina Cho-Cho-San za porzucenie wiary i nakłania krewnych i przyjaciół, by się jej wyrzekli. Przerażeni goście opuszczają dom Pinkertona. Porucznik pociesza zrozpaczoną Cho-Cho-San. Piękny duet miłosny obojga kończy akt I. 

Akt II

Minęły trzy lata. Opuszczona przez wszystkich Butterfly, żyje w biedzie ze swym małym synkiem i wierną służącą Suzuki. Pełna ufności i wiary w powrót męża, wypatruje pojawienia się upragnionego okrętu. Niespodziewanie nadchodzi konsul Sharpless z listem Pinkertona, by oznajmić smutną wiadomość o jego wiarołomstwie. Nie znajduje jednak w sobie dość siły aby wyznać całą prawdę. Ich rozmowę przerywa nadejście pośrednika Goro, który uprzedza wizytę bogatego księcia Yamadori od dawna zalecającego się do młodej Japonki. Butterfly jednak stanowczo odrzuca jego konkury. Niespodziewanie wystrzał z działa obwieszcza wpłynięcie do portu od dawna oczekiwanego okrętu. Szczęśliwa Butterfly przystraja wraz z Suzuki cały dom kwiatami i oczekuje na. przybycie upragnionego gościa. 

Akt III

Minęła noc. Zmęczona oczekiwaniem Butterfly, udaje się na spoczynek. Po chwili nadchodzi Pinkerton z Sharplessem i nieznajomą młodą damą. Suzuki dowiaduje się, że jest to żona Pinkertona, która przybyła wraz z mężem, by zabrać dziecko Butterfly. Zjawia się Cho-Cho-San. Gdy spostrzega młodą Amerykankę - rozumie swoją tragedię. Odprawia wszystkich obecnych, a wiernej Suzuki każe przesłonić okna i odejść z dzieckiem do ogrodu. Gdy zostaje sama, wydobywa ze skrytki stary rodowy sztylet, którym odbiera sobie życie.

Program pokazu:

Start: 18:00

Czas trwania pokazu: 2 godziny 30 minut

Akt I: 55 min.

Akt II i III: 92 min.

Przerwy: brak

Napisy: angielskie

Nagranie zrealizowano w Wiedniu w 1974 roku


Osoby / obsada:

Cho-Cho-San – sopran - Mirella Freni

F.B. Pinkerton – tenor - Placido Domingo

Suzuki – mezzosopran - Christa Ludwig

Sharpless – baryton - Robert Kerns

Goro – tenor - Michel Senechal

Yamadori – baryton - Giorgio Stendoro

Bonza – bas - Marius Rintzler

Produkcja:

Dyrygent - Herbert Von Karajan

Reżyser  - Jean-Pierre Ponnelle

Scenografia - Otto Pischinger

Zdjęcia - Wolfgang Treu, Haptmut Zingel

Dźwięk - Gordon Perry, Rolf P. Schroder

Asystent Reżysera - Annerose Schleining

Reżyser nagrania - Jean-Pierre Ponnelle

Orkiestra – Filharmonia Wiedeńska

Chór – Wiedeńska Opera Narodowa

 

[img:2]

Organizator: Multikino S.A.

Producent: CMajor, Unitel Classica

Dystrybutor: Rising Alternative

Nośnik / Technologia: DCP, Digital Dolby Surround, napisy angielskie.

Patroni: Mediarun.pl, Tygodnik Przegląd, Miesięcznik Stolica, Infomusic.pl, Polskamuza.eu, Opera.info.pl, Superstarsi.pl, Warsaw Insider oraz RMF Classic.

Mecenasem projektu „Opera i Balet HD w Multikinie” jest firma OSRAM.

Szczegóły i bilety: www.multikino.pl 

Bilety:

Ceny biletów zróżnicowane w zależności od lokalizacji. Szczegółowy cennik na www.multikino.pl Bilety normalne i ulgowe można nabyć w kasach kin oraz na stronie www.multikino.pl

Bilety grupowe do nabycia tylko u specjalistów ds. rezerwacji grupowej w poszczególnych kinach.

 

Muzyka

Concert Week 2024
Więcej wiadomości