Jazztopad we Wrocławiu po raz jedenasty!

Jazztopad we Wrocławiu po raz jedenasty!

17 listopada 2014, 09:19

[img:1]

Po spektakularnym sukcesie zeszłorocznej 10. edycji Jazztopadu wrocławski festiwal wkracza w nowe dziesięciolecie ze zdwojoną siłą. Na charakter wrocławskiego festiwalu składają się prawykonania utworów zamawianych rokrocznie u światowej sławy muzyków, prezentowanie jazzu i muzyki improwizowanej zarówno w wykonaniu artystów z odległych zakątków świata (Korea, Japonia, Australia), jak i młodych Polaków.

Jazztopad to również cieszące się ogromnym zainteresowaniem koncerty w mieszkaniach prywatnych, warsztaty mistrzowskie i projekcje filmowe współorganizowane z Kinem Nowe Horyzonty. Pośród wybitnych gwiazd, które do tej pory odwiedziły jazztopadową sceną, są: Wayne Shorter, Sonny Rollins, Charles Lloyd, Gary Peacock, Jack DeJohnette, Kenny Wheeler, William Parker, Manu Katché, Terje Rypdal, Uri Caine, Marc Copland i John Surman. Część z nich specjalnie dla Jazztopadu napisała nowe kompozycje, które właśnie na deskach Filharmonii Wrocławskiej miały swoją prapremierę. Ogromnym sukcesem zeszłego roku było wydanie zamówionego przez ECM – wiodącą jazzową wytwórnię – koncertowego nagrania utworu Terjego Rypdala z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej zarejestrowanego podczas Jazztopadu w 2009 roku.

Rok 2014 przynosi dla Jazztopadu nowe wyzwania. W ciągu jedenastu dni kolejnej edycji festiwalu do Wrocławia zawitają do wielcy artyści świata jazzu. Większość z nich przyjedzie do Polski wyłącznie na koncert w ramach Jazztopadu.



13 listopada festiwal otworzy premierowy występ Nate Wooley Quintet, którego liderem jest rozchwytywany w ostatnich latach amerykański trębacz i kompozytor pokolenia lat siedemdziesiątych – Nate Wooley. Amerykanin dwukrotnie triumfował w ankiecie New York Jazz Records jako muzyk roku, a sam Dave Douglas określa go mianem najbardziej niezwykłego współcześnie żyjącego trębacza. Muzyka Nate’a Wooleya sięga źródeł jazzu i jednocześnie emanuje nowoczesnością i energią, która przełamuje wszelkie stereotypy. Razem z sopranistką Megan Schubert i Festival Cello Ensemble w pierwszej części koncertu artysta wykona kompozycję stworzoną na specjalne zamówienie festiwalu.

Wykraczając poza nurt stricte jazzowy, 16 listopada przedstawimy wrocławskiej publiczności niebywałą osobowość muzyki afrykańskiej – wibrafonistę, pianistę, perkusjonistę, a nade wszystko twórcę Ethio-jazzu – Mulatu Astatke. W 2004 roku  nagrał siedem utworów do filmu Broken Flowers Jima Jarmuscha, podbijając tym samym serca miłośników kina. Jego muzyka, naznaczona tanecznością i afrykańskim groovem, jest nośnikiem pozytywnej energii, ogniwem łączącym kontynenty i pokolenia.

Ukoronowaniem festiwalu będzie koncert absolutnej legendy nowojorskiej awangardy – Pharoaha Sandersa. Już sam Ornette Coleman okrzyknął go największym saksofonistą tenorowym na świecie! Muzyczne ścieżki Sandersa plasują go w czołówce spadkobierców Johna Coltrane’a, z którym nagrał dziewięć płyt. Wkrótce po tym sam ukształtował własny język muzyczny, łączący fascynacje swingiem, bebopem, soulem, hip-hopem, fusion, psychodelą, muzyką afrykańską i kubańską.

Oprócz wielkich gwiazd tradycyjnie stawiamy na młodsze pokolenie artystów, prezentując niepokornych muzyków norweskiego zespołu Cortex i niebagatelne zestawienie harfy z gitarą basową w kobiecym, eksperymentalnym duecie Five-38 z Francji.

Po raz trzeci zorganizujemy weekend z kulturą innego kraju i – tak jak w zeszłych latach był to Daleki Wschód – tak w tym roku przeniesiemy się na Bliski Wschód i pod hasłem „Akbank Jazz Festival presents: Turkey” ukażemy multikulturową mieszankę wybuchową prosto ze styku dwóch kontynentów. Gwiazdami będą: kwartet Konstrukt łączący w niezwykle odważny sposób tradycję z najnowocześniejszymi zdobyczami muzyki improwizowanej oraz wirtuozowskie trio Erkan Our & Derya Türkan & Alp Ersönmez, które wystąpi 21 listopada. 22 listopada solo wystąpi Misirli Ahmet, który zaprezentuje mistrzowskie oblicze tureckiej darbuki. Jeszcze tego samego wieczoru przeniesiemy się w zupełnie inny krąg kulturowy – na scenie pojawi się ośmioosobowy zespół MosaiKOREA, którego liderką i gwiazdą jest goszcząca po raz drugi na festiwalu wirtuozka geomungo – Yoon Jeong Heo. W ramach tej międzynarodowej wymiany Jazztopad dumnie zaprezentuje scenę polską na festiwalu w Turcji, który odbędzie się w październiku.

Kontynuujemy w tym roku przygodę z kinem. Koncerty w ciemnościach i filmy o jazzie znajdą się w regularnym repertuarze Kina Nowe Horyzonty, podobnie jak poranki dla dzieci Jazz morning Kids! – czyli muzyka wykonywana na żywo przez Jazztopadowych artystów do kultowych kreskówek. Młodzi muzycy pojawią się podczas drugiej edycji Polish Jazz Showcase, wydarzenia ukazującego oblicze rodzimej sceny jazzu międzynarodowym gościom. Przed wybranymi koncertami zachęcamy do udziału w otwartych spotkaniach z muzykami, a w ostatni weekend festiwalu zapraszamy na koncerty w mieszkaniach prywatnych, będące od trzech lat jednym z najgorętszych punktów festiwalu, na który gorąco zapraszamy.

Blues & jazz

Muzyka

Krzysztof Cugowski prezentuje nowy utwór!
Więcej wiadomości