Warszawska Opera Kameralna zaprasza na "Uprowadzenie z seraju"

Warszawska Opera Kameralna zaprasza na "Uprowadzenie z seraju"

28 marca 2017, 14:01

[img:1]

Zapraszamy wszystkich melomanów, a także uczniów oraz nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów do Warszawskiej Opery Kameralnej na spektakle opery marionetkowej "Uprowadzenie z seraju".

"Uprowadzenie z seraju" (oryginalnie: Die Entführung aus dem Serail, KV 384) to jedno z najbardziej osobistych dzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta, będące jego prezentem ślubnym dla świeżo poślubionej przez niego Konstancji Weber. O niezwykłości utworu świadczy też fakt, że była to najczęściej wystawiana opera za życia kompozytora. Jej popularność była tak duża, że w rok po swojej premierze (w lipcu 1782 roku) została zaprezentowana w Teatrze Narodowym w Warszawie jako pierwsza opera Mozarta wystawiona w Polsce. Piękne, zapadające w pamięć melodie i motywy orientalne urzekały publiczność zarówno za życia kompozytora, jak i współcześnie. Akcja rozgrywa się w pałacu tureckiego baszy, do którego przybywa hiszpański szlachcic (Belmonte) z misją odbicia swojej ukochanej narzeczonej (Konstancja), która to wraz ze swoją służącą (Blonda) została porwana przez piratów i sprzedana Selimowi Baszy. Libretto napisał Gottlieb Stephani na podstawie tekstu Christopha Friedricha Bretznera.
To piękne widowisko, przywracające tradycję opery marionetek, która była popularna głównie w Europie od XVIII wieku. Gdy dzieła Mozarta wchodziły do repertuaru teatrów operowych, teatr marionetek też je prezentował, osiągając mistrzostwo w łączeniu muzyki, śpiewu i „gry” aktorskiej lalek. Warszawska Opera Kameralna jest jedyną sceną w Polsce i jedną z nielicznych na świecie prezentującą ten rodzaj sztuki. Na deskach naszej opery mogą Państwo usłyszeć oryginalną wersję niemieckojęzyczną z polskim komentarzem narratora. To ponadczasowe dzieło o zwycięstwie miłości nad przeciwnościami losu jest wspaniałą rozrywką zarówno dla młodszych, jak i starszych widzów.

Więcej:
26 kwietnia, godz. 17.00: http://www.operakameralna.pl/index.php?26042017_m
27 kwietnia, godz. 11.00: http://www.operakameralna.pl/index.php?27042017_m
28 kwietnia, godz. 11.00: http://www.operakameralna.pl/index.php?28042017_m

Klasyka

Muzyka

Tauron Nowa Muzyka w Katowicach
Więcej wiadomości