POLIN Music Festival: Roots'n'Fruits

POLIN Music Festival: Roots'n'Fruits

8 lutego 2018, 19:37

[img:1]
POLIN Music Festival odbędzie się w dniach 16-18 lutego 2018, a na scenie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wystąpią światowe gwiazdy: Martha Argerich, David Krakauer, Michael Guttman, Jing Zhao, Sinfonia Varsovia i in. Kuratorami festiwalu są Michael Guttman i Kajetan Prochyra.

Dzień pierwszy: Roots’n’Fruits – koncert symfoniczny

POLIN Music Festival otworzy koncert symfoniczny w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Varsovia pod batutą Bar Avni. Izraelska dyrygentka jest laureatką 2 nagrody w X Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Współpracuje m.in. z Neue Philhamonie w Hamburgu, Bergische Symphoniker oraz Israeli Philharmonic Orchestra. Sinfonii Varsovii towarzyszyć będą soliści: Michael Guttman (skrzypce), Jing Zhao (wiolonczela)i David Krakauer (klarnet). Wieczór rozpocznie uwertura „Oberon” Carla Marii von Webera. W programie wieczoru znalazł się także koncert skrzypcowy Noama Sheriffa, „Má vlast” Bedřicha Smetany – „Wełtawa”, „Kol Nidrei” Maxa Brucha, a na finał wykonanie „Koncertu na klarnet klezmerski” Wlada Marhuletsa.

Drugi dzień festiwalu to aż trzy koncerty muzyki kameralnej zatytułowane „Skrzypek schodzi z dachu”

O 18:00 na scenie pojawi się warszawski kolektyw Hashtag Ensemble, który specjalnie na zamówienie POLIN Music Festivalu, wykona program złożony z utworów młodych kompozytorów: Aviy Kopelman, Yaira Klartaga, Matthew Shlomowitza i Judda Greensteina. Utwór tego ostatniego kompozytora - „The Jewish Pope” - wspólnie z Hashtag Ensemble wykonają David Krakauer i Kathleen Tagg.

Po przerwie program zdominuje muzyka amerykańskich kompozytorów żydowskiego pochodzenia – „New York Counterpoint” Steve’a Reicha, „Ebuhuel” i „Parzial” Johna Zorna oraz kompozycje samego Krakauera. Muzyka zabrzmi w wykonaniu nowego duetu, który klarnecista tworzy wspólnie z pochodzącą z RPA pianistką Kathleen Tagg.

O 21:00 na scenie Muzeum POLIN pojawi się Martha Argerich. Artystka jest ikoną muzyki klasycznej naszych czasów. Od triumfu w Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w 1965 roku pianistka współpracuje z najważniejszymi orkiestrami i artystami w Europie, Azji i obu Amerykach. Z upodobaniem wykonuje też muzykę kameralną. Argerich była wielokrotnie wyróżniana najbardziej prestiżowymi laurami w tym przyznawanym przez rząd francuski Officier de l’Ordre des Arts et Lettres, Commandeur de l’Ordre des Arts et des Lettres czy Medalem Wschodzącego Słońca, przyznawanym przez Cesarza Japonii. W grudniu 2016 roku z rąk prezydenta Baracka Obamy Argerich odebrała medal Kennedy Center Honors. W Muzeum POLIN na scenie towarzyszyć jej będą przyjaciele – Michael Guttman (skrzypce), Jing Zhao (wiolonczela), Akane Sakai (fortepian) a także córka artystki Anne Catherine Dutoit, która wygłosi słowo wstępne. W programie kompozycje Ernesta Blocha, Fryderyka Chopina, Szymona Laksa, Witolda Lutosławskiego, Dymitra Szostakowicza i Karola Szymanowskiego.

Trzeci dzień POLIN Music Festiwalu odbędzie się pod hasłem „Żydowskie tango”

Będzie to spotkanie z tangiem w różnych, czasem nieoczywistych, jego odsłonach. Obok muzyki klasycznej, to właśnie tango jest pasją inicjatora POLIN Music Festivalu – Michaela Guttmana. Skrzypek zaprosił do Warszawy swoich przyjaciół z Brukseli: Aleksandra Gurninga (fortepian),  Lysandre  Donoso  (bandoneon) i Ariela Ebersteina (kontrabas).

Alexander Gurning jest dzieckiem emigrantów z Polski i Indonezji. Po ukończeniu Królewskiego Konserwatorium w Brukseli kontynuował naukę u mistrzów pianistyki w konserwatorium w Moskwie. Koncertuje na całym świecie – w tym na festiwalach w Tanglewood, Verbier Festival czy Porgetto Martha Argerich w Lugano. Obok repertuaru klasycznego Gurning zafascynowany jest tangiem. Jest założycielem cenionego zespołu Soledad. Na scenie Muzeum POLIN wspólnie z Michaelem Guttmanem poprowadzą podróż z Polski przez Europę aż na milongi w Buenos Aires.

Inicjatorem festiwalu Roots’n’Fruits jest Michael Guttman – wybitny skrzypek i popularyzator muzyki izraelskiej na świecie.

Bilety na POLIN Music Festival dostępne są w internetowym systemie sprzedaży bilety.polin.pl oraz w kasach Muzeum.

[img:2]
zdjęcie: Tasja Keetman

Program POLIN Music Festival: Roots’n’Fruits:

16.02.2018, piątek:

Koncert symfoniczny: Roots’n’Fruits:

19:00
                Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Bar Avni
                oraz soliści: Michael Guttman (skrzypce), Jing Zhao (wiolonczela) i David Krakauer (klarnet)

Program:

Carl Maria von Weber - Oberon – overture
Noam Sheriff “Violin Concerto” + Michael Guttman

***

Bedřich Smetana “Ma Vlast”
Max Bruch “Kol Nidrei” + Jing Zhao
Wlad Marhulets „Concerto for klezmer clarinet” + David Krakauer


17.02.2018, sobota:

Skrzypek schodzi z dachu

18:00

Hashtag Ensemble i goście:

Ania Karpowicz - flet, piccolo
Adam Eljasiński – klarnet
Oliwier Andruszczenko – klarnet
Kamila Wąsik-Janiak – skrzypce
Marta Piórkowska – skrzypce
Aleksandra Demowska-Madejska – altówka
Dominik Płociński – wiolonczela
Wojtek Błażejczyk - gitara elektryczna
Mateusz Loska – kontrabas
Paweł Janas – sampler
Lilka Krych – dyrygentka
gościnnie: Piotr Sałajczyk – fortepian

Program:

Aviya Kopelman "Phantom of the Fuge"
Yair Klartag "A Villa in the Jungle"
Matthew Schlomowitz "Fast Medium Swing"
Judd Greenstein "The Jewish Pope"

                Krakauer-Tagg-Duo „Breath and Hammer”

Program:

Steve Reich „New York Counterpoint”
Avyia Kopelman „Piano Trio” – + Michael Guttman & Jing Zhao
John Zorn “Ebuhel”, “Parzial”
Kinan Azmeh “NOV 22”
David Krakauer “Synagogue Wail”
Trad. (arr. D. Krakauer) "Der Hayser Bulgar"

21:00
               
Słowo wstępne: Anne Catherine Dutoit

Martha Argerich

goście: Michael Guttman / Akane Sakai / Jing Zhao

18.02.2018, niedziela:

19:00
                Żydowskie Tango

Michael Guttman (skrzypce)
Alexander Gurning (fortepian)
Lysandre Donoso (bandoneon)
Ariel Eberstein (kontrabas)

Więcej informacji:

O koncercie symfonicznym:

Wieczór rozpocznie uwertura „Oberon” Carla Marii von Weberna. Utwór ten w 1936 roku zakończył koncert inauguracyjny Palestine Symphony – założonej przez pochodzącego z Częstochowy skrzypka żydowskiego pochodzenia Bronisława Hubermana. Tworząc orkiestrę Huberman nie tylko złożył podwaliny pod narodową orkiestrę Izraela, znaną dziś na całym świecie jako Israeli Philharmonic Orchestra. Przede wszystkim dał on schronienie i pracę kilkudziesięciu muzykom i członkom ich rodzin, którzy nie mogli czuć się bezpiecznie w Europie stopniowo opanowywanej przez nazistowską ideologię. Strażnikiem pamięci o Bronisławie Hubermanie jest od lat Zygmunt Rolat, dlatego właśnie jemu - wielkiemu miłośnikowi muzyki i przyjacielowi Muzeum POLIN – zadedykowany będzie ten koncert.

Po „Oberonie” zabrzmi koncert skrzypcowy Noama Sheriffa – wybitnego izraelskiego kompozytora, wyróżnionego najważniejszą izraelską nagrodą przyznawaną ludziom kultury – Israeli Prize. Noam Sheriff jest m.in. autorem kompozycji „Mechaye Hamethim” wykonanej w Yad Vashem z okazji jubileuszu Izraela. Solistą w tym koncercie będzie wybitny skrzypek, a zarazem kurator POLIN Music Festival, Michael Guttman. To właśnie z myślą o nim Sheriff napisał ten koncert.

Drugą część koncertu otworzy „Má vlast” Bedřicha Smetany - „Wełtawa”. W utworze tym wybrzmiewa motyw, który przypisuje się wielu ojcom – od włoskiego tenora epoki renesansu po rumuńskich pasterzy. Dziś najbardziej znany jest jako temat „Hatikvah” – hymnu Izraela. Będzie to muzyczne nawiązanie do obchodzonej w tym roku 70. rocznicy powstania państwa Izrael. Następnie na scenie pojawi się ceniona wiolonczelistka, współpracująca z takimi znakomitymi kompozytorami jak Tan Dun, uczennica Mścisława Rostropowicza i Yo-Yo My – Jing Zhao. Artystka wykona słynne „Kol Nidrei” Maxa Brucha.

Finałem wieczoru będzie wykonanie „Koncertu na klarnet klezmerski” Wlada Marhuletsa – urodzonego na Białorusi, wychowanego w Polsce kompozytora, który żyje i pracuje w USA. Utwór, który został wyróżniony główną nagrodą podczas pierwszej edycji Azreli Music Competition, napisany został specjalnie dla Davida Krakauera. Artysta, który wystąpił podczas wielkiego otwarcia muzeum, po 3 i pół roku pojawi się w POLIN ponownie.

O Michaelu Guttmanie:

Wybitny skrzypek i popularyzator muzyki izraelskiej na świecie. Guttman był najmłodszym skrzypkiem w historii przyjętym do Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Brukseli. Ukończył także Juilliard School of Music. Jako solista i dyrygent występuje w najbardziej prestiżowych salach świata – w londyńskim Barbican Centre, nowojorskiej Avery Fisher Hall, w Concertgebouw w Amsterdamie czy tokijskim Bunko Kaikan. Współpracuje z wieloma kompozytorami. Na zaproszenie Philipa Glassa wziął udział w prawykonaniu jego „Koncertu podwójnego na skrzypce i wiolonczelę” (Hong Kong, 2012, Nowy Jork 2014). Z London Philharmonics pod batutą David Shallon nagrał i zarejestrował muzykę kompozytorów izraelskich – w tym koncert skrzypcowy Noama Sheriffa, napisany specjalnie dla Guttmana.

Muzyka

Tauron Nowa Muzyka w Katowicach
Więcej wiadomości