Pat Metheny - "Road To The Sun" już w sprzedaży

Pat Metheny - "Road To The Sun" już w sprzedaży

6 marca 2021, 09:26

Wczoraj odbyła się premiera najnowszej płyty Pata Metheny'ego. Jest to pierwszy album artysty, na którym nie jest czołowym wykonawcą. Pat odpowiada za kompozycje wieloczęściowych suit na gitarę klasyczną, a głównymi bahaterami - wykonawcami są światowej sławy Los Angeles Guitar Quartet i Jason Viaux![img:1]

5 marca, Pat Metheny rozpoczął następny rozdział w swojej powszechnie znanej i niekończącej się karierze twórczej. Do serwisów streamingowych i na sklepowe półki trafił właśnie najnowszy album artysty - "Road To The Sun". Album to zbiór dwóch wieloczęściowych suit, napisanych przez Metheny'ego i wykonanych przez pięciu czołowych, współczesnych gitarzystów klasycznych.

Zaledwie garstka żyjących muzyków umie nieustannie, z roku na rok odkrywać siebie na nowo, a jeszcze mniej jest takich, którzy utrzymują wysoki poziom nowatorstwa i pozostają doskonali przez całe dziesięciolecia swojej kariery. Pat Metheny jest jednym z nielicznych artystów na całym świecie, których można opisać w ten sposób. W swoim najnowszym albumie, "Road To The Sun", Metheny po raz kolejny zaskakuje nas swoją – wydawałoby się – niczym nieograniczoną zdolnością do malowania nowych pejzaży, w których jednak zachowuje swoje charakterystyczne brzmienie.

Dwa ważne dzieła składające się na nowy album Metheny’ego, wykonywane przez pięciu czołowych gitarzystów świata, wyznaczają nowy sposób zacierania granic między gatunkami, jednocześnie odkrywając nowe aspekty i tak już przebogatego osobistego języka kompozytora. Wykonanie czteroczęściowej solowej suity na gitarę zatytułowanej "Four Paths Of Light" powierzył Metheny Jasonowi Vieaux, zdobywcy nagrody Grammy, będącemu według radia NPR „prawdopodobnie najprecyzyjniejszym i najbardziej uduchowionym gitarzystą klasycznym swojego pokolenia”. Centralnym elementem tego przełomowego albumu jest sześcioczęściowy utwór "Road To The Sun" w wykonaniu Los Angeles Guitar Quartet (LAGQ), również laureatów Grammy. Według Metheny’ego to „jeden z najlepszych zespołów na świecie”. Album wieńczy kompozycja „dodatkowa” - "Für Alina" autorstwa Arvo Pärta, zagrana przez Metheny’ego na 42-strunowej gitarze Manzer Pikasso.

"Road To The Sun" to jeszcze jedna naprawdę świetna płyta Pata Metheny'ego. Po "Secret Story", "Bright Size Life", 80/81,One Quiet Night, Still Life (talking), "Song X" i innych albumach będzie ona kolejnym nieoczekiwanym i zagadkowym zwrotem akcji, nieuniknionym w gatunku muzycznym, który obraca się wokół jednego wspólnego elementu: Pata Metheny’ego.

Pat Metheny po raz pierwszy pojawił się na międzynarodowej scenie w 1974 roku, a jego nieograniczony zakres muzyczny jest prawie niezrównany. Przez lata występował z tak różnymi artystami, jak Steve Reich, Ornette Coleman, Herbie Hancock i David Bowie, jednocześnie stale prezentując własną tożsamość niezależnie od otoczenia. Jest jedynym artystą, któremu przyznano nagrody Grammy w 12 różnych kategoriach, w tym między innymi za najlepszy rock instrumentalny, najlepsze współczesne nagranie jazzowe, najlepsze jazzowe solo instrumentalne i najlepszą kompozycję instrumentalną.

"Road To The Sun" w sprzedaży: CD, LP (również wersje z autografem) serwisy streamingowe:

https://patmetheny.lnk.to/RoadToTheSun

Źródło: materiały prasowe

Alternatywa

Muzyka

MELT Festival w Niemczech
Więcej wiadomości