Nowa scena na Audioriver

Nowa scena na Audioriver

12 lipca 2022, 08:47
Audioriver 2022 startuje z nową sceną – Colour Stage. Będzie to przestrzeń widzialności kultury queerowej i społeczności LGBTQ+ tak silnie związanych z muzyką elektroniczną i jej historią. Na Colour Stage zagrają m.in. Octo Octa, Horse Meat Disco, Patrick Mason czy Catz ’n Dogz.

Przed nami 15. edycja festiwalu Audioriver – największego święta muzyki elektronicznej w Polsce. Organizatorzy przyznają, że powrót do Płocka po pandemicznej przerwie, jest jak powrót do znanego i bezpiecznego domu, który ewoluuje wraz z potrzebami odbiorców. Tym samym na festiwalu pojawią się nowości muzyczne, takie jak Colour Stage, ale także rozwiązania związane z bezpieczeństwem i edukacją, w postaci strefy Audiohome, Queeroteki i paneli dyskusyjnych.

Jubileuszowa odsłona Festiwalu, to świetna okazja do tego, aby spojrzeć na własną historię, powrócić do korzeni i przypomnieć sobie o fundamentach, które stworzyły kulturę klubową i elektroniczną. Dlatego nowa scena na Audioriver 2022 jest zarówno podkreśleniem wartości, które zawsze towarzyszyły scenie elektronicznej, ale także odpowiedzią na wciąż wzrastające przyzwolenie dla nietolerancji wobec osób LGBTQ+ i jasnym komunikatem o konieczności zwiększenia widoczności kultury queerowej.

                                                           Piotr Orlicz–Rabiega, szef festiwalu Audioriver

Społeczności, które kładły fundamenty pod współczesną kulturę klubową i elektroniczną, w dużej mierze składały się z osób wykluczonych i dyskryminowanych. Osoby LGBTQ+ od kilkudziesięciu lat współtworzyły miejsca, w których można było bawić się bezpiecznie i bez uprzedzeń. To muzyczne podziemie przez lata urosło do rangi globalnego fenomenu. Jednak wchodząc do mainstreamu, część tej historii uległa rozmyciu – dlatego tak istotne dzisiaj jest jej przypominanie i odwoływanie się do historii oraz stwarzanie przestrzeni, w których celebrowane są równość i różnorodność.

Na Colour Stage przeważać będą taneczne dźwięki house i disco, ale nie zabraknie także mocniejszych brzmień. W piątek wystąpi tam m.in. Octo Octa – osoba transpłciowa i jedna z czołowych postaci undergroundowego house’u, Horse Meat Disco – twórcy kultowych serii imprez skierowanych do społeczności LGBT+, Cormac – świetny DJ znany m.in. z występów w berlińskich i londyńskich klubach, Peach – Kanadyjka coraz bardziej rozpoznawalna na globalnej scenie oraz Filip

Sonik b2b Mihvu, czyli reprezentanci nowej fali polskich artystów. Z kolei w sobotę, na Colour Stage zagra Roi Perez – rezydent kultowego Panorama Bar, Patrick Mason – charyzmatyczna postać, coraz bardziej popularna nie tylko na scenie techno, ale i w świecie mody, Alinka – artystka obecna na scenie od ponad dwóch dekad i współtwórczyni wytwórni Twirl, Monster – reprezentantka kolektywu Oramics, a także doskonale znany nie tylko w naszym kraju, ale i w całej Europie duet Catz ’n Dogz. Do line-upu tej sceny dojdą również inni polscy artyści, po ostatnim festiwalowym ogłoszeniu.

Ważnym elementem tegorocznego Audioriver będzie także katalog zasad bezpieczeństwa i dobrych praktyk wypracowywany we współpracy z partnerami: Helsińską Fundacją Praw Człowieka, Fundacją Kultury bez Barier, After Party – Fundacją Edukacji Społecznej, Kampanią Przeciw Homofobii, a także queer.pl. Festiwal coraz mocniej podkreśla inkluzywny charakter wydarzenia i stanowczo odrzuca wszelkie zachowania wykluczające. Oficjalny regulamin Festiwalu jest również zaostrzony pod tym kątem – organizatorzy zastrzegają sobie prawo do usuwania z terenu wydarzenia osób, które przejawiać będą jakiekolwiek formy przemocy, czy dyskryminacji.

Innym projektem realizowanym przez Audioriver jest strefa Audiohome: #jesteśwdomu, gdzie uczestnicy i uczestniczki Festiwalu będą mogli uzyskać pomoc od psychologów/psycholożek oraz seksuologów/seksuolożek z Fundacji Edukacji Społecznej After Party. Można będzie także wziąć udział w Żywej Queerotece – wydarzeniu, podczas którego osoby o różnych tożsamościach queerowych podzielą się swoimi historiami i doświadczeniami. Ponadto w ramach Sobótki – dziennego programu Audioriver – odbędzie się szereg paneli dyskusyjnych poświęconych m.in. tematom społecznym i równościowym.


Lineup:

Piątek, 29.07

 • MAIN STAGE: The Blaze, Ross From Friends live, Solomun, Skarby, Vacos Malcolm, WhoMadeWho
  VJs: FTVision + Lola Haze
 • CIRCUS TENT: An On Bast live, Joyhauser, Len Faki, Mathame, Mind Against, Robert Hood live, Seb & Rodrigezz
  VJs: Pushka Studio
 • STUDIO: Adriatique, Ben Böhmer live, Gorgon City, Magit Cacoon, Prismode & Solvane, Senthia
 • KOSMOS: A_GIM / Jurek Przeździecki live, Alignment, Aksamit, Dasha Rush b2b Błażej Malinowski, I Hate Models, Neon Chambers live, Paula Temple b2b SNTS, Sept
  VJ: Tving Stage Design
 • HYBRID TENT: A.M.C ft. Phantom, Friction ft. Linguistics, Ginee, Kasra, Pola & Bryson, Redpill, S.P.Y ft. MC LowQui, Tim Reaper, Wax + K-Size, Wilkinson (dj set) ft. MC Ad-Apt
  VJs: Visualism (FkS x EYE)
 • COLOUR STAGE: Cormac, Filip Sonik b2b Mihvu, Horse Meat Disco, Nuarrrrr, Octo Octa, Peach
 • CHILLOUT STAGE: Ane, Foxall, IKARVS live, Kapoor
 • OLD No7 BAR: Bert, iRobot, Last Robots, Novika & Mr. Lex
 • OLD MARKET SQUARE: Matt S, Vidno

Sobota, 30.07

 • MAIN STAGE: Baasch, BICEP live, Earth Trax, KAS:ST live, Sarapata live, Satori & The Band From Space, Sevdaliza
  VJs: FTVision + Lola Haze
 • CIRCUS TENT: Alan Fitzpatrick, Beskres, Eli & Fur, Hot Since 82, Joana & Keytov, Marco Bailey b2b Deas, Yotto
  VJs: Pushka Studio
 • STUDIO: Âme b2b Dixon, DJ Holographic, Echonomist, Jimi Jules b2b Trikk, Piotr Ho b2b Kuak, Terr
 • KOSMOS: Dr. Rubinstein, Elli Acula, LSDXOXO, MKO, Penera, Planetary Assault Systems Live, Viper Diva (Shlømo & Hadone)
  VJ: Tving Stage Design
 • HYBRID TENT: BCee, Burr Oak, DJ Fresh ft. Messy MC, Fred V, Harriet Jaxxon, Negativ, Neonlight, Shandrill, Something Something, Zardonic & Fickle6 present Takeover
  VJs: Visualism (FkS x EYE)
 • COLOUR STAGE: Alinka, Catz ‘N Dogz, Monster, Ola Teks, Patrick Mason, Roi Perez
 • CHILLOUT STAGE: Deaf Can Dance, kEczuP, Kuba Korta, Raidho
 • OLD No7 BAR: Karol Alexander, K.O.D, LuLu Malina
 • OLD MARKET SQUARE: Enigmatic, kappa e ravve, Marika Srbinovska, Rafa’EL live

Niedziela, 31.07

 • THEATER IN THE WOODS: ABĒDI, Carlita, Damian Lazarus, Leon b2b Glasse, Yulia Niko
 • PARK STAGE: Dan Shake, Duszne Granie, Elkka, Mall Grab, Thabo, Thalo Santana

 


Electronic & dance

Muzyka

All Points East i Field Day w Londynie
Więcej wiadomości