Tallinn Music Week 2024

Tallinn Music Week 2024

3 marca 2024, 23:43

Międzynarodowy festiwal muzyki nowej Tallinn Music Week (TMW) jest gotowy na 16. edycję, która odbędzie się w dniach 3 – 7 kwietnia. W stolicy Estonii zagra 165 artystów z 35 krajów

Karnety TMW 2024 PRO dla profesjonalistów z branży muzycznej i kreatywnej są już w sprzedaży w sklepie internetowym TMW. Pojedyncze bilety na wieczory pokazowe TMW 2024 są w sprzedaży za pośrednictwem Piletilevi.

Festiwal muzyczny TMW 2024 odbędzie się w dniach 4–6 kwietnia w Północnym Tallinie – od Telliskivi Creative City po dzielnice Noblessner, Kalamaja i Kopli. W line-upie bierze udział 165 artystów z 35 krajów z całej Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Azji Wschodniej, Afryki, Australii i Oceanii. Największy udział – 70 wykonawców – stanowią Estończycy, następna w kolejności jest Finlandia z 20 artystami, Kanada z 9 artystami, Litwa i Polska po 7, Niemcy, Polska i Łotwa po 6 oraz Wielka Brytania i Ukraina z 5 wykonawcami.

Do znanych międzynarodowych nazwisk zalicza się niezależny artysta soulowy Beharie, nazywany „Frankiem Oceanem Norwegii”; wielokrotnie nagradzana artystka i aktywistka Madame Gandhi, była perkusistka M.I.A, która znalazła się na liście 100 kobiet BBC; kanadyjska gwiazda soul Tanika Charles; i wschodząca fińska artystka popowa Miss Molly, a także siedmiu artystów, którzy wystąpili w zeszłym tygodniu na największym w Europie festiwalu ESNS, wśród nich holenderska post-punkowa sensacja Tramhaus i francuski duet elektro-rockowy UTO.

TMW jest szczególnie podekscytowany możliwością zaprezentowania wszechstronnego talentu Estonii i obecnego stanu jej branży muzycznej. Wśród 70 krajowych artystów są lokalni ulubieńcy, tacy jak Mari Kalkun, Duo Ruut, NOËP, Rita Ray, Trad.Attack! i Bedless Bones, wszyscy robią furorę także na arenie międzynarodowej, a także nowe nazwiska, które wkrótce będą miały duży wpływ, m.in jak artystka alternatywnego R&B Maria Kallastu i odnowiciel punka Kalli Talompoika. Estońskie Stowarzyszenie Chóralne, które zaprezentuje autorski koncert Pille-Riina Langeproona i Karla Tippa „Oda do zachodu słońca” w wykonaniu chóru kameralnego Avis Animi, natomiast Estonian Jazz Union obchodzi swoje 20. urodziny, prezentując w swoim składzie uznaną gwiazdę wokalnego jazzu Kadri Voorand, nowicjuszkę R&B Reti Niimann

Globalna sieć muzyki klasycznej i artystycznej Classical:NEXT dołącza do kuratorów TMW, prezentując skrupulatny program obejmujący kompozycję „Osmosis” młodej estońskiej kompozytorki Madli Marje Gildemann w wykonaniu niedawno powstałego zespołu Ludens. Świętując swój nowy etap na TMW 2025, globalna sieć na rzecz równości płci Keychange prezentuje wybrane utwory ze swojego składu, wśród których znajdują się estoński duet elektronicznego dream popu Vera Vice i włosko-nigeryjska piosenkarka i autorka tekstów Anna Bassy. Europejska stolica kultury Oulu2026 prezentuje swoich ulubieńców z ogromnej fińskiej puli talentów, w tym uznanego przez krytyków avant-rockowca Mustę Huone, podczas gdy ich rodacy festiwal muzyki mrocznej Blowup łączy siły z estońską agencją Damn.Loud. Na TMW debiutuje także koczownicza platforma Yugofuturism, która prezentuje zmieniające zasady gry europejskie zespoły, w tym Tramhaus z Holandii i Lufthansa z Macedonii Północnej. NERDS, czyli North European Resonance and Dissonance Society, zaprezentuje selekcję talentów na najbardziej odważnych festiwalach muzycznych z krajów bałtyckich i nordyckich, podczas gdy wileński Opium Club będzie świętował swoje 15. urodziny w Club HALL z najbardziej wpływowymi litewskimi DJ-ami Manfredasem i V.

Zaprezentowana przez JV-Promotion muzyczna podróż odbędzie się pomiędzy krajami Azji Wschodniej, Tajwanem i Koreą Południową. Kanadyjskie talenty zaprezentują The Women in Music Canada i Mundial Montreal. Noc Fenno-Ugria odsłania urok muzycznego dziedzictwa ludów ugrofińskich w Afryce NOW! Showhow które rzuca światło na nową różnorodność pochodzącą z Afryki i jej diaspory wykraczającą poza muzykę korzeni, a najbardziej eleganckie brzmienia nowej, glokalnej generacji zostaną zaprezentowane podczas wieczoru Soda POP.

Kuratorami festiwali muzycznych TMW 2024 są także Viljandi Folk Music Festival, Võnge Festival, Intsikurmu Festival, Üle Heli i Station Narva; Ambasada Estonii Funk, Estońskie Stowarzyszenie Muzyki Ciężkiej i Estońskie Stowarzyszenie Kompozytorów Elektroakustycznych, grupa folktronickowa OOPUS, a także ulubione lokale Uus Laine i Club HALL – z których ten ostatni przedstawia nowy festiwal kultury klubowej unda w TMW.

więcej: tmw.ee
Alternatywa

Muzyka

Nils Petter Molvær w Warszawie
Więcej wiadomości