Disney. Król lew – film z muzyką na żywo

Disney. Król lew – film z muzyką na żywo

13 marca 2024, 19:08

Usłysz pełną ścieżkę dźwiękową Hansa Zimmera w wykonaniu znakomitych muzyków pod kierunkiem Erika Ochsnera. 26 maja 2024 roku, TAURON Arena Kraków w Ramach Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.[img:1] 

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie zaprezentuje film Walt Disney Animation Studio Król lew (1994) w spektakularnej oprawie. Nagrodzoną Oscarem ścieżkę dźwiękową Hansa Zimmera wykonają na żywo Orkiestra Akademii Beethovenowskiej oraz połączone chóry Filharmonii Krakowskiej i Pro Musica Mundi. Artystów poprowadzi ceniony dyrygent Erik Ochsner.

Oryginalna wersja Króla lwa z 1994 roku zawiera niezapomnianą muzykę skomponowaną przez wielokrotnie nagradzany zespół. Autorami piosenek są Elton John i Tim Rice – obaj uhonorowani zarówno Oscarem, jak i Grammy. Partyturę stworzył zdobywca Oscara i Grammy Hans Zimmer, a aranżacje afrykańskich partii wokalnych są dziełem nagrodzonego Grammy południowoafrykańskiego producenta i kompozytora Lebo M.

Opowieść, która łączy

Fabuła Króla lwa przenosi nas na afrykańską sawannę, gdzie rodzi się przyszły król. Simba idealizuje swojego ojca, Mufasę, i bierze sobie do serca swoje przeznaczenie. Nie wszyscy jednak akceptują nowego następcę tronu. Skaza, brat Mufasy, posuwa się do zdrady, by doprowadzić do wygnania Simby. Ten zaś z pomocą nowo poznanych przyjaciół będzie musiał dorosnąć i odzyskać to, co do niego należy.

Mimo upływu trzydziestu lat od premiery oryginalna wersja Króla lwa pozostaje w czołówce najbardziej dochodowych filmów animowanych. O sile oddziaływania tej opowieści mogą świadczyć zainspirowane nią dzieła kultury, takie jak gry wideo, nominowany do Grammy album Beyoncé czy musical wystawiany wiele tysięcy razy – między innymi na scenach Nowego Jorku, Los Angeles i Londynu. Dzięki temu osadzona w realiach Afryki Wschodniej historia dotarła do szerokiej publiczności, uwrażliwiając na piękno naturalnego krajobrazu i wartość przyjaźni.

„Od dłuższego czasu nosiliśmy się z pomysłem, by wrócić do klasycznej wersji Króla lwa i nadać jej spektakularną oprawę" – mówi Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Filmowej. „Dla urodzonych w latach 80. i 90. produkcja Disneya to film dzieciństwa, który wciąż wywołuje silne emocje. Wiele osób oglądało go w kinach, ale jeszcze długo po premierze animacja robiła u nas furorę dzięki kasetom VHS pożyczanym sobie przez kolegów i koleżanki. Film łączył pokolenia, bo razem z dziećmi oglądali go także rodzice i dziadkowie. Teraz chcemy przypomnieć tę poruszającą opowieść dorosłym, a najmłodszym pokazać jej klasyczną wersję. Będzie to wyjątkowe przeżycie, bo po raz pierwszy w Europie usłyszymy całą ścieżkę dźwiękową na żywo" – dodaje Piaskowski.

Niezapomniana ścieżka dźwiękowa

Król lew otrzymał aż dwa muzyczne Oscary – za oryginalną ścieżkę dźwiękową i najlepszą piosenkę filmową. W tych samych kategoriach film uhonorowano Złotymi Globami. „Trudno nie zgodzić się z jurorami hollywoodzkich nagród, skoro utwory Hansa Zimmera i Eltona Johna po trzydziestu latach wciąż zachwycają słuchaczy" – mówi Magdalena Wojewoda-Mleczko, dyrektorka muzyczna RMF Classic. „Zimmer, komponując ścieżkę dźwiękową, wpisał się w najlepsze tradycje musicalowe – podążając za historią Simby, stworzył wielobarwną narrację. Czerpał przy tym z kultury Afryki Wschodniej, co słychać szczególnie w bogatej warstwie rytmicznej. A piosenki Eltona Johna? Należą do najlepszych w dorobku artysty, a w słowach z wiekiem odkrywamy nowe znaczenia" – przekonuje Wojewoda-Mleczko.

Teksty piosenek napisał Tim Rice, który uznanie zdobył już wcześniej, współpracując z kompozytorem Andrew Lloyd Webberem przy operze rockowej Jesus Christ Superstar. Najpopularniejszym dziełem angielskiego poety pozostaje jednak oscarowa piosenka Can You Feel the Love Tonight, która doczekała się wykonań w kilkudziesięciu wersjach językowych (po polsku pod tytułem Miłość rośnie wokół nas). Ścieżka dźwiękowa Króla lwa to również takie utwory, jak The Circle of Life (Krąg życia) i oczywiście Hakuna Matata. Dzięki disnejowskiej produkcji cały świat dowiedział się, że ten zwrot w języku suahili, używanym w Afryce Środkowej i Wschodniej, znaczy po prostu: nie martw się.

Więcej informacji na stronie FMF i w RMF Classic.

Bilety na wydarzenie Disney. Król lew – film z muzyką na żywo są już dostępne w aplikacji KBF: PLUS.

Od 14 marca bilety będą dostępne także na stronach Eventim i KBF: BILETY.

Klasyka

Muzyka

Nils Petter Molvær w Warszawie
Więcej wiadomości