TEST: Washburn HG120SWE & WLG110SWCE

16 listopada 2018 Tagi: gitara, elektroakustyczna, washburn, hg 120 swe, wlg 110 swce
Autor testu: kamil-badzioch-zdjecie Kamil Badzioch
Produkt: Washburn HG120SWEWashburn WLG110SWCE
Dostarczył: Music Info

Dzięki uprzejmości firmy Music Info z Krakowa miałem szansę zapoznać się z nowymi modelami gitar elektroakustycznych marki Washburn. Powstała w 1883 roku w Chicago była znana z gitar akustycznych, mandolin i banjo. W Polsce gitary akustyczne ich produkcji były pierwszymi amerykańskimi instrumentami dostępnymi dla "zwykłego" śmiertelnika.

W czasach obecnych, jakby nieco zapomniana, wśród wielu nowych producentów, produkuje znakomite instrumenty elektryczne i akustyczne dla amatorów i zawodowców. Obiektami dzisiejszego testu są dwie gitary - HG120SWE z serii Heritage i WLG110SWCE z serii Woodline.

 

Zobacz test Video Washburn HG120SWE & WLG110SWCE

 

Obie mają kształt Grand Audytorium (WLG110 z cuteway'em), obie maja skalopowane belkowanie, taka sama konstrukcję gryfu, heban na mostku i podstrunnicy, identyczne stroiki firmy Graphtech. W obydwu zainstalowano ten sam system nagłośnienia - Fishman Presys + Blend, na obydwie założono ten sam zestaw strun - D'Addario EXP 16. Wyliczając podobieństwa, należy wspomnieć jeszcze o tym, że obie są wykonane z litego drewna, a wykończenie ich jest na najwyższym poziomie. I jeszcze jedno podobieństwo - wyposażone są w ładny, solidny futerał.

Teraz różnice - model HG120SWE wykonany jest w całości z mahoniu. Płyta górna jest toryfikowana, czyli mówiąc normalnym językiem została poddana procesowi termicznej obróbki, aby zyskała właściwości drewna już dobrze rozegranego. Zabieg ten pod różnymi nazwami stosuje wielu producentów. Otwór ozdobiony skromną, rozetą z abalone, kremowe żyłkowanie dookoła korpusu.

 

[img:1]

Washburn Heritage HG120SWE

 

[img:12]

Washburn Woodline WLG110SWCE

 

Dla odmiany model WLG110SWCE jest instrumentem, który także ma mahoń na bokach i tylnej ścianie, ale górna płyta została wykonana z litego czerwonego cedru. Rozetka z abalone, a żyłkowanie wokół korpusu gitary wykonane z palisandru. Kolejną różnicą jest wspominane już wcześniej wycięcie w korpusie (cutaway).

Dzięki temu, że gitary te, są do siebie tak bardzo podobne, a to co je różni to przede wszystkim płyta górna, testowanie ich było miłym doświadczeniem.

 

[img:2]

[img:4]

Washburn Heritage HG120SWE

 

Instrumenty przyjechały z wygodnie ustawione, więc po dostrojeniu mogłem przystąpić do ogrywania ich. Po pierwszych uderzeniach w struny jestem niemal pewny, ze moim typem jest mahoniowa gitara. Obie są tak samo wygodne, ale ciemniejsze mahoniowe brzmienie, gdzie każda struna wyraźnie jest słyszalna, bardziej do mnie przemawia. Przeciwieństwem jej jest WLG110, która w moim odczuciu tak jakby "krzyczy", nie to że jest za jasna w swoim dźwięku, ale że jest jej za dużo, za wiele zabiera przestrzeni. To są pierwsze odczucia.

Powrót do nich następnego dnia, inne, mniej emocjonalne pogranie, zmienia nieco moje spojrzenie. Nadal HG120 bardzo i się podoba, ale i druga gitara, już nie krzyczy, staje się tak jakby oswojona. Pokazuje inne przestrzenie tych samych akordów. Poczułem się trochę jak ten osiołek, co mu w żłoby dano owies i siano.

 

[img:11]

[img:7]

Washburn Woodline WLG110SWCE

 

Podsumowanie

Gdybym miał się  zdecydować, która chce zachować dla siebie, to ten łatwy oczywisty wybór z dnia poprzedniego, zamienił się w trud podejmowania wyboru. Po prostu chciało by się mieć i jedną i drugą. Mogę Was tylko zachęcić, żeby poszukać ich w sklepach muzycznych i samemu ocenić, która bardziej Wam pasuje.

Na koniec jeszcze kilka informacji. Elektronika w gitarach spisuje się dobrze, wbudowany mikrofon pozwala dodać trochę przestrzeni, ale trzeba nim operować z wyczuciem. Obie gitary mieszczą sie w przedziale cenowym do 4.000 zł (trochę tańsza jest HG120). Obie wyprodukowano w Chinach i OBIE zdecydowanie są warte POLECENIA.

Kamil Badzioch Autor: Kamil Badzioch

 

Specyfikacja techniczna Washburn HG120SWE:

 
 • Gitara elektroakustyczna
 • Kształt: Grand Audytorium z cuteway'em
 • Płyta wierzchnia: lity toryfikowany mahoń
 • Boki i tył: lity mahoń
 • Ożebrowanie: Cathedral Peaked Scalloped-X
 • Rozeta: dwuwarstwowa, masa perłowa/klon
 • Płytka ochronna Faux-Tortoise
 • Gryf: mahoń wzmoncniony orzechem
 • Dwustronny pręt regulujący
 • Podstrunnica: heban
 • Ilość progów: 20
 • Siodełko: kość, szerokość: 1 3/4"
 • Mostek: hebanowy z prożkiem wykonanym z kości
 • Menzura: 25.5"
 • Elektronika: Fishman Presys +
 • Klucze: Graphtech Ratio
 • Dołączony twardy futerał Washburn GCGADLX

 

[img:13]

Washburn Woodline WLG110SWCE

 

[img:14]

Washburn Heritage HG120SWE

 

Specyfikacja techniczna Washburn WLG110SWCE:

 
 • Gitara elektroakustyczna
 • Kształt: Grand Audytorium z cuteway'em
 • Płyta wierzchnia: lity cedr Western Red
 • Boki i tył: lity mahoń
 • Binding z palisandru
 • Ożebrowanie: Cathedral Peaked Scalloped-X
 • Rozeta: dwuwarstwowa - masa perłowa/klon
 • Gryf: mahoń wzmoncniony orzechem
 • Dwustronny pręt regulujący
 • Podstrunnica: heban
 • Ilość progów: 20
 • Siodełko: kość, szerokość: 1 3/4"
 • Mostek: hebanowy z prożkiem wykonanym z kości
 • Menzura: 25.5"
 • Elektronika: Fishman Presys +
 • Klucze: Graphtech Ratio
 • Dołączony twardy futerał Washburn GCGADLX

 

Do testów dostarczył:
Music Info Music Info Tel: +48 12 267 24 80 www.musicinfo.pl

Powiązane video:

reklama

Najchętniej czytane

więcej
TEST: Ovation 1773AX-41

Pozostałe testy sprzętu gitarowego

TEST: Ovation 1773AX-4

TEST: Ovation 1773AX-4

Ocena:

Jeśli szukasz bezawaryjności na scenie oraz kontrolowanego brzmienia z układu elektronicznego, w różnych nawet trudnych warunkach, to zainteresuj się tą wyjątkową marką.

Produkt: 1773AX-4
Cena: 4999 zł
Robert Słucki INFOGITARA.PL
TEST: Gibson SJ200 Standard

TEST: Gibson SJ200 Standard

Firma Gibson istnieje od ponad 120 lat i jej historia nadal jest kontynuowana. Legendarne kształty gitar jak Les Paul, SG, Firebird, ES-335, Flying V,...

Produkt: SJ200 Standard
Cena: 21.199 zł
Robert Słucki INFOGITARA.PL
TEST: Sterling by Music Man JP160

TEST: Sterling by Music Man JP160

Witam wszystkich bardzo gorąco! Od kilku dni zaczęły się wakacje na dobre. Część z Was już za pewne zaczęła swoje pierwsze wyjazdy urlopowe, tym bardziej, że...

Produkt: JP160 PWH
Cena: 3.700 zł
Marek Pająk Gitarzysta VADER
TEST: Friedman BE-OD Deluxe

TEST: Friedman BE-OD Deluxe

Amerykańska firma Friedman, znana głównie z produkcji wysokiej jakości kolumn i wzmacniaczy gitarowych postanowiła dać światu kolejną świetną gitarową...

Produkt: BE-OD Deluxe
Cena: 1200 zł
Piotr Augustynowicz Gitarzysta
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz