Test: Aria Pro II 714-MK2 Fullerton & 615-MK2 Nashville

Piotr Augustynowicz 17 lutego 2021, 12:00 Music Info
Aria Pro II 714-MK2 Fullerton1.250 zł
Aria 615-MK2 Nashville1.350 zł

[img:7:R]W 2020 roku kultowa marka Aria poszerza swoją ofertę o kilka ciekawych modeli, które od niedawna są już na naszym rodzimym rynku. Zastosowane w nich zostały ciekawe rozwiązania, o których warto wspomnieć. Przyjrzyjmy się zatem Arii Pro II 714-MK2 Fullerton oraz 615-MK2 Nashville, ponieważ nie sposób przejść koło tych instrumentów obojętnie.

 

Test video Aria Pro II 714-MK2 Fullerton & 615-MK2 Nashville

 

Aria Pro II 714-MK2 Fullerton TQBL

Model Aria Pro II 714-MK2 Fullerton to gitara, która na pierwszy rzut oka przyciąga swoim wyglądem. Niby klasyczny strat, ale to tylko pierwsze wrażenie. To butikowy superstrat, w którym komponenty zostały tak dobrane, by zadowolić niejednego wymagającego muzyka. Jeżeli chodzi o budowę, korpus został wykonany z topoli, a płytę wierzchnią wieńczy przepiękny klon wzorzysty w kolorze turkusowym. Gryf o kształcie grubszego C ma nabite 22 progi i podobnie jak klonowa podstrunnica został poddany obróbce termicznej (z ang. roasted neck). Ma to swoje zalety, ponieważ po takim zabiegu drewno jest bardziej stabilne, jeżeli chodzi o strój. Dostaje też więcej walorów brzmieniowych, przy czym instrument lepiej rezonuje.

Na pokładzie znajdziemy też dwa pickupy typu singiel oraz jeden humbucker, który rozdzielany jest metodą push pull w potencjometrze tone. Mamy tu również pięciopozycyjny przełącznik pickupów, a całość wieńczy ruchomy mostek Wilkinson, który trzyma całkiem nieźle strój. Korpus gitary został wyprofilowany w typowych miejscach, jak klasyczny strat.

 

[img:3]

[img:4]

 

Brzmienie gitary jest bardzo naturalne. Korpus i gryf bardzo pięknie rezonuje bez podłączenia gitary, co ma duży wpływ na jakość instrumentu. Po podłączeniu gitara odzywa się typową stratocasterową szklanką, a kombinacje przetworników dają nam paletę barw, którą możemy śmiało wykorzystać w stylistyce bluesowej, funkowej i rockowej. Gitara jest bardzo elastyczna, jeżeli chodzi o kreowanie barw - możemy uzyskać czysty szklankowy sound, crunch i ostre, wręcz metalowe brzmienie. Mostek gitary można ustawić tak, by można było podciągać i obniżać wysokość dźwięku.

Podsumowując, mamy bardzo wygodną gitarę o dużych możliwościach brzmieniowych, bardzo ładnym wyglądzie i przystępnej cenie. Gitara dedykowana dla początkujących, jak i średnio zaawansowanych gitarzystów.

 

[img:1]

 

Specyfikacja techniczna:

 
 • Korpus: Topola
 • Top: Klon wzorzysty
 • Gryf: Klon „wypiekany” Roasted Maple
 • Podstrunnica: Klon „wypiekany” Roasted Maple
 • Ilość progów: 22
 • Skala instrumentu: 648 mm
 • Przetworniki: HSS 2X Single, 1x Humbucker
 • Potencjometry: 1 x Volume, 1 x Tone, 5-way selector, Push/Pull Tone Knob
 • Mostek ruchomy: Wilkinson
 • Osprzęt chromowany
 • Płytka maskująca biała
 • Kolor niebieski, TQBL (Turquoise Blue)

 

 

 

Aria Pro II 615-MK2 Nashville

Aria Pro II Nashville nawiązuje niewątpliwie do stylistyki amerykańskiej. Jest to instrument, który z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom klasycznych brzmień. Gitara jest typowym Telecasterem, choć poprzez zastosowanie pośrodku dodatkowego przetwornika, rozszerza swoje klasyczne możliwości o dodatkowe kombinacje pickupów.

Gitara zbudowana jest z olchowego korpusu, pokrytego przepięknym topem z klonu wzorzystego. Gryf i podstrunnicę wykonano natomiast z opiekanego klonu. Instrument posiada klucze marki Aria oraz 22 progi średniej grubości, a kształt gryfu to grubsze C. W gitarze zastosowano trzy przetworniki - dwa skrajne to typowe pickupy z klasycznego telecastera, zaś środkowa przystawka jest typowo stratocasterowa. Przy zastosowaniu push/pulla w potencjometrze Tone mamy do dyspozycji aż sześć kombinacji brzmień. Całość dopina stały mostek firmy Wilkinson.

 

[img:5]

[img:6]

 

Sound gitary zadowoli wymagających fanów telecastera. Uzyskujemy od czystych twangowych brzmień po dość ciemne i selektywne tony. Instrument brzmi dość równo i dźwięcznie, trzymając bardzo dobrze strój. Gitara jest bardzo wygodna - korpus wyprofilowano, co w kształtach typu telecaster jest rzadkością. Instrument może być wykorzystywany w wielu stylistykach muzycznych, jednak najlepiej sprawdzi się do country, bluesa, funku i jazzu. Równie dobrze sprawdzi się w ostrzejszych klimatach.

Podsumowując, mamy świetnie wykonany instrument złożony z bardzo dobrych komponentów. Gitara bardzo dobrze stroi i brzmi dość charakterystycznie. Fani telecastera z pewnością pokochają ten model. Ze względu na duże możliwości brzmieniowe, które w dzisiejszych czasach mogą stać się priorytetem wśród wybieranych instrumentów, wiosło znajdzie zastosowanie praktycznie w każdej stylistyce. Gitara ze względu na swój przedział cenowy dedykowana jest głównie dla początkujących, jak i średnio-zaawansowanych gitarzystów.

 

[img:2]

 

Specyfikacja techniczna:

 
 • Korpus: Olcha
 • Top: Klon wzorzysty
 • Gryf: Klon „wypiekany” Roasted Maple
 • Podstrunnica: Klon „wypiekany” Roasted Maple
 • Ilość progów: 22
 • Skala instrumentu: 648 mm
 • Przetworniki: SSS 3X Single,
 • Potencjometry: 1 x Volume, 1 x Tone, 3-way selector, Push/Pull Tone Knob
 • Mostek stały: Wilkinson
 • Osprzęt chromowany
 • Płytka maskująca: Biała
 • Kolor: Czerwony rubin, RBRD (RUBY RED)

 

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Aria rozwiń listę sklepów

Pozostałe testy
VIDEO TEST: Wyjątkowa gitara basowa Sterling Stingray Ray 34 HH Czy budżetowa wersja ikonicznego basu musicman Stingray godna jest swojej nazwy? Marcin Pendowski zaprasza na video test absolutnej klasyki gatunku. Posłuchajcie jak instrument brzmi ten bas w rękach mistrza.
Budżetowy baryton dla każdego. Aria Pro II JET-B’tone jest z pewnością niezwykle ciekawym instrumentem w sektorze budżetowych gitar barytonowych. Gitara ta prezentuje się niezwykle elegancko, jest przy tym mądrze zaprojektowana i wygodna w grze. TEST
Testujemy trio od Walden Guitars Walden Guitars coraz mocniej zaznacza swoją pozycję na rynku gitar akustycznych. Tym razem do naszej redakcji trafiły trzy instrumenty tego producenta, które powinny zainteresować zarówno gitarzystów-amatorów, jak i zawodowców,...
Test gitary basowej Markbass JF1 Markbass to dobrze wszystkim znana włoska marka, która bardzo szybko zdobyła serca basistów na całym świecie żółto-czarnymi produktami służącymi do nagłaśniania tego, co tworzymy na naszych basówkach. Lista topowych artystów, którzy...
Test gitary akustycznej Washburn Bella Tono Washburn, amerykańska marka z tradycjami. Od 1883 roku obecna w świadomości muzyków. Pomimo wzlotów i upadków, wciąż obecna w muzyce folkowej, country, szeroko rozumianym rocku. Dziś bardziej znana z gitar elektrycznych, ale przecież...
Test gitar basowych Aria Pro II STB, JET-B i IGB Powszechnie utarło się przekonanie, że dobra basówka musi być droga. Otóż wcale nie!!! Całkiem niedawno prezentowałem Wam w Infomusic.pl instrumenty marki Aria. Były to gitary basowe z serii ARIA PRO II RSB. Byłem szczerze zaskoczony...