Zanim zaczniesz nagrywać: 5 rzeczy, które potrzebuje każde studio nagraniowe

Zanim zaczniesz nagrywać: 5 rzeczy, które potrzebuje każde studio nagraniowe

9 czerwca 2015, 09:00
autor: Dawid Gorgolewski

[img:11]

https://www.infomusic.pl/img/autorzy/MC43MTkwMzIwMCAxMzQwNzA1MTc0.jpgTworzenie własnego studia nagraniowego może być niesamowicie ekscytujące!

Ale po wybraniu interfejsu, zainstalowaniu i uruchomieniu oprogramowania, może nawet już po nagraniu pierwszej ścieżki - możecie popełnić błąd - przekroczyć budżet przed skompletowaniem najważniejszych, a często niedostrzeganych elementów.

Oto 5 rzeczy, na które koniecznie musicie zwrócić uwagę planując budżet!

 

[img:6]

Dobre słuchawki

Podczas nagrywania wielośladowego, warto zapewnić sobie izolację od innych źródeł dźwięku. Przy monitoringu lub nagrywaniu pojedynczych śladów dobre słuchawki to podstawa - zapewniają komfort pracy, umożliwiają odpowiednią i skuteczną synchronizację ścieżek, pozwalają na szybkie porównanie jakości miksu np. z brzmieniem ulubionego zespołu. Dobre słuchawki nie musza być drogie.

Warto wybrać się do sklepu muzycznego i samemu przetestować oferowany sprzęt. Zalecamy również posłuchać rad sprzedawcy - trafiają do nich bowiem wyrafinowani i wymagający realizatorzy dźwięku. To ważne źródło informacji.

 

[img:7]

 

Dodatkowe statywy do mikrofonów

To może wydawać się oczywiste. Statywy mikrofonowe. Na pewno już o tym pomyśleliście. Ich niedostatek może spowodować nieprzyjemne konsekwencje. Sprawa jest prosta: nigdy zbyt wiele statywów do mikrofonów. Nie wiadomo, kiedy zapragniecie wypróbować nową technikę mikrofonową, która będzie wymagać dwóch statywów lub stojak pęknie w środku sesji nagraniowej. Wiele sklepów oferuje większe zestawy statywów, są one składane, a więc nie tracicie zbyt dużo miejsca.

 

[img:8]

Klucz do bębnów

Perkusiści są wyjątkowi. Idealna sytuacja to taka kiedy wchodzą do studia, nagrywają i wszystko jest w porządku. Ale czasami bywa tak, że instrument z którym perkusista się zjawia brzmi fatalnie. Zamiast marnować cenne godziny, najłatwiejszym sposobem jest po prostu przestroić bębny. Na rozstrojenie bębnów może wpłynąć wiele czynników zewnętrznych np. temperatura albo sposób obchodzenia się z nimi. Rozwiązanie: zawsze miej pod ręką klucz do strojenia bębnów!

 

[img:9]

Zewnętrzny twardy dysk

Małe, zewnętrzne twarde dyski bardzo staniały ostatnimi czasy. Obecne dyski mogą pomieścić wielogodzinne sesje w lekkim pudełku wielkości dłoni, które co najważniejsze już niewiele kosztują. Posiadanie zewnętrznego dysku JEDYNIE do tworzenia kopii zapasowych z sesji to dobry pomysł i dobrze zainwestowane pieniądze.

 

[img:12]

Filtr do mikrofonu

Stojąc przed swoim ulubionym mikrofonem i wypowiedz słowa np. "popcorn" i "szaszłyk". A teraz posłuchaj tego. Czy "p" w słowie "popcorn" powoduje trzaski w nagraniu, a "sz" w "szaszłyk" wysokokotonowy szum? Te elementy nazywa się spółgłoskami wybuchowymi i sybilantami. Filtr do mikrofonu to specjalny materiał, blokujący dochodzenie tych zakłóceń do mikrofonu i pozwalający na "czyste" nagrywanie.

 

Więcej informacji o nagrywaniu, miksowaniu i masteringu znajdziesz 
Kursie realizacji dźwięku na DVD - www.kurs.dgpro.pl 

Pozostałe poradniki
SEKRETY WRONY: czy można nagrać płytę w domu? Nagranie dobrej jakości materiału w domu wymaga odpowiedniego przygotowania i inwestycji w sprzęt, ale jest całkowicie możliwe. Kluczem jest cierpliwość, praktyka i ciągła nauka. Wielu artystów zaczynało w ten sposób.
Poradnik: Ucho kontra pomiar, czyli o głośności i głośnym graniu Słuch ludzki to bardzo skomplikowany i bardzo czuły analizator audio, bez którego nie tylko praca osób „parających” się dźwiękiem byłaby niemożliwa, ale i codzienne życie mocno utrudnione. Pomimo tego współczesny „dźwiękowiec” –...
Problemy polskich kapel, co może, a czego nie realizator Kolejny odcinek z serii Sekrety Studia. Tym razem spotykamy się z Maciejem Mularczykiem, realizatorem dźwięku z wieloletnim doświadczeniem w studiu LODOWA w Łodzi. Miejsce to jest szczególne na mapie Polski, gdyż jest zarówno komfortową...
Zbuduj sobie modulara - Behringer Ci pomoże! Syntezatory modularne pojawiły się na szerszą skalę w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Można je zobaczyć na zdjęciach takich tuzów ówczesnej muzyki elektronicznej, jak Tangerine Dream, Kitaro, Klaus Schulze, Jean Michelle Jarre i wielu,...
Sekrety doskonałych nagrań w domowym studiu Dzisiejszy gospodarz domowego studia nagrań - Jarek Toifl - opowiada, jak osiąga profesjonalne nagrania w swoim studiu. Zobacz fascynującą rozmowę Rafała Kossakowskiego (Kosa Buena Studio) z Jarkiem, poznaj używany przez niego sprzęt do...
Realizator dźwięku filmowego: Michał Kosterkiewicz (TOYA STUDIOS Zawód realizatora dźwięku niejedno ma imię. Zobacz spotkanie z Michałem Kosterkiewiczem - realizatorem dźwięku filmowego z TOYA STUDIOS, którego pytamy m.in. o specyfikę pracy, sprzęt do wykonania miksu do ATMOS itp.