Poradniki

PORADNIK: Nagrywanie audio do filmów na YouTube

By wyprodukować dobre wideo, potrzebujesz dobrze brzmiącego dźwięku towarzyszącego obrazowi. W niektórych przypadkach mikrofon przewodowy może nie być zbyt praktycznym rozwiązaniem, podobnie jeśli preferujesz komfort pracy i swobodę ruchów - bezprzewodowe systemy mikrofonowe mogą być czymś dla Ciebie.

Zawsze upewnij się, że masz instrukcję Twojego systemu bezprzewodowego. Istnieje mnóstwo marek i produktów na rynku mikrofonów bezprzewodowych i nie wszystkie działają tak samo. Niektóre instrukcje mikrofonów tej samej marki mogą się nawet różnić w zależności od modelu. W pewnym zakresie, informacje dotyczące systemów bezprzewodowych się pokrywają, jednak konkretne ustawienia menu i przyciski mogą wyglądać inaczej w zależności od marki i modelu.

 

Baterie

Najczęstszymi problemami spotykanymi w bezprzewodowych mikrofonach na planie są słabe baterie, a w szczególności dotyczy to nadajników. Zaczynaj każde nagranie od wymiany baterii na nowe. Zaplanuj kolejną wymianę baterii po około 4 godzinach kręcenia. Z biegiem czasu nauczysz się, jak długo dany zestaw pracuje na jednych bateriach.

Większość producentów odradza stosowanie popularnych akumulatorów wielokrotnego ładowania jak NiCad (niklowo-kadmowe) lub niklowo-metalowo-wodorkowe. W tego typu bateriach napięcie szybko spada do niskiego poziomu, są one za to w stanie pracować na niższym napięciu przez dłuższy czas. Jednak w przypadku mikrofonów bezprzewodowych, potrzebujemy innego trybu pracy. Polecane są baterie alkaiczne - rozpoczynają one pracę od wyższego napięcia, które stopniowo się zmniejsza. Kiedy nie musisz się martwić o niski poziom baterii - Twoje doświadczenia z nagraniami są po prostu dużo mniej stresujące.

Niektóre modele, jak bezprzewodowy, montowalny do kamery System 10 Audio-Technica, korzystają z wbudowanej w odbiornik baterii litowo-jonowej wielokrotnego ładowania, która działa do 12 godzin. By upewnić się, że baterie nie rozładują się podczas kręcenia filmiku, upewnij się dzień wcześniej, że baterie są naładowane do pełna. Kiedy jest to możliwe, zasilaj je z przenośnego akumulatora USB - nie będziesz się martwić o ładowanie podczas nagrań.

 

Częstotliwości

Po sprawdzeniu baterii, ustaw częstotliwość pracy mikrofonów bezprzewodowych. Pary nadajnik-mikrofon UHF muszą być ustawione w tej samej częstotliwości.

Zacznij od wybrania częstotliwości dla pierwszego systemu i zostaw go włączonego. Następnie, zeskanuj następny odbiornik i wybierz kolejną częstotliwość, sparuj odbiornik z nadajnikiem. W ten sposób przygotuj wszystkie systemy do pracy. Pamiętaj, że zakres częstotliwości jest szeroki - możesz zostawić pewne przerwy pomiędzy wybieranymi częstotliwościami. Nie zapomnij również o organizacji pracy - oznacz odbiorniki i nadajniki, które są w tym samym zestawie.

 

[img:1]

 

W częstotliwościach zbliżonych do wybranych przez Ciebie mogą pracować różne urządzenia, np. radia. Jednym ze sposobów na wykrycie interferencji jest wyłączenie nadajnika i sprawdzanie światła dla każdej anteny odbiornika. Gdy nadajnik jest wyłączony, żadna lampka nie powinna się zapalić. Jeśli antena wykazuje aktywność, to znaczy że zbiera niechciany sygnał. Warto też posłuchać, czy odbiornik nie emituje zakłóceń elektronicznych.

Wszyscy producenci umieszczają dodatkowe informacje o częstotliwościach w instrukcji lub online. Niektóre nowsze systemy pracują w paśmie 2.4 GHz i automatycznie zmieniają częstotliwości, unikając interferencji. Takie systemy wystarczy ze sobą sparować.

 

Mikrofony

Od tego, jaki mikrofon wybierzesz, będzie zależała jakość dźwięku, niezależnie od tego, czy używasz systemu bezprzewodowego czy tradycyjnego.
By ustawić poziom wejściowy mikrofonu w bezprzewodowym nadajniku:

 

  • Podłącz słuchawki do odbiornika. Zacznij z pokrętłem ustawionym na najniższy możliwy poziom.
  • Mówiąc do mikrofonu, zwiększaj stopniowo poziom aż do momentu gdy dźwięk będzie czysty i jasny.

 

Pamiętaj, świecąca się ciągle lampka peak jest niepożądana, ale gdy światło pokazuje się okazjonalnie podczas głośnych transjentów - wszystko jest w normie.

Uzyskasz najlepszą wydajność systemu bezprzewodowego, gdy będziesz o nim myśleć jak o “bezprzewodowych kablach”. Na każdym końcu znajdują się złącza mikrofonowe, które łączą się ze sobą falami radiowymi. Zwracaj uwagę na tą niewidzialną ścieżkę. Fale radiowe mogą się uginać lub nawet być pochłaniane przez ciała ludzkie, metalowe statywy, sprzęt elektroniczny, kable zasilające lub metalowe meble i rekwizyty.

By udoskonalić przesył bezprzewodowy najprościej jest mieć przenośny odbiornik. Niektóre odbiorniki posiadają złącza BNC, pozwalające na montaż anten. Istnieją także systemy, które pozwalają na użycie kabla Ethernet, by moduł odbiornika mógł być umieszczony w wybranym miejscu (przykładem jest System 10 Pro Audio-Technica)

Dodatkowo, dobrą strategią jest skrócenie ścieżki sygnału i unikanie przeszkód, które mogą zakłócać częstotliwości radiowe.

 

Akcesoria

Kabel do podłączenia mikrofonu do nadajnika, np. Audio-Technica XLRW, jest jednym z przydatnych akcesoriów. XLRW zapewnia wejście żeńskie dla mikrofonów. Jeśli mikrofon potrzebuje zasilania phantom, potrzebne będzie dodatkowe zasilanie z baterii.

XLRW pozwala na pracę z mikrofonami pojemnościowymi zasilanymi z baterii jak AT897. Dodatkowo, XLRW może być użyty to transmisji audio z miksera dźwięku do kamery.

Oprócz kabla XLRW, przydatnymi akcesoriami są również paski i futerały kieszonkowe. Stosuje się je do zabezpieczenia nadajników typu body pack. Futerał trzyma nadajnik i może być przymocowany do ubrania agrafkami (jeśli akurat w ubraniu nie ma kieszeni lub paska).

Powinniśmy również zabezpieczyć body pack paskiem od wewnątrz (od strony ciała). Nadajnik nie powinien wisieć luzem. Kiedy przewidujemy problem z wilgocią spowodowany np. deszczem lub potem, możemy zabepieczyć nadajniki i umieścić je w suchych, nielubrykowanych prezerwatywach. Montując body pack trzeba uważać, by kabel mikrofonowy nie owinął się wokół anteny jak na zdjęciu poniżej.

 

[img:2]

 

By tego uniknąć, możesz po prostu obrócić nadajnik, tak by antena i kabel nie miały szansy się dotknąć.

 

[img:3]

 

Te podstawowe porady pomogą Ci używać bezprzewodowych systemów audio, gdy kręcisz wideo na potrzeby Youtube i nie tylko. Niezależnie od tego, czy nagrywasz w domu, w studiu czy w plenerze, Audio-Technica jest idealnym wyborem.

autor poradnika:

Ocena poradnika:
liczba głosów: 1
Komentarze

Czytaj także inne poradniki autora

PORADNIK: Mikrofon na gęsiej szyi a system bezprzewodowy 24 listopada 2016

Mikrofony bezprzewodowe są bardzo popularne, stosowane wszędzie tam, gdzie mikrofon musi być mobilny, nie ma możliwości prowadzenia kabli lub konieczne połączenia nie są dostępne. Audio-Technica proponuje kilka...

PORADNIK: Czym jest napięcie bias i do czego jest potrzebne? 12 września 2016

Napięcie bias to niskie napięcie prądu stałego, z reguły mieszczące się pomiędzy 1.5 a 9.5 V, używane do zasilania obwodów elektronicznych w kapsułach mikrofonów pojemnościowych...

PORADNIK: Systemy bezprzewodowe bez tajemnic 20 czerwca 2016

Sygnał bezprzewodowy nigdy nie jest całkowicie "pewny", ale jednak mikrofony bezprzewodowe są często wybierane ze względu na komfort i wygodę użytkowania. Dla inżyniera systemu korzystającego z systemów...

reklama

Ostatnio dodane

Miniaturowy wyścig zbrojeń - Analog vs cyfra Miniaturowy wyścig zbrojeń - Analog vs cyfra

Do niedawna na hasło „miniaturyzacja” zdecydowana większość gitarzystów reagowała skojarzeniem „miniaturyzacja = cyfra” i do pewnego momentu było to słuszne skojarzenie. Premiery...

czytaj dalej
Składamy Perkusję - video poradnik Składamy Perkusję - video poradnik

Złożenie zestawu perkusyjnego może być nie lada wyzwaniem dla początkujących perkusistów. Ilość sprzętu, który trzeba odpowiednio ustawić, może przyprawić o zawrót głowy.   Z...

czytaj dalej
Akademia Menedżerów Muzycznych: Dzień dobry! Akademia Menedżerów Muzycznych: Dzień dobry!

Jako, że to pierwszy tekst na tych szacownych łamach, wypadałoby zacząć od tradycyjnego „dzień dobry” i dosłownie bardzo krótko się przedstawić. Jestem koordynatorem Akademii Menedżerów...

czytaj dalej
PORADNIK: Szlifowanie progów PORADNIK: Szlifowanie progów

W dzisiejszym odcinku zajmiemy się szlifem progów. Szlifu dokonuje się najczęściej w dwóch przypadkach:   Kiedy na progach pojawiają się wgłębienia i w tych pozycjach pojawia się...

czytaj dalej
PORADNIK: Gitara akustyczna - Jaką wybrać? PORADNIK: Gitara akustyczna - Jaką wybrać?

Od kilkunastu miesięcy na rynku gitar akustycznych można zauważyć trend wśród producentów  instrumentów, którzy raczą gitarowa brać modelami wykonanymi z litego drewna w niespotykanych...

czytaj dalej
PORADNIK: Skuteczne metody nauki gry PORADNIK: Skuteczne metody nauki gry

Nie ulega wątpliwości, że każdy muzyk musi nieustannie się rozwijać. Internet codziennie zalewany jest przez kolejne ćwiczenia, służące poprawie konkretnej techniki, ale nikt nie...

czytaj dalej
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz