PORADNIK: Jak wyeliminować echo podczas korzystania z mikrofonu USB?

PORADNIK: Jak wyeliminować echo podczas korzystania z mikrofonu USB?

31 stycznia 2020, 07:00

Jako dumny posiadacz zupełnie nowego mikrofonu USB, jesteś zapewnie podekscytowany wszystkimi udogodnieniami, w tym brakiem długich kabli do podłączenia do interfejsu nagrywania!  Z laptopem w ręku, możesz obsługiwać przenośne, małe studio nagrywania lub być podcasterem! Więc, wszystko jest ustawione, masz słuchawki na miejscu, wciskasz REC i... "Hej, co to za echo słyszę?”

Zanim porozmawiamy o echu, porozmawiajmy krótko o tym, jak działa mikrofon USB. Nie wchodząc w wiele technicznych wyjaśnień, pomyślmy o zwykłym mikrofonie jako o urządzeniu analogowym, podczas gdy mikrofon USB ma wbudowany konwerter analogowo-cyfrowy (konwerter A-D). Dlaczego jest to takie ważne?

Mikrofon analogowy jest używany głównie do nagłaśniania instrumentów, dźwięków na żywo - do systemu nagłośnieniowego lub systemu wideokonferencyjnego audio/video. Mikrofon analogowy może być również używany do nagrywania dźwięku w systemie komputerowym, ale potrzebny jest dodatkowy (kosztowny) sprzęt do konwersji analogowego sygnału audio na format cyfrowy, który jest zrozumiały dla programu komputerowego. Mikrofon USB ma wbudowany konwerter analogowo-cyfrowy, więc wystarczy podłączyć mikrofon do komputera i uruchomić program do nagrywania lub komunikacji.

 

[img:1]

 

Echo, które słyszysz jest spowodowane opóźnieniem. Kiedy mówisz do mikrofonu USB, sygnał analogowy jest konwertowany na cyfrowy za pomocą wyżej wymienionego konwertera A-D. Proces ten zajmuje trochę czasu, powodując niewielkie opóźnienie zwane latencją. Dodając do opóźnienia konwersji A-D wszelkie efekty cyfrowe, które można wprowadzić za pomocą oprogramowania DAW, problem może stać się jeszcze bardziej wyraźny.

Co więc zrobić, by zminimalizować lub wyeliminować to echo? Po pierwsze, jeśli nie musisz absolutnie słyszeć własnego głosu podczas mówienia do mikrofonu, wyłącz monitoring wejścia mikrofonu w swoim programie do nagrywania. Nadal możesz słyszeć dowolną wcześniej nagraną treść przez swoje słuchawki, ale nie swój własny głos.

 

[img:2]

 

Inną skuteczną metodą jest użycie mikrofonu, który pozwala na monitorowanie wejścia mikrofonu zanim przejdzie on przez procesor dźwięku analogowo-cyfrowego. Jednym z mikrofonów, który daje taką możliwość jest chociażby AT2020USB+ od Audio-Technica. Używając tego typu mikrofonu możesz usłyszeć swój głos całkowicie nieprzetworzony i bez żadnych opóźnień. Jest to niezwykle korzystne, jeśli śpiewasz wraz z nagraną ścieżką muzyczną.

Jeśli masz dodatkowe pytania lub chciałbyś otrzymać więcej informacji o mikrofonie Audio-Technica USB, skontaktuj się z działem rozwiązań audio Audio-Technica.

 

czytaj także:

doradzamy jaki sprzęt najlepszy do YouTubePoradnik: Mikrofon do podcastu

 

 

Pozostałe poradniki
SEKRETY WRONY: czy można nagrać płytę w domu? Nagranie dobrej jakości materiału w domu wymaga odpowiedniego przygotowania i inwestycji w sprzęt, ale jest całkowicie możliwe. Kluczem jest cierpliwość, praktyka i ciągła nauka. Wielu artystów zaczynało w ten sposób.
Poradnik: Ucho kontra pomiar, czyli o głośności i głośnym graniu Słuch ludzki to bardzo skomplikowany i bardzo czuły analizator audio, bez którego nie tylko praca osób „parających” się dźwiękiem byłaby niemożliwa, ale i codzienne życie mocno utrudnione. Pomimo tego współczesny „dźwiękowiec” –...
Problemy polskich kapel, co może, a czego nie realizator Kolejny odcinek z serii Sekrety Studia. Tym razem spotykamy się z Maciejem Mularczykiem, realizatorem dźwięku z wieloletnim doświadczeniem w studiu LODOWA w Łodzi. Miejsce to jest szczególne na mapie Polski, gdyż jest zarówno komfortową...
Zbuduj sobie modulara - Behringer Ci pomoże! Syntezatory modularne pojawiły się na szerszą skalę w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Można je zobaczyć na zdjęciach takich tuzów ówczesnej muzyki elektronicznej, jak Tangerine Dream, Kitaro, Klaus Schulze, Jean Michelle Jarre i wielu,...
Sekrety doskonałych nagrań w domowym studiu Dzisiejszy gospodarz domowego studia nagrań - Jarek Toifl - opowiada, jak osiąga profesjonalne nagrania w swoim studiu. Zobacz fascynującą rozmowę Rafała Kossakowskiego (Kosa Buena Studio) z Jarkiem, poznaj używany przez niego sprzęt do...
Realizator dźwięku filmowego: Michał Kosterkiewicz (TOYA STUDIOS Zawód realizatora dźwięku niejedno ma imię. Zobacz spotkanie z Michałem Kosterkiewiczem - realizatorem dźwięku filmowego z TOYA STUDIOS, którego pytamy m.in. o specyfikę pracy, sprzęt do wykonania miksu do ATMOS itp.