Pearl Target TGB-625 - Silny przeciwnik dla konkurencji

4 stycznia 2013 Tagi: perkusja, zestawy, pearl, target, tgb625, 625
Produkt: Pearl Target TGB625Pearl TGB-625Pearl 625
Cena: 1.500 zł

Pearl - jak mawia hasło tej firmy - The Best Reason To Play Drums. Modele Masters, teraźniejsze, wcześniejsze, Reference, Masterworks - rzeczywiście, grając na tych zestawach przyjemność użytkowania jest na najwyższym poziomie. Już samo patrzenie na te bębny i kontemplowanie kunsztu z jakim są wykonane sprawia niesamowitą przyjemność.

W porządku, ale jak to się ma do niższych serii? Dystrybutor marki, firma Silesia Music Center, dostarczyła nam do testów podstawowy model Target. Przyjrzeliśmy mu się z bliska i nie będziemy mieć litości w ocenie!

 

Rozpakowanie

Dostarczony zestaw został pokryty okleiną w kolorze Wine Red (dostępne są jeszcze w kolorze Pure White, Jet Black oraz Steel Blue). Całość została zapakowana w dwa pudełka. Po ich otwarciu mamy do czynienia ze starannym zabezpieczeniem instrumentu na wypadek przygód w transporcie. Zresztą, Pearl słynie ze sposobu pakowania w kontekście wykorzystania przestrzeni pudełek - wszystko jest tak zaaranżowane, że do środka nie ma szans spakowania czegokolwiek dodatkowego. Po kilku chwilach zestaw dumnie się przed nami pręży i prezentuje swe wdzięki.

 

[img:1]

 

Testowany Target TGB-625 występuje w następującej konfiguracji:

 

[img:2]

 

oraz oczywiście komplet hardware składający się ze statywu pod hihat, statywu pod werbel, hihat, statywu prostego oraz tomholdery i nóżki do floortoma.

 

Wykonanie

Korpusy zostały wykonane z drewna o enigmatycznej nazwie basswood - jest to nic innego jak drewno lipowe. Całość wykonana jest na bardzo przyzwoitym poziomie - niklowany na czarno hardware dodaje niewątpliwie charakteru. Nie ma mowy o sękach w korpusach, okleina została położona starannie. Tak jak wspomniałem wcześniej, całość po złożeniu przede wszystkim nie wygląda jak zabawka, tylko jak instrument. Na dodatkowe punkty zasługuje fakt, iż centrala jest strojona na 8 śrub - nie jest to jednak standard u wszystkich producentów. Dołączony do zestawu hardware również jest niezły - jak na swoją niedużą wagę jest stabilny, daje możliwość regulacji pod swoje preferencje i nie utrudnia użytkowania.

[img:3]

Podsumowując - wizualnie, na pierwsze minuty obcowania moje wrażenia są bardzo dobre i z ciekawością zaglądam w przyszłość mojego kontaktu z Targetem. Przejdźmy więc do meritum - do gry!

 

Brzmienie

Po pobieżnym nastrojeniu i opukaniu bębnów od razu przystąpiłem do wymiany naciągów na zestaw Remo Pinstripe na tomy, Aquarian Super Kick II na stopę oraz Remo Ambassador na werbel. Było dokładnie tak jak się spodziewałem - dołączone do zestawu membrany służą prawdopodobnie do zapobieganiu wpadania kurzu do środka. W każdej innej funkcji sprawdzają się jednak kiepsko - było to jednak do przewidzenia. Zwracam się więc z prośbą do producentów i dystrybutorów - może warto zastanowić się nad dołączaniem do zestawów z podstawowych serii kompletu naciągów markowych, choćby na tomy? Oczywistym jest, że klient kupujący zestaw Target nie jest profesjonalnym muzykiem, a osobą rozpoczynającą swoją przygodę z bębnami. Może więc warto, by od razu miał do czynienia z przyzwoitymi membranami zamiast folią "antykurz"?

[img:4]

Po zmianie naciągów ma to sens! Tomy brzmią soczyście, dość nisko, jednak w zgodzie z użytym materiałem - z przewagą głuchego środka, niemniej spodziewając się totalnej kaszany zostałem miło zaskoczony. Im wyższy strój tym niestety robiło się mniej ciekawie, więc zrezygnowany powróciłem do możliwie najniższego stroju nie eksperymentując więcej. Centrali niestety nie bardzo pomógł nawet Super Kick II - przy różnej konfiguracji strojenia okazała się zbyt środkowa nawet jak na mój zmaltretowany decybelami słuch. Jedynym ratunkiem okazał się Evans Emad II - po założeniu pojawił się nawet jakiś dół i klik, więc uradowany przeszedłem do strojenia werbla.

[img:6]

Ciekawostką w designie są lugi, nawiązujące do bridge lugów z serii Reference! Gdy to zobaczyłem to miałem niezły ubaw i nie ukrywam - Pearl mi bardzo zaimponował tym rozwiązaniem. Po zmianie naciągów na popularnego Ambassadora i wysokim nastrojeniu również nie było najgorzej. W mojej długoletniej praktyce z różnymi zestawami nauczyłem się jednej bardzo ważnej rzeczy. Twój werbel nie brzmi? Nastrój go wyżej. Podstrojenie membrany pomaga zatrzeć niedoskonałości brzmieniowe materiału i ratuje wrażenie słuchowe. Dokleiłem jeszcze kawałek taśmy w celu wyeliminowania irytującego przydźwięku i otrzymałem fajne, suche brzmienie. Krwi z uszu nie było.

[img:5]

Ciężko wchodzić przy zestawie klasy entry level w niuanse brzmieniowe, dywagując i rozmyślając co by było gdyby. Target, prócz poważnego wyglądu, okazuje się, że również brzmi jak zestaw perkusyjny. Konieczna zmiana naciągów to jedyna inwestycja, którą warto począć w związku z tym zestawem i to już na samym początku, przecież granie na bębnach to ma być przyjemność i podarujmy osobom zaczynającym nawet przygodę z tym pięknym instrumentem namiastkę brzmienia prawdziwego zestawu. Po raz kolejny zgłaszam się do dystrybutorów z prośbą o przemyślanie sprawy dołączania setu przyzwoitych naciągów na tomy.

 

Podsumowanie

Testując zestaw Pearl Target trzeba mieć na uwadze kontekst cenowy, realia rynkowe oraz przynajmniej podstawowe rozeznanie przy produktach z podobnej półki jakościowej / cenowej u konkurencji. Na tym tle Pearl broni się marką, sposobem wykonania oraz, mimo wszystko, brzmieniowo. Z różnymi zestawami miałem do czynienia i z czystym sumieniem stwierdzam, że w kategorii podstawowych zestawów, przeznaczonych dla osób niemających wcześniej kontaktu z perkusją zakup Targeta jest opłacalny. Zestaw oferowany jest w czterech wykończeniach, które umilają grę, bo każdy z nas jest wzrokowcem i nie wierzę, że dla każdego z nas brzmienie jest najważniejsze - jeśli tak, to dlaczego na rynku tak mało zestawów w dziewczęcym różu z seledynowymi pasami przez środek korpusu w złotym wykończeniu? Przecież każdemu, chociaż trochę, zależy żeby zestaw wyglądał jakkolwiek. Pod tym względem Target ma szansę znaleźć swoich zwolenników. Pomijając aspekt wizualny po zmianie naciągów bębny zaczynają brzmieć, a ich użytkowanie dostarcza niezłej frajdy.

[img:7]

Dla kogo przeznaczony jest zestaw i do czego warto go użyć? Jeśli myślisz o pierwszym zestawie perkusyjnym warto wziąć pod uwagę model Target od Pearla. Liczba wykończeń oraz jakość wykonania stoi tu na bardzo dobrym poziomie i nie mogło być inaczej - taka marka jak Pearl musi trzymać poziom swoich produktów i poniżej pewnej kreski zejść nie powinna. Zestaw, przez różne sklepy w Polsce oferowany jest w cenie od 1400 zł do 1600 zł i jest to kwota konkurencyjna mając na uwadze inne produkty z podobnej półki cenowej i jakościowej. Na pierwsze próby, koncerty w szkolnej auli - sprawdzi się doskonale. Nie ryzykował bym pod żadnym pozorem wyjścia z tym zestawem na poważną scenę czy do studia, ponieważ wtedy też zostaniemy brutalnie ściągnięci na ziemię przez realizatora lub akustyka. Pamiętajcie, że Target to doskonały zestaw do rozpoczęcia swojej przygody, który nie zniechęci młodego adepta do dalszej gry, ale wraz z upływem czasu warto zastanowić się nad lepszym zestawem. Suma sumarum - w swojej cenie silny przeciwnik dla konkurencji!

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

ogólna ocena:
Bardzo dobra jakość wykonania
Atrakcyjny wygląd i spora liczba wykończeń do wyboru
Stabilny hardware z możliwością regulacji
Mimo wszystko niezłe brzmienie
Cena
Nie najlepsze naciągi
Do testów dostarczył:
reklama

Najchętniej czytane

więcej
TEST: Tama Stage Master MM5WN1
TEST: Meinl Crasher Hats Benny Greb2

Pozostałe testy sprzętu perkusyjnego

Talerze perkusyjne Meinl Crasher Hats Benny Greb

Talerze perkusyjne Meinl Crasher Hats Benny Greb

Meinl Crasher Hats, sygnowany przez Benny'ego Greba, to jedna z zabawek, które dostaliśmy od firmy Meinl Distribution, aby zaprezentować użyteczność...

Produkt: Crasher Hats Benny Greb
Cena: 2.183 zł
Paweł Ostrowski Infodrum.pl
Zestaw hardware'u Tama Stage Master MM5WN

Zestaw hardware'u Tama Stage Master MM5WN

Tym razem w nasze objęcia wpadł zestaw hardware od Tama z serii Stage Master składający się ze statywu hihat, statywu prostego oraz łamanego i statywu pod werbel. Zestaw łączy w sobie wysoką jakość wykonania wraz ze...

Produkt: MM5WN
Cena: 1.000 zł
Przemysław Głowacki Perkusista / drum-tech
Talerze perkusyjne Zildjian K Custom Special Dry

Talerze perkusyjne Zildjian K Custom Special Dry

Zildjian K Custom Special Dry Collection to seria talerzy dedykowana miłośnikom ciemnego i suchego brzmienia. Można by powiedzieć, że firma Zildjian wyszła...

Produkt: K Custom Special Dry
Cena: 700 zł - 2.400 zł
Tomasz Łosowski Kompozytor, muzyk sesyjny, edukator
Tłumiki Black Hole - Sposób na sąsiadów

Tłumiki Black Hole - Sposób na sąsiadów

Firma RTOM, znana bliżej perkusistom z produkcji żelków do tłumienia MOONGEL, wypuściła na rynek kolejny swój produkt wyciszający bębny, tym razem aż o 80%...

Produkt: Black Hole
Cena: 1.952 zł /zestaw
Paweł Ostrowski Infodrum.pl
mikrofon