TEST: Egnater Black Metal

8 września 2017 Tagi: gitara, efekty, kostki podłogowe, egnater, black metal
Autor testu: krzysztof-misiak-zdjecie Krzysztof Misiak
Produkt: Egnater Black Metal
Cena: 800 zł
Dostarczył: FX MUSIC GROUP

Nieustanny rozwój najcięższych gatunków muzycznych rodzi naturalny popyt na nowe rozwiązania sprzętowe. Coraz więcej gitarzystów chce dysponować urządzeniem dostarczającym profesjonalnej jakości gainu, którego gabaryty i cena utrzymane są w granicach zdrowego rozsądku.

Odpowiedzią na taki stan rzeczy może być Egnater Black Metal - efekt, który przetestował dla Was (wejście trąbek!) Krzysztof Misiak. Jest to trzeci model w serii Egnater "Smith". Były zakusy, aby nazwać go "Black Smith", ale ta nazwa była już zajęta. Został więc "Black Metal", co też nieźle brzmi.

 

Rozpakowujemy

Black Metal zapakowano w kartonowe pudełeczko z logotypem producenta z napisem “Built in Los Angeles, CA”. W środku, oprócz samego efektu, znajdziemy również podkładki antypoślizgowe i prospekt prezentujący wszystkie efekty z tej serii, czyli Goldsmith, SilverSmith i Black Metal.

 

[img:3]

 

Budowa

Na frontowym panelu efektu znajdziemy sześć gałek, dwa mini przełączniki i dwa switche nożne. Potencjometrem Volume ustalamy głośność efektu a Gainem nasycenie przesteru. Poważnym walorem po tej stronie sekcji są potencjometry korygujące "wysokie" i "niskie" tony (High i Low). Jest dwustopniowa bramka szumów z możliwością wyboru (wyłączona), +1 soft (-46 dBV) lub +2 hard (-38dbV) dla super szybkich riffów i tłumienia strun. Bardzo przydatne rozwiązanie. Druga strona pedału to przełącznik nożny MID boost/cut wypożyczony z potwora o nazwie Egnater Armageddon. Pamiętajmy, że nie jest to niezależna strona pedału i działa tylko wtedy, gdy strona Dist jest włączona.

Ten EQ korektor umożliwia błyskawiczne dojście do pasm, które nas interesują. Można zwiększyć zasięg średnich pasm potencjometrem Mid Depth lub je podgłośnić potencjometrem Mid Level. Świetny do solówek.

 

[img:1]

 

Wrażenia i brzmienie

Podobnie jak w przypadku innych urządzeń tej serii, mamy kolejne 100-procentowe
urządzenie o napędzie analogowym w tej samej obudowie cynkowej jak inne. To piękno dla twardzieli spod znaku klasyki, jak i nowoczesnego metalu. W tym przypadku nie mamy do czynienia z popularnym dwustopniowym efektem, ale z przemyślaną i planowaną strukturą.

Mamy więc super gain, co sprawia, że osiągamy bardzo wysoki stopień przesterowania, ale zachowuje się przy tym niuanse artykulacyjne wraz z całym spektrum brzmieniowym, włączając w to walory equalizacyjne. Basy są ciężkie i grube jak na ten charakter muzyki i grania przystało, czyli nisko.

 

Próbka możliwości Egnater Black Metal:

 

Po raz kolejny inżynierowie Egnatera w magiczny sposób sprawili, że Wasz wzmacniacz będzie łkał z jakością żywcem wziętą ze wzmacniaczy Egnatera. Trochę potrwa zanim wybierzesz ten swój sound, ale zapewniam, że spektrum możliwości jest takie, że każdy znajdzie coś dla siebie, a to w znakomitej mierze dzięki sekcji EQ, czyli od +8dB do -10dB w dole 180Hz i od +6dB do -8dB w górze 4kHz. Na bogato, ale z punchem.

Efekt jest zasilany baterią lub zasilaczem o mocy 9v (100mA), ale też 12v w razie potrzeby. Ten pedał w przeciwieństwie do Goldsmitha i Silversmitha posiada true bypass. Wskaźnik niskiego poziomu baterii ostrzega użytkownika, gdy bateria jest rozładowana.

 

[img:2]

 

Specyfikacja techniczna:

 
  • Potencjometry Volume i Gain
  • Potencjometry barwy High i Low  
  • Wartości dla Low EQ: +8 dB / -10 dB @ 180 Hz Passive
  • Wartości dla High EQ: +6 dB / -8 dB @ 4 KHz Passive
  • Przełącznik Tight -6 dB @ 110 Hz
  • Gate with Selectable Hard (-36 dbV) or Soft Threshold (-46 dbV)
  • Midrange specifications
  • Depth Range: -18 dB to +15 dB @ 400 Hz Active
  • Level Range: -10dB to +8dB Active

 

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

Do testów dostarczył:
FX MUSIC GROUP FX MUSIC GROUP Tel: +48 (84) 639 11 22 fxmusic.com.pl
reklama

Najchętniej czytane

więcej
TEST: Joyo BanTamP - Zombie nadchodzi!1
TEST: Ovation Celebrity Elite Plus2
TEST: PRS SE Floyd Custom 243

Pozostałe testy sprzętu gitarowego

Head gitarowy Blackstar HT-5RH

Head gitarowy Blackstar HT-5RH

Firma Blackstar, która na rynku istnieje już sporo latek, nadal się rozwija mimo olbrzymiej konkurencji na rynku wzmacniaczy. Fakt, że została założona przez ludzi o niesamowicie otwartych umysłach na nowe rozwiązania...

Produkt: HT-5RH
Cena: 1.800 zł
Tomasz Andrzejewski Gitarzysta
Gitara akustyczna Ibanez AFC151 SRR

Gitara akustyczna Ibanez AFC151 SRR

Nie brak jej uroku, ale też charakteru. Zdecydowanie będzie widoczna na scenie, ale także obroni się w studiu, bo po prostu doskonale brzmi. Jest przy tym bardzo grywalna. Póki co, to po prostu doskonała oferta.

Produkt: AFC151 SRR
Cena: 4.000 zł
Krzysztof Błaś Redaktor naczelny INFOGITARA.PL
Gitara elektryczna PRS SE Floyd Custom 24

Gitara elektryczna PRS SE Floyd Custom 24

PRS SE Floyd Custom 24 to jeden z lepszych ?koreańczyków? z jakimi miałem do czynienia. Uważam, że jest to bardzo dobra alternatywa dla osób, które hołdując marce nie chcą wydawać nastu tysięcy złotych.

Produkt: Floyd Custom 24
Cena: 4.200 zł
Marek Pająk Gitarzysta VADER
Kombo gitarowe Supro Black Magick

Kombo gitarowe Supro Black Magick

Rynek wzmacniaczy gitarowych to fantastycznie funkcjonujące zjawisko. Od czasów, gdy gitara elektryczna na dobre zadomowiła się w kanonie szeroko rozumianej...

Produkt: Black Magick
Cena: 7.000 zł
Szymon Chudy Gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny
mikrofon