TEST: Fractal Spider LED 8x10W

14 grudnia 2017 Tagi: oświetlenie, ruchmoe głowice, fractal, spider, led 8x10w
Autor testu: bartek-kownacki-zdjecie Bartek Kownacki
Produkt: Fractal Spider LED 8x10W
Cena: 800 zł
Dostarczył: LAUDA AUDIO

Spider LED 8x10W jest jednym z wielu bardzo uniwersalnych urządzeń marki Fractal, która na dobre zadomowiła się na rodzimym rynku i odnosi coraz większe sukcesy.

Obudowa urządzenia jest solidna. Dobrze dobrane tworzywa sprawiają wrażenie wytrzymałych i dobrze chroniących wnętrze komponentów. Na jednej z bocznych ścianek umieszczono wyświetlacz LED wraz z 4-przyciskowym panelem sterowania, służącym do zmian adresu, funkcji i trybu. Obok zostały zamontowane wejścia i wyjścia DMX oraz zasilana. Na tej samej części podstawy wmontowano również mały mikrofon umożliwiający pracę w trybie sound.

 

[img:1]

 

Funkcje

Spider LED został wyposażony w 8 wiązek o mocy 10W każda. Nie jest to może zbyt wiele, ale całość spokojnie poradzi sobie w małych lokalach, pubach czy na imprezach okolicznościowych do 50-60 osób. Wiązki wydać wyraźnie i mają one ładne nasycone kolory - RGBW. Prawdziwego charakteru nabierają jednak dopiero w zadymionym przez wytwornicę pomieszczeniu. Wtedy kolory mają dużo mocniejszy wyraz i robią spore zamieszanie na parkiecie.

 
[img:4]

 

Soczewki, z których wydobywa się promień, zostały umieszczone na dwóch belkach - po cztery wiązki na każdym. Dzięki dużemu zakresowi ruchów wspominanych wyżej ramion z soczewkami, jak i samej głowicy, urządzenie może imponować możliwościami wypełnienia parkietu w kolorowe efekty świetlne.

 

[img:2]

 

Fractal Spider LED działa w kilku trybach. Uruchomiając opcję ze sterownikiem DMX, mamy pełną kontrolę nad urządzeniem i możliwość zaprogramowania go w dowolny sposób. Dla mniej zaawansowanych użytkowników, którzy chcieliby skorzystać ze Spidera, przewidziano również całkiem sporą ilość programów automatycznych. Osobiście, polecałbym jednak takim osobom korzystanie z trybu sound. Działa on na tyle efektownie i dobrze, że jeśli ktoś nie ma pojęcia o programowaniu pojedynczych scen, spokojnie będzie mógł go wykorzystać podczas swojego występu. Wbudowany mikrofon bardzo dobrze wyłapuje rytm muzyki, przez co całość działa synchronicznie i spójnie.

 

[img:5]

 

Oświetlenie. w zależności od ustawienia. może działać zarówno w trybie Master lub Slave. Nie bez znaczenia jest to, że wbudowano gniazda in/out zarówno dla połączenia DMX, jak i prądowego. Rozwiązanie to pozwala na uniknięcie niepotrzebnego bałaganu w okablowaniu i wożenia ze sobą dużej ilości przedłużaczy. Zarówno zasilanie jak, i sygnał DMX jest przekazywany z jednego urządzenia na kolejne, co jest praktyczne i wygodne.

 

[img:3]

 

Podsumowanie

Być może Fractal Spider nie jest urządzeniem przeznaczonym na duże sceny i koncerty, czy też do bardzo dużych klubów, ale te chyba nie są jego grupą docelową. Montując kilka takich sztuk, czy to na rampie podczas naszego występu, czy też w małym klubie lub pubie, spiszą się one doskonale. Trzeba sobie bowiem zdawać sprawę z tego, że nie wszędzie możemy wjechać ze 100W głowicami, które na małej przestrzeni zrobią więcej złego niż faktycznego efektu. Nie każdego też stać na to, by wyposażyć się w zestaw oświetleniowy zbudowany z ciekawych głów ruchomych, laserów i świateł efektowych. Jeśli komuś zależy na solidnie zrobionym urządzeniu, które wypełni jego lokal lub parkiet żywymi o mocnym nasyceniu kolorami w postaci cienkich wiązek.

Jeśli miałbym zastanowić się nad rzeczą, nad którą warto popracować w przypadku sprzętu, to jego wielkość i waga, z drugiej zaś strony solidna obudowa w małych lokalach czy wśród początkujących dj-ów jest nie do przecenienia.

Bartek Kownacki Autor: Bartek Kownacki

 

Specyfikacja techniczna:

 
  • Diody: 8 x 10W LED CREE RGBW
  • DMX (10/30/38 kanałów)
  • Strobo
  • Dimmer
  • Tryby pracy: Master/Slave, Auto, Sound
  • Kolory: pełna paleta barw RGBW
  • Wbudowany sensor audio
  • Tryb automatyczny z gotowymi programami
  • Kąt świecenia: 25 stopni
  • Masa: 3.5 kg

 

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

Do testów dostarczył:
LAUDA AUDIO LAUDA AUDIO Tel: +48 (58) 555 06 60 www.lauda-audio.pl
reklama

Najchętniej czytane

więcej

Pozostałe testy

Listwy LED Chauvet Freedom Stick

Listwy LED Chauvet Freedom Stick

Współczesna technologia oświetleniowa daje nam niesamowite narzędzia do realizacji. Producenci prześcigają się w wypuszczaniu na rynek urządzeń mogących jak najwięcej, mających jednocześnie jak najmniejszy...

Produkt: Freedom Stick
Cena: 2.000 zł
Alicja Reszpondek Realizator światła
Głowica ruchoma Fractal BEAM PRO 60W

Głowica ruchoma Fractal BEAM PRO 60W

Fractal BEAM PRO 60W jest przykładem produktu, który idealnie wstrzelił się w potrzeby klientów. Zarówno wśród mniejszych zespołów, dj, czy w mniejszych klubach i dyskotekach urządzenia tego typu stają się co raz...

Produkt: BEAM PRO 60W
Cena: 800 zł
Bartek Kownacki Realizator światła
Głowica ruchoma Fractal MINI LED GOBO SPOT 30W

Głowica ruchoma Fractal MINI LED GOBO SPOT 30W

Ocena:

Czy w dobie tanich urządzeń o dużej mocy głowice 30W mają sens? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w podsumowaniu mojego testu. Dzisiaj Fractal Spot 30W...

Produkt: MINI LED GOBO SPOT 30W
Cena: 470 zł
Bartek Kownacki Realizator światła
Listwa LED Cameo PixBar 650C PRO

Listwa LED Cameo PixBar 650C PRO

Kiedy ruszyłem samochodem z myślą, że na miejscu czekały na mnie listwy LED, pomyślałem: "Co to znów producenci wymyślili? Czy to kolejna belka Led, która będzie...? Właśnie... jaka? Swego czasu za premierami nowych...

Produkt: PIXBAR 650C PRO
Cena: 2.100 zł
Łukasz Marciniak Realizator światła
mikrofon