TEST: Fractal BEAM PRO 60W

20 grudnia 2017 Tagi: oświetlenie, głowice ruchome, fractal, beam pro 60w
Autor testu: bartek-kownacki-zdjecie Bartek Kownacki
Produkt: Fractal BEAM PRO 60W
Cena: 800 zł
Dostarczył: LAUDA AUDIO

Fractal BEAM PRO 60W jest przykładem produktu, który idealnie wstrzelił się w potrzeby klientów. Zarówno wśród mniejszych zespołów, DJ, czy w mniejszych klubach i dyskotekach, urządzenia tego typu stają się coraz bardziej pożądane.

Ta ruchoma głowica imponuje nie tylko ładnym słupem światła, ale również budową. Po wyjęciu z opakowania sprawia wrażenie profesjonalnego sprzętu, którego cena przynajmniej dwukrotnie przebija tę faktyczną. Wszystkie plastiki i elementy z tworzyw sztucznych są dobrze i starannie wykończone. Sama konstrukcja wyróżnia się pod względem estetycznym. Nie przypomina ona bowiem popularnych na rynku urządzeń typu beam, a raczej dużo droższe egzemplarze z wyższej półki.

 

[img:1]

 

Sterowanie - czyli wyświetlacz, a poniżej przyciski - zostały umieszczone na przedniej części podstawy. Natomiast w tylnej części mamy wejście i wyjście na kabel DMX oraz wejście na kabel zasilania. Nie ma tu możliwości skorzystania z tzw. opcji podaj dalej, w której to zamiast podłączać kolejne przewody prądowe, możemy przenosić zasilanie z urządzenia na urządzenie i jest to niewątpliwy minus tego Beama. Kilka lat temu mało kto by zwracał na to uwagę, jednak na dzień dzisiejszy stało się to standardem nawet wśród budżetowych urządzeń.

Zastosowana dioda 4in1 RGBW pozwala na uzyskanie ładnych i wyrazistych kolorów. Moc 60W jest wystarczająca, by poradzić sobie nawet na dużych imprezach okolicznościowych, jak wesela, zjazdy firmowe czy średniej wielkości kluby. Przy odpowiednim zadymieniu miejsca naszego występu, uzyskujemy mocno widoczny słup światła o ładnie nasyconych kolorach. Oczywiście, jak przystało na urządzenia budżetowe, strumień światła nie jest idealny, aczkolwiek nie można mieć pretensji - w oferowanej na rynku cenie widziałem dużo gorsze urządzenia - jest ich całkiem sporo.

 

[img:3]

 

Całość pracuje naprawdę cicho. Biorąc pod uwagę moje pierwsze wrażenia przed uruchomieniem zestawione z ceną produktu, spodziewałem się dużo głośniejszej głowicy. Wszystkie ruchy są wykonywane płynnie, nic się tu nie rozjeżdża, ani nie przycina. Warto odnotować, że beam ten ma możliwość korzystania z wzorów gobo. Jest to ciekawe urozmaicenie głowicy. Niemniej jednak możliwości faktycznego wykorzystania wspominanych gobosów są dość ograniczone. Wzory są lekko niewyraźne i trzeba je ręcznie ostrzyć. Sam obszar wyświetlania jest dość mały bo i kąt świecenia jest ograniczony, więc funkcję tę raczej trzeba potraktować jako bonusową ciekawostkę. Dużo bardziej użytecznym rozwiązaniem jest możliwość zastosowania półkolorów. Są one wyraziste i dają ciekawą opcję przy tworzeniu całości show do naszego występu.

Beam standardowo już ma kilka opcji - możliwości wykorzystania. Możemy podłączyć go do sterownika i ustawić konkretne programy świecenia, zaprogramować w jaki sposób ma się poruszać i w jakim kolorze świecić lub skorzystać z programów automatycznych albo też funkcji sound - praca w rytm muzyki. Obsługa urządzenia jest wręcz intuicyjna i poradzi z nią sobie, każdy nawet początkujący oświetleniowiec.

 

[img:2]

 

Podsumowanie

Dla kogo jest to urządzenie? To bardzo dobra opcja dla zespołów muzycznych, dj czy małych klubów. Kilka takich urządzeń o wyrazistych wiązkach światła naprawdę potrafi zrobić różnicę i zaimponować publice. Ciągły strumień światła poruszający się niczym popularny "szukacz" z uruchamianym od czasu do czasu mocnym stroboskopem doskonale wpłynie na postrzeganie nas podczas imprezy jako profesjonalistów posiadających zróżnicowany sprzęt. Mówię o tym nie bez powodu.

Fractal Beam 60 nie jest urządzeniem pierwszego wyboru. Zamontowanie ich samodzielnie bez towarzystwa spotów, parów lub efektów będzie wyglądało niezbyt zachęcająco. Jeśli jednak jesteś posiadaczem zestawu oświetleniowego, to zastosowanie już dwóch takich beamów na twojej rampie sprawi, że całość będzie wyglądać dwa razy lepiej. Mimo braku wejść zasilania in/out, czy niepotrzebnych gobosów, urządzenie to można spokojnie umieścić pod kątem jakościowym i praktycznym w pierwszej trójce beamów do 1500 zł.

Sterowanie - czyli wyświetlacz, a poniżej przyciski - zostały umieszczone na przedniej części podstawy. Natomiast w tylnej części mamy wejście i wyjście na kabel dmx oraz wejście na kabel zasilania. Nie ma tu możliwości skorzystania z tzw. opcji podaj dalej, w której to zamiast podłączać kolejne przewody prądowe, możemy przenosić zasilanie z urządzenia na urządzenie i jest to niewątpliwy minus tego Beama. Kilka lat temu mało kto by zwracał na to uwagę, jednak na dzień dzisiejszy stało się to standardem nawet wśród budżetowych urządzeń.

Bartek Kownacki Autor: Bartek Kownacki

 

Specyfikacja techniczna:

 
 • Pobór mocy: 80W
 • Napięcie zasilania: AC 90 - 240V
 • Częstotliwość: 50 - 60Hz
 • Typ diody: 4w1
 • Ilość diod: 1x 60W LED RGBW
 • Wyświetlacz: LED - 4 znaki
 • Sterowanie: 4 przyciski
 • Obrót głowicy: Pan & Tilt (ciągły)
 • Ściemnianie: Płynne 0 - 100%
 • Ilość kanałów DMX: 9
 • Standard DMX: DMX 512
 • Tryby pracy: DMX512, Auto, Master/Slave, Sound
 • DMX IN: XLR
 • DMX OUT: XLR
 • Stopień ochrony IP: IP20
 • Rodzaj obudowy: ABS
 • Chłodzenie: TAK

 

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

Do testów dostarczył:
LAUDA AUDIO LAUDA AUDIO Tel: +48 (58) 555 06 60 www.lauda-audio.pl

Powiązane video:

Fractal Lights Beam PRO 601:32 Fractal Lights Beam PRO 60 11 stycznia 2018
reklama

Najchętniej czytane

więcej

Pozostałe testy

Listwy LED Chauvet Freedom Stick

Listwy LED Chauvet Freedom Stick

Współczesna technologia oświetleniowa daje nam niesamowite narzędzia do realizacji. Producenci prześcigają się w wypuszczaniu na rynek urządzeń mogących jak najwięcej, mających jednocześnie jak najmniejszy...

Produkt: Freedom Stick
Cena: 2.000 zł
Alicja Reszpondek Realizator światła
Fractal Spider LED 8x10W

Fractal Spider LED 8x10W

Spider LED 8x10W jest jednym z wielu bardzo uniwersalnych urządzeń marki Fractal, która na dobre zadomowiła się na rodzimym rynku i odnosi co raz większe sukcesy. Obudowa urządzenia jest solidna. Dobrze dobrane...

Produkt: Spider LED 8x10W
Cena: 800 zł
Bartek Kownacki Realizator światła
Głowica ruchoma Fractal MINI LED GOBO SPOT 30W

Głowica ruchoma Fractal MINI LED GOBO SPOT 30W

Ocena:

Czy w dobie tanich urządzeń o dużej mocy głowice 30W mają sens? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w podsumowaniu mojego testu. Dzisiaj Fractal Spot 30W...

Produkt: MINI LED GOBO SPOT 30W
Cena: 470 zł
Bartek Kownacki Realizator światła
Listwa LED Cameo PixBar 650C PRO

Listwa LED Cameo PixBar 650C PRO

Kiedy ruszyłem samochodem z myślą, że na miejscu czekały na mnie listwy LED, pomyślałem: "Co to znów producenci wymyślili? Czy to kolejna belka Led, która będzie...? Właśnie... jaka? Swego czasu za premierami nowych...

Produkt: PIXBAR 650C PRO
Cena: 2.100 zł
Łukasz Marciniak Realizator światła
mikrofon