Breedlove, gitary jak żadne inne

Breedlove, gitary jak żadne inne

28 listopada 2019, 12:00
Producent: Breedlove

Breedlove to jedna z najmłodszych amerykańskich firm produkująca gitary akustyczne, mandoliny, ukulele. Założona w małej miejscowości Bend w stanie Oregon, w 1992 roku wspólnie przez Larry’ego Breedlove’a i Steve'a Hendersona. Dwa lata później jedynym właścicielem firmy został brat Larry’ego - Kim Breedlove. Idea jaka przyświecała założeniu firmy to zbudować instrumenty akustyczne, jak żadne inne. Innowacyjne projekty, unikalne materiały i nietuzinkowa estetyka, to klucz do ich sukcesu.

Pierwsze autorskie modele produkowane są do dziś w kształtach: Concertina, Concert i Concerto i zostały one zaprezentowane na targach NAMM w roku powstania firmy. Wśród innych modeli rozpoznamy także bardziej popularne kształty gitar, jak: Auditorium, Dreadnought, Jumbo, Parlor. 

 

 

Dziś Breedlove to nie tylko doświadczeni lutnicy posługujący się zaawansowanymi narzędziami, w nowoczesnym miejscu pracy i tworzącymi tylko gitary, ale… to ludzie z pasją tworzący „muzyczne dzieła sztuki” z dźwiękową perfekcją, dbałością o kunszt i oszałamiającą estetykę.

Można się o tym przekonać już od najtańszej produkowanej przez nich serii Discovery, a później poprzez następne serie Pursuit, Pursuit Exotic, Solo, Stage, Stage Exotic. Mimo, że projekty tych instrumentów zrealizowane zostały w Bend, a wykonanie w Chinach, to przechodzą profesjonalny proces kontroli jakości i setup w siedzibie firmy.

 

[img:10]

 

Amerykańskie serie to: USA, Oregon Myrtlewood, Oregon Sitka - Myrtlewood, Frontier, Premier, Legacy. Dostępne tu kształty korpusów to: Concertina, Concert i Concerto. Firma Breedlove posiada też swój Custom Shop i jest to seria Masterclass, w której możemy stworzyć swój model w kształcie korpusu autorskiego. Do tego służy specjalnie przygotowany formularz na stronie producenta. A jeśli chcecie stworzyć custom’ową gitarę w innym popularnym kształcie zajrzyjcie tutaj.

 

Serie gitar Breedlove

 

DISCOVERY, to seria otwierająca. Dedykowana jest dla początkujących gitarzystów. Wszystkie instrumenty w tej serii zawierają litą przednia płytę ze świerku sitka lub mahoniu, mahoniowy gryf i palisandrową podstrunnicę. Łączenie gryfu z korpusem klejone jest na jaskółczy ogon. Siodełko jest grafitowe. Modele CE zawierają elektronikę Fishman Presys I lub Fishman T. W standardzie otrzymujemy pokrowiec z logo Breedlove.

 

[img:1]
Breedlove Discovery Concerto

 

PURSUIT i PURSUIT EXOTIC to najpopularniejsze serie gitar akustyczno-elektrycznych. Brzmienie, design i niezawodność sprawiają, że gitara staje się profesjonalnym instrumentem na scenie. Na przedniej płycie dostępne jest do wyboru lite drewno: świerk sitka, cedr, mahoń lub koa. Łączenie gryfu z korpusem także na jaskółczy ogon. Siodełko jest już kościane, gryf mahoniowy, a podstrunnica z ovangkol. Za dźwięk odpowiada LR Baggs EAS. Miękki pokrowiec z logo firmy zabezpiecza gitarę w standardzie.

 

[img:2]
Breedlove Pursuit Exotic Concert Ghost CE

 

SOLO, to seria gitar elektro-akustycznych specjalnie zaprojektowana, aby spersonalizować wrażenia z gry, gdyż ma otwór boczny Sound Monitor. Lity czerwony cedr na topie, afrykański ovangkol na bokach i tylnej płycie nadają tej serii ciepłą barwę. Dostępne są wersje 6 i 12-strunowe, nylonowe i basowe. Każdy z instrumentów jest wyposażony w niezawodną elektronikę LR Baggs EAS VTC i gruby wyściełany gigbag Deluxe. 

 

[img:3]
Breedlove Solo Jumbo Bass CE

 

STAGE i STAGE EXOTIC to serie wykonane w całości z litego drewna. Na przedniej płycie jest do wyboru: mahoń afrykańskiego lub świerk sitka. Boki i tył: mahoń, myrtlewood, ziricote. Ponadto gitary te posiadają mahoniowe gryfy i hebanowe podstrunnice. Instrumenty są wyposażone w niezawodną elektronikę LR Baggs EAS VTC i gruby wyściełany gigbag Deluxe. 

 

[img:4]
Breedlove 2018 Stage Concert E

 

USA, to pierwsza seria produkowana w Ameryce. Całkowicie zrobiona z litego drewna. Na przedniej płycie mamy mahoń lub świerk sitka, tył i boki są mahoniowe. Łączenie gryfu z pudłem rezonansowym w konstrukcji bolt-on. Gryf wykonany z mahoniu, z podstrunnicą z hebanu. Zrezygnowano w niej z „ciężkiego” lakierniczego wykończenia, posiada tylko finish satynowy. Dodatkowo binding i zdobienia zminimalizowane po to, by osiągnąć najlżejszą wagę (o 30%) i najżywsze brzmienie. W standardzie otrzymamy do gitary twardy futerał Deluxe z logo firmy. 

 

[img:5]
Breedlove USA Concertina E Mahogany-Mahogany

 

W seriach OREGON, Breedlove bazuje na lokalnym drzewie Myrtlewood i jest to fundament tej serii. Odznacza się ono wyraźnym basem, mocnym środkiem i świetnym wysokim tonem, który dobrze się komponuje w miksie. Instrumenty są w pełni lakierowane. Klonowe ręcznie robione gryfy wkręcane do pudła rezonansowego z hebanową podstrunnicą to element wspólny tej niejednokrotnie nagradzanej serii. 

 

[img:6]
Breedlove 2019 Oregon Concert CE

 

Najmłodsza seria to FRONTIER. Tu w jednym instrumencie użyte jest drzewo z tego samego lasu i jest to mahoń honduraski. To drewno ma większą gęstość niż sitka, a to umożliwia użycie cieńszej grubości do zwiększenia nośności i projekcji dźwięku. Każdy Frontier jest fabrycznie wyposażony w elektronikę LR Baggs EAS VTC i jest wyposażony w luksusowy twardy futerał Breedlove.

 

[img:7]
Breedlove Frontier Concertina E

 

Seria PREMIER, to klasyczny przepis na świetną sześciostrunową gitarę akustyczną typu flat-top. Tył i boki są z palisandru wschodniego, świerk Sitka na przedniej płycie, gryf z honduraskiego mahoniu i afrykańska hebanowa podstrunnica. Fabryczny preamp to LR Baggs EAS VTC.

 

[img:8]
Breedlove Premier Concert Copper CE

 

LEGACY to wyjątkowa seria trzech modeli, w której każdy został stworzony z innych gatunków drewna. Gryf z mahoniu honduraskiego z hebanową podstrunnicą i kościanym siodełkiem oraz najwyższy model przedwzmacniacza LR Baggs Anthem TRU-Mic, to cechy wspólne.  

 

[img:9]
Breedlove Legacy Concerto E

 

Breedlove dzięki procesowi Sound Optimization przygotowuje każdy instrument z odpowiednią sztywnością kształtu korpusu do preferowanego stylu gry. W katalogu i na stronie producenta mamy informację przy każdym instrumencie dla jakiego stylu gry jest stworzony. Informują o tym trzy litery H, V i L:

 

  • H  |  Heavier Play, Strumming - cięższe / mocniejsze granie: tradycyjne ustawienie dla gitary akustycznej, większa akcja z zachowaniem największej wygodna dla wykonawcy; 
  • |  Versatile Play, Multiple Styles - wszechstronna gra, różne style: dobrze wyważonym pomiędzy H a L;
  • L  |  Lighter Play, Fingerstyle - Lżejsza gra: zbalansowanie brzmienie skupione na klarowności pojedynczego dźwięku;

 

Gitary Akustyczne Elektroakustyczne Ukulele

Gdzie kupić?

Breedlove Breedlove breedlovemusic.com

Dystrybucja w Polsce:

Gitara

Ekskluzywny ES-335 od Gibsona i Slasha
Więcej wiadomości