PORADNIK: Czy naprawdę trzeba kupować drogie statywy perkusyjne?

PORADNIK: Czy naprawdę trzeba kupować drogie statywy perkusyjne?

15 lipca 2021, 09:00

Stwierdzenie "droższe = lepsze" bardzo często ma odzwierciedlenie w wielu dziedzinach życia. W kontekście statywów perkusyjnych nie do końca tanie musi być złe, co postaramy udowodnić za chwilę. Sprawdźcie koniecznie co będzie najlepszym rozwiązaniem dla Was.

 

[img:1]

 

1. Droższe znaczy lepsze?

Wysoka cena nie bierze się znikąd, jednak nie zawsze nasze potrzeby wymagają najwyższej jakości. Kiedy mamy lekkie talerze bardzo masywne statywy są nam po prostu zbędne. Często stawiamy na mobilność i to właśnie niezbyt ciężkie statywy mogą być najlepszym rozwiązaniem. Inaczej sprawa ma się w sytuacji ciężkich blach, gdzie przy mocnym graniu wymagają od muzyka posiadania nieco bardziej stabilnego sprzętu. Oczywiście wiąże się to również z większymi kosztami za hardware.

 

2. Czy lekkie statywy są tańsze?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Statywy wchodzące w skład gotowych zestawów perkusyjnych są przeważnie lekkie, a co za tym idzie mniej stabilne. Jednak nie zawsze lekkie oznacza tanie. Hardware typu flat base nawiązujący do instrumentów z lat 60 zazwyczaj jest bardzo lekki jednak - nie należy do najtańszych rozwiązań. Podobnie jest z ultra lekkim hardware jaki w swojej ofercie posiadają czołowi producenci.

 

 

3. Czy kształt nóg ma znaczenie?

W kwestii kształtu nóg mamy do czynienia z praktycznie dwoma rodzajami - tradycyjne oraz flat base. Nie istnieje uniwersalna zasada co do stabilności ponieważ w ofercie dostępne są bardzo stabilne statywy flat base oraz te lżejsze nadające się tylko pod niezbyt ciężkie instrumenty. Na pewno w większości przypadków statywy flat są lepsze bo oferują większe możliwości ustawienia z racji płaskich nóg.

 

4. Statywy proste czy łamane?

Statywy łamane pozwalają na bardziej precyzyjne ustawienie talerza przy zestawie perkusyjnym. Idealnie sprawdzą się pod talerze crash i inne talerze efektowe. Statyw prosty z racji swojej konstrukcji w większości używany jest pod talerze typu Ride.

 

[img:2]

 

5. Czy zawsze potrzebujemy statywu pod talerz?

Choć zadane powyżej pytanie może nieco zaskoczyć - to nie powinno dziwić. Oprócz statywów perkusyjnych mamy możliwość zakupu tzw. ramiona perkusyjnego, którego konstrukcja pozwala na jego montaż do innego statywu. Dzięki takiemu zabiegowi zyskujemy naprawdę sporo miejsca. Należy jednak pamiętać, ze takie rozwiązanie nie sprawdzi się pod każdy talerz. Ramię perkusyjne ma ograniczoną nośność przez co założyć na nie można niezbyt ciężki i duży instrument.

 

[img:3]

 

Pozostałe poradniki PORADNIK: Nagrywanie perkusji w domu Prędzej czy później każdy nabiera ochoty na nagrywanie siebie za zestawem perkusyjnym. Na początku wystarcza nam telefon, jednak z czasem przychodzi czas na lepsze brzmienie. Sprawdźcie koniecznie jakie urządzenia wybraliśmy w naszym... Czy Miotełek Perkusyjnych używa się tylko w jazzie? Miotełki Perkusyjne od zawsze kojarzone były przede wszystkim z muzyką jazzową. W obecnych czasach z racji ewolucji muzyki oraz szeroko pojętej techniki perkusyjnej - pogląd ten już nie obowiązuje. Ilość modeli miotełek perkusyjnych... Czy warto kupować tanią perkusję? (porady eksperta) Wszystko co tanie, zazwyczaj jest gorsze. Niezbyt drogi instrument jest w wielu przypadkach jedynym wyborem. Jednak czy warto kupić taki sprzęt zamiast dołożyć trochę więcej do lepszego instrumentu?   1. Nowe gotowe zestawy perkusyjne... Obowiązkowa lista rzeczy dla perkusisty Rozpoczęcie nauki gry na perkusji wiąże się, nie tylko z przeznaczeniem pewnej ilości czasu, ale również środków finansowych. Przygotowaliśmy listę rzeczy, które przydadzą się każdemu początkującemu muzykowi.     1. Pałki perkusyjne... PORADNIK: Pad perkusyjny - jak wybrać najlepszy? Pierwszym etapem przy rozpoczęciu nauki gry na perkusji jest zakup pałek oraz pada perkusyjnego. Początkujący perkusiści bardzo często nie wiedzą co będzie dla nich najlepszym rozwiązaniem. Poniższy poradnik rozwieje wszelkie wątpliwości...
PORADNIK: Jaka perkusja elektroniczna na początek? Perkusja elektroniczna jest często jednym możliwym rozwiązaniem, ze względu na warunki mieszkaniowe. Rynek oferuje naprawdę dużo modeli, co może przysporzyć o ból głowy niedoświadczonych kupujących. Postaramy się w poniższym artykule...