Poradnik: Rodzaj pałki a brzmienie
Obecny świat roztacza przed nami multum możliwości w wielu dziedzinach życia. W sytuacji kiedy jedynym ograniczeniem są pieniądze - powstaje dużo pytań, które wymagają odpowiedzi. Dziś postaramy się wyjaśnić wpływ rodzaju pałek perkusyjnych na otrzymywane brzmienie.
1. Pałka z drewnianą główką
Drewno jest najbardziej popularnym materiałem, z którego wykonywane są pałki perkusyjne. W kwestii rodzaju drewna dominują jego dwa rodzaje - grab oraz hikora. Oczywiście hikora jest znacznie bardziej wytrzymałym materiałem niż grab, co wiąże się z dużo większą ceną. Na rynku można również spotkać sprzęt stworzony z klonu.
2. Pałki z główką nylonową
Plastikowa główka jest bardzo specyficzna w swoim brzmieniu. Bardzo często ten typ pałki wykorzystywany jest w jazzie, gdzie potrzebne jest bardzo selektywne brzmienie talerza ride. Podobnie jak w przypadku drewna w większości wykonywane są z hikory. Gdy chcemy uzyskać naprawdę dużą wytrzymałość, to możemy sięgnąć po produkty firmy Ahead, przy produkcji których użyto bardzo wytrzymałego aluminium.
3. Pałka z główką filcową
To rodzaj zapewniający najbardziej delikatny dźwięk i zdecydowanie bardziej rozmyty niż ma to miejsce w przypadku główki drewnianej czy plastikowej. Na rynku dostępne są zwykłe pałki, gdzie do grania używa się tylko jednej strony lub wersje gdzie druga strona wygląda jak klasyczna pałka perkusyjna.
4. Miotełka perkusyjna i pałka
To dosyć niekonwencjonalne połączenie, które na ten moment występuje głównie w firmie Vater. Dzięki temu połączeniu możemy szybko zmieniać między miotełką, a pałką perkusyjną. Ze względu na charakterystykę ten system sprawdzi się głównie w muzyce jazzowej i lżejszych gatunkach.