TEST: Pioneer DJ TORAIZ SP-16

Toraiz SP-16 właściwie nie ma konkurencji. Cena może wydawać się spora, ale ta maszyna potrafi naprawdę dużo i możliwości uzasadniają jej wartość. Adam Cyzman 16 maja 2017, 09:00 DSV Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Pioneer DJ TORAIZ SP-166.300 zł
  • Dużo możliwości w jednym urządzeniu
  • Intuicyjny interfejs i obsługa
  • Działa bez komputera
  • Jakość i wykonanie
  • Pro Dj Link
  • Brak możliwości nagrywania sampli przez Pro DJ Link
  • Opanowanie urządzenia w pełni wymaga sporej ilości czasu i praktyki

Toraiz SP-16, który zadebiutował w 2016 roku, jest czymś zupełnie nowym w portfolio Pioneera. Razem z Dave Smith Instruments stworzono urządzenie dla kreatywnych DJ, którym nie wystarczają już zwykłe efektory i chcą dodać do swoich miksów coś ekstra.

Toraiz SP-16 to w największym skrócie sampler, jednak jego możliwości wykraczają daleko poza dodawanie na żywo sampli podczas grania numerów. Komunikuje się on - dzięki kompatybilności z Pro DJ Link - z całym systemem djskim Pioneera, zapewniając wzorową synchronizację sampli i loopów.

 

[img:2]

 

SP-16 to urządzenie stand-alone, co oznacza, że działa w pełni samodzielnie bez potrzeby używania komputera. Port USB służy do korzystania z dodatkowych sampli i loopów. Wewnętrzna pamięć urządzenia to 8GB, a razem ze sprzętem dostajemy na początek sporo darmowych sampli i loopów z LOOPMASTER's.

Sam sprzęt jest stosunkowo prosty w obsłudze - na początek zabawy poradzimy sobie bez instrukcji. Większość funkcji jest na tyle przejrzysta, że intuicyjnie wiemy co do czego służy. Co ciekawe niewiele działań zmusza nas do korzystania z klawisza SHIFT, co dość dobrze świadczy o ergonomii. Oczywiście, żeby w pełni okiełznać sprzęt i czerpać z niego satysfakcję powinniśmy dobrze zapoznać się z instrukcją. Na szczęście Pioneer przygotował serię krótkich filmów instruktażowych (playlista na YT o nazwie TORAIZ SP-16 Tutorial Series), które w doskonały sposób prezentują obsługę sprzętu.

 

[img:1]

 

Wykonanie

Toraiz SP-16 wzornictwem nawiązuje do całej linii topowych sprzętów Pioneer DJ, więc jest zarówno elegancko, efektownie, ale też ergonomicznie. Jakościowe pady to najwyższa półka - twardość jest wzorowa, a żywe kolory robią wrażenie. Podobnie jest z klawiszami sekwencera i właściwie wszystkimi przyciskami i pokrętłami.

Ekran ma odpowiednio wysoką rozdzielczość i zapewnia dobrą przejrzystość - ma ładne barwy, dobry kontrast i kąty widzenia. Małym minusem jest fakt, że ekran nie jest szklany, jak chociażby w smartphonach, tylko pokryty jest tworzywem, co przekłada się na nieco gorszą dokładność dotyku. Nawigacja po ekranie to połączeniu dotyku oraz dużego nawigacyjnego KNOBA i przycisków BACK oraz HOME - razem bardzo sprawne i przyjemne w działaniu.

 

[img:8]

 

Zarządzanie samplami

Zabawę z SP-16 zaczynamy od stworzenia (bądź wczytania wcześniej zapisanego) projektu - takich projektów możemy tworzyć dowolnie wiele do momentu wyczerpania pamięci. Na projekt składa się 16 scen - każda z tych scen to 16 różnych ścieżek (sampli) przypisywanych do padów, te ścieżki z kolei możemy rozłożyć na 16 patternów (wzorów). Pattern składać się może z 1 do 4 taktów. Przekładając to na język Djski, pattern 4 taktowy to 16 bitów, dwa takie patterny to 32 bity - czyli pełna fraza w numerze klubowym.

Sample przypisujemy do padów korzystając z bardzo intuicyjnego browsera plików - jest to proces szybki i łatwy. Po wrzuceniu sampla klikając na niego na ekranie mamy możliwość zmiany jego charakterystyki (Pitch, Oscylator itp.), skrócenia lub wydłużenia czy nałożenia jednego z kilku efektów.

Sample możemy także nagrywać bezpośrednio z wejścia LINE, Toraiz sam zacznie nagrywanie w momencie pojawienia się sygnału, a tak nagrane sample możemy od razu przyciąć, zedytować i zapisać.

 

[img:3]

 

Tryby padów

Najprostszym sposobem korzystania z SP-16 jest po prostu manualne wyzwalanie sampli poprzez uderzanie w pady. Przejście w tryb TRACK pozwoli na wybranie sampla, a następnie ułożenie krok po kroku go na SEKWENSERZE - innym słowy sami stworzymy sobie całe loopy z bitami. Tryb MUTE służy do wyciszania ścieżek, których nie chcemy słyszeć lub (z klawiszem SHIFT) wybrania jedynej ścieżki, którą akurat chcemy słyszeć.

Ciekawie robi się w trybie SLICE, który dzieli ścieżkę na 16 równych fragmentów, a te możemy odpalać z padów - jest to przydatne i kreatywne narzędzie przy korzystaniu z wgranych loopów. Tryb SCALE z kolei pozwala nam na odpalanie tej samej ścieżki (sampla) w różnych zakresach pitcha - to kolejne kreatywne narzędzie, która sprawdza się w przypadku pojedynczych sampli lub vocali.

 

[img:5]

 

Sekwenser

SP-16 to oczywiście przede wszystkim sampler - urządzenie samo w sobie nie tworzy żadnych dźwięków (nie jest syntezatorem), ale korzystając z sampli i loopów oraz wbudowanych narzędzi możemy stworzyć i zaaranżować cały numer. Należy mieć na uwadze, że nie będzie to tak łatwe i intuicyjne jak w komputerowym DAW, ale SP-16 jest wyposażony w cały zestaw funkcji, który mimo wszystko daje możliwość stworzenia i zapisania pełnego utworu. SCENE MANAGER (uruchamiany po kliknięciu na ekranie w numer sceny/patternu) służy do kopiowania, usuwania i rozstawiania gotowych scen oraz patternów. Z kolei w ARRANGER (ikona z pięciolinią) ustalimy kolejność, długość i ilość powtórzeń poszczególnych patternów - co razem umożliwi nam utworzenie pełnowymiarowego tracka.

Tryb sekwensera jest prosty w użyciu, ale kryje swoje niespodzianki. Zaprogramowanie sekwencji jest łatwe - wystarczy wcisnąć przyciski odpowiadające konkretnym krokom lub w trybie nagrywania zagrać na padach aby stworzyć prosty bit. Przytrzymanie klawisza w sekwenserze przy jednoczesnym kręceniu jednym z knobów pod ekranem zmoduluje dźwięk i zapiszę tą modulację - działa to niczym automatyzacja. W ten sposób zapisywać i modulować możemy wszystkie parametry ścieżki oraz nałożone na nią efekty.

 

[img:6]

 

Mikser

Poszczególne sample możemy wyświetlić w sekcji MIKSERA i z jego poziomu wyregulować między innym głośność każdej ze ścieżek, położenie na osi stereo, a także wysłać poszczególne ścieżki do efektora. W mikserze ustawimy także, które kanały chcemy słyszeć w słuchawkach oraz routowanie poszczególnych kanałów. SP-16 ma 4 wyjścia stereo, więc nasze 16 ścieżek możemy wysłać nimi niezależnie na zewnętrzny mikser.

 

[img:7]

 

Touchstrip i filtry

Pasek dotykowy z lewej strony urządzenia służy do szybkiej zmieniany brzmienia sampli w locie - umożliwia zmianę PITCH'a oraz powtórzenie sampla. Dwa tryby użytkownika służą przypisaniu dowolnych parametrów (oscylator, efekty) pod pasek dotykowy. Konfiguruje się je w ustawieniach - ta funkcjonalność przydaje się szczególnie podczas zabaw z samplami i dogrywaniem ich na żywo.

Filtry Analogowe to z kolei już taka wisienka na torcie. Mamy więc dolno i górno przepustowe filtry, które same w sobie brzmią zawodowo, ale dostajemy także możliwość celowego przesterowania dźwięku (sygnalizuje to specjalna dioda) w celu uzyskania bardziej „brudnego” brzmienia.

 

[img:10]

 

PRO DJ LINK i łączność

Toraiz SP-16 to sprzęt, który komunikuje się przez wyjście RJ45 z całą konsoletą Pioneera wyposażoną w Pro Dj Link. Połączenie to służy uzyskaniu precyzyjnego tempa i wraz z quantyzacją działa to świetnie. Oprócz ogólnego tempa Toraiz otrzymuje bowiem informacje o miejscach uderzeń (bity i takty) numerów przeanalizowanych przez Rekordbox, dzięki czemu nasze sample i loopy są idealnie zgrane z muzyką z konsolety. Zaskakuje natomiast brak możliwości zgrywania loopów i sampli bezpośrednio przez Pro DJ Link (tak jak to jest możliwe w mikserze DJM2000).

Toraiz SP-16 posiada także wyjścia MIDI IN i MIDI OUT do wysyłania i otrzymywania tempa. Korzystając z tego interfejsu możemy również sterować zewnętrznymi instrumentami - pady zamieniają się wówczas w klawiaturę MIDI.

 

[img:9]

 

Podsumowanie

Toraiz SP-16 właściwie nie ma konkurencji - to jedyne tego typu urządzenie łączące Sampler z Sekwencerem, przeznaczone do zastosowań typowo Djskich. Cena może wydawać się spora, ale ta maszyna potrafi naprawdę dużo i możliwości uzasadniają jej wartość. Pioneer Toraiz Sp-16 to produkt skierowany do osób, którym zwykłe zmiksowanie kawałków nie wystarcza bądź najzwyczajniej w świecie nudzi.

Dodawanie całych sekcji rytmicznych, zabawa z loopami i vocalami z całą pewnością przełamie rutynę klasycznego grania. SP-16 już teraz jest wspierane między innym przez serwis Melodics - dzięki któremu krok po kroku nauczycie się grać na padach (finger drumming) - a mało który DJ potrafi to robić naprawdę dobrze.

Jest to więc maszyna, która stoi kilka półek wyżej niż topowe efektory i oferuje zdecydowanie więcej możliwości. Będzie lepszym dodatkiem do klasycznej konsoli, niż chociażby 3 player - tym bardziej, że Toraiz SP-16 działa bez dodatku komputera. Trzeba się oczywiście przygotować na sporo nauki, bo choć sprzęt generalnie jest prosty w obsłudze, to potrzeba praktyki żeby płynnie z niego korzystać. Ale po odpowiednim opanowaniu sprawi dużo frajdy i zdecydowanie wyróżni użytkownika na tle innych DJ.

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Studio Pro

adres:
ul. Wadowicka 12 30-415 Kraków

DSV Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.

adres:
ul. Plac Kaszubski 8 81-350 Gdynia

Sklepy muzyczne > Pioneer DJ rozwiń listę sklepów

Pozostałe testy Mikser DJ Allen & Heath Xone:96 Xone:96 to następca kultowego, produkowanego od 2000 roku Xone:92. Poprzednik wyznaczył standardy jakościowe i technologiczne na lata. Jako jedyny potrafił przerwać hegemonię Pioneera wśród mikserów DJ-skich w klubach. Stał się ulubionym... Kontroler DJ Mixars Quattro Quattro to zaprezentowany pod koniec 2017, a dostępny od 2018 roku, 4-kanałowy mikser włoskiej marki Mixars. Producent ten znany jest głównie z udanego 2-kanałowego miksera DUO. Quattro rozwija idę DUO o kolejne kanały, efektor i kilka... Sampler Akai MPC Live Służące do produkcji muzyki urządzenia z serii MPC od Akai od lat z powodzeniem zajmują miejsca w studiach muzycznych. Ta uznana marka w 2016 doczekała się gruntownego odświeżenia wraz z pojawieniem się Akai Touch... Kontroler Pioneer DJ DDJ-SR2 Na następcę DDJ-SR Pioneer kazał czekać dość długo, ale było warto, bowiem nowy model poprawia minusy poprzednika, dodając przy tym kilka nowości. DDJ-SR2 to 2-kanałowy kontroler przeznaczony do współpracy z Serato DJ... Mikser Allen&Heath Xone:PX5 PX5 to najnowsza propozycja ze stajni Xone. To 4-kanałowy analogowy mikser połączony z cyfrowymi dobrodziejstwami w postaci efektora i rozbudowanego interfejsu audio. PX5 - mimo że cenowo niewiele odbiega od pułapu...
Test gramofonu Pioneer DJ PLX-500 Pioneer DJ na gramofonowym rynku DJ'skim zadebiutował stosunkowo niedawno, ale od razu zdobył uznanie i miejsce na konsolach modelem PLX-1000. W 2016 firma zaprezentowała nowy, tańszy gramofon oznaczony jako PLX-500...
Copyright © INFOMUSIC 2018

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz