FGN Neo Classic ST NCST

Piotr Borowik 29 listopada 2010, 09:41 Music Partners Polska
Fujigen Neo Classic ST NCST3950 PLN
  • cena
  • brzmienie
  • wygoda
  • zbyt elastyczny gryf

Kolejnym instrumentem proponowanym przez Japońskiego producenta jest wiosełko o tradycyjnym profilu inspirowane jednym z najbardziej rozpoznawalnych kształtów gitarowych na świecie grającym na układzie pickupów SSS.

[img:1:L]W roku 1981 Fujigen podpisał kontrakt z firmą Fender na produkcję gitar i trwało to do aż roku 1997. W 1983 roku FGN osiągnął produkcję wysokości 14,000 gitar miesięcznie, z czego 80% przeznaczone było na eksport a 20% pozostało w Japonii. Fendery „Made in Japan” zyskały uznanie sporej grupy miłośników singlowego brzmienia.

Firma produkując instrumenty od 1960 roku i posiadając ponad 50-letnie doświadczenie w składaniu samych tylko licencjonowanych replik Fendera (dodatkowo także współpraca z Gibsonem, Gretschem, Tokai’em, Ibanezem i Yamahą) uzyskała niezależność i wypuściła znakomite instrumenty stworzone z nie byle jakich materiałów.

Drewno użyte do konstrukcji gitar pochodzi z niezwykłych źródeł. Otóż okazuje się, że aby zdobyć najbardziej wartościowe kawałki zatrudniane są całe ekipy nurków(!), którzy wyławiają je z dna zbiorników wodnych, gdzie przeleżały spory czas. Drewno następnie leżakuje i schnie aż do uzyskania odpowiednio niskiej wilgotności.
 

Konstrukcja FGN NCST-10R/AL/3S/VWH

W przypadku omawianego modelu mamy do czynienia z olchowym korpusem, do którego przykręcono klonowy gryf z palisandrową podstrunnicą. Instrument posiada 22 progi nabite oczywiście w systemie C.F.S. opis w teście:

http://www.infomusic.pl/testy/view/30675,fujigen_standard_elan_sel_pierwszy_test_w_polsce

oraz markery w postaci kropek.

SSS, czyli układ trzech singli (oryginalnie nawijane przez FGN) doskonale znany z tradycyjnych konstrukcji w połączeniu z jednym potencjometrem głośności, dwoma potencjometrami tonów i pięciopozycyjnym przełącznikiem konfiguracji pickupów tworzą elektroniczną warstwę specyfiki brzmienia.

Mostek to tradycyjne jednostronne tremolo, do którego w komplecie otrzymujemy oczywiście wajchę, wykończone na chromowo tak jak wszystkie elementy hardware’u.

[lupa:2]

Charakterystyka

Dopóki nie podepniemy gitary pod wzmacniacz dopóty wydaje się, że jest to tradycyjny Strat. Już od pierwszych elektrycznych dźwięków czuje się jednak bardzo nowoczesny klimat. Zasługa jakości soundu w sporej mierze leży po stronie drewna, jednak należy oddać tu również sprawiedliwość wysokiej klasy pickupom. Są one wrażliwe na pracę kostki oraz indywidualny styl gry i jak na single posiadają wysoki poziom sygnału wyjściowego. To właśnie one decydują czy vintage czy modern i świetnie współpracują z potencjometrem głośności. Gdyby sygnał był za mocny i wolelibyśmy sound bardziej w stronę retro, wystarczy skręcić pokrętło na 7.

Bonusy

W komplecie do naszego nowego Fujigena dostajemy usztywniony pokrowiec, świetnie sprawdzający się do transportu instrumentu oraz miękki biały materiał zszyty na kształt worka osłaniający gitarę przed zarysowaniem.

[lupa:1]

 

Wrażenia

Już samo rozpakowywanie oraz wyjmowanie z pokrowca i materiału ochronnego daje nam do wiadomości, że mamy w rękach starannie wykonany instrument, o który należy dbać. Kolejny raz zwracam uwagę na mocny futerał.

Instrument brzmi jasno, dynamicznie i nowocześnie - czegóż innego można byłoby się spodziewać po serii Neo Classic. Każda z pięciu konfiguracji pickupów brzmi wzorowo i ma swój urok (a do niedawna nie byłem jeszcze fanem singli).

Gryf jest bardzo wygodny i miło układa się w dłoni. Wykończenie gryfu i szlif progów dopracowano z ogromną precyzją - nie ma więc mowy o wstępnej wizycie u lutnika. Gitara pięknie stroi, ale tego już nie trzeba pisać - po prostu C.F.S.

 

Podsumowanie

Tak jak w przypadku poprzednio testowanego modelu zauważalna jest świetna dynamika brzmienia dzięki bardzo dobrym pickupom i starannie wyselekcjonowanym kawałkom drewna. Wzorowa elektronika, świetne drewno i nowoczesne brzmienie to wyznaczniki zawodowego instrumentu.

 


 

Specyfikacja gitary:

  • FGN NCST-10R/AL/3S/VWH
  • Seria Neo Classic
  • Przykręcany gryf
  • Korpus: olcha
  • Gryf: klon 1 część U-shape
  • Podstrunnica: palisander
  • Progi: 22 progi system C.F.S.
  • Skala: 25,5” (648mm)
  • Hardware: nikiel i chrom
  • Klucze: Gotoh SD91-05M Magnum Lock
  • Mostek: GE101T
  • Pickupy: 63VS-HOT x 3 (FUJIGEN ORIGINAL)
  • Kontrolki: 1 x volume, 1 x tone, 5-poz. Przełącznik
  • Kolor: Vintage White
  • Wykończenie: Poliester
  • Usztywniony pokrowiec
  • Struny: D`addario EXL110 (010-046)
Pozostałe testy
Czuć w tym "piniądz" - TEST stacji roboczej Kurzweil K2700 W swoją czwartą dekadę istnienia, ceniona seria K firmy Kurzweil nadal ewoluuje. Zadebiutowała w 1991 roku, a model Kurzweil K2000 wprowadził rewolucyjną technologię syntezatora o architekturze zmiennej (VAST), co okazało się wielkim...
Cameo PIXBAR 400 G2 - Opinia użytkownika Katalog urządzeń oświetleniowych rozmaitego rodzaju, z logo Cameo „na masce”, ulega ustawicznemu poszerzaniu, zaś one same to rozwiązania wysoce zaawansowane, oferujące wysokie parametry i jakość. W tym materiale zwrócimy się ku jednej z...
Test interfejsu audio Focusrite Scarlett 2i2 4th gen W świecie profesjonalnego nagrywania i produkcji dźwięku, jakość i niezawodność interfejsu audio ma kluczowe znaczenie. Dlatego nie bez powodu firma Focusrite stała się jednym z najbardziej uznanych producentów w tej dziedzinie. Ich... Test bezprzewodowego zestawu RODE RODELink Filmmaker Rode to jedna z moich ulubionych marek. W skrócie: bardzo dobre przełożenie jakości do ceny. Poza tym filmowcy mogą czuć się szczególnie rozpieszczani przez tą australijską firmę. Wspomnijmy o takich produktach, jak...
Test miksera cyfrowego Tascam Sonicview 16 Tascam postanowił również zawalczyć o swój kawałek tortu w dziedzinie cyfrowych mikserów audio, prezentując wiosną tego roku konsolety Sonicview. Zapraszamy do praktycznego testu i poznanie opinii realizatora dźwięku
Test systemu głośnikowego LD Systems MAUI 28 G3 LD SYstems MAUI 28 G3 jest prawdziwym wielofunkcyjnym, a przy tym stosunkowo kompaktowym systemem nagłośnieniowym dla DJ-ów, zespołów, klubów, małych firm nagłośnieniowych. Aktywna kolumna wraz z subwooferem