Test HIWATT HI-GAIN 50 model HGS 50C

9 grudnia 2010 Tagi: HI GAIN 50, hgs 50C, combo gitarowe, wzmacniacz lampowy, hiwatt
Autor testu: piotr-borowik-zdjecie Piotr Borowik
Produkt: Hiwatt HGS 50C
Cena: 6030 PLN
Dostarczył: Music Info
Będąc szczęśliwym posiadaczem małego tranzystorowego kombo tej samej firmy oraz świadkiem udanego występu kolejnego modelu na Krakowskich targach muzycznych w roku 2009 zdecydowałem się na przetestowanie w pełni lampowego potwora o nazwie Hi-gain 50!
 
 
Początki istnienia firmy Hiwatt datuje się na koniec lat ’60. Brzmienie możemy usłyszeć na przykład na płytach kapel The Who, Pink Floyd, Cream, Rush i Led Zeppelin. Dzięki charakterystycznemu wyglądowi nie da się go przypadkowo pomylić z inną marką. Po analizie opinii użytkowników konsekwentnym krokiem w rozwoju oferty firmy wydawało się być skonstruowanie wzmacniacza o dużo brudniejszym kanale drugim. Zobaczmy jak to się udało.
 
 
Konstrukcja Hiwatt Hi-Gain 50
 
Dwukanałowe kombo stanowi połączenie preampu opartego o lampy 12AX7 oraz końcówki mocy na lampach EL34. Ta tradycyjna symbioza sugeruje brytyjską charakterystykę brzmienia. Dwa 12” głośniki Hiwatt zamknięto w półotwartej skrzyni na której przedniej ścianie umieszczono panel kontrolny. 
 
[img:2]
 
Brzmienie regulujemy za pomocą dziewięciu gałek: Master i Reverb dotyczą obu kanałów i dzięki nim kontrolujemy odpowiednio głośność pracy wzmacniacza oraz ilość pogłosu, CH2 Level to głośność kanału 2, Presence Treble, Middle i Bass używamy do ustawienia wspólnej korekcji brzmienia i na koniec Gain dla kanału drugiego oraz Volume dla pierwszego. Dwa ostanie potencjometry posiadają opcję Pull w pierwszym wypadku przechodzące do trybu Hi Gain, a w drugim do trybu Bright.
 
[lupa:1]
 
Prosta obsługa to w przypadku lampowych konstrukcji jedynie plus. Jeżeli zabraknie nam głośności zawsze możemy podpiąć dodatkową kolumnę. Istnieje oczywiście możliwość przełączania kanałów i obsługi Reverbu za pomocą footswitcha. Pętla efektów również została tu zawarta.
 
Solidna konstrukcja posiada uchwyt ułatwiający noszenie wzmacniacza umieszczony na górze. Pamiętając jednak, że wewnątrz znajdują się dwa głośniki proponuję dłuższe dystanse z takim obciążeniem pokonywać w tandemie. Hi-Gain produkowany jest także w wersji head oraz z podwójną mocą czyli w 100 watach.
 
 
Brzmienie
 
Czysty kanał Hi-Gain’a to tradycyjny Hiwatt. Delikatnie brudny na humbuckerach, ale dzięki temu bardzo skuteczny w miksie. Efekt lekkiego przesterowywania po odciągnięciu pierwszej na prawo gałki Volume (Pull Bright) staje się jeszcze mocniej uwydatniony. W połączeniu z Gibsonem i pickupem przy gryfie można grać bluesa godzinami. Charakter gitary przebija się bardzo wyraźnie, a delikatna kompresja dopełnia ciepłego brzmienia bogatego w alikwoty.
 
Kanał drugi zaczyna się w miejscu gdzie kończy się kanał pierwszy. Ładne crunchowe brzmienie, jeśli gramy na humbuckerach, można uzyskać przy bardzo delikatnym odkręceniu gałki Gain. Dzięki temu zachowamy dźwięczną dynamikę lekko przybrudzając ją przesterem- idealne rozwiązanie do pełnych akordów z pazurem. Wzmacniacz posiada miłą dla ucha przezroczystość pozwalającą wyraźnie usłyszeć jak brzmi instrument, który w niego wpinamy.
 
Hi-Gain’owość Hiwatta ma klasyczny rockowy charakter. Dobrze gra się zarówno dźwięki rytmiczne jak i lejące solówki. Tekstura jest miła dla ucha i ma swój unikalny klimat. Zatwardziali fani metalu znajdą tu także coś dla siebie, jednak nie będzie to brzmienie pokroju Duala, m.in. ze względu na różnicę lamp (Dual chodzi na 6L6).
 
Warto podkreślić tu dobrą współpracę z kostkami podłogowymi. Wpinając je, mamy gwarancję usłyszeć faktyczne ich możliwości nie tylko w dynamice, ale i w charakterze. Do tego pasmo, którym gra testowane kombo, jest bardzo słyszalne w miksie zespołu. W połączeniu z solidnym basem efekt murowany- na tle wyprodukowanych cyfrowo brzmień to prawdziwy unikat.
 
[img:3]
 
 
Podsumowanie
 
Wzmacniacz świetnie spisuje się nawet przy niskich głośnościach. 50W lampowej mocy w zupełności wystarczy na próbę, a nawet na koncert w niewielkim klubie. Pomimo tego, iż nie jest to wiodący w hi-gainowej stylistyce wzmacniacz, posiada własny unikalny sound. Ciepły charakter świetnie sprawdza się w gatunkach z okolic bluesa i rocka, ale metalowo zorientowany poszukiwacz również nie będzie zawiedziony - gain’u na 100% wystarczy. Gdyby jeszcze ów piecyk ważył nieco mniej...
 
 
 
Artyści Hiwatt’a:

 • Pete Townshend THE WHO
 • David Keuning THE KILLERS
 • Mark Stoermer THE KILLERS
 • Guy Berryman COLDPLAY
 • Neal Schon JOURNEY
 • Joe Walsh THE EAGLES
 • Robert Hardy FRANZ FERDINAND
 • Kenny Olson KID ROCK
 
Specyfikacja techniczna Hiwatt HI-Gain 50 combo:
 
 • W pełni lampowy wzmacniacz gitarowy typu combo
 • Moc 50 W
 • Lampy przedwzmacniacza: 4 x ECC83 / 12AX7
 • Lampy końcówki mocy: 2 x EL34
 • Głośniki: 2 x 12" Hiwatt
 • Potencjometry: CH1 Volume (pull bright), CH2 Gain (pull hi-gain), Bass, Middle, Treble, Presence, CH2 Level, Master
 • Wyjścia głośnikowe: 4., 2 x 8., 16..

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

ogólna ocena:
dobra współpraca z kostkami
transparentny dla charakteru brzmienia gitary
świetnie spisuje się nawet przy niskich głośnościach
elastyczne zastosoanie od bluesa do metalowego brzmienia
waga
Do testów dostarczył:
Music Info Music Info Tel: +48 12 267 24 80 www.musicinfo.pl
reklama

Najchętniej czytane

więcej
TEST: PRS DW CE 24 "Floyd"1
TEST: Gitara klasyczna Alvarez AC65CE2
TEST: Walrus Audio Julia & Monument3

Pozostałe testy sprzętu gitarowego

Efekt gitarowy Walrus Audio Fathom

Efekt gitarowy Walrus Audio Fathom

Przyznam szczerze, że bardzo ucieszyła mnie wiadomość o tym, że po raz kolejny będę mógł dogłębnie zapoznać się z efektami marki Walrus. Miałem już bowiem olbrzymią przyjemność testowania kostki o nazwie Julia

Produkt: Fathom
Cena: 899 zł
Szymon Chudy Gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny
Gitary akustyczne Martin HD-28 & OM-28

Gitary akustyczne Martin HD-28 & OM-28

Ocena:

Tak jak Antonio de Torres Jurado stworzył kształt gitary klasycznej używanej do dziś, tak firma Christian'a Frederick'a Martin'a stworzyła najbardziej...

Produkt: HD-28OM-28
Cena: 14.300 zł12.300 zł
Robert Słucki INFOGITARA.PL
Efekt gitarowy Walrus Audio ARP-87

Efekt gitarowy Walrus Audio ARP-87

Dziś na testowy warsztat po raz kolejny weźmiemy efekt marki Walrus, a więc firmy, który z impetem zdobywa gitarowy rynek. Wśród jej użytkowników znajdziemy...

Produkt: ARP-87
Cena: 899 zł
Szymon Chudy Gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny
Test gitary elektrycznej PRS DW CE 24 "Floyd"

Test gitary elektrycznej PRS DW CE 24 "Floyd"

Marka, której instrument wzięliśmy dzisiaj na warsztat, nie wymaga zbytniego opisu, gdyż firma PRS jest znana na całym świecie. Gitary te cieszą się dużą...

Produkt: DW CE 24
Cena: 10.600 zł
Marek Pająk Gitarzysta VADER
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz