Test mikrofonu pojemnościowego Lewitt LCT 640

17 stycznia 2014 Tagi: nagłośnienie, mikrofony, studyjne, pojemnościowe, lewitt, lct 640
Autor testu: artur-lutynski-zdjecie Artur Lutyński
Produkt: Lewitt LCT 640
Cena: 2.300 zł

Uwielbiam śledzić nowinki techniczne, w szczególności te z branży studyjnej. Staram się być na bieżąco, ale czasami człowiek przeoczy ważną rzecz. Tak właśnie było w przypadku firmy Lewitt i jej produktów, o których dowiedziałem się niespełna pół roku temu za sprawą mojego serdecznego kolegi, który również zajmuje się realizacją nagrań.

Przybył wtedy do mojego studia z niewielkim, czarnym pokrowcem pod pachą, w którym krył się mikrofon dynamiczny MTP 440 DM i wręczając mi go zapytał „A tym majkiem nagrywałeś już gitary? Nie? To spróbuj, odstawisz SM57 na dłuuugi czas do szuflady.” Prorocze słowa, można by rzec, bo  po pierwszych nagraniach zakochałem się w jego brzmieniu.

Lewitt jest stosunkowo świeżą firmą wśród producentów mikrofonów. Początek jej istnienia datuje się na 2009 rok. Właśnie wtedy założyciel marki Lewitt - Roman Perschon postanowił odejść z firmy AKG, w której przez wiele lat pracował jako kierownik projektu. Skąd ten ruch można zapytać, przecież miał świetną posadę? Owszem, ale w tak gigantycznej korporacji, jaką niewątpliwie jest AKG, pan Perschon nie mógł zrealizować swoich licznych, innowacyjnych pomysłów, jakie od dłuższego czasu rodziły mu się w głowie.

 

[img:1]

 

Stąd zrodziła mu się kolejna, wspaniała idea o stworzeniu własnej firmy. Podróżując po świecie, szukał odpowiednich ludzi, z którymi mógłby rozpocząć nowy biznes, i którzy wsparliby go w produkcji mikrofonów. Podczas tej wyprawy udał się do Chin gdzie znalazł zrozumienie u Ken'a Yang'a - właściciela dużej firmy produkującej mikrofony.

Ken Yang podzielił się z Romanem Perschonem swoją ekspercką wiedzą z zakresu produkcji mikrofonów, po to by wspólnie wystartować z nową firmą. Jeszcze tego samego roku powstały prototypy paru modeli mikrofonów i ruszyła produkcja w najbardziej zaawansowanej technologicznie fabryce w Chinach. Obecnie idee, projekty oraz prace badawcze nad prototypami są realizowane w Austrii, produkcja natomiast odbywa się w Państwie Środka w fabryce Ken Yang.

 

[img:2]

 

Dosyć na temat historii powstania firmy Lewitt, czas skupić się na meritum tego testu czyli na wielkomembranowym mikrofonie pojemnościowym LCT 640. Zacznę nietypowo od tego, co w polskich realiach często bywa najważniejszym aspektem przy wyborze sprzętu, czyli od ceny. LCT 640 jest stosunkowo niedrogim mikrofonem. Można nabyć go w granicach 2.300 złotych. Uwzględniając fakt jak szerokie możliwości posiada ten mikrofon to można dojść do wniosku, że cena jest naprawdę okazyjna.

Sądzę, że oprócz faktu, iż produkowany jest w Chinach, gdzie produkcja jest znacznie tańsza niż w Europie, jest jeszcze jeden powód, dla którego LCT640 (było nie było flagowy model Lewitt'a) jest sprzedawany w tak ciekawej kwocie. Otóż firma jest wciąż świeża, nieznana i chcą dzięki temu wejść przebojem na rynek. Uważajcie, bo niebawem może się to zmienić...

 

Budowa

Bierzesz LCT 640 w dłoń i momentalnie wiesz, że nie masz do czynienia z zabawką. Waga tego mikrofonu to 430 gram, dla porównania klasyk AKG C414 ma o 130 gram mniejszy ciężar. Jego metalowa obudowa jest naprawdę pancerna, wytrzymała, solidna i co najważniejsze bardzo precyzyjnie wykonana. Nie bez powodu wspomniałem o AKG C414 gdyż Lewitt LCT640 kształtem jest nieco zbliżony do jego konstrukcji, jednak już na pierwszy rzut oka widać wyraźne różnice.

 

[img:3]

 

Przede wszystkim zewnętrzna siatka (galwanizowana rutenem) z dużymi oczkami może powodować skojarzenia z mikrofonami wstęgowymi. Tuż pod wzbudzającą zaufanie siatką z wielką perforacją widnieje bardzo drobna i delikatna siateczka, która pełni rolę pre pop filtra, a za nią widać już serce mikrofonu czyli podwójną, 1 calową kapsułę.

Zaglądając do środka mikrofonu z uznaniem patrzyłem zarówno na dokładność montażu elektroniki, jak przemyślaną konstrukcję i dbałość o szczegóły. Technika SMD, która od wielu lat stosowana jest w elektronice i triumfuje poprzez swoją miniaturyzację, również w przypadku LCT 640 została z powodzeniem zastosowana w obwodach drukowanych. Złącza 3 pinowego gniazda XLR  posiadają złocone bolce, co zasadniczo wydłuża ich żywotność.

 

[img:10]

 

Po otwarciu mikrofonu widać, że konstruktorzy firmy Lewitt doskonale znają się na swoim fachu. Stworzyli bowiem zintegrowany i co najważniejsze skuteczny sposób na odizolowanie kapsuły od drgań zewnętrznych. Skoro mowa o budowie mikrofonu nie sposób nie wspomnieć o innowacyjnym rozwiązaniu jakim niewątpliwie jest sposób wyboru pracy LCT 640. Realizowany on jest za pomocą trzech, bezgłośnych przycisków umieszczonych na froncie mikrofonu.

Wszystkie nastawy można więc wykonać bez najmniejszego problemu, z jednej pozycji, bez użycia małych śrubokrętów oraz bez wyciągania mikrofonu z uchwytu. To naprawdę ułatwia pracę realizatorowi. Dodając do tego fakt, iż wszystkie wybrane nastawy są bardzo czytelnie wyeksponowane na przednim panelu poprzez białe podświetlenie, to już każdy dźwiękowiec powinien być w siódmym niebie :)

 

[img:4]

 

Sam mikrofon to oczywiście nie wszystko. W pakiecie wraz z LCT 640 użytkownik otrzymuje również schludną,wytrzymałą, czarną walizeczkę wykonaną z aluminium, na której widnieje charakterystyczne logo firmy Lewitt, futeralik na mikrofon z tworzywa emitującego skórę, piankowy popfilter, oraz uchwyt mikrofonowy. Uchwyt ten jest wykonany z twardego i trwałego tworzywa sztucznego - miła odmiana w stosunku do chińskich mikrofonów wyposażanych w kiepskiej jakości kosze metalowe.

Warto nadmienić, iż firma Lewitt zastosowała w nim ciekawy patent na mocowanie mikrofonu. Polega on na równomiernym docisku, realizowanym za pomocą sporej plastikowej nakrętki. Rozwiązanie to znane jest od lat, lecz stosowane w przypadku systemów połączeniowych węży ogrodowych i daje ono szybkie i skuteczne mocowanie.

 

[img:5]

 

Kończąc kwestię budowy flagowego mikrofonu firmy Lewitt muszę raz jeszcze podkreślić estetyczne wykonanie całej konstrukcji. Jest ono bardziej hightech i odbiega od konwencjonalnych rozwiązań znanych z kultowych mikrofonów ostatniej dekady. Czarne wykończenie całego mikrofonu dopełnia wizualnie emblemat loga Lewitt'a (srebrno zielone) na rewersie obudowy.

 

Funkcje

Pierwszym co się rzuca w oko to fakt, iż po załączeniu zasilania Phantom +48V mikrofon „ożywa”. Zapala się na biało gustowne logo Lewitt oraz wszystkie nastawy, które były w użyciu poprzednio.
Jak już wspomniałem do dyspozycji użytkownika znajdują się trzy przyciski, przy pomocy których można dokonywać wszystkich zmian.

 

[img:8]

 

Pierwszym przyciskiem po lewej stronie mikrofonu (patrząc na front) wybierany jest zakres tłumienia od 0dB, - 6dB, - 12dB aż do - 18dB. Środkowy przycisk pozwala na wybór jednej z pięciu charakterystyk kierunkowych: dookólną, kardioidalną, hyperkardioidalną, superkardioidalną oraz ósemkową. Ostatnim przyciskiem ustawić można zakres filtru dolnozaporowego w zakresie odcięcia od: liniowe, 40Hz, 150Hz i 300Hz.

LCT 640 posiada  parę ukrytych funkcji, o których warto wspomnieć, bo są raczej nie spotykane w rozwiązaniach innych producentów. Pierwszą z nich jest możliwość blokowania ustawień mikrofonu. Funkcja ta kryje się pod przyciskiem odpowiedzialnym za ustawianie charakterystyk kierunkowych. Wystarczy przytrzymać go 2 sekundy, by od tego momentu cieszyć się z zablokowania działania klawiszy. Zarówno w studio, jak i na scenie ochroni nas to rozwiązanie przed osobnikami, którzy lubią sobie „podotykać” sprzęt, a wierzcie mi niemało jest takich zawodników.

 

[img:6]

 

Kolejną innowacją ukrytą pod pierwszym klawiszem, jest funkcja automatycznego tłumienia. Opcja ta jest bardzo przydatna podczas pracy na scenie, gdyż mikrofon czuwa nad tym, aby sygnał nie przesterowywał się i sam automatycznie zmienia zakres załączonych tłumików. W momencie gdy sygnał wejściowy jest zbyt wysoki, LCT 640 zmieni tłumik na wyższy, a kontrolka poprzedniego tłumika zacznie migać na czerwono dając znać, że nastąpiło przekroczenie poziomu. Historię przesterowania usunąć można przytrzymując klawisz filtra górnoprzepustowego przez dwie sekundy.

 

Działanie

Funkcjonalność, konstrukcja i aspekt wizualny jest niewątpliwie ważny, ale i tak dla każdego inżyniera dźwięku najistotniejszym jest zawsze brzmienie mikrofonu, dlatego teraz skupię się właśnie na tym aspekcie. Producent deklaruje, że zakres pracy wynosi od 20 do 20kHz, a jego maksymalny poziom SPL to 145 dB. Zakres dynamiczny wzmacniacza mikrofonu dla krzywej ważonej typu A to 135dB. Szum własny LCT 640 jest bardzo niski, bo na poziomie zaledwie 10 dB, co zdecydowanie wyróżnia go na tle konkurencji.

 

[img:7]

 

To tylko liczby, ale jak on defakto brzmi? Po wnikliwych testach i wielu nagraniach poczynionych na tym mikrofonie mogę z całą pewnością określić jego brzmienie jako gładkie, bogate i nasycone detalami. Pomimo iż Lewitt produkowany jest w Chinach, w jego brzmieniu nie spotkamy tego, co często jest określane jako ”chińskie brzmienie”. Nie ma w nim nieprzyjemnej, świszczącej górki, czy też płaskiego dołu lub grania środkiem. Wręcz przeciwnie, mamy tutaj bardzo zrównoważony dźwięk w pełnym paśmie bez niepotrzebnego koloryzowania.

Jako mikrofon do wokalu śpiewanego, jak i prac lektorskich jest jak dla mnie bliski ideałowi. Nagrania gitary akustycznej brzmią bardzo naturalnie i nie ma potrzeby posiłkować się zbytnio equalizacją. Sparowane mikrofony (taki set jest również w ofercie Lewitta) sprawdzają się znakomicie jako overheady zestawu perkusyjnego. Blaszki nie szumią dziwnym środkiem, ale mają za to podkreśloną prezencję w górnym paśmie. Dodatkowo pozostałe instrumenty zestawu, czyli tomy i werbel, dostają na tych wielkich membranach pięknego ataku. Nie ma potrzeby podcinać zbytnio dolnego pasma.

 

[img:9]

 

Wciąż słowa, słowa słowa. Nic tak dobrze nie przedstawi Wam o czym mowa, jak próbki dźwiękowe. Przedstawiam zatem Państwu próbki brzmienia mikrofonu Lewitt LCT 640, w kontekście dwóch innych mikrofonów: AKG C 414 XL II oraz Peluso P-12. Wybrałem specjalnie dużo droższe konstrukcje, by dokładniej obnażyć ewentualne niedoskonałości Lewitt'a. W moim torze wykorzystałem również preamp NE72 marki IGS Audio. Oczywiście wszystkie przedstawione próbki pozbawione są obróbki EX oraz dynamicznej.

 

 • Pierwsza próbka to gitara akustyczna
 • Druga próbka to głos lektorki
 • Trzecia próbka to głos lektora
 • Czwarta próbka to głos wokalistki
 • Piąta próbka to perkusja z ujęcia overhead w ustawieniu stereo, odseparowanym AB

 

 

Podsumowanie

Lewitt LCT 640 to doskonały mikrofon, który znajdzie zastosowanie w użytkowaniu na scenie, jak i w studio - zarówno dużym, jak i niewielkim, projektowym. Jest to bardzo wszechstronne urządzenie, które pozwoli na odpowiednie ujęcie źródła dźwięku w przeróżnych sytuacjach akustycznych. Mnogość ustawień LCT 640 jest jego niewątpliwym atutem, chociaż jeszcze większym jest jego niska cena.

Tak więc, jeżeli zastanawiasz się nad kupnem mikrofonu na nadchodzący 2014 rok, który ma pełnić rolę „woła roboczego” to Lewitt LCT640 jest właściwym wyborem. Ten mikrofon nie będzie obrastał kurzem na studyjnej półce. Założę się, że będziesz wykorzystywał go zawsze i wszędzie.

Ocena końcowa:

 

[img:11]

 

Specyfikacja techniczna:

 
 • Podwójna kapsuła 1 calowa z lekką membraną
 • Pięć charakterystyk kierunkowych - kardioda, dookólna, dwukierunkowa, subkardioida i superkardioida - oferuje maksymalną elastyczność
 • Zakres dynamiki 135 dB
 • Wyjątkowo niski poziom szumów własnych na poziomie 10 dB
 • Blokada klawiszy, historia klipowania i automatyczne dostosowanie czułości
 • Ciche klawisze do wyboru wartości tłumika i filtra górnoprzepustowego
 • Odporny na zakłócenia elektromagnetyczne dzięki konstrukcji bez użycia transformatora
 • Duży stalowy grill galwanizowany rutenem (czarny)
 • Podświetlany interfejs użytkownika zapewnia czytelność i łatwość obsługi
 • 3 pinowe, pozłacane złącze XLR
 • Dostarczany w aluminiowej walizce z piankami ochronnymi; w zestawie zawiera uchwyt studyjny LCT 40 SHx, osłonę przed wiatrem LCT 40 Wx oraz torebkę
 • Przetwornik: ciśnieniowo-gradientowy, zewnętrznie polaryzowany
 • Transduktor Ø:25.4 mm
 • Zakres częstotliwości: 20 - 20.000 Hz
 • Czułość:

• 13 mV / Pa (-38 dBV), kardioida
• 10 mV / Pa (-40 dBV), dookólna
• 9 mV / Pa (-41 dBV), dwukierunkowa

 • Stosunek sygnał/szum: 84 dB-A
 • Równoważony poziom szumów:

• 10 dB-A, kardioida (IEC 61672-1)
• 12 dB-A, dookólna (IEC 61672-1)
• 13 dB-A, dwukierunkowa (IEC 61672-1)

 • Zakres dynamiki wzm. mik.: 135 dB-A
 • Max. SPL przy 0.5% THD:

• 145 dB, 0 dB tłumienia
• 151 dB, 6 dB tłumienia
• 157 dB, 12 dB tłumienia
• 163 dB, 18 dB tłumienia

 • Tłumik wejściowy: 6 dB, 12 dB, 18 dB, przełączany
 • Filtr górnoprzepustowy:

• 12 dB / oktawę przy 40 Hz
• 6 dB / oktawę przy 150 Hz
• 6 dB / okatwę przy 300 Hz

 • Impedancja wejściowa: < 150 Ω
 • Impedancja obciążenia: > 1.000 Ω
 • Zasilanie: 48 V +/- 4 V (IEC 61938)
 • Pobór prądu: 5.5 mA (IEC 61938)
 • Połączenie: złocony 3 pinowy XLR
 • Wymiary: 158 x 52 x 36 mm
 • Waga netto: 430 g

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

ogólna ocena:
Solidne, estetyczne wykonanie
Bardzo zrównoważony dźwięk w pełnym paśmie bez niepotrzebnego koloryzowania
Niskie szumy własne
Wybór pracy przy pomocy trzech bezgłośnych przycisków
Możliwość blokowania ustawień mikrofonu
Funkcja automatycznego tłumienia
Atrakcyjna cena
Do testów dostarczył:
Mega Music Mega Music Tel: +48 (58) 551 18 82 http://www.megamusic.pl/

Powiązane video:

Lewitt LCT 6403:41 Lewitt LCT 640 17 stycznia 2014
reklama

Najchętniej czytane

więcej

Pozostałe testy

Mikrofon pojemnościowy Novox NC-X

Mikrofon pojemnościowy Novox NC-X

Po sukcesie rynkowym modelu NC-1 Novox przedstawił najnowszą odsłonę mikrofonu - NC-X to jeszcze lepsza jakość dźwięku, większe możliwości i wciąż bardzo...

Produkt: NC-X
Cena: 450 zł
Krzysztof Błaś - Infosound.pl Studio nagraniowe Blue Records
Monitory studyjne Fluid FPX7

Monitory studyjne Fluid FPX7

Firma została założona przez inżyniera, muzyka i entuzjastę nagrań Kevina Zuccaro. Począwszy od swojej pierwszej pracy w JBL w 1990 roku, Kevin rozwijał...

Produkt: FPX7
Cena: 1.750 zł (za sztukę)
Rafał Drewniany DTS Studio
Subwoofery studyjne EVE Audio TS107, TS108 & TS110

Subwoofery studyjne EVE Audio TS107, TS108 & TS110

Subwoofer w studiu nie jest elementem niezbędnym. Są jednak przypadki, kiedy staje się ważnym uzupełnieniem toru odsłuchowego, pozwalając po prostu usłyszeć...

Produkt: TS107TS108TS110
Cena: 2.090 zł2.990 zł3.850 zł
Krzysztof Błaś
Sampler Akai MPC Live

Sampler Akai MPC Live

Ocena:

Służące do produkcji muzyki urządzenia z serii MPC od Akai od lat z powodzeniem zajmują miejsca w studiach muzycznych. Ta uznana marka w 2016 doczekała się gruntownego odświeżenia wraz z pojawieniem się Akai Touch...

Produkt: MPC Live
Cena: 5.100 zł
Adam Cyzman DJ
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz