Test przenośnych kolumn aktywnych dBTechnologies Opera 915 Black Line

31 lipca 2014 Tagi: nagłośnienie, przenośne, kolumny, dbtechnologies, opera, 915bl, black line
Autor testu: maciej-zulczyk-zdjecie Maciej Żulczyk
Produkt: dBTechnologies Opera 915 Black LinedBTechnologies 915BL
Cena: 6.000 zł (za parę)
Dostarczył: SoundTrade

Włoski producent dBTechnologies nieustannie rozszerza swój katalog profesjonalnego sprzętu nagłośnieniowego - wykorzystanie jakościowych komponentów w innowacyjnie zaprojektowanych obudowach umacnia pozycję tej marki na polskim rynku.

Rodzina OPERA Black Line oraz OPERA DX to szereg aktywnych zestawów nagłośnieniowych z górnej półki, a kolumny 915 Black Line wycenione na ok. 3 tysiące złotych za sztukę to najpotężniejsze w serii. Te dwudrożne paczki oferują pełne rozwiązanie nagłośnieniowe dla DJ-ów, wykonawców i realizatorów w ruchu, z włoską gwarancją jakości.

Modele 915 BL, które otrzymałem na testy, od pierwszego kontaktu intrygują wyglądem i kształtem obudowy, dobrymi specyfikacjami i poprzedzającą je reputacją. Są to aktywne, pełnopasmowe kolumny wykorzystujące jakościowe przetworniki i elementy konstrukcji oraz szereg innowacyjnych rozwiązań w postaci zmodyfikowanych modułów cyfrowych wewnątrz czy niesymetrycznej tuby i układu portów na zewnątrz.

 

[lupa:1]

 

Cyfrowe oznaczenie modelu 915 wskazuje na moc jednostki i rozmiar woofera - parametry te wynoszą odpowiednio 900W i 15”. Dane te, jak i fakt że jest to największy model serii, sugerowałyby że kolumny te będą masywne - bynajmniej! Chociaż rozmiarowo są dość spore (wysokość 655 mm), ich waga jest zaskakująco niska i wynosi jedynie 19.3 kg. Producentowi udało się uzyskać tak dobry rezultat przez wykorzystanie tworzywa sztucznego do obudowy (Polypropylen PP), magnesów neodymowych w głośnikach oraz nowej generacji wydajnych modułów wzmacniaczy cyfrowych Digipro G2.

Prezentują się dostojnie i stylowo. Utrzymane całe w czerni, z grubym czarnym stalowym grillem (i warstwą pianki) chroniącym przód, oraz z wygodnymi uchwytami z góry i po bokach. Głośnik wysokotonowy wykorzystany w 915 BL to jednocalowy driver kompresyjny umieszczony w niesymetrycznej tubie, specjalnie zaprojektowanej, aby zapewnić szeroką i spójną emisję dźwięku w zróżnicowanych aplikacjach, w tym przedsięwzięciach na powietrzu. Nie widać tego z uwagi na siatkę chroniącą, jednak jej odkręcenie ukazuje układ tuby i portów identyczny jak w kolumnach OPERA DX. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że jedyne co je różni to bardziej nieinwazyjny, stylowy wygląd i wykorzystanie siatki w tych pierwszych.  

 

[lupa:2]

[lupa:3]

 

Skoro mowa o tubie głośnika kompresyjnego - zaprojektowana jest, aby gwarantować niesymetryczną dyspersję dźwięku: 60 stopni pionowo oraz 65 i 80 stopni w poziomie, odpowiednio z górnej i dolnej części tuby. Górna część jest zwężona, aby dźwięk emitowany był dalej, dolna natomiast rozszerzona, aby zapewnić szeroką bliską dyspersję.

Każda kolumna 915 posiada łączną moc 900 W RMS - moduł cyfrowego wzmacniacza klasy D o nazwie Digipro G2 dostarcza odpowiednio 600 W RMS dla woofera i 300 W RMS dla głośnika wysokotonowego. Należy wspomnieć, iż końcówka Digipro G2 to powód do wielkiej dumy dla dB Technologies - umieszczana jest w co lepszych aktywnych modelach firmy. Moduł ten został znacząco poprawiony w stosunku do oryginału - wersja G2 jest lżejsza i wydajniejsza, cechuje się mniejszym zużyciem mocy i korzystniejszym stosunkiem sygnału do hałasu.

 

[lupa:4]

 

Łączność w każdej z kolumn jest podstawowa i oferuje wejście XLR i Jack (z przełącznikiem Line/Mic), wyjście XLR (Link) oraz gniazdo zasilania. W tej samej sekcji znajdują się również kontrolery cyfrowego wzmacniacza (gałka głośności Sensitivity) i aktywator presetu equalizera Flat / Processed (z podbiciem basu i góry). Co do cyfrowych procesorów sygnału, reszta z nich działa automatycznie bez kontroli użytkownika, ma jednak pokaźny wpływ na pracę sprzętu; są to: aktywny crossover, kontroler spójności fazowej sygnału z głośników oraz limiter wielopasmowy - według producenta, dzielący sygnał na 3 do 5 pasm i aplikujący do nich osobne parametry limitera, zoptymalizowane do najwydajniejszej pracy. Trudno jest to zweryfikować w detalu i pozostaje wierzyć jedynie swoim uszom, ale o tym już za chwilę.

Na uwagę zasługuje również rozbudowany system zabezpieczeń: dedykowane układy odpowiadają za kontrolę termiczną (mikroprocesor dostosowuje emitowaną głośność urządzenia w przypadku przegrzania), prawidłową inicjalizację pracy oraz automatyczną kontrolę napięcia w przypadku jego gwałtownych skoków. Lampka LED w tylnej sekcji poinformuje cię również o wystąpieniu awarii lub usterki która, zależnie od rodzaju, aktywuje funkcję obniżenia poziomu wyjściowego lub całkowitego wyciszenia kolumny w przypadku krytycznych błędów.

 

[lupa:5]

[lupa:6]

 

Sam opis techniczny paczek 915 BL jest dość imponujący i każe spodziewać się najwyższej wydajności i niezakłóconej pracy. Jak jest w istocie? Jak wspominałem, zanim nawet dostałem te kolumny, doszły mnie pewne słuchy na ich temat - w rezultacie przed pierwszym odpaleniem miałem naprawdę spore oczekiwania, które teraz z czystym sumieniem mogę potwierdzić. Brzmią imponująco i sprawdzają się w warunkach skrajnie różnych - impreza DJ’ska na powietrzu, koncert zespołu rockowego w knajpie czy nawet słuchanie muzyki w domu na niskich głośnościach bądź sprawdzanie miksów. Niektórym może się to wydać śmieszne, ale mówię serio.

Dźwięk w całym paśmie jest wyraźny i satysfakcjonujący - z naciskiem na bas, którego głośniki te potrafią wygenerować bardzo konkretne ilości. W serii obecne są również subwoofery przewidziane do wykorzystania w tandemie, nie miałem jednak z nimi styczności i pracowałem na samych satelitach - uważam że z wyłączeniem aplikacji wymagających ekstremalnego uderzenia, dwa piętnastocalowe modele Opera BL w zupełności wystarczą.

 

[lupa:7]

[lupa:8]

 

Mocny bas w połączeniu z wyraźnym i obecnym lecz nie drażniącym środkiem i super-klarowną, przyjemnie „tnącą” górą przy najwyższych nawet głośnościach - a skoro o głośności mowa, to rezultaty w tym temacie mogą być kolejnym powodem dla dumy dla włoskiego producenta. Za sprawą wszystkich zaangażowanych modułów cyfrowych (oraz, bez wątpienia, samych przetworników i obudowy) para 915 BL potrafi dać solidnego czadu bez obaw o utratę jakości czy detalu. Limiter wielopasmowy dba o spójność sygnału, a tuba kierunkowa o dobrą słyszalność w szerokim polu przed głośnikami.  

 

Podsumowanie

Kolumny 915 DL wywiązały się ze wszystkich obietnic, jakie dawała firma dBTechnologies; może nawet nieco je przekroczyły. Jest do produkt wysokiej jakości, zarówno pod kątem projektu, wykonania, estetyki, ergonomii i oczywiście najważniejszego - brzmienia. Ich wielofunkcyjność i relatywna poręczność oraz głośność (maks. SPL 131 dB!) czyni je bardzo poważnym kandydatem dla ruchomych DJ’ów, wykonawców i realizatorów potrzebujących systemu mobilnego, jednak spełniającego profesjonalne standardy.

Opcjonalny subwoofer może być konieczny w sytuacji, gdzie niezbędna jest duża moc i uderzenie, jednak w większości przypadków para tych kolumn poradzi sobie sama, grając głośno i wyraźnie a jednocześnie dbając o bezpieczeństwo i jakże ważny święty spokój realizatora. Nie ma co debatować - to naprawdę solidnie zaprojektowany, profesjonalny sprzęt w korzystnej cenie.
Ocena końcowa:

 

Specyfikacja techniczna:

 
 • Moc: 900 W
 • Maksymalne SPL: 131 dB
 • Przetworniki: 15" (niskotonowy), 1" (wysokotonowy)
 • Częstotliwość podziału zwrotnic (MF-HF): 1970 Hz
 • Nachylenie: MF-HF 24 dB/oktawę
 • Pokrycie kątowe: 80/65 x 60°
 • Możliwość użycia w roli monitora - kąt 43°
 • Wejście: 1 x XLR / 1 x 6.3 mm Jack
 • Wyjście: 1 x XLR / 1 x 6.3 mm Jack
 • Zasilanie: VDE (240 V)
 • Gniazdo na statyw: 36 mm
 • Waga: 18.8 kg
 • Wymiary: 432 x 655 x 353 mm

 

Galeria zdjęć:

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

ogólna ocena:
Bardzo dobre brzmienie, dużo basu
Poręczne i ergonomiczne za sprawą małej wagi i dogodnych uchwytów
Jakościowe DSP wspomagające wydajność
Rozbudowany system zabezpieczeń i kontroli usterek
Do testów dostarczył:
SoundTrade SoundTrade Tel: +48 22 632 02 85 http://www.soundtrade.pl

Powiązane video:

reklama

Najchętniej czytane

więcej
TEST: Powersoft T Series1

Pozostałe testy nagłośnienia

Końcówka mocy Powersoft "T" i Armonia-Plus

Końcówka mocy Powersoft "T" i Armonia-Plus

Ocena:

Niezależnie od wybranego modelu, nabywając końcówkę serii T uzyskujemy niemalże pewność, że przez kolejną dekadę będziemy pracować na sprzęcie należącym do awangardy. Zapraszamy na test nowych wzmacniaczy Powersoft.

Produkt: T
Przemysław Waszkiewicz OFF STAGE
System monitorowy LDM Flatspeaker 200

System monitorowy LDM Flatspeaker 200

Kilka dni przed otwarciem, do klubu Black&White w Ostrołęce dotarła nieduża paczka. Nadawcą była firma LDM Electronic Sp. z o.o., która przekazała nam na...

Produkt: Flatspeaker 200
Paweł Berent
System bezprzewodowy Audix AP61 OM2

System bezprzewodowy Audix AP61 OM2

Marki Audix nie trzeba przedstawiać nikomu związanemu z branżą pro-audio. Popularne i pożądane przez realizatorów mikrofony amerykańskiej marki znajdziemy na...

Produkt: AP61 OM2
Cena: 2.600 zł
Michał Jantar Realizator dźwięku
Zestaw przenośny LD Systems Curv 500 TS

Zestaw przenośny LD Systems Curv 500 TS

Trzy tygodnie temu dotarł do mnie do testów - w dwóch sporych i w dwóch nieco mniejszych pudłach - wyrównany liniowo zestaw nagłośnieniowy frmy LD Systems....

Produkt: Curv 500 TS
Cena: 6.500 zł
Rafał Drewniany DTS Studio
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz