Test kabli mikrofonowych Red's Music

2 czerwca 2015 Tagi: nagłośnienie, akcesoria, kable mikrofonowe, red's music, economic, standard, studio
Autor testu: daniel-bigaj-zdjecie Daniel Bigaj
Produkt: Red's Music EconomicRed's Music StandardRed's Music Studio
Dostarczył: Red's Music

Każdy realizator, inżynier czy technik pracujący w studio nagraniowym, po jakimś czasie odkrywa, jak duże znaczenie ma okablowanie. Niby wszystko jest ok, niby kable mamy fajne i sprawne, a nawet zrobione własnoręcznie, w audio voodoo nie wierzymy, ale kiedy nie wiemy już dlaczego nasz sygnał nie jest do końca taki jak trzeba, kiedy wszystkie przeszkody w studio są już wyeliminowanie, wtedy zabieramy się za kable mikrofonowe. Może tu gdzieś jest dźwięk pogrzebany?

Wokalowi mimo dobrych mikrofonów i preampów czegoś brakuje, jakiejś głębi, a i sygnał mógłby być mocniejszy. Zaczyna się zmienianie kabli, wtyków i nagle okazuje się, że są różnice. Okablowania studyjnego na rynku trochę jest, wiadomo też, że nie jest to tania sprawa. Ale może są jakieś alternatywy dla zachodnich produkcji? Coś co jest dobre ,a równocześnie nie zrujnuje nam budżetu? Kable produkowane przez polską firmę RED'S MUSIC.

 

Red's Music Economic

[img:1]

[img:7]

[img:9]

Dostałem do zabawy trzy produkty tej firmy. Kable mikrofonowe w wersjach Economic, Standard oraz Studio. Różnią się już samym wyglądem, grubością i jakością samego przewodu oraz wtykami i gniazdami. Oczywiście ceną również. Dla mniej wymagających są kable z serii Economic, zwykłe kable raczej do zastosowań w salach prób, do stałych montaży w pubach, hotelach. Można ich także używać na koncertach. Zastosowano tu najprostsze rozwiązania, jednak wszystko jest wykonane dużo lepiej niż u konkurencji w tym samym przedziale cenowym. Wszystko jest zrobione bardzo dokładnie, co gwarantuje długą żywotność i małą awaryjność. Termokurczliwa izolacja na każdym łączeniu to nie jest na co dzień spotykana rzecz w tej klasie! Luty w idealnej ilości, żadnych zacieków z kalafonii. Wszystko dobrze docięte i ładnie zmontowane.

 

Red's Music Standard

[img:2]

[img:8]


Środkowa półka to kable Standard. Już gołym okiem widać, że jest to produkt lepszy niż Economic. Kabel solidniejszy, mniej podatny na skręcanie, choć seria Economic również ładnie się układa, tworzywo lepszej jakości, przekrój 2 x 0,23mm2 w porządnym miedzianym oplocie. Użyto tutaj innych gniazd i wtyków, z tego samego stopu lecz o normalnej, skręcanej (czyli nie na śrubkę) budowie.

 

Red's Music Studio

[img:3]

[img:6]

Kabel numer trzy to seria Studio. Od razu widać, że jest to rzecz solidna i profesjonalna. Kabel gruby, masywny, jednocześnie układny i nie za sztywny, z pewnością odporny na załamania. Wyposażony w bardzo dobrej jakości wtyki i gniazda (stop jest solidny i ma ciekawy wygląd), bardzo dobrze wchodzi i wychodzi z mikrofonów i urządzeń studyjnych/scenicznych. Do tego Standard i Studio wyposażone są przez producenta w rzepy z nazwą firmy, co jak wiadomo nieraz ułatwia porządkowanie wiązek kabli.

Warto dodać trochę informacji o samej firmie oraz jak to jest wszystko produkowane. Zacznijmy od tego, że jest to nasza polska firma, z piętnastoletnim doświadczeniem, czego efektem jest właśnie sposób wykonania i dobór materiałów. Wszystkie produkty tej firmy są wykonywane ręcznie z najlepszych materiałów w swoich klasach. Do lutowania stosowana jest bezołowiowa cyna z dodatkiem miedzi i srebra. Wewnątrz przewodów znajdziemy wysokiej jakości miedź beztlenową, która jak wiadomo tak łatwo nie podlega korozji. Wszystko to z pewnością wpływa na brak szumów, które przy zwykłych kablach wychodzą przy każdym wydanym dźwięku.

Aby nie być gołosłownym zrobiłem kilka testów. Na wszystkich trzech modelach kabla, przy użyciu najbardziej standardowych mikrofonów, nagrałem kilka ścieżek gitar. O ile różnice między Economic a Standard nie były aż tak duże, ale jednak słyszalne, a nawet widoczne (waveform) to już między nimi a serią Studio były to różnice poważne. Dźwięk był pełniejszy i solidniejszy, a nagrane ścieżki były wyraźnie grubsze. Zapewniam drogich czytelników i potencjalnych klientów, że gain, volume, jaki i wszystkie parametry preampów oraz wykorzystane riffy były przy każdym z tych kabli dokładnie takie same. A wavy były grubsze :).

 

[img:10]

[img:11]

[img:12]

Kiedy pobawiłem się gitarą sześciostrunową oraz basem, przyszedł czas na elektronikę. Efekty dokładnie te same. Poszedłem dalej i zabawiłem się w lektora. Nagrałem próbki na wszystkich trzech modelach kabla, na dwóch modelach mikrofonów. Zawodowa pojemność oraz klasyczny mikrofon dynamiczny. Szczególnie przy mikrofonie pojemnościowym widać było różnicę między kablem Studio a np. kablem Standard. Tembr głosu zyskiwał dodatkową głębię, jakby wszystko było lekko pogrubione bez użycia oprogramowania. To szczególnie mi się spodobało i postanowiłem wykorzystać ten kabel do nagrania jednej z partii słuchowiska nad którym teraz pracuję. Z wyników jestem zadowolony do tego stopnia, że chyba zakupię takie kable. Co może być lepszą rekomendacją niż zakupienie testowanego produktu przez testującego? Nic!

 

[img:4]

[img:5]

 

Podsumowanie

Krótko. Kupujcie produkty RED'S MUSIC! W tej cenie na pewno nie znajdziecie lepszych kabli. Będą wam służyły długo, a wersja STUDIO może śmiało konkurować z zachodnimi produktami. Bardzo dobrze i solidnie wykonane, dobre komponenty, dobre parametry oraz dobra cena czynią je dostępnymi dla każdego potrzebującego czegoś więcej niż zwykły kabelek.

 

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

ogólna ocena:
Duży wybór u jednego producenta
Wykonanie
Komponenty
Produkowane ręcznie
Testowane przez producenta
Nasze!
Do testów dostarczył:
Red's Music
reklama

Najchętniej czytane

więcej
TEST: Di-Boxy Mackie MDB1

Pozostałe testy nagłośnienia

Di-Boxy Mackie MDB

Di-Boxy Mackie MDB

Marka Mackie, będąca częścią grupy LOUD Technologies, kojarzy się większości z nas wyłącznie z aktywnymi zestawami głośnikowymi i oczywiście mikserami....

Produkt: MDB-1PMDB-2PMDB-1AMDB-USB
Cena: 246 zł330 zł330 zł620 zł
Michał Jantar Realizator dźwięku
Kolumny głośnikowe Greenhead 15 i Redfire 15

Kolumny głośnikowe Greenhead 15 i Redfire 15

Nowe produkty firmy ANT charakteryzują się ciekawym wyglądem, łatwą obsługą, ładnym brzmieniem oraz dobrym zabezpieczeniem limiterem. Barwę uzyskano poprzez podcięcie pasma środkowego od 250 do 400 Hz.

Produkt: Greenhead 15Redfire 15
Cena: 1.834 zł brutto1.286 zł brutto
Andrzej Modrzejewski MODRZEJEWSKI SOUND
Kompresor optyczny Warm Audio WA-2A

Kompresor optyczny Warm Audio WA-2A

Warm Audio WA-2A to urządzenie obsypane nagrodami i wyróżnieniami. Nie łatwo tego dokonać budując klona i chcąc czy nie, ścigając się z oryginałem, który już z definicji będzie kojarzył się jako ten...

Produkt: WA-2A
Cena: 4.650 zł
Krzysztof Błaś - Infosound.pl Studio nagraniowe Blue Records
Kolumny głośnikowe Cerwin-Vega CVE-10, CVE-15 & CVE-18s - Cz.II

Kolumny głośnikowe Cerwin-Vega CVE-10, CVE-15 & CVE-18s - Cz.II

Ocena:

Cały system PA użyty przeze mnie na koncercie wyglądał następująco: 2 x CVE 15 na statywach jako przody, CVE 18s umieszczony pod prawą kolumną, dodatkowy,...

Produkt: CVE-10CVE-15CVE-18s
Cena: 1.300 zł2.000 zł2.800 zł
Maciej Żulczyk Studio nagrań Pętla
mikrofon