Roland Discover-5

Roland Discover-5

19 czerwca 2007, 16:33
Producent: Roland

Główna koncepcja

Keyboard/Syntezator z bardzo dobrymi brzmieniami i blokiem efektów wokalowych (wokalizer, harmonizer, wokoder itp) dla celów KARAOKE i zastosowań scenicznych (imprezy taneczne itp). Instrument nie posiada automatycznych akompaniamentów


Informacje

DisCover 5 to jedna z najnowszych propozycji firmy Roland, która jest połączeniem syntezatora z możliwościami odgrywań scenicznych keyboardu. Instrument ten zawiera wysokiej jakości moduł brzmieniowy, na który złożyły się brzmienia z całej serii instrumentów firmy Roland (przede wszystkim VA-7/76 - MAPA 4).

W zasadzie przyjąło się iż keyboardem nazywany jest instrument wyposażony w funkcję automatycznego akompaniamentu, której to funkcji nie posiada DisCover 5. Jednak zastosowanie sceniczne, na które złożyły się takie funkcje jak: profesjonalny procesor efektów "wokalowych", bogate możliwości odgrywające utwory muzyczne plus bogata edycyja utworów - pozwalają nazwać ten nowoczesny instrument keyboardem.


Wygląd - panel sterowania

Nowocześnie zaprojektowana w szampańskim kolorze, obudowa w szczególny sposób oddaje charakter instrumentu. Panel przedni, który spełnia funkcje zarządzające, składa się z syntezatorowej, 61-klawiszowej, dynamicznej klawiatury oraz panelu sterowania. Spróbuję teraz omówić poszczególne elementy, w których skład wchodzą: dźwignia [BENDER/MODULATION], potencjometry: głośności ogólnej [VOLUME] oraz ogólnego balansu [BALANCE], kontroler na podczerwień D-Beam, za pomocą którego kontrolowane mogą być odgrywane nuty z klawiatury, odtwarzanie utworów oraz wiele innych efektów.

Sekcja PLAYER, w skład której wchodzą: przycisk [CHAIN], udostępniający dojście do łańcucha utworów, przycisk [NEXT SONG] umoliwiający wybór kolejnego utworu, przycisk [MINUS ONE] wyłączający trak z utworu oraz grupa przycisków typu start, stop, do przodu, do tyłu.

Sekcja TRANSPOSE zawiera grupę przycisków umożliwiającą szybką zmianę tonacji, zarówno odgrywanego utworu jak i partii klawiaturowej. Kolejne przyciski to: [FADE OUT/IN] umożliwiający wyciszanie do "zera" lub zgłaśnianie od "zera" utworów muzycznych MIDI, przyciski [MARK JUMP] (1,2,3,4) spełniające funkcje znaczników (każdorazowe naciśniecie zaprogramowanego znacznika, spowoduje automatyczne przejście do taktu utworu, w którym był postawiony znacznik), przyciski [USER PROGRAM] (UP, DOWN) umożliwiające dostęp do poszczególnych programów użytkownika, przycisk [SONG/RHYTHM FINDER], umożliwiający szybką lokalizacje szukanego utworu z biblioteki zawartej na karcie SmartMedia, przycisk [LYRICS&CHORD] umożliwiający wyświetlanie na wyświetlaczu słów jak i akordów piosenek, przycisk [SINGER KEY] umożliwiający dojście do ekranu, w którym ustawiamy i przystosowujemy zakres tonacyjny odgrywanego utworu, przycisk [DISK/MEDIA] umożliwiający dokonywanie wszelkich operacji związanych z dyskietką 3,5" i kartą SmartMedia.

Przyciski [SONG MAKEUP TOOLS] umożliwiające modyfikowanie bieżąco wybranego utworu muzycznego, przycisk [TONE FINDER] umożliwiający w szybki sposób wybranie żądanego brzmienia, przycisk [MIXER/EFFECT] umożliwiający dostęp do ekranu takich zmian jak: głośność, balans i nasycenie efektów poszczególnych partii, przycisk [MENU] udostępniający podstawowy ekran roboczy instrumentu, przycisk [EXIT], kółko [VALUE], przyciski [PREV&NEXT] umożliwiające wybór wartości ustawianego parametru (do przodu i do tyłu).

Sekcja [KEYBOARD PART] umożliwiająca ustawianie klawiatury w trybach SPLIT, M.DRUMS, LOWER, UPPER itp.

Sekcja [VOCAL HARMONIZER] zawiera grupę przycisków i potencjometrów umożliwiającą zarządzanie: funkcją harmonizera wokalowego, poziomem głośności podpiętego mikrofonu oraz dodawanymi efektami. Sekcja [TONE/USER PROGRAM] zawiera przyciski umożliwiające wybór brzmień dla poszczególnych partii klawiaturowych lub wywoływanie żądanych programów użytkownika (Program User).

Przyciski [USER PROGRAM HOLD], których użycie ignoruje wybór barw za pomocą przycisków z grupy TONE/USER PROGRAM na korzyść programów użytkownika. Po prawej stronie panelu przedniego instrumentu znajdują się: napęd na karty SmartMedia (standardowo do każdego instrumentu dodawana jest gratisowa karta SmartMedia zawierająca 64 MB utworów Standard MIDI Files, jak również szereg innych informacji) oraz napęd na standardowe dyskietki 3,5" (2DD-720kB lub 2HD-1,44MB).


Panel tylny

Na panelu tylnym prócz dużego napisu "Roland DisCover 5" znajdziemy: wejście na pedał nożny typu [HOLD FOOTSWITCH] (Sustain, Damper), wejście na pedał nożny [FOOT SWITCH] oraz wejście na pedał nożny [FOOT PEDAL] wszystko po to, aby dać muzykowi jak największe możliwości sterowania w czasie rzeczywistym.

Klasycznie, instrument ten wyposażony został w złącza MIDI: IN, OUT THRU, wyjścia audio [OUTPUT (R, L/mono)], potencjometr kontrastu wyświetlacza, włącznik zasilania i gniazdo na kabel zasilający. Na panelu tylnym znajdziemy ponadto wejście mikrofonowe [MIC INPUT] z przełącznikiem czułości [GAIN], wyjcie niezależnym sygnałem mikrofonowym - wzbogaconym o efekt wokalowy [VOKAL HARMONIZER OUTPUT (R, L)] oraz wyjście na monitor lub telewizor [VIDEO OUTPUT], umożliwiające wyświetlanie tekstów piosenek odgrywanych utworów, czyli tzw. "karaoke".


Możliwości

Każdy z nas wie, jak pomocne są popularne pliki muzyczne MIDI, które spełniają funkcje podkładowo-aranżacyjne podczas różnego rodzaju imprez tanecznych. Wykorzystywanie tego rodzaju metody gry stało się w pewien sposób standardem. I tak jak jeszcze do niedawna większość muzyków zarzekała się, że "nie gra z dyskietek" (czyli nie wykorzystuje gotowych plików muzycznych) tak w obecnych czasach nikogo to nie dziwi. Trudno tutaj powiedzieć czy jest to dobra sprawa czy też zła, czy zespół grający "na żywo" powinien być bardziej doceniany, a ci co grają z "gotowców" gorzej. Nie chcę się na ten temat w artykule tym wypowiadać. Ważne jest, iż owy standard MIDI File stał się nieodłącznym partnerem, wspomagającym zespół muzyczny.

DisCover 5 to klasyczny syntezator/keyboard dedykowany w szczególności do jednej z największej grupy muzyków w naszym kraju, zajmujących się muzyką taneczną (wesela, zabawy, bale itp.), która dba zarówno o poziom wokalny jak i muzyczny odgrywanych przez siebie utworów. DisCover wyposażony został w bardzo bogaty edytor plików MIDI, które za pomocą specjalnych narzędzi wzbogacą i zmienią charakter utworu muzycznego MIDI w sposób "nie do poznania". Prawdziwa kopalnia gotowych utworów MIDI, jaką jest internet, dostarcza muzykowi całą gamę zasobu muzycznego: począwszy od standardów, a skończywszy na najświeższych nowościach.

Producenci DisCover'a zadbali, aby użytkownik tego wspaniałego instrumentu nie miał najmniejszych kłopotów przy pracy z plikami MIDI. "Ściąganie" plików z internetu nie wymaga obecnie długich i mozolnych prac kompletowania i przegrywania. Dzięki dodatkowemu napędowi na karty SmartMedia, muzyk ma możliwość dokonywania wszystkich operacji kopiowania i kompletowania plików na komputerze. Nawet jeżeli komputer nie został wyposażony w napęd SmartMedia, to nie powinno stanowić problemu dokupienie takiego napędu, które podłączane może być za pomocą portu USB. DisCover akceptuje 8, 16, 32, 64 i 128 MB karty SmartMedia. Oznacza to, iż obok standardowego napędu na dyskietki 3,5" mamy napęd mogący pomieścić potężną bibliotekę utworów na każdą okazję, z bardzo szybkim dostępem do każdego z plików MIDI.

Oznacza to także, iż posiadacz DisCovera 5 to doskonale przygotowany muzyk, nawet na najbardziej wymagającej imprezie muzycznej, który serwuje ciekawe przeróbki znanych utworów muzycznych. Owe przeróbki, dostępne tylko i wyłącznie na tym instrumencie, umożliwiają za pomocą 72 Presetów Programowych zmiany orkiestralne, która kreują całkowicie nowy charakter traków perkusyjnych czy basowych, tworząc nowe, ciekawe przeróbki muzyczne. Oczywiście mamy także nieograniczone metody dogrywania różnych "patentów" muzycznych do gotowego utworu muzycznego. Dzięki owym cechom, nie musimy wykorzystywać zewnętrznego sekwencera czy programów komputerowych.

Bardzo użyteczną funkcją podczas "obsługi muzycznej" imprez tanecznych jest możliwość stworzenia bloków muzycznych, które są w pewien sposób łańcuchem utworów, automatycznie odgrywanych jeden po drugim w pięciosekundowych odstępach. Programowanie owych łańcuchów jest wyjątkowo proste i może być dokonywane nawet w czasie odtwarzania już odgrywanego łańcucha. Bez problemu możemy wymienić, zakończyć - czyli modyfikować konfiguracjê utworów w czasie odtwarzania. Jest to wspaniała funkcja w szczególności dla jednoosobowego zespołu muzycznego, gdzie muzyk nie ma czasu na wgrywanie i odtwarzanie pojedynczych utworów. Jest to także wspaniała funkcja dla zespołów wieloosobowych, wspierających się gotowcami, dzięki której muzycy mogą w czasie przerwy w graniu - ustalić repertuar bloku muzycznego, zaprogramować go, a przerwy (5-sekundowe) pomiędzy poszczególnymi utworami przeznaczyć na prowadzenie imprezy - "konferansjerkę".

Prócz bardzo rozbudowanych możliwości odgrywających, DisCover wyposażony został w bardzo bogaty blok efektów "wokalowych". Dzięki owej funkcji, muzyk może korzystać z wysokiej jakości harmonizera, który automatycznie dopasuje się do jego głosu. Ta niesłychanie ważna funkcja pozwoli rozdzielić głos wokalisty na głosy, tworząc efekt jakby śpiewała grupa wokalistów. Możemy na przykład w czasie zwrotki śpiewać swym własnym, pojedynczym wokalem, a w czasie refrenu wykorzystać harmonizer, który podkreśli jego charakter. Dla osób grających nowoczesną muzykę taneczną proponujemy ciekawe programy "vokodera" i "transformatora wokalowego", dzięki którym nasz głos stanie się atrakcyjniejszy. Aby zapewnić szeroki wachlarz zastosowań, DisCover wyposażony został w niezależne wyjście, z którego wychodził będzie sygnał audio naszego wokalu, wzbogacony oczywiście o dany efekt. Oznacza to, iż w przeciwieństwie do starszych modeli instrumentów klawiszowych, wyposażonych w wejście mikrofonowe i w których wokal z efektem był sumowany z brzmieniem instrumentu, tu mamy możliwość odseparowania sygnału wokalowego oraz wypuszczenie go np.: na zewnętrzny mikser. Instrument ponadto wyposażony został w całą gamę efektów, które w przypadku wykorzystywania ich do wokalu są niezależnie od efektów przyporządkowanych do modułu brzmieniowego syntezatora. Znajdziemy tu wszystkie najbardziej potrzebne efekty wokalowe jak: Reverb, Chorus, Delay, kompresor, bramka szumów oraz 2-u pasmowy korektor EQ.

Często, szczególnie w przypadku keyboardów, efekty wokalowe nie brzmią najlepiej i użytkownicy zmuszani są do dokupowania zewnętrznych procesorów efektów. Na szczęście w przypadku DisCivera 5 jest to zbyteczne. Producent wykonał naprawdę dobrą robotę, jeżeli chodzi o tą część instrumentu. Każdy z nas wie ile znaczy dobry procesor efektów i jak długi czas trzeba poświęcić aby go odpowiednio ustawić. Programowalny, dynamiczny procesor efektów DisCovera 5 to bardzo mocna strona tego instrumentu, która zadowoli nawet wymagających realizatorów dźwięku w studiu nagraniowym.

Wśród bardzo przydatnych funkcji dodatkowych, opisywanych do tej pory, nie sposób nie wspomnieć o samym sednie tego instrumentu jakim jest moduł brzmieniowy. Instrument oferuje 1422 nowoczesnych brzmień, 44 zestawy perkusyjne oraz 64 głosy polifonii. Jeżeli chodzi o brzmienia, jest to kolejny atut tego instrumentu. Firma Roland od pewnego czasu skrupulatnie wprowadza nowej generacji, oparte na stereofonicznych samplach - brzmienia, które w wyjątkowy oraz realistyczny sposób oddają ich charakter.

DisCover 5 to zgrupowanie całej gamy brzmień, pochodzących z najwyższych modeli instrumentów firmy Roland. I tak brzmienia pianin to nic innego jak dynamiczne, stereofoniczne i naturalne sample pochodzące z profesjonalnej serii pianin cyfrowych "HP" oraz "RD", brzmienia syntezatorowe -syntezatory Fantom i moduł brzmieniowy XV-5080, brzmienia oraganowe to klasyczna seria profesjonalnych organów serii Rodgers Insignia, brzmienia gitar, gitar basowych, smyki, pady oraz brzmienia orkiestrowe to zbiór barw pochodzących zarówno z syntezatorów jak i serii kart rozszerzeniowych "SRX", brzmienia trąbek i saksofonów zbudowane zostały w oparciu o doświadczenie z serią keyboardów VA-7, VA-76, brzmienia perkusyjne to dynamiczne zestawy oparte na serii modułów perkusyjnych "TD" jak również automatów perkusyjnych serii "DR". Należy pamiętać, iż jedną z najważniejszych rzeczy w tego rodzaju sprzęcie jest zasób brzmień.

Obecnie czas eksploatacji instrumentu znacznie się przedłużył. I tak jak to miało miejsce 5-6 lat temu, muzyk zmieniał swój instrument co roku, tak teraz zakupiony instrument musi posłużyć mu jak najdłużej. Co prawda, związane jest to z obecną sytuację ekonomiczną, z którą borykają się muzycy i każdy zarobiony "grosz" skrupulatnie jest inwestowany. DisCover 5 to gwarancja dobrego brzmienia, które z pewnością będzie "na czasie" jeszcze przez kilka kolejnych lat. Jest to bardzo ważna sprawa, gdyż jeżeli chcemy dbać o atrakcyjność odgrywanej przez nas muzyki, szczególnie "kowerów", musimy posiadać taki instrument, który nam to zapewni. Wszystkich tych, którzy związani są z instrumentami konkurencyjnymi (do instrumentów firmy Roland) powinna ucieszyć wiadomość, że prócz kompatybilności z systemem GS i GM2 jest on kompatybilny z systemem XG. DisCover 5 wyposażony został w niewiarygodnie prosty interfejs, do którego dostęp mamy zarówno z pokładu panelu instrumentu jak i z pokładu dotykowego wyświetlacza. Odpowiednio rozmieszczone przyciski i potencjometry funkcyjne w doskonały sposób uprzyjemniają nam muzykowanie.

Standardowo DisCover 5 wyposażony został w dźwignię BENDER/MODULATION oraz kontroler na podczerwień D-Beam. Dzięki owym kontrolerom bez ograniczeń możemy kreować zmiany "solówek" muzycznych jak i kontrolowaæ partie odgrywanych utworów muzycznych. Dodatkowe funkcje "DJ", w które zaopatrzony został kontroler D-Beam umożliwiają uzyskanie różnego rodzaju, nowoczesnych efektów dyskotekowych. Zmiany dokonywane na panelu jak i w samej konfiguracji instrumentu zachowywane mogą być w 128 bankach User Program. W miejsca te mamy możliwość zapisywania bieżąco wybranego utworu, brzmień, tempa utworu oraz wiele innych. W sytuacji zapełnienia wszystkich 128-miu komórek User Program mamy możliwość zgrania całości lub pojedynczych programów na kartę SmartMedia, zwalniając przy tym miejsce w instrumencie oraz zależnie od potrzeb - ponowne ich wgranie.

Dużym udogodnieniem jest wyświetlacz LCD ulokowany w centrum panelu przedniego. Duży, podświetlany wyświetlacz 1/4 VGA, podobnie jak w przypadku serii VA posiada funkcję dotykową, która w znaczny sposób ułatwia zarządzanie instrumentem. Prócz podstawowych funkcji edycyjnych, na wyświetlaczu pojawiać będą się słowa i akordy muzyczne, dając muzykowi efekty "karaoke". Podobnie rzecz ma się w przypadku zewnętrznego monitora komputerowego lub telewizora, dzięki którym zabawa w karaoke może być rozszerzona także dla osób bawiących się na imprezie tanecznej.

Trudno w to uwierzyć, ale dzięki funkcji Singer Key mamy możliwość automatycznego dostrajania tonacji utworu (w zakresach -6~+5), co umożliwia odtworzenie utworu w tonacji, jaką podaje wokalista za pośrednictwem mikrofonu. Całość uzupełnia funkcja Auto Tune znajdująca się w grupie Vocal Harmonizer, umożliwiająca wyrównywanie wokalu. Owe wyrównywanie eliminuje wszelkiego rodzaju nieczystości wokalowe (fałsze) - dając niedostępną dotąd możliwość śpiewania każdemu, nawet amatorowi. Proszę sobie wyobrazić korzyści jakie płyną z tak doskonałej funkcji - nie musimy się martwić o nasz wokal, i nawet po kilku godzinach wytężonego śpiewania nasz - zmęczony głos będzie nadal atrakcyjny. Dzięki DisCover 5 naprawdę śpiewać może każdy.Podsumowanie

Jestem jedną z wielu osób, które miały tę przyjemność testowania pierwszego modelu DisCovera 5 w Polsce i muszę przyznać, że zrobił na mnie wrażenie. Dobrze dobrany zestaw-wysokiej jakości brzmienia, dynamiczne bębny, korzystanie z efektów wokalowych z niezależnym wyjściem na zewnętrzny mikser, niewiarygodnie prosta i przyjemna obsługa, duży - dotykowy wyświetlacz LCD oraz dodatkowy napęd na dużej pojemności dyski SmartMedia sprawiają, iż ten nowoczesny instrument jest nierozłącznym przyjacielem, nawet najbardziej wymagającego muzyka. Bogate możliwości edycyjne utworów MIDI, elegancki, nowoczesny wygląd oraz dość atrakcyjna cena to dodatkowe atuty tego rewelacyjnego instrumentu firmy Roland.Dane techniczne

Klawiatura
61 klawiszy, dynamiczna

Brzmienia sample PCM, 1422 barw (20 MB), 44 zestwy perkusyjne, GM2/GS Multitimbral 19
Polifonia 64 głosy
Efekty Reverb (8 typów), Chorus (8 typów), Multi-FX (47 typów)

Wyświetlacz 1/4 VGA - dotykowy, podświetlany LCD
Kontrolery kółko Dial Data/Tempo, kontroler D-Beam, dźwignia Bender/Modulation, potencjometr Volume, potencjometr Keyboard/Song Balance, potencjometr czułości mikrofonu MIC, potencjometr Voice, potencjometr Harmony, potencjometr Effect
Odtwarzanie utworów w czasie rzeczywistym
Programowane znaczniki 4

Narzędzia edycji utworów 2 metody: Manual i Cover (300 All, 18 Drum, 24 Bass) Lyrics Import/Export tekstu, synchronizacja tekstu, wyświetlanie na wyświetlaczu, wyświetlanie akordów
Funkcja Minus One programowalna
User Program 128, bezpośredni dostęp w czasie rzeczywistym z karty SmartMedia

Przechowywanie danych karty SmartMedia (4, 8, 16, 31, 64, 128 MB), dyskietki FDD 3,5 (2HD/2DD), zapisywane pliki: SMF, UserProgram, ustawienia MIDI, łańcuchy utworów, pliki tekstowe (.txt)

Vocal Harmonizer 4 presety (Talk, Voice-FX, Auto Tune, Singer), 2 tryby harmoniczne (Small (30 pozycji), Ensamble (30 pozycji)), Vocoder (24 pozycje), Voice Effects (bramka szumów, kompresor, Reverb (9 typów), Delay (9 typów), programowalny przez użytkownika), Harmony Effects (Reverb (9 typów), Delay (9 typów), Chorus (9 typów), programowalny przez użytkownika)

Inne funkcje Interaktywne Demo (Cover, Tones, Harmonizer), Tone Finder (34 kategorie), Favorite Tone (16, programowalne), Song Finder (99000 utworów, układanych w bazie danych), Next Song Reserv, Keyboard Parts (Upper, Lower, Mdrums), Fade OUT/IN (wyciszanie/zgłaśnianie - programowalne), Octave (transpozycja: -4~+4), Singer Key (automatyczna transpozycja utworu (-6~+5)

Złącza: MIDI (In, Out, Thru), wyjścia (słuchawkowe, (L/mono, R)), pedały nożne (Hold Footswitch, Footswitch (programowalny), Foot Pedal (ekspresji), wejścia (Harmonizer Microphone), wyjście Harmonizer (niezależne wyjścia (L, R) na zewnętrzny mikser), wyjście Video ( na zewnętrzny monitor lub telewizor)

Pobór mocy 100V-117V-230V-240V
Wymiary 1184x371x127 mm
Waga 12,5 kg
Akcesoria: Instrukcja obsługi, kabel zasilający, nagrana karta SmartMedia (64 MB).
[img:1][img:2][img:3][img:4][img:5]

Keyboardy

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Roland Polska Sp. z o.o.

adres:
ul. Kąty Grodziskie 16B 03-289 Warszawa

Sklepy muzyczne > Roland rozwiń listę sklepów

Arturia PolyBrute 12 - syntezator z możliwościami morphingu
Więcej wiadomości