Waldorf Iridium Core, czyli flagowy synth w kompaktowym wydaniu

Waldorf Iridium Core, czyli flagowy synth w kompaktowym wydaniu

4 stycznia 2024, 10:00
Producent: Waldorf
Dystrybucja: AUDIOTECH

Iridium Core to odchudzona wersja flagowca od Waldorfa. Przede wszystkim zmniejszono rozmiar i wagę instrumentu – w przypadku wersji Iridium Keyboard to nie ma aż tak dużego znaczenia, bo to musi być gabaryt, który wraz z klawiaturą z polifonicznym aftertouch jest po prostu pomijalny, a i tak sam Iridium Keyboard jest relatywnie kompaktowy, jeśli chodzi o wymiary i wagę.

 

 

Schody zaczynają się kiedy porównamy wersję desktopową (po prostu Waldorf Iridium) z najnowszym Iridium Core. Waga zmniejsza się ponad dwukrotnie (5.4 kg -> 2.2 kg), ale przede wszystkim oszczędzamy na podstawowych wymiarach – z 44 cm do 34 cm w osi poziomej i z 30 cm do 20 cm w osi pionowej. W tekście to może nie robić takiego wrażenia, ale na żywo, na biurku – różnica jest kolosalna.

 
[img:1]

Jeśli chodzi o złącza – mamy 2 wejścia do sterowania napięciowego zamiast czterech, MIDI przesyłane jest złączami TRS zamiast klasycznych DIN (w zestawie przejściówki), poza tym pozostałe gniazda wejściowe i wyjściowe pozostają bez zmian.

Podstawowa informacja – w Iridium Core otrzymujemy 12 głosów, zamiast 16 w pozostałych modelach z serii, zmieniono także interfejs użytkownika – mniej pokręteł i mniej padów.

 

[img:2]
  

Podczas pracy z instrumentem najwięcej uwagi przyciąga ekran – jest wyraźny i bardzo responsywny. Stworzenie Core pokazuje, że Waldorf rozmawiał z użytkownikami – ideą Iridium Core jest rezygnacja z dodatkowych kontrolek, bo i tak wszystko jest dostępne i edytowalne na LCD.

 

[img:3]

I w tym momencie należy zadać sobie pytanie: „do czego zamierzam wykorzystać Iridium?”. Jeśli będzie pracować stacjonarnie, w konkretnym studiu, w którym jest dużo miejsca – zdecydowanie wersja Iridium Keyboard albo desktopowy Iridium. To samo, jeśli jesteście fanami klasycznych, pokrytych pokrętłami paneli. Jeśli często jesteśmy w trasie, mamy inny master keyboard z polifonicznym aftertouch, występujemy w formie live-actu, albo po prostu mamy mniej miejsca – koniecznie Iridium Core. 

 

[img:4]

 

Kto na niejednej obwiedni w życiu śmigał to dobrze wie, że 12 głosów zamiast 16 to nie jest dealbreaker, a otrzymujemy ten sam, sprawdzony, znakomicie brzmiący, tnący niczym laser, multi-silnik syntezy i samplingu. Filtry z mnóstwem trybów i ustawień, które z prostego brzmienia bazowego mogą zrobić coś oryginalnego i zaskakującego.

Czy Iridium to synth dla każdego? Zdecydowanie nie, ale jeśli podstawą Twojej kompozycji jest kreacja, innowacja i badanie nieznanych gruntów to Iridium są synthami dla Ciebie.

 
Syntezatory

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

AUDIOTECH

tel.: +48 (22) 648 29 35
tel.: +48 (22) 258 20 07
adres:
ul. Łagiewnicka 20 02-860 Warszawa

Sklepy muzyczne > Waldorf rozwiń listę sklepów

Studio

Słynna konsoleta Harrisona na Twoim biurku
Więcej wiadomości