Teatralna perełka w Łodzi nagłośniona przez Konsbud Audio

Teatralna perełka w Łodzi nagłośniona przez Konsbud Audio

8 maja 2012, 16:33
Producent: d&b audiotechnik

[img:1]

1 października 2011 miało miejsce otwarcie Teatru Muzycznego w Łodzi. Światowy dzień muzyki rozpoczął  nowy etap w artystycznych dziejach tego miasta. Agnieszka Nowak, wiceprezydent Łodzi, z dumą mówiła o nowym obiekcie jako o „perełce”. Po czterech latach generalnego remontu teatr znów zaczął tętnić życiem, a jego pierwszym tchnieniem była premiera spektaklu Leonarda Bernsteina „Wonderful Town”, broadwayowski musical, który po raz pierwszy jest legalnie wystawiany w Polsce.

Teatr Muzyczny w Łodzi to miejsce z tradycjami. W 2010 roku ukończył 65 lat swojej działalności, jednak ze względu na remont obchody jubileuszu zostały przeniesione, tak, aby można było je celebrować już w odnowionej siedzibie. Początek teatru datuje się na rok 1945, jednak jego korzenie sięgają znacznie dalej. Wywodzi się z Teatru Komedii Muzycznej „Lutnia” działającego w Wilnie od 1905 roku. Po wojnie zespół artystów w ramach ewakuacji ludności polskiej z Litwy przyjechał do Łodzi i tu kontynuował swą artystyczną pracę. Była to pierwsza powojenna operetka w Polsce. Przez pierwsze 19 lat działalności siedziba teatru znajdowała się przy ulicy Piotrkowskiej 243. W 1964 roku przeniesiono się do nowego gmachu przy ulicy Północnej, a operetka zmieniła nazwę na Teatr Muzyczny i tak trwa do dziś. Od początku istnienia na deskach teatru wystawiono ponad 200 premier najznamienitszych artystów sławy polskiej i światowej z klasycznego repertuaru operetkowego, musicalowego i komedii muzycznej. Teatr niewątpliwie zasłużył się dla rozwoju łódzkiej kultury.

 Do wykonania instalacji nagłośnieniowej została wybrana firma Konsbud – Audio.

Cieszy nas, że pozytywnie zapisaliśmy się na kartach nowego rozdziału w dziejach Teatru Muzycznego. Teatr zyskał nowe brzmienie, którym od tej pory będzie mogła delektować się łódzka publiczność. 
- mówi Agnieszka Pyrich, Prezes Zarządu firmy Konsbud – Audio.

 

O szczegółach opowiada Piotr Jankiewicz, Dyrektor Działu Projektów i Realizacji.

W ramach realizacji projektu elektroakustycznego wykonano:

  • instalację nagłośnienia Sali Widowiskowej,
  • instalację nagłośnienia kuluarów,
  • instalację inspicjenta Sali Widowiskowej,

System nagłośnienia Sali Widowiskowej został zrealizowany w oparciu o renomowane produkty firmy d&b audiotechnik. Sieć głośnikowa nagłośnienia frontalnego to bardzo wysokiej jakości zestawy głośnikowe kanału lewego L, centralnego C i prawego R. Grona boczne składają się z pary głośników szerokopasmowych Ci7TOP oraz pary głośników niskotonowych CiSUB. Grono centralne to trzy sztuki głośników 10A z serii White. Wszystkie zestawy zostały zamontowane na wspólnej ramie podwieszonej do wyciągarki na wysokości około 7.7 m nad poziomem sceny. Dodatkowo po bokach sceny są ustawione zestawy składające się z subwoofera dużej mocy B2, kompaktowego 27A-SUB oraz szerokopasmowego 10A.

[img:2]

[img:5]

Dogłośnienie balkonów jest realizowane za pomocą dwóch głośników Ci90 podwieszonych z sufitu na środku sali. Cztery mniejsze głośniki 8S zostały umieszczone w przestrzeni pod balkonem. Do nagłośnienia pierwszych rzędów widowni zastosowano sześć pojedynczych szerokopasmowych głośników E6, które są doraźnie ustawiane na krawędzi sceny.

Jako monitory sceniczne wykorzystano sześć sztuk MAX12 oraz sześć sztuk MAX. Można je podłączyć do przyłączy na scenie i w orkiestronie. Systemem monitorów bezprzewodowych dousznych składa się z 2 nadajników Audio-Technica M3 oraz 10 odbiorników M3RL. Nadajniki zamontowane zostały w stojaku nr 2, który znajduje się na zapleczu sceny. Do głównego nagłośnienia zastosowano jedenaście wzmacniaczy D12. Natomiast do głośników typu frontfill, głośników efektowych oraz monitorów scenicznych użyto dziesięciu wzmacniaczy D6.

System mikrofonów bezprzewodowych umożliwia realizację nagłośnienia wokali stosując mikrofony do ręki i mikrofony nagłowne. Zastosowano tu 40 – kanałowy system bezprzewodowy serii 5000 firmy Audio-Technica. Mikrofony przewodowe na scenie i w orkiestronie można przyłączać do tablic przyłączeniowych.

 

O nagłośnieniu Sali Widowiskowej opowiada akustyk, Łukasz Zachwieja:

 Znaczącym wyzwaniem było zapewnienie na Sali równomiernego pokrycia dźwiękiem. Trudność wynikała z dużego balkonu, który zajmuje prawie jedną trzecią powierzchni Sali. Zrezygnowaliśmy z systemu liniowego na rzecz nagłośnienia w kilku strefach, co zaowocowało tym, że wreszcie w każdym miejscu odbiór dla widza jest jednakowy – to jest niezwykle istotne w każdym systemie nagłośnieniowym. Nasz Teatr wkracza w nową erę. Staramy się grać coraz więcej sztuk musicalowych, które obecnie równoważą dotychczas przeważające klasyczne operetki. Teatr gościł ostatnio m.in. kabaret Neonówkę, Justynę Steczkowską, festiwal realizatorów i producentów muzycznych Soundedit. Wszyscy realizatorzy, którzy przyjeżdżają są bardzo pozytywnie zaskoczeni zarówno pod względem nagłośnienia jak też wyposażenia. - Łukasz Zachwieja 

Nagłośnienie foyer zostało zrealizowane w oparciu o 22 zestawy głośnikowe ARC024T oraz 4 sztuki CL5T firmy D.A.S. Do foyer możliwe będzie przekazywanie muzyki tła, ew. reklam odtwarzanych z płyt CD, retransmisji dźwięku z nagłośnienia Sali lub komunikatów porządkowych ze stacji mikrofonowej.

[img:3]

W ramach projektu zostało wykonane studio edycyjne do montażu nagrań efektów, nagrań archiwalnych itp. Jest wyposażone m.in. w zestaw monitorów odsłuchowych 8030 oraz subwoofer 7050 firmy GENELEC. Nagrania będą realizowane w oparciu o system edycyjny Pro Tools firmy Avid.

System sygnalizacyjno-informacyjny inspicjenta przewidziany jest dla obsługi technicznej widowisk w czasie prób i spektakli. System umożliwi nasłuch akcji scenicznej i komunikatów inspicjenta w pomieszczeniach zaplecza przewidzianych dla artystów i obsługi. Została zapewniona łączność interkomowa i radiotelefoniczna pomiędzy stanowiskami obsługi technicznej. Dyspozycje słowne są nadawane na widownię, sceny, do garderób i miejsc przebywania wykonawców. Elementem zestawu są urządzenia sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej. System inspicjenta został w zrealizowany w oparciu o produkty firm DELEC oraz BIAMP. Centralę systemu stanowi matryca DELEC MF4. Przy wejściu na scenę po prawej stronie znajduje się pulpit interkomowy DELEC Talk 16. Częścią systemu jest także wielokanałowy wzmacniacz MCA 8150 oraz procesor DSP NEXIA CS firmy BIAMP.  

[img:4]

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z realizacji:

Mikrofony, pulpity mikrofonowe Wzmacniacze i miksery instalacyjne Kolumny i głośniki instalacyjne Nagłośnienie instalacyjne Źródła dźwięku Ciekawe instalacje

Gdzie kupić?

d&b audiotechnik d&b audiotechnik www.dbaudio.com

Dystrybucja w Polsce:

Kolejna prestiżowa marka w portfolio Audio Plus: SCHOEPS
Więcej wiadomości