Z czego oni grają? Vol. 5 - Larix

Z czego oni grają? Vol. 5 - Larix

24 września 2015, 12:00

W piątej części naszego cyklu gościmy prawdziwego artystę techno. Nie tylko gra, ale także produkuje, a swoimi studyjnymi umiejętnościami złapał za serce samego Richiego Hawtina. Jego produkcje posiadaja w swoim kejsie Ben Klock i Marcel Dettmann. Przed Wami Larix, jego bio oraz to z czego gra podczas swoich energetycznych setów. 

Larix jest bez wątpienia jednym z najbardziej znaczących artystów techno. DJ, producent oraz właściciel dwóch wytwórni: Stereophonic Recordings oraz Brainwash. Na scenie już od ponad dekady. Wyrobił już swój własny charakterystyczny styl. Czerpiąc z industrialnych mrocznych nierzadko połamanych dźwięków techno Larix sprawia, że jego sety są dynamiczne, spójne ale i zaskakujące. Grywał na najważniejszych wydarzeniach w Polsce. Na szczególną uwagę zasługuje jego set podczas festiwalu Audio City w 2013 roku gdzie występował u boku samego Xhina. Miał również okazję wystąpić poza granicami naszego kraju, w berlińskim Tresorze - kolebce techno.

Po kilku latach grania jako DJ postanowił nauczyć się produkcji własnej muzyki. Jego utwory wydane są między innymi w: Shout , Naked Lunch, Elektrax, Achromatiq, Phobiq, 069 Techno oraz w swojej własnej wytwórni Stereophonic Recordings.

W 2011 roku został doceniony przez Richiego Hawtina w konkursie na remix utworu Plastikmana, w którym został jednym z pięciu finalistów, a jego remix ukazał się pod szyldem M_nus.

W 2013 Larix otworzył swoją drugą wytwórnię muzyczną o nazwie Brainwash. Wydaje w niej wyłącznie swoje numery na klasycznych płytach vinylowych. Label ten cieszy się ogromnym uznaniem, a utwory grają artyści światowego techno takie jak : Truncate, Damon Wild, Sin, Giorgio Gigli, Takaaki Itoh, Alex Bau, Dj Deep, Krenzlin, Advanced Human, Etapp Kyle, Petter B, Lag, Dave Tarrida, Xhin, Kr!z, Marcel Heese, Lakker, Rismu, Jeff Rushin, A.Mochi, Eomac, Dj Skirt, Dj T.A.G., Discipline, Adriana López, Astronomical Telegram i wielu innych.

 

https://www.facebook.com/rafaelmuttke?fref=ts
https://soundcloud.com/larix

 

[img:6]

 

Najnowsze produkcje Larixa:

 

  

Aktualnie w moim riderze jest 3x CDJ 2000 + Xone 92. Oczywiście wiadomo, że nie każdy klub czy promotor jest w stanie zapewnić taki sprzęt więc nie jest to sztywny rider i można iść na ustępstwa. W domu mam 2x cdj800 + cdj 1000 + 2x technics 1210 + Xone 92 oraz słuchawki Sennheiser hd25. Większość sprzętu nie jest od nowości u mnie. Do warunków domowych nie jest potrzebny idealny stan wizualny ważne, by działał prawidłowo. Na mixer 92 pamiętam polowałem dość długo, okazało się, że jest spełniający wszystkie moje warunki w Berlinie. Dograłem szczegóły wsiadłem w pociąg i wieczorem już mixer był u mnie.

Po za sprzętem typowo do DJ'ki są u mnie jeszcze głośniki Adam A7, na których robię całą moją muzykę oraz od niedawna maschine.

 

[img:5]

 

[img:2]

[img:7]


W swojej zabawie z DJ'ką przerabiałem dość sporo sprzętu i możliwości grania.
Na samym początku mojej przygody miałem jakieś gramofony Reeloopa nie pamiętam już dokładnie nazwy modelu oraz mixer też tej firmy. Z czasem pojawiły się u mnie gramofony Technics 1210. Jeden kupiłem od Pyscha i wtedy też go poznałem osobiście, a było to już dobrych parę lat temu. Po kilku latach grania z vinyla przyszedł czas na zmiany. Przesiadłem się na Traktora. Długo szukałem dobrego rozwiązania na granie z Traktora. Wymogiem jaki sobie stawiałem to gra z mixera zewnętrznego, który najlepiej jak by posiadał wbudowaną kartę dźwiękową. Znalazł się taki, a był nim Korg Zero4. Ohhh to była maszyna! Ilość funkcji i możliwości była naprawdę ogromna. Mixer posiadał wbudowaną wysokiej jakości kartę dźwiękową więc mixowało się na nim jak na typowym mixerze analogowym. Szkoda tylko, że ten mixer świecił się jak choinka na Boże Narodzenie. Miał też drugą wadę czyli połączenie z komputerem poprzez kabel firewire. Jeśli się zapomniało kabla (na szczęście mi się nie przytrafiło) to nie było szans, by ktoś taki kabel miał. Do tego mixera woziłem ze sobą do obsługi traktora NI Kontrol x1 dzięki temu praktycznie nie dotykałem laptopa podczas setu.

 

[img:8]

[img:3]

[img:4]

 

[img:1]

 

Po Korg Zero4 moim kolejnym sprzętem do obsługi traktora był mixer Allen & Heath Xone 4D. Wystarczyło 5 minut, by zakochać się w A&H. Mixer z niesamowitym brzmieniem, karta dźwiękowa 4-kanałowa oraz świetne kontrolery MIDI. Do dziś uważam, że ten mixer miał najlepsze EQ na jakim grałem. Idealne narzędzie do grania z Traktora. Oczywiście nawet Xone4d ma swoje wady czyli rozmiar i ciężar. Te właśnie wady zadecydowały o przerzuceniu się na CD. Tak jak pisałem wcześniej dziś stoją u mnie 2x cdj 800 + cdj 1000 i do tego mixer oczywiście A&H Xone 92 plus odstawione na bok dwa Technicsy. Tak jak 4d xone 92 jest niesamowicie precyzyjną maszyną. Czterozakresowe EQ daje duże możliwości podczas mixowania choć początki nie są łatwe i trzeba troszkę czasu by opanować ten mixer w pełni.

 LARIX

 

 

ADI-2 Remote - Darmowy kontroler programowy od RME
Więcej wiadomości