Shure Nexadyne - innowacja w technice mikrofonowej

Shure Nexadyne - innowacja w technice mikrofonowej

2 maja 2024, 16:59
autor: Piotr Sadłoń
Producent: Shure
Dystrybucja: Polsound sp. z o.o

Technologia nieustannie idzie naprzód, również w dziedzinie nagłośnienia. Tutaj największy postęp obserwujemy w temacie przetworników i systemów głośnikowych oraz oczywiście przetwarzania cyfrowego dźwięku, jednak firma Shure postanowiła też "zadziałać" w temacie przetworników mikrofonowych, prezentując innowacyjny mikrofon Shure Nexadyne.

 

 

Problemami z jakimi muszą mierzyć się projektanci mikrofonów są kwestie czułości, pasma i charakterystyki przenoszenia, charakterystyki kierunkowej, szumów własnych i przenoszenia hałasów z obudowy. Jak to w życiu bywa, rozwiązanie jednego problemu powoduje pogłębienie drugiego, dlatego niezbędne są kompromisy, aby uzyskać optymalną równowagę wszystkich tych czynników.

 

[img:1]

 

Inżynierowie firmy Shure postanowili w nowym mikrofonie zastosować innowacyjną technologię Revonic - podwójnego przetwornika. Konstrukcja ta wykorzystuje dwa dopasowane, współpracujące ze sobą przetworniki dynamiczne, umieszczone na przeciwległych końcach i połączone w odwrotnej polaryzacji. Takie połączenie niweluje wibracje pochodzące od zakłóceń mechanicznych, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania resorowanego zawieszenia kapsuły - jak w klasycznych mikrofonach dynamicznych. Dodatkowo takie połączenie eliminuje również szumy własne, a także pozwala kształtować charakterystykę kierunkową według potrzeb.

 

[img:2]

 

Mikrofon Nexadyne dostępny jest w dwóch wersjach - o kardioidalnej (Nexadyne 8/C) i superkardioidalnej (Nexadyne 8/S) charakterystyce kierunkowej. Wizualnie można je odróżnić po liczbie "słupków" na grillu - 8/C ma ich dwa, zaś 8/S cztery. Oprócz charakterystyki kierunkowej i wyglądu mikrofony różnią się nieco również innymi parametrami, w tym czułością (2 mV/Pa w 8/C i 2,81 mV/Pa w 8/S), impedancją (odpowiednio 300 i 450 omów) oraz wagą (258 g i 294 g). Nieco inny przebieg mają również ich charakterystyki amplitudowe.

 

[img:3]

 

Nexadyne dostępny jest również w formia kapsuł do systemów bezprzewodowych Shure - Axient Digital. ULX-D, QLX-D i SLX-D.

 

[img:5]

[img:4]
 

więcej: www.shure.com
Dynamiczne Mikrofony

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Shure rozwiń listę sklepów

Pro Audio

EAW prezentuje wzmacniacz UXA4416 wraz z aktualizacją Resolution
Więcej wiadomości