Vioso - mapowanie 3D nigdy nie było takie proste

Vioso - mapowanie 3D nigdy nie było takie proste

5 kwietnia 2019, 15:30
Producent: Vioso
Dystrybucja: Mediam Sp. z o.o.

Dziś chcielibyśmy zainteresować Was niezwykle ciekawym systemem do mapowania 3D firmy Vioso. Producent dostarcza fantastyczne i bardzo intuicyjne narzędzie, które pomogą realizatorom uzyskać, zwłaszcza na trudnej, nierównej powierzchni, jeszcze lepsze produkcje multimedialne. Jesteśmy pod wrażeniem Vioso podczas minionych targów ISE w Amsterdamie, gdzie odbyliśmy ciekawą rozmowę z polskim dystrybutorem firmą Mediam o zaletach oprogramowania. 

Oświetlenie sceniczne, efektowe, od zawsze jest nieodzownym elementem scenografii koncertów, realizacji telewizyjnych, spektaklów, czy eventów bankietowych. Dzięki postępowi technologii - jak wynalezienie diody LED, stworzenie ruchomych uchwytów do urządzeń, aby nadać im ruch PAN/TILT, czy od podstaw wynalezienie protokołu DMX uzyskujemy coraz lepsze narzędzia, pomagające nam realizatorom w codziennej pracy.

Wraz z coraz bardziej zaawansowanymi urządzeniami, w myśl technologii pojawił się pomysł łączenia obrazu ze światłem na żywo. Branża multimedialna skierowała się mocno ku imprezom telewizyjnym, koncertom itd. W dzisiejszych czasach mamy wiele możliwości uzyskania obrazu na żywo podczas występu, od projektorów gobo, przez projektory LCD, aż po zaawansowane ekrany LED. Wymagania w zastosowaniu powyższych urządzeń w branży rozrywkowej bardzo szybko rosną, realizatorom i projektantom nie wystarcza już płaska powierzchnia projekcyjna, ale coraz częściej ekrany dają możliwość zaginania, a dzięki projektorom i profesjonalnemu oprogramowaniu można mapować rzeczywiste elementy w 3D, takie jak auta, kopuły czy trójwymiarową scenografię.

[img:1]

I tu naprzeciw wychodzi pełne rozwiązanie dostarczone przez producenta oprogramowania Vioso. Wspomniana firma, wywodząca się zza naszej zachodniej granicy w swojej ofercie proponuje pełne rozwiązania do projekcji i mapowania 3D. Zaczynając od fizycznych urządzeń, media serwerów, po oprogramowanie, dzięki któremu tworzenie niestandardowych projekcji nigdy nie była takie łatwe.

 

[img:3]

 

Robiąc przegląd oprogramowania, niemiecki producent dostarcza nam szerokie pasmo programów począwszy od najprostszego media playera, który umożliwia nam niezależne odtwarzanie klipów na wielu wejściach, po zintegrowane systemu mappingu.

Jedną z najbardziej rozbudowanych opcji jaką proponuje Vioso jest dostosowanie ekranu do nierównych powierzchni, które może odbywać się manualnie lub całkowicie automatycznie po zastosowaniu kamery, która „zobaczy” nasz ekran projekcyjny - dodajmy tutaj, że ekran nie musi być po prostu „nierówny”, może być w niestandardowym kształcie takim jak kopuła, czy nawet samochód. Dość ciekawym rozwiązaniem jeśli chodzi o warping jest to, że system nie zniekształca obrazu na wyjściu, tylko ingeruje bezpośrednio w ustawienia ekranów w systemie operacyjnym Windows. Dzięki takiej opcji zniekształcania, nie wymaga on potężnych zasobów hardwarowych do przerabiania obrazu w czasie rzeczywistym.

 

[img:4]

 

Wspominając o kamerze, mogłoby się wydawać, że to drogie rozwiązanie i zapewne trzeba dokupić od nich "diabelsko" drogą kamerę do skanowania obrazu, a tu akurat miła niespodzianka, ponieważ producent poleca na swojej stronie użycie Logitech-Webcams (C930), którego średni koszt to 400 zł brutto.

Kolejny rozwiązaniem Vioso jest Anybeld VR&SIM, który znajduje swoje zastosowanie w kalibracji ekranów służących do symulacji VR, program ten współpracuje z ponad 50 silnikami graficznymi do generowania środowiska, zaznaczając tu te najpopularniejsze jak UNITY, VBS3, rfPRO czy Diamonds.

 

[img:5]

 

Kolejną rzeczą która rzuca się mocno w oczy jest Pixera, program, który jest dedykowany dla mapowania 3D w czasie rzeczywistym. Polecany do instalacji ruchomych, umożliwia umieszczenie w programie planu 3D i dodanie używanych projektorów zgodnie z rzeczywistością, dzięki temu konfiguracja urządzeń do mapowania wskazanych obiektów odbywa się bez dużego nakładu czasowego.

Oprócz samego oprogramowania, producent proponuje rozwiązania hardwarowe, od przenośnych małych media serwerów po duże urządzenia, dzięki czemu każdy może dobrać gotowy produkt dla własnych potrzeb, a podzespoły są dobrane dla jak najlepszej współpracy z oprogramowaniem Vioso.

 

[img:6]

 

Co wyróżnia Vioso?

Na pewno prostota użytkowania, wszystkie programy producenta są przejrzyste i bardzo proste w obsłudze, mimo zaawansowanych opcji. Dodatkowo polityka firmy pozwala na wcześniejsze przetestowanie oprogramowania przed zakupem, dzięki czemu nie kupimy "kota w worku". Wersje demo oprogramowania pozwalają na testowanie przy rzeczywistym wypuszczaniu obrazu. Co ciekawe, mimo dużego spektrum, które prezentuje Vioso, firma ma bardzo indywidualne podejście do klienta, dzięki czemu, jeśli brakuje nam np. obsługiwanego silnika graficznego w Anybeldzie, czy potrzebujemy stworzyć niestandardowy projekt, to zawsze możemy liczyć na pomoc sprawnego suportu.

W Polsce wyłącznym dystrybutorem jest firma Mediam Sp. z o.o.

 

[img:7]

 
więcej: vioso.com

Gdzie kupić?

Vioso Vioso vioso.com

Dystrybucja w Polsce:

Mediam Sp. z o.o.

tel.: +48 12 269 29 74
Godziny otwarcia:

Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 16:00

adres:
ul. Królowej Jadwigi 104 30-209 Kraków
Mediam Sp. z o.o.
Przełom w produkcji talerzy: Sabian Stratus
Więcej wiadomości