Anolis, czyli oświetlenie architektoniczne - i nie tylko - z sercem Robe!

Anolis, czyli oświetlenie architektoniczne - i nie tylko - z sercem Robe!

19 kwietnia 2024, 11:23
autor: Marek Korbecki
Producent: Anolis
Dystrybucja: Prolight sp. z o.o.

Nie wiem, kto pierwszy wpadł na pomysł, że oświetlone nocą budynki zyskują na urodzie, ale jestem zdania, że był to pomysł ze wszech miar trafny. Oczywiście nie mówimy tutaj o wizualizacjach i mappingu 3D, bo to zupełnie odrębny temat, jeszcze bardziej widowiskowy. Oświetlenie architektoniczne stanowi zaś osobne zagadnienie i wymaga użycia zupełnie innego sprzętu. Na przykład takiego, jaki znaleźć możemy w katalogu Anolis Lighting, marki należącej do oświetleniowego giganta, jakim jest czeska firma Robe. A ponieważ ta ostatnia należy do stałych bywalców targów Prolight+Sound, nie omieszkała zaprezentować we Frankfurcie oferty Anolisa.

 

 

Anolis Lyrae

Zacznijmy od „oczek” najazdowych. Urządzenia tego typu świecą stosunkowo słabym światłem i często można je spotkać również na prywatnych posesjach, gdzie wyznaczają ciągi komunikacyjne. Jednak Anolis poszło znacznie dalej. Otóż modele Lyrae, w których zastosowano czipy ledowe RGB, mają możliwość ich odchylania, a zatem i sterowania wiązką światła. Co jeszcze ciekawsze, można to robić zdalnie, z wykorzystaniem DMX i RDM, a nawet – dzięki zaimplementowaniu technologii NFC – za pomocą urządzenia mobilnego, choćby standardowego smartfona! Wśród oczek dostępne są również warianty z zabezpieczeniem lampy przed uszkodzeniem wywołanym np. najechaniem przez samochód i skręceniem kół.

 

[img:1]

[img:2]

 

Anolis Calumma Agame

Druga seria, którą Anolis prezentował na frankfurckich salonach, to Calumma, obecna w ofercie firmy już od pewnego czasu. Urządzenia są obecnie dostępne także w obudowie w wersji Urban. Tu jednak nasz przewodnik, Michał Fiodorow z firmy Prolight, dystrybutora Robe w Polsce, nie zatrzymał się na długo.

 

[img:3]

[img:4]

 

Zainteresował nas natomiast kolejnym, tym razem bardzo niepozornym urządzeniem, Agame. Wytwarzane przezeń światło jest równie dyskretne, jak ono samo. Wiązka ma postać „kreski”, jednak – na co Michał zwrócił uwagę – o gładkich, płynnych krawędziach, co odróżnia Agame od podobnych urządzeń dostępnych na rynku. Światło może być – w zależności od wariantu - monochromatyczne lub mieszane w trybie RGB/RGBA. Czip ledowy ma moc 8 watów, zaś całość cechuje się odpornością na działanie pyłu i wody na poziomie normy IP67. Agame sprawdzi się jako doświetlenie detali architektonicznych w rodzaju podcieni, okien czy łuków.

 

[img:5]

[img:6]

 

Anolis iProMotion

Kolejnym urządzeniem, z którym zapoznał nas Michał, to iProMotion. Z wyglądu to typowa ruchoma głowica, w nowej, rozwojowej wersji w obudowie IP65. Przede wszystkim jest to jednak projektor multimedialny LED RGB, rzutujący obraz graficzny Full HD w orientacji – zależnie od wyboru wariantu – poziomej bądź pionowej. W iProMotion zaimplementowano ponadto wszelkie rozwiązania Robe, jak RAINS czy REAP. Oprawa wyposażona jest też w funkcje typowe dla ruchomych głowic, jak cyfrowy iris, gobo itd. Długo by opowiadać… Moc świetlna iProMotion wynosi 1.000 ANSI lumenów przy kontraście 500:1, zaś „rozrzut” wiązki to 17 stopni.

Zachęcamy do zainteresowania najnowszą ofertą Anolisa. Ponieważ jest to marka, za którą „stoi” Robe, oczekiwać można najwyższej jakości, efektywności i trwałości. Specjaliści z Prolight z pewnością udzielą Wam wszelkich informacji i pomocy.

 

[img:7]

[img:8]
 

Oświetlenie architektoniczne

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

adres:
ul. 3 Maja 183 05-800 Pruszków

Sklepy muzyczne > Anolis rozwiń listę sklepów

Dlaczego wybraliśmy mikser Yamaha DM7?
Więcej wiadomości