Universal Audio SD-1 - Mikrofon do podcastu i studia bardzo "Universalny"

Universal Audio SD-1 - Mikrofon do podcastu i studia bardzo "Universalny"

9 czerwca 2022, 15:00
Producent: Universal Audio
Dystrybucja: Audiostacja

SD-1, oferowany przez Universal Audio, jest uniwersalnym, wielozadaniowym można by powiedzieć, mikrofonem dynamicznym, dla którego producent przewidział szereg rozmaitych zastosowań. Inaczej mówiąc, dobry użytek można zeń zrobić nie tylko w studiu nagrań - rejestrując wokale czy instrumenty - jak i w nadawczym, a nawet na biurku podcastera bądź vlogera.

w skrócie:

 • typ mikrofonu: dynamiczy
 • mikrofon SD-1 nie ma wbudowanego interfejsu USB, podłącza się do urządzenia nagrywającego przy użyciu gniazda XLR
 • posiada dwa przełączniki filtrów:
  • górnoprzepustowy 200 Hz,
  • drugi pozwala włączyć podbicie pasma prezencji 3-5 kHz
 • charakterystyka kardioidalna, dzięki czemu hałas pochodzący z otoczenia jest w dość istotnym stopniu tłumiony
 • częstotliwość: 50 Hz – 16 kHz
 • Impedancja wyjściowa: 200 Ω
 • zestaw zawiera uchwyt w kształcie U, kosz do zamocowania mikrofonu, a także redukcja do statywu z gwintem 3/8 cala
 • cena UA SD-1 oraz gdzie kupić
 • więcej o mikrofonach do podcastu i studia

 

Universal Audio SD-1: mikrofon dla twórców 

Pod względem wizualnym jednoznacznie kojarzy się z mikrofonami „radiowymi” i na tym polu nie wyróżnia w żaden szczególny sposób. Dzięki temu jednak, gdy użyje go np. twórca vloga, SD-1 ani nie przyniesie mu wstydu, ani też nie będzie odwracał uwagi widzów od prezentowanych treści.

 

[img:4]

 

W odróżnieniu od wielu mikrofonów konstruowanych z myślą o np. podcasterach, SD-1 nie ma wbudowanego interfejsu USB. Inaczej mówiąc, nie dysponując komputerem z pokładowym interfejsem audio, należy się w takowy zaopatrzyć. Opisywany mikrofon podłącza się do urządzenia nagrywającego, pośrednio bądź bezpośrednio, przy użyciu standardowego męskiego gniazda XLR.

Jest to też miejsce, w którym zainstalowane zostały dwa przełączniki – pierwszy aktywuje filtr górnoprzepustowy 200 Hz, drugi natomiast pozwala włączyć podbicie pasma prezencji 3-5 kHz. Kapsuła SD-1 cechuje się kardioidalną charakterystyką kierunkową, dzięki czemu hałas pochodzący z otoczenia jest w dość istotnym stopniu tłumiony.

 

[img:1]

 Charakterystyka mikrofonu i częstotliwość pracy

Charakterystyka częstotliwościowa SD-1 jest bardzo wyrównana w całym zakresie, a pasmo częstotliwości, jakie SD-1 jest w stanie przetworzyć, zawiera się w graniach 50 Hz – 16 kHz. Niewykluczone, że znajdą się malkontenci, którzy tę górną granicę gotowi będą uznać za niewystarczającą. Serio? Powiedzmy sobie szczerze – o ile dany podcast, nagranie czy audycja nie jest adresowana do nietoperzy, to chyba mało który odbiorca będzie w stanie owo „ograniczenie” zauważyć. W końcu wiele innych mikrofonów – a przypomnijmy, że mamy tutaj do czynienia z przetwornikiem dynamicznym - nawet tych uznawanych za klasyki, często gęsto nie wychodzi powyżej tej wartości, a bywa, że nawet jej nie sięga.

 

[img:6]

 

A skoro wspomniano o interfejsie audio… Doskonałym partnerem dla SD-1 będzie UA Apollo (zobacz na stronie). Korzystając z niego można bowiem posłużyć się przygotowanymi przez producenta presetami, które konfigurują wszystkie ustawienia odpowiednio do typu źródła rejestrowanego sygnału. Wybór tychże presetów jest bardzo różnorodny i obejmuje nie tylko nagrania lektora czy wokalu, ale i takich instrumentów jak stopa perkusyjna, werbel i gitara akustyczna, z metalowymi bądź nylonowymi strunami.

 

[img:3]

Wyposażenie mikrofonu

SD-1 wyposażony został w zintegrowane przeciwwstrząsowe zawieszenie kapsuły, dzięki czemu żadne stuki puki, o jakie nietrudno, gdy mikrofon ustawiony jest np. na biurku podcastera, nie przenoszą się do niej. Z kolei wewnętrzny filtr przeciwpodmuchowy trzyma w ryzach wszelkie głoski wybuchowe, szczególnie dokuczliwe w przypadku bardziej emocjonalnie podchodzących do sprawy wykonawców.

 

[img:5]

 

Do mikrofonu dołączany jest uchwyt w kształcie U, a także redukcja do statywu z gwintem 3/8 cala. Wymiary SD-1 to 195 milimetrów długości i 60 średnicy. Masa natomiast wynosi niespełna ¾ kilograma, a więc choćby „na wagę” czuć, że mamy do czynienia z bardzo solidnie wykonanym urządzeniem. Dostępnym w każdym kolorze do wyboru, pod warunkiem jednak że będzie to kolor biały.

 

[img:2]
 

Cena mikrofonu UA SD-1 oraz gdzie kupić?

 
Pojemnościowe Mikrofony

Gdzie kupić?

Universal Audio Universal Audio www.uaudio.com

Dystrybucja w Polsce:

Audiostacja

tel.: +48 (22) 122 53 00
Godziny otwarcia:

Pon - Pt: 09:00 - 17:00

 

adres:
ul Kolejowa 93/95 05-092 Łomianki

Sklepy muzyczne > Universal Audio rozwiń listę sklepów

Nowa konsoleta cyfrowa od Tascam: Sonicview 24
Więcej wiadomości