Aura Audio - pasywne "kardioidy" rodem z Finlandii

Aura Audio - pasywne "kardioidy" rodem z Finlandii

22 kwietnia 2024, 12:00
autor: Piotr Sadłoń
Producent: Aura Audio

Aura Audio Oy to niezależny producent systemów głośnikowych z siedzibą na południowo-zachodnim wybrzeżu Finlandii. Firma została założona pod koniec lat 90. ubiegłego wieku przez dwóch inżynierów dźwięku, którzy świetnie rozumieli akustykę i rządzące nią prawa, w efekcie czego wcielili w życie swoje unikalne pomysły i innowacje, co zaowocowało powstaniem nowych technologii w dziedzinie systemów głośnikowych.

 

 

Misją Aura Audio jest dostarczanie prostych rozwiązań, zapewniających jednocześnie wysoką jakość dźwięku. Produkty Aura Audio zostały zaprojektowane tak, aby wymagały jak najmniejszej obróbki (np. za pomocą procesorów DSP), zapewniając jednocześnie wysoką kontrolę nad propagacją dźwięku i równomierną dyspersję. Przykładem tego są np. urządzenia z serii S, składające się z zestawów szerokopasmowych, modułów liniowych i subwooferów - wszystkie o charakterystyce kierunkowej, przy wykorzystaniu do ich zasilania pojedynczego kanału wzmacniacza. Jak to możliwe?

 

[img:1]

[img:2]

 

Producent wykorzystuje do tego opatentowaną przez siebie technologię Passive End Fired, w której do uzyskania kierunkowej wiązki dźwięku w zakresie niskich częstotliwości stosuje dodatkowe głośniki (oprócz tych "podstawowych" grających do przodu), skierowane do tyłu lub na boki. Ktoś zapyta - co w tym przełomowego? Wiele firm wykorzystuje takie rozwiązania w swoich urządzeniach głośnikowych.

Tak, tylko że w przypadku Aura Audio do zasilania jej produktów - jak już było wspomniane - wystarczy jeden kanał wzmacniacza, bowiem cała "obróbka" sygnału (odwrócenie polaryzacji czy opóźnienie sygnału docierającego do dodatkowych głośników) odbywa się na drodze rozwiązań analogowych, akustycznych. Szczegóły oczywiście owiane są tajemnicą, fakt jest natomiast taki, że... to naprawdę działa! O czym zaświadczyć może Przemek Waszkiewicz, który rok temu "odkrył" tę firmę i ma już w swoim "arsenale" kilka produktów z logo Aura Audio, w tym niedawno zakupiony 3,5-drożny kompaktowy zestaw głośnikowy S1D.

 

[img:3]

[img:4]

 

Powstał on na bazie zestawu S1, o wąskiej charakterystyce pionowej i szerokiej horyzontalnej (10 x 80 stopni), który przeznaczony jest do pracy solo lub do współpracy z jednym lub dwoma takimi zestawami we wspólnym klastrze. Z kolei nowy S1D stworzono z myślą o pracy "solo", ze wsparciem subbasu. Przewidziano możliwość wyboru (poprzez fizyczną wymianę horna) jednego z kilku paternów dyspersji: 40 lub 60 stopni w wertykalu oraz 60/90/120 stopni w płaszczyźnie horyzontalnej.

W obu przypadkach zestaw wyposażony jest w 10-calowy tubowy głośnik niskotonowy grający do przodu, dwa 6,5-calowe głośniki niskotonowe grające na boki (odpowiedzialne za uzyskanie kardioidalanej charakterystyki kierunkowej w zakresie niskich częstotliwości), 6,5-calowy tubowy głośnik średniotonowy współpracujący z wielodrożnym falowodem oraz 1-calowy driver wysokotonowy z falowodem o stałej kierunkowości. Punkty podziału pasma pomiędzy te głośniki wypadają przy 250, 400 i 3.000 Hz, a pasmo przenoszenia rozciąga się od 85 Hz do 20 kHz (-3 dB). Zasilany ze wzmacniacza o mocy ciągłej 300 W RMS jest w stanie "wyprodukować" maksymalny poziom ciśnienia dźwięku równy 138 dB, ważąc 34 kg.

 

 

W serii S znajduje się również moduł liniowy S2, zbudowany w oparciu o te same komponenty i technologie, jak w zestawie S1, 2,5-drożny monitor S3, również o charakterystyce kardioidalnej (głośniki 10", 2 x 6,5" grające na boki i 1-calowy driver) oraz subwoofery S18, S18C i S28.

 

[img:5]

[img:6]

 

Ostatni z nich to kardioidalny sub z dwoma głośnikami 18-calowymi (cewka 4"), umieszczonymi po przeciwległych stronach (jeden gra w przód, drugi w tył), tak samo jak pozostałe urządzenia z serii S zasilany tylko z jednego kanału wzmacniacza (2.400 W RMS, co pozwala osiągnąć 140 dB max SPL). S18 to ciekawe rozwiązanie - jest to wersja S28 złożona z dwóch basów, w osobnych obudowach, pracujących w tandemie: jeden gra do przodu (S18F), a drugi do tyłu (S18R), również zasilanych tylko z jednego kanału wzmacniacza. I wreszcie S18C to bardziej kompaktowa wersja S28, w którym zamiast tylnej 18-tki zastosowano głośnik 12-calowy (z cewką 4"). Zasilany ze wzmacniacza o mocy 2.000 W może wygenerować 134 dB max SPL.

 

Subwoofery pasywne Pełnopasmowe pasywne Kolumny i głośniki

Gdzie kupić?

Aura Audio Aura Audio www.auraaudio.fi

Dystrybucja w Polsce:

Dlaczego wybraliśmy mikser Yamaha DM7?
Więcej wiadomości