Warm Audio WA-8000 G - Złoty, choć nie taki skromny

Warm Audio WA-8000 G - Złoty, choć nie taki skromny

16 października 2023, 11:00
autor: Marek Korbecki
Producent: Warm Audio
Dystrybucja: Audiostacja

Bywają takie przypadki, kiedy w katalogu danego producenta pojawia się nowy produkt, który tak naprawdę tak zupełnie nowy nie jest. Nie jest pod względem konstrukcyjnym. Dotyczy to często serii tzw. kolekcjonerskich, „special” bądź „limited edition”. I taka też sytuacja dotyczy mikrofonu Warm Audio WA-8000.

 

[img:1]

 

Zacznijmy od tego, z jakim mikrofonem mamy do czynienia, bez względu na wersję. Otóż jest to studyjny, wielkomembranowy, lampowy przetwornik pojemnościowy, dla którego inspiracją, a właściwie modelem do bezpośredniego naśladownictwa, jest jeden z najdroższych mikrofonów świata, legendarny Sony C-800 G. To z niego korzystało podczas nagrań studyjnych wielu tuzów muzyki pop, ale też R’n’B czy rap, lat 90. ubiegłego stulecia - Dr. Dre, Mariah Carey, Boyz II Men, Brian McKnight, Eminem, Rihanna czy Drake, by wymienić kilku pierwszych z brzegu. Niestety japoński producent w pewnym momencie porzucił swoje złote dziecko, ale że natura nie lubi próżni, można było się spodziewać, że naśladowcy się znajdą.

 

[img:2]

 

Inżynierowie z Warm Audio dość precyzyjnie odtworzyli pierwowzór - jego wygląd i własności brzmieniowe. Jego cechą charakterystyczną jest to, że lampę (w przypadku WA-8000 jest to NOS 6AU6) wyprowadzono na zewnątrz korpusu mikrofonu i umieszczono w specjalnej obudowie, stanowiącej radiator chłodzący, określany jako „kaloryfer”. I gdyby nie ten element, mikrofon fizycznie nie wyróżniałby się w żaden specjalny sposób spośród wielu innych. Zapewne też to temu właśnie zabiegowi zawdzięcza on swoje wyśmienite brzmienie. Takie rozwiązanie podyktowane jest chęcią wyeliminowania wpływu ciepła wytwarzanego przez lampę na pracę kapsuły, a także możliwie jak najskuteczniejsze wyeliminowanie szumów. Podobnie jest w WA-8000, gdzie także zastosowano dodatkowy element układu chłodzenia, czyli ogniwo Peltiera. W module „kaloryfera” umieszczono również transformator Lundhala. W przypadku C-800 G druga lampa pracowała w zasilaczu, natomiast Warm Audio zdecydowała się na zastąpienie jej układami półprzewodnikowymi.

Co do kapsuły, to jest ona inspirowana modelem K67 Neumanna i zawiera dwie membrany z mylaru, zaś pierścienie utrzymujące je w odpowiedniej odległości od elektrody stałej wykonane są z mosiądzu. Podobnie jak w pierwowzorze, do wyboru są jedynie dwie charakterystyki kierunkowe – kardioidalna oraz dookólna.

 

[img:3]

[img:4]

 

WA-8000 G to jest to dokładnie taki sam mikrofon, jak WA-8000, tyle że w limitowanej serii w złotym kolorze. Z pewnością zwróci uwagę każdego klienta w studiu. W zestawie otrzymuje się też wysokiej jakości przewód GAC-7, łączący mikrofon z zasilaczem, dostarczany przez szwajcarską firmę Gotham. Warto na koniec podkreślić, że zakup jednej czy drugiej wersji kolorystycznej pozwala cieszyć się podobnie szlachetnym brzmieniem, jak z Sony C-800 G, tyle że za ułamek ceny tego ostatniego.

 

więcej: warmaudio.com
Pojemnościowe Mikrofony

Gdzie kupić?

Warm Audio Warm Audio www.warmaudio.com

Dystrybucja w Polsce:

Audiostacja

tel.: +48 (22) 122 53 00
Godziny otwarcia:

Pon - Pt: 09:00 - 17:00

 

adres:
ul Kolejowa 93/95 05-092 Łomianki

Sklepy muzyczne > Warm Audio rozwiń listę sklepów

ANNY 10 - wszystkomająca aktywna paczka od LD Systems
Więcej wiadomości